Постанова № 49080884, 20.08.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2015
Номер справи
806/1871/15
Номер документу
49080884
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2015 року Житомир справа № 806/1871/15

категорія 6.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черноліхова С.В.,

суддів: Попової О.Г., Гуріна Д.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного агентства земельних ресурсів України, Кваліфікаційної комісії Державного агентства земельних ресурсів України про визнання протиправними та скасування рішення, подання і наказу,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому після уточнення позовних вимог просив визнати протиправними і скасувати:

- рішення Кваліфікаційної комісії Державного агентства земельних ресурсів України, оформлене протоколом від 26 березня 2015 року № 3, про внесення подання у частині анулювання кваліфікаційного сертифіката ОСОБА_1 № 001796 від 23 січня 2013 року;

- подання Кваліфікаційної комісії Державного агентства земельних ресурсів України від 30 березня 2015 року № 15/429-430 про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників у частині, що стосується позивача;

- наказ Державного агентства земельних ресурсів України № 84 від 02 квітня 2015 року у частині анулювання кваліфікаційного сертифіката ОСОБА_1

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що при прийнятті спірного рішення, внесенні подання та прийнятті наказу відповідачі діяли всупереч Закону України Про землеустрій, Порядку роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста, затвердженого наказом Мінагрополітики України від 28 листопада 2012 року № 739 року, оскільки не було встановлено факту наявності його вини щодо грубого порушення вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

Позивач надав клопотання, у якому позовні вимоги підтримав повністю та просив справу розглядати за його відсутності.

Представник Державного агентства земельних ресурсів України до суду не прибув, про час та місце розгляду справи був повідомлений вчасно та належним чином. Причини неявки суду не повідомив.

В попередніх судових засіданнях представник Державного агентства земельних ресурсів України позовні вимоги не визнав і просив у їх задоволенні відмовити, з підстав викладених в письмовому запереченні ( а.с. 14-21). Пояснив, що підставою для порушення питання про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 стала не лише наявність негативних висновків державної експертизи землевпорядної документації, розробленої позивачем, а й систематичне порушення останнім вимог чинного законодавства при складанні документації із землеустрою, що має документальне підтвердження. Так, 03 березня 2015 року до Держземагенства надійшов лист від відділу Держземагенства у Черняхівському районі Житомирської області щодо численних порушень позивачем вимог законодавства під час складання технічних документацій із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі. До вказаного листа було додано примірники зазначених у ньому документацій із землеустрою, при вивченні яких Держземагенством підтверджено висновки відділу Держземагенства у Черняхівському районі Житомирської області щодо грубих порушень положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою. На підставі таких висновків правомірно прийнято рішення, оформлене протоколом від 26 березня 2015 року № 3, про внесення подання щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката ОСОБА_1 № 001796 від 23 січня 2013 року, внесено подання від 30 березня 2015 року № 15/429-430 про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників, зокрема, позивача, а також видано наказ Державного агентства земельних ресурсів України № 84 від 02 квітня 2015 року про анулювання кваліфікаційного сертифіката ОСОБА_1

Представник Кваліфікаційної комісії Державного агентства земельних ресурсів України до суду не прибув, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений у передбаченому законом порядку.

Суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні, відповідно до частини 6 статті 128 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що 23 січня 2013 року відповідно до наказу Державного агентства земельних ресурсів України від 23 січня 2013 року № 22 ОСОБА_1 видано кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника № 001796, яким підтверджено відповідність інженера-землевпорядника кваліфікаційним характеристикам професії та його спроможність самостійно складати окремі види документації з оцінки земель (крім експертної грошової оцінки земельних ділянок), виконувати топографо-геодезичні і картографічні роботи, проводити інвентаризацію земель, перевіряти якість ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень при здійсненні землеустрою (а.с.7).

Кваліфікаційна комісія, розглянувши листи Держземагенства України від 06 березня 2015 року № 32-28-0.23-4524/2-15 та від 24 березня 2015 року № 21-28-0.23-6355/2-15 стосовно порушення сертифікованими інженерами-землевпорядниками вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, прийняла рішення, оформлене протоколом № 3 від 26 березня 2015 року, яким ухвалено звернутися до Держземагентства України із поданням про позбавлення (анулювання) кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників, серед яких у п.14 зазначено позивача - ОСОБА_1.

Зокрема, як вбачається з витягу з протоколу засідання № 3 від 26 березня 2015 року, листом Відділу Держземагенства у Черняхівському районі Головного управління Держземагенства у Житомирській області від 26 лютого 2015 року № 623-0.1-349/2-15 повідомлено Держземагенство України про численні порушення сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_1 вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою при розробленні документації із землеустрою. Зокрема, ним порушено вимоги:

- статті 79-1 Земельного кодексу України;

- статті 34, пункту 2 Перехідних та Прикінцевих положень Закону України "Про Державний земельний кадастр";

- статті 50 Закону України "Про землеустрій";

- пункту 2.8 розділу ІІ Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріпленні межовими знаками, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 18.05.2010 № 376, зареєстрованого в Мін'юсті України 16 червня2010 року за № 391/17686, зокрема, у технічній документації відсутній акт-прийомки-передачі межових знаків на зберігання, затверджений додатком 2 Інструкції, в якому зазначено кадастровий номер земельної ділянки, межі якої встановлюються в натурі.

Відповідно до вказаного рішення, Кваліфікаційна комісія направила Держземагенству України подання від 30 березня 2015 року № 15/429-430 з пропозицією анулювати кваліфікаційні сертифікати інженерів-землевпорядників, в тому числі, ОСОБА_1 (а.с.9-10).

На підставі вищевказаного подання Держземагентством видано наказ № 84 від 02 квітня 2015 року, яким, зокрема, анульовано кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника ОСОБА_1 від 23 січня 2013 року № 001796 (п. 14 додатка до наказу) (а.с.8).

Вважаючи рішення Кваліфікаційної комісії Державного агентства земельних ресурсів України у формі протоколу від 26 березня 2015 року № 3, подання Кваліфікаційної комісії від 30 березня 2015 року № 15/429-430 та наказ Державного агентства земельних ресурсів України від 84 від 02 квітня 2015 року протиправними і такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з статтею 26 Закону України Про землеустрій (в редакції, що набрала чинності 27 липня 2013 року, далі - Закон), розробниками документації із землеустрою є юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи-підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Відповідно до положень статті 28 Закону, розробники документації із землеустрою зобов'язані дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою.

Статтею 1 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації визначено, що державна експертиза землевпорядної документації (далі - державна експертиза) - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.

Згідно з статтею 35 цього ж Закону, об'єкт державної експертизи, який не відповідає вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, оцінюється негативно і не погоджується. Негативна оцінка об'єкта державної експертизи повинна бути всебічно обґрунтована відповідно до вимог законодавства, встановлених стандартів, норм і правил.

Відповідно до статті 61-1 Закону, державний нагляд у сфері землеустрою здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до підстав, визначених Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Таким центральним органом виконавчої влади, згідно з Положенням про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженим Указом Президента України від 08 квітня 2011 року № 445, є Державне агентство земельних ресурсів, яке входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Під час здійснення заходів державного нагляду виконавців робіт із землеустрою центральний орган виконавчої влади перевіряє дотримання сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

За наявності підстав для анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника акт перевірки є обов'язковим для розгляду на засіданні Кваліфікаційної комісії. За результатами розгляду акта Кваліфікаційна комісія направляє подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника.

На підставі подання Кваліфікаційної комісії про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає рішення про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката та повідомляє інженера-землевпорядника письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.

Крім того, слід зазначити, що основні засади роботи Кваліфікаційної комісії визначено Порядком роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста, затвердженим наказом Мінагрополітики України від 28 листопада 2012 року № 739 року, зареєстрованим Мін'юстом України 07 грудня 2012 року за № 2039/22351 (далі - Порядок).

Пунктом 1.5 цього Порядку визначено, що до повноважень Кваліфікаційної комісії належать розгляд письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою та топографо-геодезичної і картографічної діяльності стосовно професійної діяльності сертифікованих інженерів-землевпорядників та інженерів-геодезистів, а також актів, складених за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) Держземагентством України та прийняття рішень про внесення подання до Держземагентства України стосовно анулювання чи зупинення сертифіката інженера-землевпорядника та/або інженера-геодезиста у випадках, визначених законом.

Згідно з пунктом 2.1 розділу 2 Порядку, організаційною формою роботи Кваліфікаційної комісії є засідання, які проводяться в міру надходження документів або виникнення питань, розгляд яких потребує прийняття рішення.

Пунктом 3.19 розділу 3 Порядку визначено, що Кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання до Держземагентства України про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з підстав: грубого порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою; рішення суду за фактами неякісного проведення землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником; наявність у сертифікованого інженера-землевпорядника непогашеної судимості за корисливі злочини; з'ясування факту неправомірної видачі кваліфікаційного сертифіката.

На підставі подання Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката Держземагентство України приймає відповідне рішення та повідомляє його письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.

З системного аналізу наведених норм вбачається, що законодавець наділив повноваженнями Держземагентство України здійснювати державний нагляд сфері землеустрою та приймати рішення про анулювання кваліфікаційного сертифіката на підставі відповідного подання кваліфікаційної комісії. Остання, в свою чергу, формує таке подання за наслідком розгляду відповідних звернень, а також актів Держземагентсва, в яких зафіксовані порушення сертифікованими інженерами-землевпорядниками вимог положень нормативно- правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

При цьому суд зауважує, що законодавець розмежував випадки, за яких вноситься подання, а саме:

- подання вноситься за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою;

- подання вноситься за наслідком розгляду актів, складених за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) Держземагентством України.

Однак, як вбачається з подання від 30 березня 2015 року № 15/429-430, на розгляд Кваліфікаційної комісії Держземагенством України направлено листи Держземагенства України від 06 березня 2015 року № 32-28-0.23-4524/2-15 та від 24 березня 2015 року № 21-28-0.23-6355/2-15 стосовно порушення сертифікованими інженерами-землевпорядниками вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, щодо порушення сертифікованими інженерами-землевпорядниками вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, при розробленні документації із землеустрою. При цьому акт перевірки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, щодо дотримання сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою не складався та на засіданні 26 березня 2015 року Кваліфікаційною комісією не розглядався.

Отже, при прийнятті рішення від 26 березня 2015 року Кваліфікаційна комісія не врахувала, що подання можливо вносити за наявності саме акту Держземагенства України, чим порушила порядок (процедуру), встановлений законом для внесення подання, а до уваги був взятий лише лист відділу Держземагенства у Черняхівському районі Головного управління Держземагенства у Житомирській області від 26 лютого 2015 року № 623-0.1-349/2-15, яким повідомлено Держземагенство України про численні порушення сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_1 вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою при розробленні документації із землеустрою.

Також, як встановлено судом, при прийнятті оскаржуваного рішення не досліджувались ні сама технічна документація, ні негативний висновок, отриманий за результатами проведення її експертизи, а лише зазначалось про численні порушення сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_1 вимог законодавства у сфері землеустрою.

Положеннями пункту "в" частини 19 статті 66 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за поданням Кваліфікаційної комісії в разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 цього Закону.

Згідно ст.68 Закону України "Про землеустрій", особи, винні в порушенні законодавства у сфері землеустрою, несуть відповідальність згідно із законом.

Кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав: грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою; рішення суду за фактами неякісного проведення землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником; наявність у сертифікованого інженера-землевпорядника непогашеної судимості за корисливі злочини; з'ясування факту неправомірної видачі кваліфікаційного сертифіката (дані положення аналогічні вимогам пункту 3.19 розділу 3 Порядку зазначеного вище).

Не зазначено в протоколі і в чому саме полягало грубе порушення позивачем вимог положень Земельного кодексу України, Перехідних та Прикінцевих положень Закону України "Про Державний земельний кадастр"; Закону України "Про землеустрій", а вказано лише в чому саме полягало порушення вимог Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріпленні межовими знаками, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 18.05.2010 № 376, зареєстрованого в Мін"юсті України 16 червня 2010 року за № 391/17686, про що свідчить витяг з протоколу від 26 березня 2015 року.

Отже, враховуючи вищенаведені обставини, суд дійшов висновку, що рішення Кваліфікаційної комісії про внесення подання та саме подання у частині анулювання кваліфікаційного сертифікату позивача є протиправними, адже підставою анулювання сертифікату у даному випадку може бути лише наявність негативного висновку при проведенні державної експертизи технічної документації із землеустрою.

Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, відсутні правові підстави для прийняття Кваліфікаційною комісією Держземагенства України рішення, оформленого протоколом від 26 березня 2015 року № 3, про внесення подання у частині анулювання кваліфікаційного сертифіката № 001796 від 23 січня 2013 року, виданого ОСОБА_1, як наслідок, відсутні правові підстави для внесення подання від 30 березня 2015 року № 15/429-430 про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників у частині анулювання кваліфікаційного сертифіката позивача, і видання Державним агентством земельних ресурсів України наказу № 84 від 02 квітня 2015 року "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката ОСОБА_1

Керуючись ст. ст. 86, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати рішення Кваліфікаційної комісії Державного агентства земельних ресурсів України, оформлене протоколом від 26 березня 2015 року № 3, про внесення подання у частині анулювання кваліфікаційного сертифіката № 001796 від 23 січня 2013 року, виданого ОСОБА_1.

Визнати протиправним і скасувати подання Кваліфікаційної комісії Державного агентства земельних ресурсів України від 30 березня 2015 року № 15/429-430 в частині звернення до Державного агентства земельних ресурсів України про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника № 001796 від 23 січня 2013 року, виданого ОСОБА_1.

Визнати протиправним і скасувати наказ Державного агентства земельних ресурсів України № 84 від 02 квітня 2015 року в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника № 001796 від 23 січня 2013 року, виданого ОСОБА_1.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя С.В. Черноліхов

Судді О.Г. Попова

ОСОБА_2