ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2015 року Справа № 803/1987/15
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Шафранюк І.Ф.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Ківерцівському районі Волинської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення капіталізованих платежів,
ВСТАНОВИВ:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ківерцівському районі Волинської області (далі відділення Фонду, позивач) звернулося з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі відповідач) про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 350939,33 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 з 03.04.2009 року зареєстрована у Відділенні Фонду як страхувальник зі сплатою обовязкових страхових платежів. 30.04.2015 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про припинення відповідачем підприємницької діяльності. В звязку з цим 30.06.2015 року за №142/1.5-5 Відділення Фонду направило відповідачу заяву про визнання кредиторських вимог щодо проведення капіталізації платежів для задоволення вимог, які виникли з його, як роботодавця, зобовязань. Зокрема, вказані зобовязання у відповідача виникли перед ОСОБА_3, з якою трапився нещасний випадок під час роботи у відповідача, внаслідок чого вона частково втратила працездатність та отримує відповідні страхові виплати у Відділенні Фонду. Кредиторська вимога фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 залишена без задоволення.
Відділення Фонду здійснило розрахунок потреби в капіталізації коштів для розрахунку із потерпілою ОСОБА_3 на відповідача, що становить 350939,33 грн. і дану суму капіталізованих платежів позивач просить стягнути з відповідача.
До судового розгляду представник відділення Фонду подала заяву про доповнення адміністративного позову, в яких зазначила, що станом на 01.06.2015 року (на момент предявлення претензії) щомісячна страхова виплата призначена потерпілій ОСОБА_3 становила 501,48 грн., потреба в капіталізації коштів для виплати щомісячних страхових сум складає 152289,45 грн. Висновком МСЕК від 26.03.2015 року потерпілій ОСОБА_3 визначено потребу в санаторно-курортному лікуванні, потреба в капіталізації коштів для забезпечення санаторно-курортним лікуванням складає 74763,44 грн. Крім того, оскільки згідно висновку МСЕК від 26.03.2015 року потерпілій ОСОБА_3 визначено потребу у медичній та соціальній допомозі, потреба в капіталізації коштів для забезпечення медикаментами та допомога по тимчасовій непрацездатності складає 122883,48 грн. Просить стягнути з відповідача загальну суму капіталізованих платежів 349936,37 грн.
В судовому засідання представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові, просила стягнути з відповідача 349936,37 грн. капіталізованих платежів.
Відповідач позовні вимоги визнала, не заперечувала проти їх задоволення.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 була зареєстрована як фізична особа-підприємець 18.03.2009 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с.5), Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.25). З 03.04.2009 року відповідач зареєстрована у відділенні Фонду як страхувальник зі сплатою обовязкових страхових платежів, що підтверджується страховим свідоцтвом №0306600622 (а.с.7).
З матеріалів справи вбачається, що 25.08.2013 року у приміщенні кафе торгового центру Ківерцівського ОПГХ за адресою: 46200, Волинська обл., м.Ківерці, вул.Медведєва, 45, де здійснювала підприємницьку діяльність ОСОБА_2, стався нещасний випадок із буфетницею ОСОБА_3, що підтверджується актом про нещасний випадок форми Н-1 від 25.08.2013 року (а.с.10-11). Згідно із випискою з акту огляду медико-соціальної експертної комісії потерпілій ОСОБА_3 №0010470 встановлена втрата професійної працездатності 35% і третя група інвалідності (а.с.13). Постановою відділення Фонду від 31.03.2015 року №0306/595/595.1/16 потерпілій ОСОБА_3 продовжено раніше призначену щомісячну страхову виплату (а.с.12). Постановою відділення Фонду від 18.03.2015 року №0306/595/595.1/15 (а.с.48) призначено потерпілій ОСОБА_3 допомогу у звязку з тимчасовою непрацездатністю в сумі 1030,08 грн.
Фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 було прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності, про що 30.04.2015 року в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено відповідний запис (а.с.25).
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначено Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» №1105-XIV від 23.09.1999 року (далі - Закон №1105-XIV), який викладено в новій редакції згідно із Законом України від 28.12.2014 року №V-ІІІ.
За змістом частини першої та другої статті 4 цього Закону Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Статтею 11 Закону №1105-XIV встановлено, що джерелами формування коштів Фонду є, зокрема, капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 51 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 112 ЦК України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоровя або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Відповідно до частини другої статті 1205 ЦК України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Згідно з пунктом 1 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобовязань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоровю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №765 від 06.05.2000 (далі - Порядок №765), здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобовязань підприємства-банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоровю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у звязку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
Відповідно до пункту 3 Порядку №765 капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобовязань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоровю капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1-5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Таким чином, страхувальник зобовязаний проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації (не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута, але й за інших підстав, передбачених законодавством), із застосуванням Порядку №765.
Позивачем 30.06.2015 року надіслано за вих..№142/1.5-5 відповідачу заяву про визнання кредиторських вимог (а.с.16-17), однак з листа відповідача від 27.07.2015 року №9 (а.с.18) вбачається, що відповідач, розглянувши дану заяву, відмовив відділенню Фонду у визанні кредиторських вимог.
З урахуванням даних Державної служби статистики України про середню очікувану тривалість життя чоловіків за 2013 рік (а.с.39-41) та на підставі Порядку №765 Відділення Фонду здійснило розрахунок потреби в капіталізації коштів для розрахунку із потерпілою ОСОБА_3, що становить станом на 01.06.2015 року - 349936,37 грн., з яких: потреба в капіталізації коштів для виплати потерпілій ОСОБА_3 щомісячних страхових сум складає 152289,45 грн.; потреба в капіталізації коштів для забезпечення санаторно-курортним лікуванням складає 74763,44 грн.; потреба в капіталізації коштів для забезпечення медикаментами та допомогою по тимчасовій непрацездатності 122883,48 грн., що підтверджується розрахунком для капіталізації коштів (а.с.14), розрахунком потреби в капіталізації коштів на побутове обслуговування інвалідів (а.с.15), розрахунком капіталізованих платежів станом на 01.06.2015 року (а.с.36).
Частиною першою статті 11 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. За правилами частини першої статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки позивач, субєкт владних повноважень, належними та допустимими доказами довів обґрунтованість позовних вимог про стягнення з ОСОБА_2 349936,37 грн. капіталізованих платежів, відповідач такі доводи не спростував, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Цивільного кодексу України, Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (45200, Волинська область, Ківерцівський район, м.Ківерці, вул.Медведєва, будинок 45, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Ківерцівському районі Волинської області (45200, Волинська область, м.Ківерці, вул.17 Вересня, 31, код ЄДРПОУ 25910134) капіталізовані платежі в розмірі 349936,37 грн. (триста сорок девять тисяч девятсот тридцять шість грн. 37 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
ОСОБА_4Плахтій
Постанова в повному обсязі складена 25 серпня 2015 року.