Справа № 686/8587/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2015 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Козак О.В.
при секретарі Скоринському В.В.,
за участі: позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними та зобовязання Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити перерахунок йому пенсії з 16.04.2015 року включивши до сум заробітної плати для обчислення пенсії, суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, згідно довідки прокуратури Хмельницької області за № 18-228 вих15 від 15.04.2015 про складові його заробітної плати. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 16.04.2015 року йому була призначена пенсія по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 60% від заробітної плати. При цьому, у розрахунок заробітку для обчислення пенсії відповідачем не включена матеріальна допомога та індексація, які були відображені в довідці прокуратурою області, як складові його заробітної плати.
Він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням вказаних виплат, однак відповідачем листом від 23.04.2015 року в задоволенні його заяви було відмовлено. Вважає, що розрахунок його пенсії було проведено з порушенням, оскільки за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу. За ч.1 ст.41 вказаного Закону до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з ним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Окрім того, структура заробітної плати визначена Законом України "Про оплату праці", статтею 2 якого закріплено, що до її складу відносяться основна заробітна плата, додаткова заробітна плата (доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, повязані з виконанням виробничих завдань і функцій) та інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановленні зазначеними актами норми.
05.05.2015 року ухвалою Хмельницького міськрайонного суду було відкрито скорочене провадження у справі.
22.05.2015 року до суду надійшло письмове заперечення відповідача по суті позовних вимог позивача, в якому відповідач просить розглянути справу за загальними правилами адміністративного судочинства.
27.05.2015 року ухвалою судді дану справу було призначено до судового розгляду за загальними правилами КАС України.
В судовому засіданні позивач позов підтримав та просив зобовязати відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 16 квітня 2015 року включивши до сум заробітної плати для обчислення пенсії, суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, згідно довідки прокуратури Хмельницької області за № 18-228 вих15 від 15.04.2015 про складові заробітної плати.
Представник відповідача проти позову заперечила, зазначивши, що позовні вимоги необґрунтовані та просить відмовити в позові. В обґрунтування своїх заперечень вказала, що матеріальна допомога та індексація не являються надбавкою чи премією і включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії немає законних підстав. Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачено, що розмір пенсії обчислюється із складових заробітної плати, передбачених у Законі України «Про державну службу». Відповідно до ст. 33 даного Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок, визначених Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону. Перелік доплат та надбавок зазначений у Постанові Кабінету Міністрів № 268 від 09.03.2006 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". Матеріальна допомога та індексація відсутні у даному переліку, а отже включення їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії позивача є порушення ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" з 16.04.2015 року в розмірі 60% від суми заробітної плати, що підтверджується листом управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому № 241/Д-12 від 23.04.2015 року.
17.04.2015 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії щодо включення до заробітної плати для обчислення пенсії, суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, згідно довідки прокуратури Хмельницької області за № 18-228 вих15 від 15.04.2015 про складові заробітної плати, однак відповідачем листом № 241/Д-12 від 23.04.2015 року в задоволенні його заяви було відмовлено, посилаючись на те, що матеріальна допомога та індексація не являються надбавкою чи премією і включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії немає законних підстав.
За змістом статті 37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою статті 1 Закону № 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії, і статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги входять до системи оплати праці позивача та мали бути враховані при обчисленні розміру її пенсії.
З наявної в матеріалах справи довідки прокуратури Хмельницької області № 18-228 вих 15 від 15.04.2015 року вбачається, що позивачу за період з 01.04.2010 року по 31.03.2015 року виплачено також інші виплати, які складаються з матеріальної допомоги та індексації, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому ці виплати повинні бути включені до заробітку для обчислення пенсії.
Статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона зобовязана довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано до суду доказів правомірності своїх дій при відмові ОСОБА_1 щодо включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
За таких обставин позов слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 7, 41, 69, 71, 86, 128 ч.6,158, 163 КАС України, Законом України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, в розрахунок заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 16 квітня 2015 року, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідки прокуратури Хмельницької області №18-228 вих 15 від 15.04.2015 року, з урахуванням раніше раніше виплачених сум.
Судові витрати в сумі 73 гривні 08 копійок стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з Державного бюджету України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: