копія
Справа № 678/45/15-а
Провадження № 2-а-678-50/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2015 року смт. Летичів
Летичівський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Ходоровського І.Б.,
за участю секретаря Хмари Н.В.,
розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області про визнання протиправними дій та перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
13 липня 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду і просить: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області щодо відмови їй включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області здійснити нарахування пенсії включивши їй до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток у розмірі 90 відсотків від вказаної суми заробітної плати згідно довідки №240 від 19 червня 2015 року, починаючи з 01 червня 2011 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що позивач 31 рік працювала на державній службі. З 02 жовтня 2006 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, яка призначена у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати.
В 2010 році здійснено перерахунок пенсії.
У 2015 році дізналась про те, що пенсію було перераховано із розміру лише заробітної плати, а не з усіх сум, з яких були сплачені страхові внески, тому звернулась до відповідача. Однак, 02 липня 2015 року отримала відмову щодо врахування всієї суми заробітку для перерахунку пенсії. Вважає, що відповідач повинен був врахувати усі виплати, з яких були сплачені внески, а оскільки неправильне нарахування пенсії здійснено з самого початку її призначення вважає, що її права підлягають захисту саме з цього часу.
В судове засідання позивач не зявилась, подала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.
Представник Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області в судове засідання не зявився, до суду надійшла заява про розгляд справи у їх відсутність. Згідно письмових заперечень просять в позові відмовити з тих підстав, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку з 02 жовтня 2006 року та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». ОСОБА_1 з 23 грудня 2010 року проведено перерахунок пенсії у звязку із звільненням з роботи. Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсію ОСОБА_1 призначено в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. При зверненні за перерахунком пенсії позивачем надано довідку №607 від 16 грудня 2010 року Митковецкої сільської ради про складові заробітної плати за 60 місяців за період з 01 червня 2004 року по 31 травня 2009 року, в якій зазначені тільки надбавка та премія, інші виплати не вказані. При зверненні 23 червня 2015 року ОСОБА_1 долучено довідку №240 від 19 червня 2015 року про складові заробітної плати за 60 місяців, включаючи матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на соціально-побутові потреби, індексацію на заробітну плату. В ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено складові заробітної плати державного службовця, однак матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб, індексація не передбачені як складові заробітку державного службовця, тому не враховуються для обчислення пенсії державному службовцю у звязку з чим підстав для перерахунку пенсії за період з 23 грудня 2010 року немає.
Дослідивши докази по справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Так, 23 червня 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулась до відповідача та згідно відповіді Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області №10/Н-10 від 02 липня 2015 року, з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», Постанову Кабінету Міністрів України №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року, відмовлено у включенні до розрахунку заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації, оскільки такі не входять до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються для обчислення пенсії державному службовцю.
Згідно ч.ч. 1, 2, 6, 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У ч. 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час перерахунку пенсії позивачу 23 грудня 2010 року) визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час перерахунку пенсії позивачу 23 грудня 2010 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не міститься визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, однак зі змісту ст. 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
У ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №1170 від 22 грудня 2010 року надано вичерпний перелік видів оплати праці та інших видів, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховується при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. При цьому матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація до зазначеного переліку не входить.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація входять до системи оплати праці державного службовця.
У виданій Митковецькою сільською радою Летичівського району Хмельницької області для ОСОБА_1 Довідці про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №240 від 19 червня 2015 року, форма якої затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва» від 14 лютого 2011 року, вказано суми премій та інших виплат (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація на заробітну плату), що виплачені для позивача за період з 01 червня 2004 року по 31 травня 2009 року. На всі виплати, що включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, позивач правомірно заявила вимоги щодо включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації на заробітну плату, з якого обраховується пенсія.
Разом з тим не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01 серпня 2011 року виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Як свідчать матеріали справи позивачу здійснено перерахунок пенсії з 23 грудня 2010 року і саме з цього часу їй було відомо про порушення своїх прав (неправильне визначення розміру пенсії). Крім того, в позовній заяві позивач просить провести перерахунок пенсії з 01 серпня 2011 року.
Однак, встановлений строк звернення до суду визначений ст. 99 КАС України позивачем пропущений, підстави для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними в матеріалах справи відсутні.
З врахуванням того, що ОСОБА_1 до суду звернулась з позовом 13 липня 2015 року, то позовна вимога про перерахунок та виплату пенсії за період з 01 серпня 2011 року по 12 січня 2015 року підлягає залишенню без розгляду, а право позивача на перерахунок пенсії підлягає захисту за період з 13 січня 2015 року.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області про перерахунок пенсії за період з 01 серпня 2011 року по 12 січня 2015 року залишити без розгляду.
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області щодо відмови у здійсненні нарахування пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», із включенням до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації на заробітну плату.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 13 січня 2015 року, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток у розмірі 90% від вказаної суми заробітної плати згідно довідки №240 від 19 червня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через Летичівський районний суд Хмельницької області апеляційної скарги.
Суддя підпис ОСОБА_2
Суддя Летичівського
районного суду ОСОБА_2