26.08.2015
227/3305/15-а
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 серпня 2015 року м.Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Корнєєвої В.В.
при секретарі Данилко Л.В.
за участю
прокурора Красюк І.В.
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Добропіллі адміністративний позов Добропільського міжрайонного прокурора в інтересах Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення суми сплаченої тимчасової державної грошової допомоги,
ВСТАНОВИВ:
Добропільським міжрайонним прокурором в інтересах Управлінням праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради заявлено позов до ОСОБА_2 про стягнення до державного бюджету з платника аліментів суми сплаченої ОСОБА_3 тимчасової державної грошової допомоги за періоди з 01.04.2013року по 30.09.2013 року у розмірі 2178 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі заяв ОСОБА_3 від 10.04.2013 року рішенням УСЗН Добропільської міської ради від 11.04.2013 року ОСОБА_3 призначена тимчасова державна грошова допомога на дитину ОСОБА_4,10.01.2007р.н., батько якого ОСОБА_2 ухилявся від сплати аліментів, не має можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме за період з 01.04.2013р. по 30.09.2013 року в сумі 2178 грн. Позивач просить стягнути з відповідача суму сплаченої тимчасової державної допомоги у розмірі 2178 грн.
Під час судового розгляду прокурором було подано заяву про зміну позовних вимог від 19.08.2015р., відповідно до якої просить стягнути з відповідача ОСОБА_2 суму сплаченої тимчасової державної допомоги у розмірі 2028грн.00 коп.
В судовому засіданні прокурор підтримала заявлений позов та просила його задовільнити, зазначивши, що позов подано з дотриманням встановленого ст.99 КАС України 6-ти місячного строку звернення до суду , оскільки лише в травні 2015 року в ході перевірки інформації прокуратурі стало відомо, що відповідач працює згідно відповіді податкової інспекції. Також зазначила, що зазначену перевірку неплатників аліментів проводять постійно, чому раніше не здійснювали перевірку неплатників податків протягом періоду з 01.10.2013р. до травня 2015 року не може сказали.В судовому засіданні надати доказів того коли саме і на підставі чого було здійснено перевірку надати не може.
В судовому засіданні 19.08.2015р. прокурор Красюк І.В. зазначила, що УСЗН Добропільської міської ради є юридичною особою, мало можливість самостійно звернутися до суду із зазначеним позовом. Причиною, з якої УСЗН самостійно не звернулося до суду із таким позовом є бездіяльність, і оскільки будь-яких дій УСЗН не було вжито, тому із позовом звернувся прокурор.
Представник УСЗН Добропільської міської ради позов підтримала,просила його задовільнити, вважає , що строк на подачу адміністративного позову не пропущено, оскільки про те,що відповідач працює стало відомо в травні 2015 року після перевірки прокуратури.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги не визнав , пояснивши, що дійсно не сплачував аліменти на користь своєї колишньої жінки ОСОБА_3 з причини того,що не працював. В попередньому судовому засіданні позов визнав та заплатив 150 грн. на рахунок УСЗН Добропільської міської ради, але після того проконсультувався із юристом, який роз»яснив йому , що пропущено строк на звернення до суду із таким позовом.Таким чином на час судового розгляду позовні вимоги не визнає в зв»язку із пропущенням строку на звернення до суду із позовом.
В судовому засіданні сторонам було роз»яснено норму ст.99 та ст.100 КАС України. Будь-яких клопотань про поновлення пропущенного строку на звернення до суду із адміністративним позовом від сторін не надходило.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд приходить до висновку, що позов подано з пропущенням встановленого ст.99 КАС України строку звернення до суду з адміністративним позовом, враховуючи наступне :
Відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Відповідно до п.12 ПКМУ № 189 від 22.06.2006р. « Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме», якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган праці та соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги.
Відповідно до Положення про управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, затвердженого рішенням міської рішенням Добропільської міської ради від 19.02.2014 № 6/52-35 ( http://radadobropillya.org.ua) : УСЗН Добропільської міської ради відповідно до п.3.20.2 Положення
- проводить інвентаризацію особових справ і особових рахунків осіб, які одержують соціальну допомогу, субсидії та пільги в установленому законодав-ством порядку;
- організовує прийом документів для призначення усіх видів соціальної допомоги та послуг за принципом «єдиного вікна» та забезпечує розгляд заяв та прийняття рішень відповідно до затверджених стандартів надання послуг;
- надає консультації з питань прийому документів для призначення усіх видів компенсацій, пільг, соціальної допомоги та послуг, у тому числі шляхом організації роботи «мобільного соціального офісу»;
- здійснює контроль відповідно до чинного законодавства за цільовим ви-користанням коштів, спрямованих на надання державних соціальних допомог, передбачених законодавством України;
- організовує роботу державних соціальних інспекторів.
та відповідно до п.3.25. Положення забезпечує ведення єдиної інформаційно-аналітичної системи соціального захисту населення ( ІАССЗН ), Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (ЄДАРП); централізованого банку даних з проблем інвалідності (ЦБІ), інших інформаційних систем та реєстрів, ви-значених Мінсоцполітики, підтримує єдине інформаційне і телекомунікаційне середовище у складі інформаційної інфраструктури Мінсоцполітики та власний сегмент локальної мережі.
Відповідно до п.4.1 Розділу 4 зазначеного Положення Управління для здійснення визначених повноважень та виконання покладених завдань має право одержувати в установленому законодавством порядку від інших структурних підрозділів органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності та їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань.
Як пояснила в судовому засіданні представник УСЗН Добропільської міської ради ОСОБА_1 будь-яких заходів щодо виявлення можливості стягнення виплачених сумм з неплатників аліментів ОСОБА_2не проводилося,оскільки це не передбачено порядком.
Як пояснила в судовому засіданні 19.08.2015р. прокурор Красюк І.В. УСЗН Добропільської міської ради є юридичною особою і має право самостійно звертатися до суду із такими позовами, але не звернулося з причини бездіяльності, в зв»язку із чим прокурор звернувся до суду із зазначеним позовом.
Таким чином, судом встановлено, що протягом періоду з жовтня 2013 року до травня 2015 року УСЗН Добропільської міської ради будь-яких заходів щодо стягнення з відповідача суми виплаченої тимчасової допомоги,виплаченої ОСОБА_3 за період з 01.04.2013 до 30.09.2013р. в сумі 2178 грн. не застосовувалося і УСЗН Добропільської міської ради із позовом про стягнення зазначеної суми з відповідача до суду не зверталося.
Судом встановлено,що тимчасова допомога призначалася УСЗН Добропільської міської ради лише один раз за заявою ОСОБА_3 за період з 01.04.2013р. до 30.09.2013р. в сумі 2178 грн.Як пояснила в судовому засіданні представник УСЗН Добропільської міської ради ОСОБА_1 більше ОСОБА_3 за призначенням такого виду допомоги не зверталася. Таким чином, суд вважає, що у УСЗН Добропільської міської ради були всі підстави для здійснення заходів щодо стягнення виплаченої тимчасової суми допомоги з неплатника аліментів.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Суд погоджується із думкою прокурора Красюк І.В., що не звернення УСЗН Добропільської міської ради до суду із позовом до ОСОБА_2 про стягнення сплаченої ОСОБА_5 суми тимчасової державної допомоги за період з 01.04.2013 до 30.09.2013р. в сумі 2178 грн. протягом часу з жовтня 2013 року по травень 2015 року виликано бездіяльністю УСЗН Добропільської міської ради . Суд вважає, що УСЗН Добропільської міської ради пропущено встановлений ст..99 КАС України строк на звернення до суду із зазначеним адміністративним позовом, і вважає,що строк цей пропущено з причин, які суд не може визнати поважними.
Відповідно до ст..100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.99,100 КАС України, суд
УХВАЛИВ :
Позов Добропільського міжрайонного прокурора в інтересах Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення суми сплаченої тимчасової державної грошової допомоги в розмірі 2178 грн. залишити без розгляду у зв'язку із пропуском строку для звернення до суду.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького адміністративногоапеляційного судупротягом пяти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Добропільського міськрайонного суду
Донецької області ОСОБА_6
26.08.2015