Постанова № 49065382, 08.11.2013, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
08.11.2013
Номер справи
219/7826/2013-а
Номер документу
49065382
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 219/7826/2013-а

2-а/219/375/2013

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2013 рокум.Артемівськ

Артемівський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Тверського С.М.

при секретарі Зубенко Т.А.

за участю позивачаОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Артемівську цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку,

В С Т А Н О В И В :

09.09.2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить: визнати протиправною бездіяльність УПСЗН Артемівської міської ради щодо не нарахування та невиплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період березень серпень 2013 року, як особа, що застрахована у системі загальнообовязкового державного соціального страхування; зобовязати відповідача здійснити нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період березень серпень 2013 року у розмірі, прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років щомісячно та стягнути з відповідача 5052,00 грн. , посилаючись на те, що відповідач протягом спірного періоду часу неправомірно виплачував їй допомогу по догляду на дитину в неналежному розмірі, лише в розмірі 130,00 грн., чим порушив її права на гарантовану державою матеріальну підтримку материнства та належний соціальний захист.

Ці обставини і зявилися підставою адміністративного позову .

В судовому засіданні позивач наполягає на своїх вимогах.

В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав та просив відмовити позивачеві у задоволенні позову, мотивуючи тим, що позивачеві була призначена та виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, встановлених діючим законодавством.

Суд вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені сторонами обставини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач має на утриманні малолітню дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження, та перебувала на обліку в УПСЗН Артемівської міської ради з 21.08.2012 р. як одержувач допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130,00 грн. на місяць та як особа застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України від 21.11.1992 р. "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (зі змінами в редакції Закону від 22.03.2001 р.) - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

З 01.01.2008 року Верховною Радою України внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виклавши частину першу статті 15 в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень" (пункт 23 розділу 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" 28.12.2007 р. №107-VI).

Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-XII), дія якого поширювалася на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом №2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі Закон № 2240-ІІІ), було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-VІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-ІІІ було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VІ, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VІ щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VІ було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811 -XII.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону №2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-ІІІ на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ Кабінетом Міністрів України не визначалися.

В подальшому, ані Законом України «Про державний бюджет України на 2012 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими Законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж у Законах №2811-ХІІ та №2240-ІІІ.

Отже, на відносини щодо виплати з 01.03..2013 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поширюються норми Закону №2240-ІІІ, відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача щодо призначення, нарахування та виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років за період з 01.03.2013 року по 05.06.2013 року є протиправною та такою, що суперечать діючому законодавству.

Згідно із Законом України "Про державний бюджет на 2013 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня - 972грн.

Таким чином недоплата з березня 2013 року по серпень 2013 року включно становить - 5052,00 грн. із розрахунку:

з березня 2013 року по серпень 2013 року : 5832,00 грн.(972 грн. х 6 місяці) 780,00 (130 грн. х 6місяців) = 5052,00 грн.

Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів і на застосуванні вимог ст. 99 КАС України наполягає відповідач.

В силу ст. 100 ч.1 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою

особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.

У відповідності до ч.1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Суд приймає до уваги , що позивач отримала від відповідача 06.09.2013 року довідку про отримання допомоги за №1519 від 05.09.2013 р., яка є доказом у справі і зі цих обставин вважає можливим визнати поважною причиною пропущення строку звернення, що надає суду право розглянути справу і прийняти рішення за суттю заявлений позовних вимог без застосування строків позовної давності, встановлених ч.2 ст. 99 КАС України.

Таким чином, з УПСЗН Артемівської міської ради на користь ОСОБА_1Ю слід стягнути суму недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з березня 2013 року по серпень 2013 року в сумі 5052,00 грн.

Також, відповідно до ст.94 КАС України з Державного бюджету України підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати, понесені позивачем, а саме в сумі 34,41 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 70-72, 86, 99-102, 159-162, 183-2 КАС України суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», за період з березня 2013 року по серпень 2013 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з березня 2013 року по серпень 2013 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років в сумі 972,00 грн. на місяць, з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації на користь ОСОБА_1 недоотриману щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з березня 2013 року по серпень 2013 року в сумі 5052,00 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 34,41 грн.

Ця постанова набирає законної сили, якщо її не буде оскаржено в строк передбачений для оскарження останньої.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького адміністративного апеляційного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанову винесено суддею одноособово в нарадчий кімнаті.

Головуючий суддя С. М.Тверський