ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"25" серпня 2015 р. Справа № 903/336/14 Суддя господарського суду Волинської області Демяк В.М., розглянувши заяву Державного комунального підприємства Луцьктепло
про відстрочення виконання рішення господарського суду Волинської області від 05.06.2014р. з урахуванням постанови Рівненського апеляційного суду від 17.07.2014р.
у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" , м.Київ
до відповідача: Державного комунального підприємства "Луцьктепло", м.Луцьк
про стягнення 21 449 774,46грн.
за участю представників сторін:
від заявника: ОСОБА_1 довіреність №117/08 від 15.01.2015р.
від стягувача: ОСОБА_2 довіреність №14-182 від 15.07.2014р.
Встановила: Державне комунальне підприємство Луцьктепло звернулось із заявою до суду про відстрочку виконання рішення господарського суду Волинської області від 05.06.2014р. з урахуванням постанови Рівненського апеляційного суду від 17.07.2014р. про стягнення з Державного комунального підприємства "Луцьктепло" заборгованості в сумі 21 468 128,76 грн. до 31.12.2016р. відповідно до ч. 1 ст. 121 ГПК України.
Заявлені вимоги підтверджує довідкою за № 4497/05 від 12.08.2015р. про дебіторську заборгованість, інформацію по роботі з боржниками, довідкою про кредиторську заборгованість №4482/14 від 11.08.2015р., постановою про поновлення виконавчого провадження від 30.09.2014р. , постановою про зупинення виконавчого провадження від 06.01.2015р., звітом про фінансові результати за I півріччя 2015р., інформацією про залишки по розрахункових рахунках підприємства ДКП «Луцьктепло».
Представник стягувача в судовому засіданні та в запереченнях на заяву про відстрочку виконання рішення за вх.№01-54/8284/15 від 25.08.2015р. в зазначив, що ПАТ «Національна акціонерна компанія» Нафтогаз України» заперечує проти надання боржнику відстрочки, оскільки і сам перебуває у важкому фінансовому стані в підтвердження долучив:
-Звіт про фінансові результати та балансу за 9 місяців 2014р.;
-Звіт про фінансові результати та балансу за 2014р.
Крім того, звертає увагу суду на те, що внаслідок зовнішньополітичних чинників у звязку із втратою контролю над ПАТ «Чорноморнафтогаз» та інших підприємств, що знаходяться на території АР Крим призвело позивача до знецінення інвестицій у вказаних підприємствах в сумі 899 806,00 грн., знецінення запасів природного газу, розташованих у підземних сховищах АК Крим у сумі 1 903 484 грн. та іншої дебіторської заборгованості у сумі 15 079 009 грн. станом на 31.12.2014р. Також в Луганській і Донецькій області позивач провів знецінення інвестицій у частці підприємств в сумі 61 179 грн. та запасів природного газу в сумі 1 371 221 грн. Враховуючи вищевикладене просить суд відмовити в заяві ДКП «Луцьктепло» про відстрочку виконання рішення господарського суду Волинської області від 17.07.2014р.
Представник заявника в судовому засідання подав заяву за вх.№ 01-65/252/15 від 25.08.2015р. про уточнення прохальної частини заяви.
Відповідно до якої просить суд відстрочити виконання рішення господарського суду Волинської області від 05.06.2014р. з урахуванням постанови Рівненського апеляційного суду від 17.07.2014р.
Також додатково вказав, що при розгляді заяви про відстрочення виконання рішення суду просить суд врахувати дану обставину, а саме, що за вказівкою НАК «Нафтогаз України» викладеною у повідомленні про припинення газопостачання від 23.06.2015р. №3/19-868 припинено подачу газу на котельні підприємства. Станом на 25.08.2015р. у м. Луцьку працюють лише три котельні з 63 по вулицях Старицького,6, Відродження,28 та ОСОБА_3,12.
В підтвердження долучив до матеріалів справи:
- повідомлення про припинення газопостачання від 23.06.2015р. №3/19-868.
Представник заявника, просить суд задоволити дану заяву в повному обємі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
в с т а н о в и в:
Рішенням господарського суду Волинської області від 05.06.2014 року у справі №903/336/14 відмовлено в позові ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та визнано недійсними договір про відступлення права вимоги №14/6736/12 укладений 02.11.2012р. між ПАТ по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз» та ПАТ «НАК Нафтогаз України» на суму 19 966 716,30 грн.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 17.07.2014р. рішення господарського суду Волинської області від 05.06.2014 року у справі №903/336/14 скасовано та постановлено стягнути з Державного комунального підприємства "Луцьктепло" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 19966716,30 грн. основного боргу, 1 227 725, 57 грн. - 3% річних, 170891,91 грн. інфляційних та 72794,98 грн. витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви. В позові про стягнення 84440,63 грн. 3% річних - відмовлено.
11.08.2014р. на виконання постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 17.07.2014р., у даній справі видано накази за №903/336/14-1, №903/336/14-2 та 903/336/14-3.
25.03.2015р. постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України ОСОБА_4 відкрито виконавче провадження по примусовому виконанню наказу господарського суду за № 903/336/14- 1 від 11.08.2014р.
Посилаючись на неможливість на даний час ДКП "Луцьктепло" виконати рішення суду та повністю сплатити присуджені до стягнення суми, що повязується із перебуванням підприємства у важкому фінансово-економічному становищі, боржник звернувся до суду з заявою про відстрочку виконання рішення до 31 грудня 2016 року.
Відповідно до ст. 121 Господарського процесуального кодексу України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, господарський суд, який видав виконавчий документ, розглядає це питання в судовому засіданні з викликом сторін і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, змінити спосіб та порядок його виконання.
Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи утруднюють його виконання, а тому суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини, за правилами ст. 43 ГПК України і за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення чи унеможливлюють його виконання, має право відстрочити виконання рішення. Тобто, до заяви мають бути додані докази, які підтверджують обставини, викладені в заяві щодо неможливості чи утруднення виконання рішення.
Положеннями пунктів 7.1, 7.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. №9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" (із наступними змінами та доповненнями) визначено, що господарський суд на підставі ст. 121 ГПК України має право за заявою сторони або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, змінити спосіб та порядок його виконання.
Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом.
Підставою для відстрочки виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. Згоди сторін на вжиття заходів, передбачених ст. 121 ГПК України, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки виконання рішення. ОСОБА_2, вирішуючи питання про відстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, стосовно юридичної особи наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення.
Пленум Верховного Суду України у п.10 Постанови від 26.12.2003р. №14 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" зауважив, що при вирішенні заяви сторони про відстрочку виконання рішення, зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст. 121 ГПК України їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення. Визначальним фактором при наданні відстрочки є винятковість цих випадків та їх обєктивний вплив на виконання рішення суду.
Отже, виходячи із наведеного, законодавець та вищі судові інстанції у будь-якому випадку повязують можливість відстрочення виконання судового рішення у судовому порядку з обєктивними, непереборними, іншими словами виключними обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення.
Із поданих сторонами доказів та пояснень представників сторін судом встановлено наявність виняткових обставин, які є підставою для відстрочення виконання рішення суду, а саме:
Підприємство теплових мереж "Луцьктепло" є комунальним підприємством власником майна якого є територіальна громада міста Луцька, основним видом діяльності підприємства є постачання пари та гарячої води, чинні тарифи, які затверджені постановами НКРЕ та рішеннями виконавчого комітету Луцької міської ради не є економічно обґрунтованими та не покривають затрат підприємства на виробництво теплової енергії та надання послуг з теплопостачання, основними споживачами теплової енергії, яка виробляється підприємством із спожитого природного газу, є бюджетні установи та організації, населення, інші споживачі, котрі, в свою чергу, несвоєчасно і не в повній мірі оплачують отримані послуги.
Довідкою ДКП "Луцьктепло" №4497105 від 12.08.2015р. підтверджується, що станом на 01.08.2015р. дебіторська заборгованість за послуги по теплопостачанню перед підприємством складала 32028,0 тис. грн., в т.ч. державний бюджет 904,8тис. грн., міський бюджет 42,0 тис. грн., інші 3808,0 тис. грн., населення 28984,5тис. грн., субсидії 1 60,8 тис. грн.
Як вже було зазначено, основним споживачем вказаних послуг є населення міста Луцька, яке не здійснює своєчасні та повні розрахунки за ці послуги. Пеня за несвоєчасне внесення плати за комунальні послуги населенню не нараховується, оскільки її розмір та порядок стягнення чинним законодавством не визначені.
Із пояснень заявника слідує, що підприємством вживаються усі передбачені законом заходи по стягненню заборгованості з боржників, зокрема населення, по оплаті за спожиті послуги з теплопостачання. Однак, з незалежних від боржника причин дебіторська заборгованість залишається досить великою.
За період часу з 01.01.2010р. по 01.07.2015р. ДКП "Луцьктепло було предявлено до виконання в органи ДВС судових рішень про стягненню боргів з боржників на суму 37 463,6 тис. грн., фактично стягнуто через органи виконавчої служби з боржників 4 942,9 тис. грн., тобто лише 13,2 відсотків (інформаційна довідка по роботі з боржниками долучена до матеріалів заяви).
Важке фінансово-економічне становище підприємства зумовлене також затвердженими національним регулятором тарифами на теплову енергію, які всупереч вимогам ст. 20 Закону України "Про теплову енергію" не забезпечують відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, тобто не відшкодовують дійсних фактичних затрат, понесених підприємством.
Як наслідок цього, кредиторська заборгованість підприємства-боржника станом на 01.08.2015р. складала 114 607,6 тис. грн. (довідка від 11.08.2015р. №4482/14) та включала в себе 48 583,6 тис. грн. заборгованості перед НАК "Нафтогаз України", 24 175,9 тис. грн. перед ДК "Газ України", 1701,1 тис. грн. перед ПАТ "Волиньобленерго", 4665,7 тис. грн. перед КП "Луцькводоканал", 28 209,9 тис. грн. перед ТзОВ "Східноєвропейська теплогенеруюча компанія", 206,4 тис. грн. заборгованості перед АТ "СКФ "Україна", 31,2 тис. грн. заборгованості по сплаті податку за землю за липень місяць 2015 року, 2736,4 тис. грн. заборгованості по заробітній платі, 1140,8 тис. грн. податки із плати (ЄСВ, ПДФО, військовий збір).
Згідно долучених до матеріалів справи звіту боржника про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) підприємства за 1 півріччя 2015 рік ДКП "Луцьктепло" за наслідками своєї діяльності у 2013 році отримало збитки в розмірі 22 701 тис. грн.
Як вбачається із бухгалтерської довідки, станом на 11.08.2015р. залишок грошових коштів на основних поточних рахунках підприємства складав 695,59 грн.
Водночас, боржник зазначає, що усі грошові кошти, які надходять на поточні рахунки ДКП "Луцьктепло", відразу ж спрямовуються на погашення заборгованості за природний газ та електроенергію, які необхідні для забезпечення безперебійного функціонування технологічного комплексу підприємства, а також на виплату заробітної плати і сплату податків, зборів та інших обовязкових платежів до бюджету.
Підприємство "Луцьктепло" виступає боржником і по інших судових рішеннях, на підставі яких органами ДВС можуть бути застосовані заходи примусового виконання, спрямовані на стягнення грошових коштів з підприємства.
Так, на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби України перебуває наказ господарського суду Волинської області №5004/165/12-1 від 27.03.2012р. про стягнення з ДКП "Луцьктепло" на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України" грошових коштів на загальну суму 21 244 844,64 грн.(постанова про поновлення виконавчого провадження ВП №33061785 від 30.09.2014р.)
Також на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби України перебуває наказ господарського суду Волинської області №5004/635/12-1 від 28.11.2012р. про стягнення з ДКП "Луцьктепло" на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України" грошових коштів на загальну суму 8 800 950,13 грн.
Крім того, згідно вказівки «Нафтогаз України» викладеного у повідомленні про припинення газопостачання від 23.06.2015р. №3/19-868 припинено подачу газу на котельні ДКП «Луцьктепло». Станом на 25.08.2015р. у м. Луцьку працюють лише три котельні з 63 по вулицях Старицького,6, Відродження,28 та ОСОБА_3,12 (повідомлення про припинення газопостачання від 23.06.2015р. №3/19-868).
Згідно ст. 124 Конституції України, ст.115 Господарського процесуального кодексу України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що невідкладне вжиття до ДКП "Луцьктепло" заходів примусового виконання судового рішення зі сторони органів Державної виконавчої служби (зокрема, звернення стягнення на грошові кошти та інше майно боржника), зупинення видаткових операцій по банківських рахунках підприємства можуть призвести до його неспроможності вчасно погасити поточну заборгованість за спожитий природний газ, закупити матеріальні ресурси, необхідні для ремонту і відновлення теплових мереж, виконати податкові зобовязання перед бюджетами, виплатити заробітну плату працівникам, а це, в свою чергу, ще більше може ускладнити важке фінансове становище підприємства та поставити під загрозу зрив належної підготовки міста до наступного опалювального періоду, яка вже розпочалась, може призвести до порушення прав та законних інтересів переважної більшості мешканців (споживачів) обласного центру, а також з метою недопущення порушення прав та інтересів стягувача, господарський суд вважає за можливе заяву Державного комунального підприємства Луцьктепло задоволити частково та відстрочити виконання рішення суду від 05.06.2014р. з урахуванням постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 17.07.2014р. у справі №903/336/14 до 31 грудня 2015 року.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Вищого господарського суду України від 22.01.2014р. по справі №24/354 та від 28.01.2014р. у справі 913/1817/13 зокрема де зазначено, що ВГСУ визнав обґрунтованими висновки судів нижчих інстанцій про те, що обставинами, які ускладнюють виконання рішення є: збитковість підприємства, що підтверджується звітом про фінансовий стан, виникнення заборгованості перед позивачем зумовлено несвоєчасними розрахунками населення і не повязані з волею субєкта господарювання, негайне виконання рішення суду у справі призведе до неможливості виконання підприємства покладених на нього обовязків із забезпечення тепловою енергією установ та організацій, а також повна паралізація діяльності відповідача шляхом примусового виконання не сприятиме скорішому та оперативному виконанню рішення суду, відновлення порушених прав позивача, повноцінній роботі стратегічного підприємства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
УХВАЛИВ:
1. Заяву Державного комунального підприємства Луцьктепло про відстрочку виконання рішення суду від 05.06.2014р. з урахуванням постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 17.07.2014р. у справі №903/336/14 задоволити частково.
2. Виконання рішення суду від 05.06.2014р. з урахуванням постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 17.07.2014р. у справі №903/336/14 відстрочити до 31 грудня 2015 року.
Суддя В.М. Демяк