_____________________
Справа № 520/9061/15-а
Провадження № 2-а/520/238/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.08.2015 року Київський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Реви С.В.,
при секретарі Гудові В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси про визнання дій протиправним та зобовязання вчинити певні дії, суд, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Київського районного суду м. Одеси з вказаним адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 18 червня 2015 року № 85/Р-01 щодо врахування інших виплат при обчисленні йому пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок його пенсії з дати звернення за призначенням пенсії у розмірі 60% від заробітної плати з урахуванням інших видів виплат згідно з довідкою, виданою Південною Митницею Міндоходів від 09 лютого 2015 року № 14, якою передбачено складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний соціальний внесок;
- зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси виплатити йому пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з дати звернення за призначенням пенсії з урахуванням інших видів виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в березні ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зі всіма необхідними документами, які вимагалися, в тому числі з довідкою про складові заробітної плати від 09 лютого 2015 року № 14, виданою Південною Митницею Міндоходів.
25 червня 2015 року ОСОБА_1 отримав лист від ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси № 85/Р-01 від 18 червня 2015 року про відмову врахування інших видів виплат при розрахунку пенсії, оскільки згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» інші виплати не входять до складу заробітної плати державних службовців і тому не враховуються при обчисленні розміру пенсії.
Однак, ОСОБА_1 вважає, що ОСОБА_2 безпідставно та протиправно не врахувало інші види виплат при розрахунку пенсії, що призвело до порушення його конституційних прав на отримання відповідної пенсії, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
На підставі вищевикладеного ОСОБА_1 звернувся до Київського районного суду м. Одеси із відповідним адміністративним позовом.
Під час розгляду справи на адресу суду надійшли письмові заперечення проти позову від ОСОБА_2 пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, відповідно до яких ОСОБА_2 вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та у задоволені яких слід відмовити у повному обсязі, оскільки в призначену ОСОБА_1 пенсію враховано всі складові заробітної плати, передбачені законодавством, а матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань не відноситься до інших надбавок, тому зарахувати їх в суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» немає підстав.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, які викладені в позові.
Представник відповідача ОСОБА_2 пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси у судове засідання не зявився, однак від ОСОБА_3 надійшла заява, в якій просила суд справу розглядати за відсутністю представника ОСОБА_2 пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси.
Вислухавши пояснення позивача ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що в березні ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зі всіма необхідними документами, які вимагалися.
Крім того до заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 було надано довідку про складові заробітної плати від 09 лютого 2015 року № 14, виданою Південною Митницею Міндоходів.
19 березня 2015 року ОСОБА_1 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та яка обчислена за вищевказаною довідкою в розмірі 60% від заробітної плати, яка становила 4.633 гривні 26 копійок, з яких:
- 1.218 гривень посадовий оклад;
- 125 гривень надбавка за ранг;
- 537 гривень 20 копійок надбавка за вислугу років 40;
- 2.753 гривні 06 копійок надбавка за високі досягнення у праці та премія за календарні 60 місяців державної служби.
Станом на 01 червня 2015 року розмір пенсії ОСОБА_1 склав 2.779 гривень 96 копійок.
При цьому, з листа ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси № 85/Р-01 від 18 червня 2015 року вбачається, що при розрахунку пенсії ОСОБА_1 не були враховані інші виплати.
Однак, суд вважає, що ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси безпідставно та протиправно не врахувало інші види виплат при розрахунку пенсії ОСОБА_1, що призвело до порушення права останнього на отримання відповідної пенсії з огляду на наступне.
Положеннями ст. 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, як за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
За приписами ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено, що основна заробітна плата це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу»).
Таким чином, з огляду на вищенаведені норми, суд вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Положеннями ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.
Частиною 1 статті 66 вказаного Закону встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає випрати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на наведене, суд вважає, що застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
При цьому, у своїй Постанові від 20 лютого 2012 року Верховний Суд України усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає неправильними висновки суду про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Частиною 1 статті 244-2 КАС України встановлено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов'язковими для всіх судів України.
Таким чином при обчисленні ОСОБА_1 пенсії державного службовця ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси повинно було нарахувати всі суми виплат, з яких було фактично нараховані та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі й індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов до висновку, що при обчислені ОСОБА_1 пенсії враховано ні всі складові заробітної плати, передбачені законодавством, що є недопустимим.
Отже, з огляду на вказане суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі шляхом: визнання протиправною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 18 червня 2015 року № 85/Р-01 щодо врахування інших виплат при обчисленні ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобовязання ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок пенсії ОСОБА_1 з дати звернення за призначенням пенсії у розмірі 60% від заробітної плати з урахуванням інших видів виплат згідно з довідкою, виданою Південною Митницею Міндоходів від 09 лютого 2015 року № 14, якою передбачено складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний соціальний внесок; зобовязання ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з дати звернення за призначенням йому пенсії з урахуванням інших видів виплат.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 17, 18, 71, 99, 159-163, 167, 171-2, 244-2 КАС України, на підставі ст.ст. 41, 66 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1-2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 18 червня 2015 року № 85/Р-01 щодо врахування інших виплат при обчисленні ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок пенсії ОСОБА_1 з дати звернення за призначенням пенсії у розмірі 60% від заробітної плати з урахуванням інших видів виплат згідно з довідкою, виданою Південною Митницею Міндоходів від 09 лютого 2015 року № 14, якою передбачено складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний соціальний внесок.
Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з дати звернення за призначенням йому пенсії з урахуванням інших видів виплат.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Київський районний суд міста Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Рева С. В.