Справа № 127/26225/14-а
Провадження 2-а/127/15/15
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.02.2015 року Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Венгрин О.О.,
при секретарі Кабалик Т.П.,
за участі позивача ОСОБА_1, його представника ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання дій протиправними, зобов"язання нарахувати і виплатити щорічну грошову допомогу на оздоровлення за 2014 р.
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання дій протиправними, зобов"язання нарахувати і виплатити щорічну грошову допомогу на оздоровлення за 2014 р., мотивуючи його тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом ІІІ групи. Згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, інвалідам ІІІ групи виплачується у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Відповідачем йому виплачено 90,00 грн. на оздоровлення у 2014 р. Він звертався до відповідача з приводу донарахування допомоги на оздоровлення, на що отримав відмову. Дії відповідача вважає протиправними. (а.с. 1)
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1, його представник ОСОБА_2 позов підтримали за викладених у позовній заяві обставин, просять його задоволити, уточнили, що просять визнати дії відповідача протиправними і зобов"язати відповідача нарахувати і виплатити щорічну грошову допомогу на оздоровлення за 2014 р. в розмірі відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням виплаченої суми.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином. (а.с. 24) Надав письмові заперечення. (а.с. 16-17)
Вислухавши пояснення позивача, його представника, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом ІІІ групи, що підтверджується посвідченням Серії Б №565654 від 11.03.2004 року (а.с. 4), довідкою Міністерства охорони здоровя України Серії МСЕ №054195 (а.с.5), посвідченням серії А №438665 (а.с. 26).
Позивач звертався до відповідача з приводу перерахунку допомоги на оздоровлення, на яке отримав відповідь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 04.11.2014 р. №Ш-08-68183 про те, що йому виплачена щорічна допомога на оздоровлення за 2014 р. 06.06.2014 р. в розмірі 90,00 грн. відповідно постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 р. «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». (а.с. 2)
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інвалідам ІІІ групи виплачується у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Зазначеною статтею Закону визначено, що розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
У Рішенні №3-рп від 25.01.2012 р. Конституційний суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 ст. 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Таким чином, в аспекті Конституційного подання положення частини другої ст. 96, п.п. 2, 3, 6 ст. 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Таким чином, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків, що кореспондується з положеннями ст. 95 Конституції України.
З 01.01.2014 р. набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», яким і визначено, зокрема, доходи і видатки Державного бюджету України у 2014 р.
Проте, положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не передбачено інших умов для реалізації положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ніж ті, які визначені останнім. Зміни, зокрема, до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині визначення розмірів виплат одноразової допомоги на оздоровлення особам не вносилися, не делеговано права на встановлення розмірів таких виплат і Кабінету Міністрів України.
Отже, суд дійшов висновку, що застосування відповідачем у 2014 р. положень постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. №562 при нарахуванні одноразової допомоги на оздоровлення суперечить положенням Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» та не може бути віднесено до реалізації права Кабінету Міністрів України на встановлення розмірів соціальних виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, як таке, що передбачено законом.
Таким чином, враховуючи, що станом на час виникненні спірних правовідносин дія ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не призупинялась та жодним нормативно-правовим актом не було встановлено інших розмірів виплат одноразової допомоги на оздоровлення, ніж ті, що визначені ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд вважає, що у травні 2014 р. нарахування та виплата одноразової допомоги на оздоровлення повинна була здійснюватися у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Право позивача на отримання щорічної одноразової допомоги на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат надане державою і закріплено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Оскільки таке право декларовано державою, то відповідно держава, через створені нею органи, в даному випадку органи Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, несе обов'язок по своєчасній та повній виплаті допомоги саме у розмірах, які нею ж визначені та закріплені в Законі.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позов є обгрунтованим і підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 19, 95, 116 Конституції України,
ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік»,
ст.ст. 71, 138, 160-163, 167 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Позов задоволити.
Визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради щодо відмови в донарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2014 р. в розмірі відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов"язати Департамент соціальної політики Вінницької міської ради нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну грошову допомогу на оздоровлення за 2014 р. в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням виплаченої суми 90,00 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з дня отримання копії постанови через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.О.Венгрин