Номер провадження 2-а/754/388/15
Справа №754/10975/15-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 серпня 2015 року Суддя Деснянського районного суду міста Києва Буша Н.Д., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просить визнати дії відповідача щодо застосування 60% від заробітної плати при перерахунку пенсії, відмови включити виплати у вигляді сум індексації заробітної плати 8 841,94 грн., допомоги на оздоровлення 20 692,55 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 11 614 грн. та компенсації за невикористану відпустку в розмірі 25 817,50 грн., всього 66 965,99 грн. до заробітної плати для перерахунку пенсії - протиправними; зобов'язати відповідача включити виплати у вигляді сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористану відпустку до заробітної плати для перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача зробити перерахунок призначеної пенсії державного службовця з 29.05.2015 року з дати звернення за перерахунком пенсії, в розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням сум індексації заробітної плати 8 841,94 грн., допомоги на оздоровлення 20 692,55 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 11 614 грн. та компенсації за невикористану відпустку в розмірі 25 817,50 грн., всього 66 965,99 грн. та стягнути з відповідача судовий збір.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Згідно із п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи відповідачу належить довести правомірність своїх дій та бездіяльності.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 12.11.2008 року перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Соломянському районі міста Києва та отримував пенсію за віком по списку №2 відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи.
З 04.09.2009 року позивач перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва
27.03.2015 року ОСОБА_1 був звільнений з роботи наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України згідно з п. 1 ст. 40 КЗпП України з посади начальника управління.
29.05.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахування пенсії державного службовця по заробітній платі з урахуванням довідок про складові заробітної плати за №2102-13/528 від 29.05.2015 року, №2102-13/528 від 29.05.2015 року, №2102-13/549 від 29.05.2015 року, які подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідач здійснив перерахунок пенсії в розмірі 60% від суми заробітної плати позивача та без урахування інших виплат та листом №4609/09/10-447 від 21.07.2015 року позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії із посиланням на положення ст. 33 Закону України «Про державну службу» та з посиланням на п. 2 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, якою затверджено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В зазначеній довідці в графі «Інші виплати» вказуються усі інші види виплат, що були нараховані та виплачені державному службовцю у відповідний період, з обов'язковим зазначенням найменування цих виплат в рядку під назвою «Інші виплати».
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» право на одержання пенсії державних службовців мають особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 24.03.1995 року №108/95-ВР «Про оплату праці»,заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їхньої заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, надбавок до нього та премій, передбачених цим Законом.
Державний службовець має право також на інші гарантії та компенсації у сфері оплати праці, передбачені законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»,нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності чим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримані особою виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток для обчислення пенсії.
Зазначена правова позиція закріплена у Постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року по справі №21-430а11 та у відповідності до вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування судами України.
В довідках про складові заробітної плати, виданих Міністерством економічного розвитку і торгівлі України за №2102-13/528 від 29.05.2015 року, №2102-13/528 від 29.05.2015 року, №2102-13/549 від 29.05.2015 року зазначено, що ОСОБА_1 виплачувалась матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсації за невикористану відпустку.
На всі виплати було нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Суд вважає, що при вирішенні зазначеного спору перевагу мають спеціальні норми, які визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
При таких обставинах, дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки та інших виплат, суд вважає неправомірними, а вимоги позову такими, що підлягають задоволенню.
Стаття 94 КАС України передбачає, що при ухваленні рішення на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету.
Таким чином, з державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати в розмірі 73 грн. 08 коп.
Згідно зі ст. 256 КАС України, постанови суду прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 18, 71, 93, 94, 99, 100, 104, 161-163, 183-2, 256 КАС України, ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 1, 2, Закону України «Про оплату праці», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва щодо застосування 60% від заробітної плати при перерахунку пенсії, щодо відмови включити виплати у вигляді сум індексації заробітної плати в розмірі 8 841,94 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 20 692,55 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 11 614 грн. та компенсації за невикористану відпустку в розмірі 25 817,50 грн., всього 66 965,99 грн. до заробітної плати для перерахунку пенсії ОСОБА_1 - протиправними;
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва включити виплати у вигляді сум індексації заробітної плати в розмірі 8 841,94 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 20 692,55 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 11 614 грн. та компенсації за невикористану відпустку в розмірі 25 817,50 грн., всього 66 965,99 грн. до заробітної плати для перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва зробити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з 29.05.2015 року в розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням сум індексації заробітної плати в розмірі 8 841,94 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 20 692,55 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 11 614 грн. та компенсації за невикористану відпустку в розмірі 25 817,50 грн., всього 66 965,99 грн.
Стягнути державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 73 грн. 08 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя