№2-а-33/09
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2009 року Торезький міський суд Донецької області в складі :
головуючої-судді Чапланової О.М.
при секретарі Кононенко Л.І.
за участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача УПСЗН Касьянової І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Торезі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобов'язання виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007, 2008 роки, -
В С Т А Н О В И В :
24.11.2008 р. позивачка звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської Ради Донецької області (далі - УПСЗН), в якому просила поновити їй строк звернення до суду за захистом порушеного права, зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити їй недоотриману щорічну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 2354 грн.60 коп.
Ухвалою від 22.12.2008 р. до участі в справі як третю особу залучено - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області.
12.01.2009 р. на зміну позовних вимог від 24.11.2008 р. позивачка надала позовну заяву до УПСЗН Торезької міської ради, в якій просить поновити їй строк звернення до суду за захистом порушеного права, зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити їй недоотриману щорічну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 7915 грн.40 коп. Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народився син -ОСОБА_2, у зв'язку із чим вона перебуває на обліку в УПСЗН, як застрахована особа, як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідач здійснює виплату вказаної допомоги згідно із постановами Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 р. №13 та від 16.01.2007 р. №32. На її звернення в УПСЗН з проханням здійснити перерахунок і доплату до сум допомоги, передбачених діючим законодавством, вона отримала відмову.
Згідно із ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, надається застрахованим особам в розмірі, який встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних громадян.
Відповідно до ст. 62 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць встановлений з 01.01.2007 р. в розмірі 492 грн., з 01.04.2007 р. - 525 грн., з 01.10.2007 р. - 532 грн. Ст. 56 цього ж Закону була зупинена дія ст. 43 ЗУ №2240-ІІІ на 2007 р. і встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до Закону України від 21.11.1992 р. № 2811-Х1 „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” і ЗУ № 2240-ІІІ, здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам в таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі, що складає різницю між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних громадян і середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб і не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для застрахованих осіб, в порядку, встановленому КМУ.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. визнані неконституційними вказані положення ст. 56 ЗУ №489-У.
Протягом 2007 р. вона отримувала допомогу по догляду за дитиною у суредньому 130-140 грн. на місяць, замість встановлених законом виплат в розмірі прожиткового мінімуму, що складало б 492-532 грн. щомісяця.
Відповідно до діючого законодавства відповідач зобов'язаний донарахувати і виплатити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з 09 липня 2007 р. по 30 вересня 2007 р. з розхрахунку 525 грн. щомісяця, а з 01.10.2007 р. по 31.12.2007 р. - 532 грн. щомісяця. Таким чином, відповідач зобов'язаний донарахувати і виплатиити їй за вказаний період додаткову суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі 2354 грн.60 коп.
Відповідно до ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, надається застрахованим особам в розмірі, який встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних громадян. Їй повинна була нараховуватись і виплачуватись допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму,встановлено законом для працездатних осіб, і в 2008 році.
Таким чином відповідач зобов'язаний донарахувати і виплатити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 7915 грн.40 коп.
Вона пропустила річний строк для звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС України, тому, що про порушення свого права узнала у грудні 2007 р., але не зверталась до суду із позовом, так як відповідач обіцяв провести перерахунки допомоги у відповідності з діючим законодавством, якщо для цього буде підстава. Влітку 2008 р. вона узнала, що необхідно звернутись до суду з письмовою заявою. У вересні 2008 р. вона звернулась до УПСЗН з такою заявою, а 30.10.2008 р. їй було надано письмову відповідь, що всі розрахунки проведені правильно, з чим вона не згодна.
У судовому засіданні позивачка доповнила позовні вимоги і просить суд поновити їй строк звернення до суду за захистом порушеного права, визнати протиправними дії УПСЗН щодо відмови у здійсненні їй виплати допомоги по догляду за дитиною до трьох років в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 09 липня 2007 р. по 31 грудня 2008р., зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити їй недоотриману щорічну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 7915 грн.40 коп. Дала пояснення, аналогічні викладеним у позові, додатково пояснила, що не мала змоги звернутися до суду у встановлений законом строк тому, що здійснювала догляд за страшим син - ОСОБА_3, 1997 року народження, який отримав травму, і з 19.09.2007 р. приблизно до початку листопада 2007 р. знаходився на стаціонарному лікуванні, по закінченні якого вони продовжують лікування у Донецькій обласній дитячій травматології. Крім цього у неї на руках була маленька дитина - син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який потребував постійного догляду, тому вона не мала можливості ходити по інстанціях та своєчасно підготувати необхідні документи для звернення у суд. Просить позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача УПСЗН в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог. Заперечення мотивувала тим, що виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку здійснена у розмірах, визначених в 2007 році ПКМУ «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 11.01.2007 р. №13, у порядку, встановленому ПКМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 р. №1751, та ст. 56 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік», а в 2008 році новою редакцією ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”. Заборгованості з виплат не має. Наполягає на застосуванні судом при розгляді справи п.2 ст.99 КАСУ, яким встановлено річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи. Враховуючи викладене просить у задоволенні позовних вимог позивачці відмовити.
Представник третьої особи ГУ ДКУ, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, про поважні причини неявки до суду не повідомив. Матеріалів справи достатньо для розгляду справи у відсутності представника третьої особи.
Вислухавши позивача, представника відповідача УПСЗН, дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що позивачка ОСОБА_1, яка є особою застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину - ОСОБА_3. 16 лютого 2007 року позивачка подала до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області заяву про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку і УПСЗН їй була призначена така допомога з 22.01.2007 р. Фактично позивачці відповідачем виплачена така допомога у розмірах:
- з 22.01.2007 р. по 31.01.2007 р. - 38 грн.95 коп.;
- з 01.02.2007 р. по 31.03.2007 р. - по 120,75 грн. щомісяця;
- з 01.04.2007 р. по 31.07.2007 р. - по 129,03 грн. щомісяця;
- з 1.08.2007 р. по 31.08.2007 р. - по 132 грн.64 коп.;
- з 01.09.2007 р. по 30 .09.2007 р. - 134 грн.45 коп.;
- з 01.10.2007 р. по 31.10.2007 р. - 136 грн.13 коп.;
- з 01.11.2007 р. по 30.11.2007 р. - 140 грн.05 коп.;
- з 01.12.2007 р. по 31.12.2008 р. - по 144 грн. 10 коп. щомісяця (а.с.10,45).
Зідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року, затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Згідно із абз. 3 ч. 2 ст. 56 цього ж Закону, встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” втратило чинність, як таке, що визнано неконституційним.
Згідно ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків
Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній до 31.12.2007 року), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній з 01.01.2008 року і на час розгляду справи в суді), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Згідно ст. 23 вказаного Закону, рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.
Згідно п. 3 Прикінцевих положень цього ж закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно п. 9 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питатння призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми” № 13 від 11.07.2007 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму.
Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” № 32 від 16.01.2007 року, в 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям з 1 січня - призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.
Вирішуючи заявлені вимоги щодо поновлення строку звернення до суду за захистом порушених прав за період з 09 липня 2007 р. по 23.11.2007 р., який виходить за межі позовної давності відповідно до ст.99 КАС України, суд вважає, що вимоги позивачки у цієї частині підлягають задоволенню на підставі ст.ст.100, 102 КАС України. Позивачка звернулась із заявою про поновлення строку, навела причини його пропуску, пояснивши що вона не мала можливості своєчасно звернутись до суду за захистом порушеного права, оскільки була вимушена здійснювати догляд за страшим син - ОСОБА_3, 1997 року народження, який отримав травму, і з 19.09.2007 р. приблизно до початку листопада 2007 р. знаходився на стаціонарному лікуванні, по закінченні якого вони продовжують лікування у Донецькій обласній дитячій травматології. Крім цього у неї на руках була маленька дитина - синОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який потребував постійного догляду, тому вона не мала можливості ходити по інстанціях та своєчасно підготувати необхідні документи для звернення у суд.
Суд вважає, що ці причини наведені позивачкою є поважними, що підтверджується доданими до позовної заяви документами: свідоцтвами про народження дітей позивачки, витягом з історії хвороби №6943-627 згідно із яким ОСОБА_3, 1997 року народження знаходився на стаціонарному лікуванні у травматологічному відділенні ЦМЛ м.Тореза з 19.09.2007 р. по 02.11.2007 р. з діагнозом: забиття, гємартроз правого колінного суглобу з ускладненнями, витягом з амбулаторної карти, з якого вбачається, що ОСОБА_3, 1997 року народження, знаходився на амбулаторному лікуванні (а.с.11,62-67). Крім того, грошові зобов'язання держави щодо громадянина в світлі рішень Европейського суду з прав людини та Европейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розцінюються як власність громадянина, термін давності застосування до якої перевищує строк давності по адміністративним справам і в сукупності з вищевикладеним зумовлює поновлення позивачу терміну звернення до суду з вимогами щодо захисту своїх конституційних прав. Суд вважає, що заперечення відповідача проти поновлення позивачу даного строку є необґрунтованими.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги що стосуються виплати допомоги з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, суд виходить з того, що позивачка, посилаючись на ст 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» відповідно до якої допомога по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, надається застрахованим особам в розмірі, який встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, просить виплатити їй недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, нараховану, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб. Але матеріальне забезпечення та соціальні послуги, що надаються за вказаним Законом є окремим видом загальнообов'язкового соціального страхування громадян, що здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” № 32 від 16.01.2007 року, в 2007 і 2008 роках допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми призначалась та виплачуавлась органами праці та соціального захисту населення.
Вирішуючи вказані позовні вимоги суд також виходить з того, що визначений Кабінетом Міністрів розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку не відповідає вимогам ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), тому до спірних правовідносин суд застосовує акт вищої юридичної сили - Закон. Нарахування та виплата такої допомоги позивачці здійснювалася відповідачем у розмірі, значно нижчому за прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, який в зазначений період становив: з 01.04.2007 р. - 463 грн., з 01.10.2007 р. - 470 гривень на місяць, тому позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню у розмірі 1896 грн. 42 коп.
Визначаючи розмір недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яку відповідач зобов'язаний виплатити позивачеві, суд виходить з наступних розрахунків:
- за 23 дня липня 2007 року - 463 грн. :31 х 23 = 343,52 грн. - 95,73 грн. (129,03 грн. :31 х23) = 247,79 грн.;
- за серпень 2007 р. - 463 грн. - 132,64 грн. = 330,36 грн.;
- за вересень 2007 р. - 463 грн. - 134,45 грн. = 328 грн. 55 коп.;
- за жовтень 2007 р. - 470 грн. - 136,13 грн. = 333 грн. 87 коп.;
- за листопад 2007 р. - 470 грн.- 140,05 грн. = 329,95 грн.
- за грудень 2007 року - 470 грн. - 144,10 грн. = 325 грн. 90 коп.;
всього 1896 грн. 42 коп.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги що стосуються виплати допомоги за період з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року суд виходить з того, що нарахування та виплата такої допомоги відповідачем здійснювалася у відповідності до чинної редакції ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.
Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, враховуючи що позовні вимоги позивача задоволено частково у сумі 1896 грн. 42 коп., відповідно до задоволених вимог з місцевого бюджету м.Тореза на користь позивача слід стягнути: 18 грн.96 коп. (1896,42 грн. х1%= 18 грн.96 коп.).
Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, абз. 3 ч. 2 ст. 56, ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року, рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст. 5, 15, 23, п. 3 Прикінцевих положень Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, п. 9 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми” № 13 від 11.07.2007 року, п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” № 32 від 16.01.2007 року, ПКМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001р. №1751, ст.ст. 2,8,9,10,11,69-71,79,86,87,94,98,99,100,102,104,105,158-163,185,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1- задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з 09 липня 2007 року по 23 листопада 2007 року як пропущений з поважних причин.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області при визначенні ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року такими, що не відповідають вимогам Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, вул. Сизранцева, б. 76, ЄДРПОУ 25968041), здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка мешкає АДРЕСА_1, ідентифікаційний НОМЕР_1, нарахування та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 1896 грн. 42 коп.
Стягнути з місцевого бюджету м. Тореза на користь ОСОБА_1судові витрати з оплати судового збору у розмірі 18 грн. 96 коп.
У задоволенні позовних вимог в іншій частині - відмовити.
Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 23 лютого 2009 року.
Постанова буде виготовлена в повному обсязі 23 лютого 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуюча-суддя О.М. Чапланова