Постанова № 4899178, 09.02.2009, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
09.02.2009
Номер справи
2а-36/2009
Номер документу
4899178
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2а-36/2009

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

9 лютого 2009 року Краматорський міський суд Донецької області в складі:

головуючого судді Бакуменко А.В..,

при секретарі Кісточка І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Краматорську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання дій неправомірними та стягненні коштів, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1. звернулась до Краматорського міського суду Донецької області з позовом про перерахунок та доплаті допомоги по догляду за дитиною до трьох років, обґрунтувавши свої вимоги тим, що 17 листопада 2008 року вона звернулась до Управління праці та соціального захисту населення з заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до рівня прожиткового мінімуму, встановленого для дітей до 6 років, з часу призначення вказаної допомоги до досягнення дитиною трирічного віку, з проханням провести їй виплату різниці між сумою щомісячного нарахування по рівню прожиткового мінімуму та фактично сплаченою сумою, однак їй було відмовлено.

Позивачка в судове засідання не з`явилась, направила суду заяву в котрій просить справу розглянути за її відсутності, наполягає на задоволенні заявлених вимог.

Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради в судове засідання не з`явився, однак надав суду заяву в котрій просить справу розглянути за його відсутності з урахуванням викладеного у відзиву на позов, з котрого вбачається, що він вважає, вимоги позивачки безпідставними і такими, що не ґрунтуються на законі, бо усі виплати вони здійснюють відповідно до законодавства України. Положення ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми " та Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1751 "Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" (зі змінами та доповненнями) є чинними на протязі 2007 року та по цей час. Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми " надано право Кабінету міністрів України розробити та затвердити в межах своїх повноважень порядок призначення та виплати державних допоміг. Зазначеним порядком встановлений також и розмір допомоги, який і був виплачений у повному обсязі, тому просить суд залишити позовну заяву позивача без задоволення у зв'язку з безпідставністю.

Третя особа Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області свого представника в судове засідання не направили, надали суду заперечення по справі, з якого вбачається, що вони заперечують проти задоволення позовних вимог

Суд вивчивши матеріали справи набуває висновку, що заявлені вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.. 3 Конституції України - права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед Людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

 Конституцією України, а саме ч.2,3 ст. 22 гарантовані конституційні права і свободи, а також встановлено, що вони не можуть бути скасовані. Та при  прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

 Закон  України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державою грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Вищевказаний закон, є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов`язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачені ст.. 14 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Відповідно до ст.. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню. Не відповідає чи суперечить законові, суд зобов`язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік» статтею 56 передбачено, що допомога при  народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"   та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням"   здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку -

у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007   від 09.07.2007 положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік », щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України - було визнано неконституційним  ;

У відповідності до п.3 Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 положення абзацу третього частини другої статті 56, закону України «про державний бюджет України на 2007 рік» втратив чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Цим же рішенням Конституційного суду України пункт 7 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік », в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням"   щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - також визнано неконституційними.

Рішення Конституційного Суду України є обов`язковими до виконання на всій території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв`язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Таким чином, дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року , за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років - відновлена з 9 липня 2007 року.

Окрім того Рішенням Конституційного Суду України від 27 листопада 2008 року N 26-рп/2008 . встановлено, що "закон про Державний бюджет України як правовий акт, чітко

зумовлений поняттям бюджету як плану формування та використання фінансових ресурсів, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України - він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, зокрема і видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення, тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове

регулювання відносин, що є предметом інших законів України  "законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони".  

Таким чином, позивачка має право на отримання перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у відповідності до отриманої суми та розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років,

Як вбачається з довідки Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (а.с.7) ОСОБА_1., як соціально застрахована особа, отримувала в 2007 році наступну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку :

у липні 2007 року - 129,03 грн.;

у серпні 2007 року - 132.64 грн.;

у вересні 2007 року - 134,45 грн.;

у жовтні 2007 року - 136,13 грн;

у листопаді 2007 року - 140,05 грн.;

у грудні 2007 року - 144,10 грн.

Згідно п.4 ст.7 Бюджетного кодексу бюджетне асигнування - це повноваження, надане розпоряднику бюджетних коштів , відповідно до бюджетного призначення на взяття бюджетного зобов`язання та здійснення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету. Відповідно до п.36 цієї статті , розпорядниками бюджетних коштів є бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов`язань та здійснення видатків з бюджету.

Відповідно до ст.. 48 Бюджетного кодексу України в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України: операцій з коштами державного бюджету; розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів;контролю бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів; бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання державного бюджету.

Як убачається с Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», з з квітня 2007 р - 463,00 грн прожитковий мінімум на 2007 рік на дитину до 6 років - 434,00 грн., з жовтня 2007 року - 470 ,00грн..

Враховуючи наведене, суд вважає, що ОСОБА_1. повинна була отримати на дитину, за термін з 10.07.2007року по 31.12.2007 року, з розрахунку:

(434 грн.*3+470грн.*3 = 2799грн.) -(129,03грн. +132,64грн. +134,45грн.+ 136,13грн.+ 140,05грн + 144,10грн.) = 1982,60;

де 463,00 грн. це прожитковий мінімум на 2007 р. на дитину до 6 років з квітня 2007 р., а 470 грн. це прожитковий мінімум на 2007 рік на дитину до 6 років з жовтня 2007 року;

де 129,03грн.; 132,64грн.; 134,45грн.; 136,13грн. 140,05грн + 144,10грн. - фактично сплачені суми.

Таким чином, неправомірність дій відповідача про нарахування позивачці грошової допомоги на дітей протягом 2007 року в розмірі що визначається як середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб,, встановлених законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік від 19.12.2006 року, та відповідно до Постанов Кабінету України від 11 січня 2007 року «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім»ям з дітьми» та Постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 року № 32 « Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку»,а не у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років є очевидною й з відповідача варто стягнути на користь позивачки за рахунок Державного бюджету України грошову допомогу на дитину за період з 10 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 1982,60 грн./ 2799 грн. 00 коп.- 816грн. 40 коп../, де 816грн. 40 коп., це отримані кошти позивачкою у 2007 році.

У відповідності до ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка ні є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), таким чином на користь позивачки ОСОБА_1.необхідно стягнути з місцевого бюджету м. Краматорська сплачений нею при подачі заяви судовий збір у розмірі 3 (три) гривни 40 копійок.

 Керуючись ст.ст.4-15,159-163,185-186 КАС України, ст.. 7,48 Бюджетного Кодексу України , Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік» суд -

П О С Т А Н О В И В

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання дій неправомірними та стягненні коштів, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо нездійснення належних ОСОБА_1. у відповідності до Закону України « Про державну допомогу сім`ям з дітьми» виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1недоплачені кошти в сумі 1982,60 грн з Управління праці і соціального захисту населення виконкому Краматорської міської з р/р 35416007000804 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 25953617, за рахунок Державного бюджету.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з Управління праці і соціального захисту населення виконкому Краматорської міської з р/р 35416007000804 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 25953617, за рахунок Державного бюджету сплачений судовий збір в сумі 3 грн.40 коп..

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 КАС України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом. Заяву про апеляційне оскарження постанови Краматорського міського суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Донецькому апеляційному адміністративному суду через Краматорський міський суд. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову винесено та надруковано в єдиному примірнику у нарадчій кімнаті.

Суддя

Краматорського міського суду А.В.Бакуменко