Справа № 188/953/15-ц
Провадження № 2/188/509/2015
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2015 року смт. Петропавлівка
Петропавлівський районний суд, Дніпропетровської області в складі:
головуючої судді Курочкіної О.М.
при секретарі: Лукіній Л.Г.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Іващук А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Петропавлівка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до управління Державної казначейської служби України у Петропавлівському районі Дніпропетровської області про повернення помилково сплачених коштів,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом про повернення їй коштів сплачених помилково в якості податку на інший рахунок.
В обгрунтування позову зазначила, що 18.09.2014 року між нею, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 було укладено договір дарування житлового будинку АДРЕСА_1 загальною площею 120,5 м2; земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,2100 га для будівництва та обслуговування будинку; земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 площею 0.1395 га для ведення особистого селянського господарства, посвідченого державним нотаріусом Петропавлівської державної нотаріальної контори Мирною А.М.
На підставі ст. 167.2 Податкового кодексу України, державний нотаріус при підготовці документів до укладення угоди видала їй квитанції на оплату податку в розмірі 5% від загальної суми прибутку.
17.09.2014 року на рахунки вказані в квитанціях позивачкою було сплачено податок в розмірі 7250 грн.
В квітні 2015 року працівником Першотравенського відділення СД ОДПІ на її телефонний номер було повідомлено, що станом на 2015 рік нею не оплачено податок за вказаними вище договорами дарування. В свою чергу ОСОБА_1 з'явилася з оригіналами чеків до Першотравенського відділення СД ОДПІ де їй було повідомлено, що сплачені нею грошові кошти не надійшли на розрахунковий рахунок.
15.04.2015 року ОСОБА_1 звернулася до реєстраційної служби Петропавлівського районного управління юстиції з заявою про надання інформації стосовно спірної адмінпослуги.
15.04.2015 року отримала відповідь, що адмінпослуга на суму 7250 грн. сплачена нею відповідно до квитанцій - не надавалася і підлягає поверненню з бюджету як помилково сплачена.
16.04.2015 року позивачка звернулася з заявою по повернення коштів до відповідача.
16.04.2015 отримала відповідь, що розрахунковий рахунок на який нею було сплачено кошти вже закрито, крім того, їй повернули заяву без виконання.
Просить суд стягнути з відповідача помилково сплачені нею кошти.
В судовому засіданні позивачка свої вимоги підтримала, зазначила, що виконувала всі вимоги нотаріуса, вважає, що їй не роз'яснено порядок сплати податку, нотаріус не врахувала місце її реєстрації. Позивачка вважає, що держава повинна повернути їй зайво сплачені кошти, а відсутність порядку повернення не є підставою для ухилення від захисту її права.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просить в задоволенні позову відмовити, зазначила, що державні службовці можуть діяти лише у спосіб та порядок, встановлені нормативно, надала суду заперечення.
Заперечення обгрунтовано тим, що Наказом ДКСУ № 4 від 06.01.2015 року внесено зміни до Довідника відповідності символу звітності коду класифікації доходів бюджету, зокрема Довідник доповнено кодом класифікації 22012600 - адміністративний збір за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Наказом Державної казначейської служби України від 20.01.2015 р. № 12 «Про затвердження змін до Довідника відповідності символу звітності коду класифікації доходів бюджету» код класифікації доходів бюджету 22090600 - «Державне мито за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно; за державну реєстрацію іншого речового права на нерухоме майно, обтяження права на нерухоме майно» - виключено, а рахунок 31114126700235 у зв'язку з введенням в дію відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, Наказу Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року № 11 «Про бюджетну класифікацію та Порядку відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій в системі Державної казначейської служби України, затвердженого наказом ДКСУ 27.12.2013 року № 217 з 07.02.2015 року нових рахунків - закрито.
Частиною 1 постанови КМУ від 16 лютого 2011 року № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» (далі - постанова № 106) встановлено, що перелік податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету визначається відповідно до переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, згідно з додатком до зазначеної постанови № 106.
Згідно з п.12 Порядку повернення коштів операції з повернення платежів з бюджетів здійснюються відповідними органами Казначейства з рахунків, на які в поточному бюджетному періоді відповідно до законодавства зараховується вид надходжень, що повертається.
Таким чином, повернення помилково та/або надміру сплачених коштів повинно здійснюватись з 07.02.2015 року з рахунку 31110001700235 по коду класифікації державного бюджету 22012600.
Державною казначейською службою України у відповідь на численні звернення Головних управлінь Державної казначейської служби України з питань повернення коштів помилково або надміру зарахованих до бюджетів листом від 18.06.2015 року № 14-10/426-17179 надано роз'яснення, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 № 17 «Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади» Міністерство юстиції України визначено головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Проектом постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року, який був погоджений Казначейством України, пропонується доповнити перелік органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, позицією «Мін'юст» та закріпити за ним контроль справляння надходжень за декількома кодами класифікації доходів бюджету, серед яких 22012600 «Адміністративний збір за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Таким чином, повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів за ККДБ 22012600 слід здійснювати за поданням органів Міністерства юстиції України.
Однак, на даний час вищевказані зміни до постанови № 106 так і не були внесені.
Оскільки орган, який контролює сплату даного виду платежу станом на 16 квітня не був визначений, заява громадянці ОСОБА_1 була повернута без виконання.
Щодо вимоги позивача стягнути судові витрати з УДКСУ у Петропавлівському районі в розмірі 243,60 грн., то відповідно до пп. 21 п.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-УІ визначено, що пільги по сплаті судового збору поширюються і на Державну казначейську службу України.
Окрім того, позивач у своїх доводах посилається на «Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України і процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань», затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України 30.12.2013 р. № 882/1188., однак УДКСУ у Петропавлівському районі при поверненні помилково або надміру зарахованих коштів у даному випадку керувалося Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 р. за №787.
Вислухавши учасників судового розгляду, вивчивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
У відповідності до ч.2 ст.45 БК України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету. УДКСУ у Петропавлівському районі є територіальним органом Державної казначейської служби України, у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами та дорученнями Президента України актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр - міністра України, наказами Міністерства фінансів України, дорученнями Міністра фінансів України, наказами Державної казначейської служби України, дорученнями Голови Державної казначейської служби України, актами місцевої держадміністрації, органів місцевого самоврядування та наказами Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області.
Судом встановлено, сторонами визнано, що позивачем помилково сплачено на рахунки управління Державної казначейської служби України у Петропавлівському районі Дніпропетровської області грошові кошти в розмірі 7250 грн. в якості податку.
Згідно п.5 «Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», затвердженого наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 року за № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
На підставі ст.ст.79-81 ЦПК України судові витрати судовий збір у сумі 243.60 грн., сплачені позивачем, суд вважає слід відшкодувати на користь позивача з держави в особі відповідача.
Беручи до уваги вищезазначене, керуючись постановою КМУ від 16 лютого 2011 року № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» ст, 1212 ЦК України, ст.ст. 3, 15, 45, 118-119, ст. 212-214 ЦПК України суд
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_1 до управління Державної казначейської служби України у Петропавлівському районі Дніпропетровської області про повернення пмилково сплачених коштів задовольнити в повному обсязі.
Стягнути на користь ОСОБА_1 пасп. НОМЕР_1 вид Першотравенським МВ УМВС України в Дніпропетровській обл. від 02.10.1998 року з Управління Державної казначейської служби України у Петропавлівському районі Дніпропетровської області за юридичною адресою вул. Жовтнева буд.68 смт. Петропавлівка Дніпропетровської обл. помилково сплачені грошові кошти в розмірі 7250 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 пасп. НОМЕР_1 вид Першотравенським МВ УМВС України в Дніпропетровській обл. від 02.10.1998 року з держави в особі Управління Державної казначейської служби України у Петропавлівському районі Дніпропетровської області за юридичною адресою вул. Жовтнева буд.68 смт. Петропавлівка Дніпропетровської обл. витрати по сплаті судового збору в розмірі 243 грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Дніпропетровської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Дніпропетровської області через Петропавлівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя О. М. Курочкіна