Постанова № 48971498, 25.08.2015, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
25.08.2015
Номер справи
263/7311/15-а
Номер документу
48971498
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 263/7311/15-а

Провадження № 2-а/263/217/2015

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 серпня 2015 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області в складі головуючого судді Степанової С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання неправомірними бездіяльності відповідача при проведенні індексації його пенсії з 1 січня 2015 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових коштів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, без врахування індексу споживчих цін за період з січня 2015 року, та зобовязання відповідача провести відповідний перерахунок. В позовній заяві зазначив, що він перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», та не працює з 28.09.2011 року. З отриманої 19.05.2015 року відповіді від УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя позивачу стало відомо про суттєві порушення відповідача при проведенні індексації його пенсії. Так, відповідач у своїй відповіді зазначає, що для проведення індексації пенсії було визначено базовий місяць грудень 2013 року. Але з січня 2015 року відповідач не проводить позивачу індексацію пенсії та не обчислює індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком внаслідок чого нарахування та виплата індексації проводить в заниженому розмірі. Так, згідно довідки про розмір нарахованої та виплаченої пенсії позивача з індексацією з грудня 2014 року по теперішній час пенсія дорівнює 2 073 грн. 16 коп., що свідчить про те, що пенсія позивача не індексується, так як за цей період індекс інфляції кожного місяця перевищував 101 відсоток, що було оприлюднене у газетах «Урядовий кур'єр». Індекс споживчих цін у відсотках згідно офіційно оприлюднених даних в газеті «Урядовий кур'єр», в 2014 році склав: січень 100,2; лютий 100,6; березень 102,2; квітень 103,3; травень 103,8; червень 101,0; липень 100,4; серпень 100,8; вересень 102,9; жовтень 102,4; листопад 101,9; грудень 103,0; та в 2015 році: січень 103,1; лютий 105,3; березень 110,8; квітень 114,0. Відповідно величина приросту індексу споживчих цін для визначення суми індексації у відсотках та сума інфляції у гривнях склала у 2014 році: травень 3,0% та 28,47 грн.; червень 6,4% та 60,74 грн.; липень 10,4 % та 98,70 грн.; серпень 10,4 % та 98,70 грн.; вересень -12,0% та 113,88 грн.; жовтень 12,0% та 113,88 грн.; листопад 16,1% та 152,79 грн.; грудень 18,9% та 179,36 грн.; та у 2015 році: січень 21,1% та 200,24 грн.; лютий 24,8% та 235,35 грн.; березень 28,7% та 272,36 грн.; квітень 35,6% та 337,84 грн. Таким чином, внаслідок бездіяльності відповідача щодо не проведення індексації пенсії та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, значно зменшено пенсію позивача. Також зазначив, що згідно із змінами, внесеними до ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на відповідний рік, крім цього, Законом України від 28.12.2014 року № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік, а саме п. 9 перехідних положень, передбачено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на 2015 рік. У звязку із цим, позивач просив зобовязати відповідача провести з 01 січня 2015 року, нарахування та виплату суми індексації пенсії наростаючим підсумком виходячи з базового місяця грудня 2013 року та обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком за період з січня 2014 року, у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України. Також просив встановити строк для подання субєктом владних повноважень відповідачем до суду звіту про виконання постанови.

Позивач в судове засідання не зявилась, в позовній заяві міститься його клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, до суду надав заперечення проти позову, в яких зазначив, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат). За ст. 5 Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік. Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення. Для розрахунку сум індексації пенсії позивача визначено грудень 2013 року. Отже з січня 2014 року управління здійснює проведення індексації пенсії з наростаючим підсумком. Разом з тим 28.12.2014 року до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» були внесені зміни, зокрема доповнено ст. 5 частиною шостою такого змісту: «Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.» Одночасно з цим пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету ПФ України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету ПФ України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік. Отже з 01 січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Для розрахунку сум індексації пенсії позивача визначено базовий місяць грудень 2013 року, та станом на 01.12.2014 року індекс споживчих цін для проведення індексації у грудні 2014 року, де базовий місяць грудень 2013 року, складає 18,9 %, у звязку зі чим, пенсії позивача складає: основний розмір пенсії 1563 грн. 73 коп., доплата за понаднормативний стаж 180 грн. 31 коп., підвищення у звязку із зростанням середньої заробітної плати 49 грн. 76 коп., доплата з 01.05.2012 року по постанові КМУ № 327 від 23.04.2012 року 100 грн., індексація споживчих цін 179,36 грн., а загальний розмір пенсії складає 2073 грн. 16 коп. Просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Просив розглянути справу у його відсутності.

Згідно ч. 4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача субєкта владних повноважень, належним чином повідомленого про місце та час розгляду справи, без поважних причин або без повідомлення ним про причину неявки розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Згідно з ч. 6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

У зв'язку з тим, що обидві сторони не зявилися у судове засідання, від позивача та відповідача є клопотання про розгляд справи у їх відсутності, представник відповідача надав заперечення проти позову, в яких висловив свою думку стосовно позовних вимог, суд розглянув справу у відсутності сторін в письмовому провадження , на підставі наявних по справі доказів.

Суд, дослідивши наявні письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області, що не оспорюється сторонами.

Згідно з принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, частина друга статті 3, частина друга статті 6, частина перша статті 8 Конституції України).

Відповідно до статті 2 Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.

Стаття 3 даного Закону передбачає, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

З метою реалізації положень Закону № 1282-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 було затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, пунктом 1 якого визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до п.9 Положення працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації. У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи. Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії. У разі звільнення пенсіонера з роботи власник або уповноважений ним орган подає відповідну довідку органу, який призначає і виплачує пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, для проведення індексації зазначених виплат згідно з цим Порядком.

Пункт 10-1 Порядку встановлює, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.

Відповідно до п.5 Порядку №1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні обчислені індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться з наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації; у разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку; якщо сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку 4.

Разом з цим ч. 6 ст. 5 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

При цьому згідно до п. 9 «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що: Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік; а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Також, відповідно до ст. 6 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

В своїх запереченнях відповідач обґрунтовує не проведення індексації наростаючим підсумком та не виплату фактично нарахованих сум, оскільки воно повинно проводитись виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, та в порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України.

Однак суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України на виконання Перехідних положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» не було затверджено особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення на 2015 рік. Тобто єдиним діючим нормативно-правовим актом, розробленим для виконання Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» є постанова Кабінету міністрів № 1078 «Про затвердженняПорядку проведення індексації грошових коштів населення». Крім цього, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 202 від 25.06.2014 року та № 67 від 25.02.2015 року, було затверджено Бюджет Пенсійного фонду України на 2014 та 2015 роки відповідно, та в зазначених постановах не встановлено жодних обмежень, щодо нарахування індексації пенсії.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що посилання представника відповідача, в обґрунтування заперечень на позов, на норми п. 9 «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» є недоречними, оскільки жодного нормативно-правого акту Кабінетом Міністрів України, який би обмежував право на індексацію пенсії позивача на 2015 рік не було прийнято. Тому відмова відповідача у проведенні індексації пенсії позивача є неправомірною.

Відповідач у своїх запереченнях також зазначає, що базовим місяцем для обчислення пенсії позивача є грудень 2013 року, то за наявності відомостей про індекси споживчих цін за даними Держкомстату, починаючи з грудня 2013 року, вбачається зростання індексу споживчих цін для визначення суми індексації пенсії позивачу. Так індекс споживчих цін у відсотках згідно офіційно оприлюднених даних в газеті «Урядовий кур'єр», в 2014 році склав: січень 100,2; лютий 100,6; березень 102,2; квітень 103,3; травень 103,8; червень 101,0; липень 100,4; серпень 100,8; вересень 102,9; жовтень 102,4; листопад 101,9; грудень 103,0. Відповідно величина приросту індексу споживчих цін для визначення суми індексації у відсотках та сума інфляції у гривнях склала у 2014 році: травень 3,0% та 28,47 грн.; червень 6,4% та 60,74 грн.; липень 10,4 % та 98,70 грн.; серпень 10,4 % та 98,70 грн.; вересень -12,0% та 113,88 грн.; жовтень 12,0% та 113,88 грн.; листопад 16,1% та 152,79 грн.; грудень 18,9% та 179,36 грн., що також підтверджується даними, наведеними у письмових запереченнях відповідача. При цьому, у 2015 році індекс споживчих цін склав: січень 103,1; лютий 105,3; березень 110,8; квітень 114,0; травень 102,2; та у червні індекс інфляції склав 100,4, а у липні 99,0 що не перевищує визначеного порогу інфляції у розмірі 101%. Відповідно величина приросту індексу споживчих цін для визначення суми індексації у відсотках та сума інфляції у гривнях у 2015 році склала: січень 21,1% та 200,24 грн.; лютий 24,8% та 235,35 грн.; березень 28,7% та 272,36 грн.; квітень 35,6% та 337,84 грн. Таким чином не проведення індексації пенсії позивача з січня 2015 року із застосуванням відповідного коефіцієнту індексації наростаючим підсумком, свідчить про порушення відповідачем законних прав позивача на проведення індексації його пенсії.

Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, представлені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про неправомірність дій Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя, щодо не проведення індексації пенсії позивачу з 1 січня 2015 року наростаючим підсумком, у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік, з урахуванням індексу споживчих цін, починаючи з січня 2014 року.

Суд також не вбачає доречності у задоволенні заявлених вимог позивача щодо встановлення судом строку для подання відповідачем звіту про виконання прийнятої судом постанови за наслідком розгляду вказаної справи.

Так на підставі ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи, що в суду є право, а не обовязок, щодо встановлення строків суб'єкту владних повноважень для надання звіту про виконання судового рішення, а також, враховуючи те, що в разі невиконання відповідачем постанови суду позивач має право, відповідно до ч. 9 ст. 267 КАС України подати до суду заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених субєктом владних повноважень відповідачем, або звернутись до суду із адміністративним позовом відповідно до ст. 181 КАС України з приводу рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби.

Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями ст.ст. 2, 6-15, 17-18, 69-71, 79, 86, 94, 122, 128, 143, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо не проведення ОСОБА_1 індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком починаючи з 1 січня 2015 року, виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року.

Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області провести ОСОБА_1 з 1 січня 2015 року у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік, нарахування та виплату суми індексації пенсії наростаючим підсумком виходячи з базового місяця грудня 2013 року та обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком за період з січня 2014 року, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, з урахуванням фактично виплачених коштів.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73 грн.08 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя С.В. Степанова