Справа № 667/5794/15-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 серпня 2015 року
Комсомольський районний суд м. Херсона у складі:
головуючого - судді: Черниш О.Л.
при секретарі: Сільчик Т.В.
за участю: позивачки ОСОБА_1, представника позивачки - адвоката Танцюренка Юрія Олеговича, представника відповідача Тетерина Валерія Павловича
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у місті Херсоні про визнання протиправним рішення, його скасування та зобов'язати вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася до суду із позовною заявою, у якій просила суд визнати протиправним та скасувати рішення (протокол № 85 від 15.07.2015 року) управління Пенсійного фонду в місті Херсоні щодо відмови позивачці в проведенні перерахунку пенсії; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні здійснити перерахунок пенсії згідно довідки №71 від 08.07.2015 року, виданою головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області з урахуванням змін до ст.37 Закону України «Про державну службу» «Про заходи щодо законодавчого забезпечування реформування пенсійної системи 88% від заробітку(доходу).
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначила такі обставини:
Позивачка звернулася з заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про здійснення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу» з урахуванням інших виплат, вказаних у довідці від 08.07.2015 року №71, виданою головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області. а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Рішенням, оформленим протоколом №85 комісії у проведенні перерахунку пенсії відмовлено з посиланням, що вищезазначені виплати не входять до переліку заробітної плати державних службовців та не враховуються при обчисленні пенсії.
Позивачка вважає рішення відповідача необґрунтованим і протиправним з тих підстав, що воно не відповідає Законам України «Про державну службу», «Про пенсійне забезпечення» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтям 1,2 Закону України «Про оплату праці».
У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позов, просили суд його задовільнити.
Представник відповідача позов не визнав, просив суд відмовити у його задоволенні, надав письмові заперечення на позов.
Заслухавши пояснення сторін, суд встановив, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 88% від заробітку (доходу), що сторонами визнається.
При призначенні позивачці пенсії не були враховані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, з яких сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
09.07.2015 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні із заявою про здійснення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу», з урахуванням інших виплат, які складаються із матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Рішенням комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні від 15.07.2015 року №86 у проведенні перерахунку пенсії відмовлено з посиланням на відсутність законодавчих підстав, зазначивши, що у відповідності з приписами ст. 33 ЗУ «Про державну службу» матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати відповідно до переліку складових заробітної плати державних службовців не входить, та відповідно, не враховується для обчислення пенсії. У рішенні комісії також зазначено, що умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено ст.37 ЗУ «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII. Відповідно до цієї статті пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Суд вважає, що позивачці безпідставно було відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням вищезазначених виплат.
Свої доводи обґрунтовує наступним:
У частині першій ст.1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/05 «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує за виконану роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата. а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст.33 Закону України «Про державну службу» визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз зазначених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входили до оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.
Відповідно до частини 1 ст.66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України « Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу(прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати(доходу), з яких справляються страхові внески(збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу(заробітної плати) враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані(обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таку ж правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі №2-430а11, яка відповідно до ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» .( у редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
З урахуванням зазначених норм законодавства, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії з урахуванням суми отриманої нею матеріальної допомоги, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, згідно довідки №71 від 08.07.2015 року, виданою Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області є обґрунтованими, а рішення управління про відмову у перерахунку пенсії є протиправним і підлягає скасуванню.
Проте суд вважає, що позивачці необхідно здійснити перерахунок пенсії з моменту її звернення до управління Пенсійного фонду у м. Херсоні за перерахунком пенсії - 09.07.2015 року, оскільки до цього часу позивачка із заявою про перерахунок пенсії не зверталася, документа для здійснення такого перерахунку не надавала. Їй було відомо, що при нарахуванні пенсії не були враховані інші виплати, оскільки вона щомісячно отримувала розрахунковий лист, де зазначалася всі складові заробітної плати. Порушення права має постійний характер, а тому перерахунок має бути здійснений з моменту звернення за його проведенням.
Згідно з частинами 1,4 ст.94 КАС України. якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України( або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова особа чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Оскільки позивачкою судовий збір сплачено у мінімальному розмірі. а позовні вимоги задоволені частково, то судові витрати з Державного бюджету України стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70,71, 158 -163 КАС України, ч.5 ст.37 Закону України «Про державну службу», суд, -
п о с т а н о в и в :
ПозовОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у місті Херсоні про визнання протиправним рішення, його скасування та зобов'язати вчинити певні дії,- - задовільнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні від 15.07.2015 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Херсоні здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, по довідці № 71 від 08.07.2015 року, виданою Головним управлінням Пенсійного фонду України у Херсонській області, з урахуванням інших виплат, починаючи з 09.07.2015 року, з урахуванням ч.5 ст.37 Закону України «Про державну службу» (норма, якої діяла на час призначення пенсії) 88% від заробітку (доходу).
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова протягом 10-ти днів з дня виготовлення її повного тексту може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Комсомольський районний суд м. Херсона з одночасною подачею копії апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: Черниш О.Л.