Постанова № 48965338, 25.08.2015, Теплодарський міський суд Одеської області

Дата ухвалення
25.08.2015
Номер справи
516/184/15-а
Номер документу
48965338
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УКРАЇНА

ТЕПЛОДАРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________

Справа № 516/184/15-а

Провадження №2-а/516/15/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25.08.2015р. м. Теплодар

Суддя Теплодарського міського суду Одеської області Мислива Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернулася до суду з зазначеним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області щодо не врахування при перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» «інших виплат», зазначених у довідці від 23.06.2015р. за №24, виданої виконавчим комітетом Теплодарської міської ради Одеської області, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України. Також просить зобовязати відповідача провести з 06.01.2015р. перерахунок та виплату їй пенсії з урахуванням «інших виплат», а саме: сум індексації заробітної плати, відпускних, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, відповідно до вищевказаної довідки від 23.06.2015р. за №24 у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, з якої справлялись страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, яка діяла на момент призначення пенсії. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач безпідставно відмовив їй в перерахунку пенсії, оскільки відповідно до законодавства, виплати, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, та які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні та призначенні пенсії, а тому просить задовольнити позов.

20.08.2015р. від Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області (далі - Управління Біляївського ПФУ) надійшли письмові заперечення проти позову, відповідач просить відмовити в його задоволенні з посиланням на наступне. ОСОБА_1 перебуває на обліку Управління Біляївського ПФУ з 07.03.2014р. та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». 24.06.2015р. позивач звернулась до них з заявою щодо проведення перерахунку пенсії державного службовця з урахування довідки №24 від 23.06.2015р., виданою виконавчим комітетом Теплодарської міської ради Одеської області з урахуванням «інших виплат». Листом від 06.07.2015р. за вих..№6606/04 їй було відмовлено. Також зазначають, що згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» та п. 4 постанови Кабміну України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000р. №865, перерахунок пенсії зазначеній категорії проводиться лише у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Статтями 33, 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсію державним службовцям призначають від сум їх заробітної плати, яка складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, з якої були сплачені єдиний внесок на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а до 01.11.2011р. страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування. Такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, до складових заробітку для обчислення пенсії державного службовця постановою КМУ не включено. Також відповідно до ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація це встановлений законами та іншими нормативно правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Зазначене підвищення не передбачено ст.33 Закону України №3723 ХІІ, як складової зарплати державного службовця. Відповідно не може враховуватись під час обчислення пенсії. Матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати у розумінні ч. 2 ст. 3 Закону №3723 ХІІ, що унеможливлює її врахування при здійсненні перерахунку пенсії.

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Як встановлено, ОСОБА_1 перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду у Біляївському районі Одеської області з 30.05.2011р. та з 07.03.2014р. отримує пенсію згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

24.06.2015р. позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням «інших виплат», зазначених у довідці №24 від 23.06.2015р. та просить проводити її виплату у подальшому.

Згідно довідки виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області за вих.№ 24 від 23.06.2015р. про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», ОСОБА_1 працювала на посаді головного спеціаліста у виконавчому комітеті Теплдодарської міської ради, її заробітна плата за станом на 06.03.2014р., з врахуванням посадового окладу, надбавки за 10 ранг, надбавки за вислугу років (20%) (за стаж державної служби 10 років), усього складала 1557 грн. 60 коп.

З довідки виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області за вих.№ 24 від 23.06.2015р. про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», вбачається, що ОСОБА_1, в тому числі «інші виплати» за період з 01.03.2012р. до 28.02.2014р. становили усього 30304 грн. 68 коп. При цьому під «іншими виплатами», як розшифровка виплат, зазначено: індексація заробітної плати, відпускні, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань. Також зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. єдинй внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.

Листом від 06.07.2015р. за вих.№6606/04 в проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням «інших виплат», зазначених у вказаній довідці за №24 від 23.06.2015р., позивачу було відмовлено у звязку з тим, що «інші виплати» за ст. 33 Закону України «Про державну службу» та п.4 Постанови КМУ №865 від 31.05.2000р. для перерахунку не передбачені.

Відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Стаття 2 Закону України «Про оплату праці» визначає структуру заробітної плати, що складається з основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально побутових питань, індексація входять до системи оплати праці державного службовця.

Правова позиція стосовно того, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати висловлена Верховним Судом України в постанові від 3 червня 2014р. (справа №21-134а14).

За приписами ч. 2 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду справи про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно правовий акт, що містить зазначені норми права для всіх судів України.

Відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженоїнаказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року № 114/8713, що є документом, який розроблено відповідно доЗакону України "Про оплату праці", матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, індексація заробітної плати, грошова винагорода входять до складу фонду оплати праці як інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до частини 1статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних зарахованою особою після набрання ним чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що рішення, яке висвітлено в листі Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області від 06.07.2015р. про відмову в перерахунку пенсії на підставі довідки №24 від 23.06.2015р. сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, суми індексації заробітної плати, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, є неправомірним.

Також, в звязку з тим, що пенсія державних службовців, на момент призначення пенсії позивачу, призначалась в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011р. - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, суд зобовязує Управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії з 06.01.2015р. у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, з якої справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Керуючись ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. №1788-Х11, ст.ст. 33, 37 Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-Х11, ст. 2 Закону України «Про оплату праці»від 24.03.1995р. №108/95-ВР, ст. 41 Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. №1058-1У, ст. 58 Конституції України, Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004р. №5, зареєстрованої Міністерством юстиції України 27.01.2004р. за №114/8713, ст.ст. 2, 11, 158, 159, 161, 163, 183-2 КАС України,

П О С ТА Н О В И Л А:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області щодо невірного нарахування та призначення пенсії ОСОБА_1 в частині неврахування при призначенні пенсії «інших виплат», а саме: суми індексації заробітної плати, відпускні, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, які зазначені у довідці від 23.06.2015р. за №24, виданої виконавчим комітетом Теплодарської міської ради Одеської області, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області провести з 06.01.2015р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням «інших виплат», а саме: сум індексації заробітної плати, відпускні, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань, відповідно до довідки виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області від 23.06.2015р. за №24 у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, з якої справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яка діяла на момент призначення пенсії.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя