Справа № 143/1106/15-а
у х в а л а
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
"14" серпня 2015 р. м. Погребище
Суддя Погребищенського районного суду у Вінницької області ОСОБА_1, розглянувши позовну заяву ОСОБА_2 до Довгалівської сільської ради, ОСОБА_3 про визнання неправомірним та скасування рішення сільської ради, визнання дій сільського голови ОСОБА_3 неправомірними, зобов"язання відшкодувати завдану шкоду,-
встановив:
04.08.2015р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до Довгалівської сільської ради, ОСОБА_3 про визнання неправомірними дій сільського голови ОСОБА_3 та скасування рішення сільської ради.
06.08.2015 року ухвалою суду дану позовну заяву було залишено без руху та надано строк позивачу для усунення недоліків.
14.08.2015 року позивачем усунуто недоліки, проте після усунення недоліків, судом встановлено, що даний позов не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства, а тому відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Так, частиною 2 ст. 4 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
В статті 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Згідно ст. 15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд даних справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Із матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує рішення сільської ради про одностороннє розірваня договору оренди землі (ставків).
Спір, за вирішенням якого позивач звернувся до суду, не пов'язаний із захистом прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, що виключає розгляд справи в порядку адміністративного судочинства.
Виниклі правовідносини є за своїм змістом цивільними та регулюються нормами цивільного законодавства, оскільки їм не притаманні ознаки владного підпорядкування однієї сторони правовідносин другій стороні.
З урахуванням змісту адміністративного позову та його вимог, вважаю, що правовідносини, які виникли між сторонами, свідчать про відсутність ознак публічно-правового спору, спір між сторонами має цивільних правовідносин і за характером спірних правовідносин не належить до розгляду в адміністративному порядку.
Така позиція співпадає з правовою позицією ВСУ викладеною в постанові від 11.11.2014 року відповідно до якої позов, предметом якого є рішення органу місцевого самоврядування щодо передачі у власність та оренду земельної ділянки, тобто ненормативний акт, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, повязані з реалізацією певних субєктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не може бути задоволений, оскільки таке рішення органу місцевого самоврядування вичерпало свою дію шляхом виконання. Його скасування не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки у таких осіб виникло право власності або володіння земельною ділянкою і це право ґрунтується на правовстановлюючих документах.
Таким чином, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах, Судової палати у господарських справах, Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що у разі прийняття органом місцевого самоврядування (як субєктом владних повноважень) ненормативного акта, що застосовується одноразово, який після реалізації вичерпує свою дію фактом його виконання і з прийняттям якого виникають правовідносини, повязані з реалізацією певних субєктивних прав та охоронюваних законом інтересів (зокрема, рішення про передачу земельних ділянок у власність, укладання договору оренди), позов, предметом якого є спірне рішення органу місцевого самоврядування, не повинен розглядатися, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушених прав не забезпечує їх реального захисту.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що дану позовну заяву належить розглядати в порядку цивільного судочинства, тому позивачу необхідно відмовити у відкритті провадження та роз'яснити, що позивач має право звернутись до суду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 109 КАС України, суддя, -
ухвалив:
Відмовити ОСОБА_2 у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом до Довгалівської сільської ради, ОСОБА_3 про визнання неправомірними дій сільського голови ОСОБА_3 та скасування рішення сільської ради.
Роз'яснити ОСОБА_2, що з даними позовними вимогами він має право звернутись до суду в порядку цивільного судочинства.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`яти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Погребищенський районний суд.
Суддя