Постанова № 48960766, 25.08.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.08.2015
Номер справи
826/8488/15
Номер документу
48960766
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 серпня 2015 року № 826/8488/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги заявлені про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві від 19.12.14 р. №0057301701.

Позивач - Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення незаконним та просить його скасувати, вважаючи висновки податкового органу такими, що не відповідають вимогам законодавства.

Відповідач - Державна податкова інспекція у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві пояснень на позов не надав, представника до судового засідання не скерував.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

На підставі ст. 77 Податкового кодексу України, плану-графіка проведення документальних перевірок за листопад 2014 р., затвердженим планом перевірки проведено документальну планову виїзну перевірку Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.11 р. по 31.12.13 р. та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.11 р. по 31.12.13 р., про що складено акт перевірки від 05.12.14 р. №9901/26-51-17-01/НОМЕР_1.

Згідно акту перевірки встановлено наступне.

СПД ОСОБА_1 є платником податку на додану вартість, свідоцтво від 10.01.13 р. №200100943, видане ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві.

У період з 01.01.11 р. по 31.12.12 р. СПД ОСОБА_1 платником податку на додану вартість не реєструвався.

Згідно даних податкової декларації про майновий стан і доходи за 2012 р., поданої до ДПІ у Дарницькому районі м. Києва, платник отримав дохід у сумі 1 169 500 грн., і мав зареєструватися платником податку на додану вартість з 10.04.12 р. (арк. 9-10 акту).

Оскільки перевіркою встановлено, що платник у період з 10.04.12 р. по 09.01.13 р. в порушення вимог п. 183.2 ст. 183 Податкового кодексу України не зареєструвався платником податку на додану вартість з 10.04.12 р., тому він не має права на віднесення сум податку до податкового кредиту за період з 10.04.12 р. по 09.01.13 р.

За період з 10.01.13 р. по 31.12.13 р. платником задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість на суму 8 673 грн.

Перевіркою встановлено, що платником в порушення п. 198.6 ст. 198, п. 201.11 ст. 201 Податкового кодексу України до складу податкового кредиту з податку на додану вартість віднесено суми ПДВ, які не підтверджені податковими накладними та чеки, які перевищують 200 грн. на день, в тому числі, завищений податковий кредит з податку на додану вартість за лютий 2013 р. - на суму 1001, 82 грн., за травень 2013 р. - на суму 459, 97 грн., за червень 2013 р. - на суму 94 грн., за липень 2013 р. - на суму 373 грн., за серпень 2013 р. - на суму 51, 43 грн., за жовтень 2013 р. - на суму 263, 56 грн. та занижений податковий кредит з податку на додану вартість у січні 2013 р. на суму 554, 64 грн. (арк. 11 акту).

В порушення вимог п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України за квітень 2012 р. на суму 35 922 грн., за травень 2012 р. на суму 26 180 грн., за червень 2012 р. на суму 25 720 грн., за липень 2012 р. на суму 65 760 грн., за серпень 2012 р. на суму 1 600 грн., за жовтень 2012 р. на суму 3 000 грн., за листопад 2012 р. на суму 3 000 грн., за грудень 2012 р. на суму 1 500 грн., за січень 2013 р. на суму 8500 грн. та завищив податкові зобов'язання з податку на додану вартість за лютий 2013 р. на суму 8 500 грн., та завищив податковий кредит з податку на додану вартість у лютому 2013 р. на суму 1001, 82 грн., у травні 2013 р. - на суму 459, 97 грн., у червні 2012 р. - на суму 94 грн., у липні 2013 р. - на суму 373 грн., у серпні 2013 р. - на суму 51, 43 грн., у жовтні 2013 р. - на суму 263, 56 грн. та занизив податковий кредит з податку на додану вартість у січні 2013 р. - на суму 554, 64 грн., що призвело до заниження позитивної різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість на суму 164 370, 82 грн., а саме: за квітень 2012 р. на суму 35 922 грн., за травень 2012 р. на суму 26 180 грн., за червень 2012 р. на суму 25 720 грн., за липень 2012 р. на суму 65 760 грн., за серпень 2012 р. на суму 1 600 грн., за жовтень 2012 р. на суму 3 000 грн., за листопад 2012 р. на суму 3 000 грн., за грудень 2012 р. на суму 1 500 грн., за січень 2013 р. на суму 7945, 36 грн., за лютий 2013 р. - на суму (-) 7498, 18 грн., за травень 2013 р. - на суму 459, 97 грн., за червень 2013 р. - на суму 94 грн., за липень 2013 р. - на суму 373 грн., за серпень 2013 р. - на суму 51, 43 грн., за жовтень 2013 р. - на суму 263, 56 грн.

На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.12.14 р. №0057301701, яким позивачу донараховано зобов'язань з податку на додану вартість у розмірі 164 370, 82 грн., а також штрафних санкцій в розмірі 41 092, 68 грн.

Позивачем оскаржено рішення, прийняті за результатами перевірки, в тому числі, і податкове повідомлення-рішення від 19.12.14 р. №0057301701, в адміністративному порядку.

Рішенням Головного управління ДФС у м. Києві від 24.02.15 р. №537/В/26-15-10-08-16 податкове повідомлення-рішення від 19.12.14 р. №0057301701 залишене без змін, збільшено основний платіж на 42 019, 92 грн. та штрафну санкцію на 10 505 грн.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 08.04.15 р. №3106/В/99-59-10-01-08-14 податкове повідомлення-рішення від 19.12.14 р. №0057301701 зі збільшеними податковими зобов'язаннями залишене без змін.

Згідно п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України (в редакції станом на 01.04.12 р.) у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку.

Згідно п. 183.2, п. 183.4, п. 183.10 ст. 183 Податкового кодексу України у разі обов'язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до органу державної податкової служби не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу.

У разі переходу осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку, на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом, у випадках, визначених главою 1 розділу XIV цього Кодексу, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 цього Кодексу, реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом. Якщо такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 182.1 статті 182 цього Кодексу, реєстраційна заява подається у строк, визначений пунктом 183.3 цієї статті.

Будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до органу державної податкової служби реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

В даному випадку згідно висновків акту перевірки від 05.12.14 р. №9901/26-51-17-01/НОМЕР_1 позивач за 2012 рік отримав дохід у сумі 1 169 500 грн., і мав зареєструватися платником податку на додану вартість з 10.04.12 р.

В той же час, згідно з банківською довідкою, доданою ДПІ у Дарницькому районі Головного управління ДФС у м. Києві для адміністративного оскарження прийнятого рішення, обсяг поставки товарів/послуг позивача за період з 01.03.11 р. по 29.02.12 р. складає 435 509, 68 грн., і позивач мав зареєструватися платником податку на додану вартість з березня 2012 р., у зв'язку з чим рішенням Головного управління ДФС у м. Києві від 24.02.15 р. №537/В/26-15-10-08-16 збільшено основний платіж на 42 019, 92 грн. та штрафну санкцію на 10 505 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 19.12.14 р. №0057301701.

Позивач під час адміністративного оскарження рішення, судового розгляду справи не надав доказів та пояснень на спростування наведених податковим органом сум отриманого ним доходу за 2012 рік.

Відповідно, позивач, який перебував на загальній системі оподаткування, після досягнення суми доходу, що підлягає оподаткуванню, протягом 12 календарних місяців, що сукупно перевищує 300 000 гривень, мав в обов'язковому порядку зареєструватися платником податку на додану вартість.

В даному випадку сума перевищення 300 000 грн. була досягнута позивачем у лютому 2012 р., тому до 10.03.12 р. він мав зареєструватися платником ПДВ, що ним зроблено не було.

Згідно п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

Згідно п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку.

Згідно п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

Згідно п. 198.1, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Згідно п. 201.11 ст. 201 Податкового кодексу України підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, також є: б) касові чеки, які містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника). При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищувати 200 гривень за день (без урахування податку).

В даному випадку за період з 10.01.13 р. по 31.12.13 р. (після реєстрації платником з податку на додану вартість) позивачем задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість на суму 8 673 грн., до складу якого включено суми, не підтверджені податковими накладними та чеки на суму, що перевищують 200 грн., що призвело до завищення суми податкового кредиту.

Позивач під час адміністративного оскарження рішення, судового розгляду справи не надав доказів та пояснень на спростування наведених податковим органом сум перевищення податкового кредиту за 2013 р.

З врахуванням викладеного підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева