КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2009р. №2-а-6060/09/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Пасічника Ю.П.
при секретарі Дубровський В.Ю.
за участю представників:
- від позивача -ОСОБА_1.,ОСОБА_2
- від відповідача - не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом прокурора м. Олександрії Кіровоградської області в інтересах держави, органом уповноважений якого є Міністерство палива та енергетики України, від імені якого діє Державне підприємство ”Національна енергетична компанія Укренерго” Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області до комунального підприємства ”Олександрія-Водоканал” Олександрійської міської ради про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 17000 грн.
В обґрунтування зазначив, що відповідач відповідно до норм Закону України «Про електроенергетику» зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії і несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією, а також виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду згідно із законодавством України.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог щодо стягнення 17000 грн. штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, посилаючись на те, що він відповідно до Закону України ”Про електроенергетику” у розумінні закону є споживачем електроенергії для забезпечення своїх господарських потреб, а не суб'єктом господарювання в електроенергетиці та виробником електроенергії, а тому до нього не може бути застосвано штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян 17000 грн.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце судового засідання.
В судовому засіданні 29.09.2009 року на підставі ст. 160 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Складення постанови в повному обсязі відкладено до 03.10.2009р.
Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії , яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики України та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Відповідно до Положення про Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.06 № 131), наказу Мінпаливенерго України від 30.05.2002 року № 323 створена Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області (Інспекція Держенергонагляду), яка є структурним підрозділом відокремленого підрозділу Держенергонагляд у Дніпровському регіоні Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Відповідно до п.2.1 «Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кіровоградській області», затвердженого 20.10.06 головним державним інспектором України з енергетичного нагляду, метою діяльності Інспекції Держенергонагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Згідно зі статтею 9 Закону України «Про електроенергетику» інспекція Держенергонагляду здійснює нагляд за електричними установами споживачів і суб'єктів електроенергетики та має право давати їм обов'язкові для виконання приписи і застосовувати до них в установленому порядку санкції за порушення нормативно-правових норм.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії і несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
03 жовтня 2008 року державним інспектором з енергетичного нагляду ОСОБА_3 було проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах Комунального підприємства ”Олександрія-водоканал” Олександрійської міської ради, а саме: позапланову перевірку виконання вимог припису №8-МК від 21 квітня 2008 року. За результатами вказаної перевірки складено акт №201 від 03 жовтня 2008 року(а.с.10), на підставі якого начальнику КП ”Олександрія-водоканал” Маліновському В.П. був виданий припис № 1-11-10-9304/П/ПП/0034 від 12.11.2008р.(а.с.12) про виконання заходів щодо усунення порушень чинного законодавства з терміном виконання до 23 січня 2009 року. 12.11.2008р. припис зареєстровано канцелярією суб'єкта господарювання за вхідним номером 2192, що підтверджується печаткою(а.с.13).
На виконання наведеного припису державним інспектором з енергетичного нагляду ОСОБА_3 24.02.2009р. проведено перевірку, за результатами якої складено акт перевірки від 24.02.2009р. № 01/32-0034(а.с.14), в якому зафіксовано невиконання 6 (шести) пунктів вказаного вище припису.
Встановлено, що споживач не додержується вимог пункту 5.1.8. «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів», затверджених наказом Мінпаливенерго України № 258 від 25.07.2006, підпунктів 4, 5 і 13 пункту 10.2 «Правил користування електричною енергією», затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 № 28 (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005 № 910), частин 2, 3 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику». Крім того відповідач ухиляється від виконання припису № 1-11-10-9304/П/ПП/0034 від 12.11.2008р., за що несе відповідальність, передбачену частиною 4 статті 26 Закону України «Про електроенергетику».
За порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312, інспекцією Держенергонагляду в Кіровоградській області було накладено штраф на комунальне підприємство ”Олександрія-Водоканал” у розмірі 17000 грн., які необхідно було сплатити до Державного бюджету протягом 30 днів (постанова № 1/30-0047 від 11.03.2009р.(а.с.18). Вказана постанова відправлена відповідачу 16.03.2009р. рекомендованим листом та отримана останнім 17.03.09р., про що свідчить підпис уповноваженої особи на повідомленні(а.с.17). Суму штрафу відповідачем не сплачено.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до чч. 1 та 4 ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
На підтвердження сплати суми штрафу відповідач мав би надати суду відповідні платіжні документи, що підтверджують сплату даного штрафу.
Однак таких доказів відповідач суду не надав.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача наведені у відзиві відзив на позовну заяву, оскільки ст. 26 Закону України ”Про електроенергетику” визначено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору енергопостачальником та правил користування електричною енергією, виконання приписів державних інспекцій.
Пунктом 17 ст. 1 Закону України ”Про електроенергетику” визначено, що споживачі енергії - суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю, тобто ті до яких застосовуються відповідні штрафи за порушення законодавства про електроенергетику. Отже, в розумінні Закону України ”Про електроенергетику” відповідач є споживачем електроенергії, що не заперечується ним виходячи зі змісту відзиву на позовну заяву, а тому відповідач повинен нести відповідальність за невиконання приписів державних інспекцій, передбачену ст. 26 Закону України ”Про електроенергетику”.
Таким чином, суд приходить до висновку, що факт існування заборгованості зі сплати штрафу за порушення Законодавства ”Про електроенергетику” в сумі 17000 грн. знайшов своє підтвердження в ході судового розгляду, а тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства ”Олександрія-водоканал” Олександрійської міської ради на користь державного бюджету України: код бюджетної класифікації 21081100, Одержувач- Олександрійське УДК, код одержувача - 24146085, рах.№ 31118106700006,банк одержувача - ГУДК у Кіровоградській області МФО 823016, штраф в розмірі 17000 грн.(сімнадцять тисяч гривень).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складено 03.10.2009р.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Пасічник Ю.П.