Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 281/438/15-а
Провадження по справі № 2-а/281/915/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2015 року смт Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Денисюк І.І.,
за участі секретаря судового засідання Гельвейчук І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Лугини справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання незаконним рішення комісії відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і Закону України Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобовязанням постановки на чергу для отримання компенсації за втрачене нерухоме майно внаслідок самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території,
ВСТАНОВИВ:
у липні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просив: визнати незаконним рішення комісії Лугинської РДА Житомирської області в частині відмови в постановці на чергу на виплату компенсації за втрачене належне йому нерухоме майно, що знаходиться по вул. Фермівська, 75 у с. Рудня-Жеревці, Лугинського району, Житомирської області та зобов'язати Лугинську РДА Житомирської області поставити на чергу для виплатикомпенсації за втрачене йому майно, що знаходиться за вказаною адресою.
Зазначені вимоги позивач обґрунтовує тим, що йому на праві приватної власності належить житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами, за адресою: вул. Фермівська, 75, с. Рудня-Жеревці, Лугинського району Житомирської області. В зв'язку з радіаційним забрудненням після аварії на ЧАЕС та неможливістю проживати у вказаному населеному пункті, він одержав 24.12.1996 року ордер на житло від Жовтневої сільської ради Попільнянського району, Житомирської області, внаслідок чого був переселений разом з сім'єю.
18.05.2015 року позивач здав на баланс Жеревецької сільської ради Лугинського району належний йому на праві власності вказаний житловий будинок і звернувся до Лугинської РДА Житомирської області про постановку на чергу для виплати компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території, проте відповідачем йому було відмовлено, що і стало причиною звернення до суду з даним позовом. Просив задовільнити позов у повному обсязі.
Позивач не прибув у судове засідання, попередньо надавши заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав, наполягаючи на розгляді справи на підставі заявленого ним позову та наданих доказів.
Представник відповідача подав до суду письмові заперечення, в яких посилаючись на те, що позивачем порушено п. 6 «Порядку виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої територій» та п. 11 «Порядку відселення і самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС», зокрема позивачем було одержано ордер на житлове приміщення в с. Жовтневе, Попільнянського району, Житомирської області 24.12.1996 року, а житловий будинок по вул. Фермівська, 75 у селі Рудня-Жеревці, Лугинського району, Житомирської області був зданий лише 18.05.2015 року, тому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 був власником житлового будинку зі всіма надвірними будівлями, який знаходиться за адресою: вул. Фермівська, 75 у с. Рудня-Жеревці, Лугинського району, Житомирської області, згідно запису в погосподарській книзі №1 на 2011-2015 року, особовий рахунок №0020-02.
Селище міського типу Лугини Житомирської області, відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесене до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджене постановою Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 рокутарозпорядженням Кабінету Міністрів України №17 від 12.01.1993 року,відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Згідно із ордером на житлове приміщення, який виданий Жовтневою сільською радою Попільнянського району житомирської області 24.12.1996 року, позивачу надано право на зайняття житлового приміщення за адресою: вул. Новобудова, 73, с. Жовтневе, Попільнянського району, Житомирської області, куди позивач і переселився разом з сім'єю, що підтверджується довідкою Жовтневої сільської ради №217 від 20.03.2015 року. Даний населений пункт не належить до зон радіоактивного забруднення. Право власності у позивача на зазначений житловий будинок виникло 20.06.2006 року (свідоцтво про право власності на житло №1213 від 20.06.2006р).
Відповідно до акту від 18.05.2015 року, позивачем було здано на баланс Жеревецької сільської ради житловий будинок зі всіма надвірними будівлями, який знаходиться за адресою: вул. Фермівська, 75 у с. Рудня-Жеревці, Лугинського району, Житомирської області, вартістю 170539,00 грн.
Позивач звернувся до Лугинської РДА Житомирської області, щодо постановки на чергу та виплати компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території за вказаною адресою. Рішенням комісії Лугинської РДА Житомирської області по реалізації Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи"від 30.06.2015 року №Л-168/14, ОСОБА_1 відмовлено в постановці на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене належне йому нерухоме майно за вище вказаною адресою, з посиланням на те, що на підставі списку на переселення від 11.03.1994 року, йому було надано будинок за адресою: вул. Новобудова, 73, с. Жовтневе, Попільнянського району, Житомирської області, проте тільки 18.05.2015 року останній передав втрачене нерухоме майно, чим порушив місячний термін з моменту придбання житла у місці переселення, передбачений п. 6 «Порядку виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території» (протокол №2 від 30.06.2015 року).
Між сторонами виникли правовідносини, які регулюютьсяст. 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з якої вбачається, що підставами на відселення громадян з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, є положення Концепції проживання населення на територіях України з підвищеними рівнями радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Етапи відселення визначаються Концепцією. Населення, яке проживає у зоні безумовного (обов'язкового) відселення, підлягає обов'язковому відселенню. Громадянам, які прийняли рішення про виїзд із зони гарантованого добровільного відселення, створюються умови для відселення. Громадяни, які відселяються або самостійно переселяються, користуються компенсаціями, передбаченими цим Законом. Відселення та самостійне переселення дозволяється лише у місцевості, які не віднесені до категорій зон радіоактивно забруднених територій (стаття 2), за винятком переселення до близьких родичів. Порядок відселення та самостійного переселення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно дост. 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно дост. 4 цього Закону,майно включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності. Порядок виплати компенсацій, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Компенсації, надаються один раз.
Як свідчать п. п. 1, 3 Порядку втрачене нерухоме майно - це житловий, дачний, садовий будинок, гараж, господарські будівлі та споруди, що розташовані на радіоактивно забрудненій території, перебували у приватній власності громадянина та залишені ним у разі використання права на переселення. Компенсація це відшкодування вартості нерухомого майна, втраченого на місці відселення на момент припинення права власності, розмір якого визначається шляхом проведення суб'єктом оціночної діяльності незалежної оцінки такого майна у порядку, встановленомуЗаконом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
Відповідно до п. 6 Порядку виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2009 року за №1243, втрачене нерухоме майно передається переселенцем відповідному органові самоврядування місця відселення (сільській, селищній, міській раді) у разі, зокрема, забезпечення його житловим приміщенням у місці переселення відповідно до Порядку відселення та самостійного переселення громадян з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 16.12.1992 року №706.
Згідно ст. ст. 24, 50 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками місця проживання. Кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, а тому суд вважає, що відмовляючи позивачу в постановці на чергу для отримання компенсації, відповідач обтяжує його становище, який вимушений використовувати своє право власності в більш небезпечних для здоров'я умовах відносно свого постійного місця проживання, чим порушується його конституційне право на безпечні умови життя.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач неправомірно позбавив позивача його права на отримання грошової компенсації, за втрачене нерухоме майно. При цьому, порушення порядку одержання ордеру та здачі втраченого нерухомого майна, на який звертає увагуЛугинська райдержадміністрація,не є обставиною, що може вплинути на суть прийнятого судового рішення, зважаючи на визначеніЗаконом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"гарантії для осіб-переселенців із радіоактивно забруднених територій.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач відповідно до п. 6 ст. 35 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на постановку на облік для отримання компенсації за втрачене нерухоме майно.
Керуючисьст. ст.8,9-11,18,71,160-163, 186КАС України, ст. ст. 24, 50 Конституції України, ст. ст.4,35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -
ПОСТАНОВИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати незаконним рішення комісії Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області по реалізаціїЗакону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"та Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 30.06.2015 рокув частині відмови в постановці на чергу та виплати грошової компенсації за втрачене належне ОСОБА_1 нерухоме майно, що знаходиться за адресою: вул. Фермівська, 75, с. Рудня-Жеревці, Лугинського району, Житомирської області.
Зобов'язати Лугинську районну державну адміністрацію Житомирської області поставити ОСОБА_1 на чергу для виплатикомпенсації за втрачене належне йому майно, що знаходиться за адресою: вул. Фермівська, 75, с. Рудня-Жеревці, Лугинського району, Житомирської області.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя І.І. Денисюк