Справа № 353/509/15-а
Провадження № 2-а/353/25/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2015 року м.Тлумач
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого - судді Гавриш Я.М.
з участю: секретаря Гуцуляк Г.Я.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тлумачі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_3 до ОСОБА_4 сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області про визнання дій ОСОБА_4 сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області неправомірними та скасування рішення ОСОБА_4 сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до відповідача про визнання дій ОСОБА_4 сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області неправомірними та скасування рішення ОСОБА_4 сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області №377-25/2015 від 11.03.2015р. про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_3 про надання дозволу на складання проекту землеустрою на відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,85 га в урочищі «Бурдеї».
Вимоги мотивує тим, що 10.02.2015 року ОСОБА_3 в порядку статті 19 Конституціїї України та статей 116, 118 Земельного Кодексу України звернувся із заявою до ОСОБА_4 сільської ради про передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 0,85 га в урочищі (хутір) «Бурдеї» та, відповідно, надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки на території сільської ради в межах населеного пункту.
Зазначає, що земля на хуторі «Бурдеї» оброблялася його батьками та належала їм. У 1998 році після смерті батьків частину земельної ділянки було приватизовано його братом, про що свідчить державний акт серії IV-ІФ №030100 від 03.02.1998 року, виданий ОСОБА_4 сільською радою Тлумацького району Івано-Франківської області. Інша частина, яка є прилеглою до земельної ділянки його брата, залишилася в користуванні позивача ОСОБА_3 Крім того, суміжним землекористувачем є ОСОБА_5, якому у 2007 році виділено земельну ділянку розміром 2 га, яка в подальшому приватизована.
11.03.2015 року рішенням ОСОБА_4 сільської ради за №377-25/2015 позивачу відмовлено в задоволенні заяви, оскільки вказане місце розташування земельної ділянки припадає до зони земель рекреаційного призначення.
Як зазначено у відповіді Тлумацького районного відділу земельних ресурсів від 11.01.2015 року земельна ділянка в урочищі «Бурдеї» (контур 92 та 94) на території ОСОБА_4 сільської ради у відповідності до розроблених та затверджених рішенням Івано-Франківської обласної ради №188-9'99 від 27.08.1999 року проектів формування та встановлення меж населених пунктів знаходяться в межах населеного пункту с.Петрів. У відповідності до планово-картографічних матеріалів (проект формування та встановлення меж населених пунктів 1 (ОСОБА_4 сільської ради) та затвердженої статистичної звітності дана земельна ділянка перебуває під пасовищем.
З огляду на вищевказане, вважає дії ОСОБА_4 сільської ради необгрунтованими та такими що не відповідають вимогам Закону, прийнятими з порушенням вимог Конституції України та Земельного Кодексу України.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримав з підстав, наведених в позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_4 сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області позов не визнав, вказавши на те, що сільська рада у відповідності до норм чинного законодавства розглянула заяву ОСОБА_3 і прийняла відповідне рішення.
Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши та оцінивши дані, що містяться в письмових доказах по справі, вважає, що позов підлягає до задоволення, з таких підстав.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.
Відповідно до ст.ст. 80, 83 Земельного кодексу України органи місцевого самоврядування є суб'єктами права власності на землі територіальних громад, що належать до комунальної власності.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публiчно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових i службових осіб, інших суб'єктів при здiйсненнi ними владних управлiнських функцiй на основi законодавства, в тому числi на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адмiнiстративних справ.
Частиною першою статті 10 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
10.02.2015 року ОСОБА_3 звернувся до ОСОБА_4 сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області із заявою, в якій просив передати йому у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства орієнтованою плошею 0,85 га в урочищі (хутір) «Бурдеї» та відповідно надати йому дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки на території ОСОБА_4 сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області в межах населеного пункту (а.с. 5).
Рішенням XXV сесії VI демократичного скликання ОСОБА_4 сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області №337-25/2015 від 11.03.2015 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_3 щодо надання дозволу на складання проекту землеустрою на відведення у власність земельної ділянки для ведення ОСГ площею 0,85 га в урочищі «Бурдеї» по кон. №92, 94, в звязку з передбаченням на даній території рекреаційно-відпочинкової зони (а.с. 6).
Відповідно до відповіді відділу Держземагенства у Тлумацькому районі Івано-Франківської області №111-2 від 31.01.2015 року земельні ділянки в урочищі «Бурдеї» (контур № 92 та № 94) на території ОСОБА_4 сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області у відповідності до розроблених та затверджених рішенням Івано-Франківської обласної ради №188-9/99 від 27.08.1999 року проектів формування та встановлення меж населених пунктів знаходиться в межах населеного пункту с. Петрів. У відповідності до планово-картографічних матеріалів (проект формування та встановлення меж населених пунктів ОСОБА_4 сільської ради) та державної статистичної звітності Розподіл земель між власниками землі та землекористувачами про кількісний та якісний склад земельних ділянок (форма-6 зем) вид угідь пасовище (а.с. 11).
Відповідно до ч.ч. 6,7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, дана норма закону містить виключний перелік підстав відмови у наданні дозволу на складання проекту землеустрою на відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Частиною 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Як видно з матеріалів справи, підставою відмови у задоволенні заяви ОСОБА_3 на відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства стало те, що на даній території передбачено рекреаційно-відпочинкову зону. Разом з тим, як видно із відповіді відділу Держземагенства у Тлумацькому районі Івано-Франківської області №11-2 від 31.01.2015 року вид угідь, на яких знаходиться спірна земельна ділянка - пасовище.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що мотивація відмови ОСОБА_3 на передачу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у власність у рішенні ОСОБА_4 сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області № 377-25/2015 від 11.03.2015 року не ґрунтувалася на чинному законодавстві, таке рішення фактично позбавило можливості громадянина України реалізувати своє право на безоплатне отримання земельної ділянки у власність в межах норм безоплатної приватизації.
За встановлених в судовому засіданні обставин, суд вважає, що дії ОСОБА_4 сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області слід визнати неправомірними та скасувати рішення XXV сесії VI демократичного скликання ОСОБА_4 сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області №337-25/2015 від 11.03.2015 року про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_3 про надання дозволу на складання проекту землеустрою на відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,85 га в урочищі «Бурдеї».
Оскільки ОСОБА_3, як інвалід другої групи, на підставі п. 9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, то з ОСОБА_4 сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області слід стягнути на користь держави судові витрати по справі.
На підставі Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_4 сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області та скасувати рішення XXV сесії VI демократичного скликання ОСОБА_4 сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області №337-25/2015 від 11.03.2015 року про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_3 щодо надання дозволу на складання проекту землеустрою на відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,85 га в урочищі «Бурдеї».
Стягнути з ОСОБА_4 сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області на користь держави на розрахунковий рахунок 31218206700451, Одержувач коштів УДК в Тлумацькому районі, ЄДРПОУ одержувача - 37831044, МФО 836014, Ідентифікаційний код Тлумацького районного суду 02891629 - 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. судового збору.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду, через Тлумацький районний суд Івано-Франківської області, протягом десяти днів з дня отримання її копії та набирає законної сили в порядку встановленому ст.254 КАС України.
Головуючий Я.М. Гавриш