Справа №295/10687/15-а
Категорія 87
2-а/295/289/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.08.2015 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
Головуючого судді Чішман Л.М.,
секретаря с/з ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області в призначені позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку та зобовязати відповідача нарахувати та виплатити йому невиплачені суми пенсії, що передбачено ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, починаючи із дня звернення за призначенням пенсії до розгляду справи судом.
В судовому засіданні представник позивача позовну заяву підтримав з підстав викладених в позовній заяві, вказав, що ОСОБА_2Ф має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 2-ї категорії, а тому має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку.
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Письмові заперечення приєднані до матеріалів справи.
Допитана в судовому засіданні, в якості свідка ОСОБА_3, підтвердила факт роботи ОСОБА_2 по ліквідації аварії на ЧАЕС із 01 грудня 1986 року по 24 грудня 1986 року, зазначила, що одночасно з ними приймав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС ОСОБА_4, який отримав пенсію зі зниженням віку.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що згідно посвідчення серії А за № 016682 від 18.05.1993 року, ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується копією посвідчення.
Згідно наказу Житомирського ОРС Мінводгоспу України № 185 від 30.11.1986 року ОСОБА_2 перебувала в відрядженні в зоні відчуження з 01 грудня 1986 року по 30 січня 1987 року за що нараховувалась доплата в розмірі 75 % тарифної ставки.
Відповідно до довідки виданої Житомирським ОРС Мінводгоспу України від 27.02.1992 року № 1/184 ОСОБА_2була напрвлена на роботу в населені пункти с. Старий переїзд, с. Журба Овруцького району в період із 01.12.1986 року по 05.12.1986 року та в період із 08.12.1986 року по 24.12.1086 року. Крім того, позивач була безпосередньо зайнята на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 року №1497-378 і постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 року №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності із Списком №1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173.
Зі змісту письмових заперечень до позову вбачається, що 17.06.2014 року ОСОБА_2 звернулась до УПФУ в м. Житомирі Житомирської області для надання їй пенсії зі зниженням віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до рішення Комісії по розгляду питань, повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області згідно витягу із протоколу №24/2 від 08.05.2015 року ОСОБА_2 відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, оскільки відповідно до поданих заявником документів неможливо встановити період роботи, за який проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Частиною 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості днів, 10 років.
Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Зі змісту довідки №1-970 від 25.11.1991 року вбачається, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи. Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Посилання відповідача на відсутність у позивача первинних документів є безпідставними, оскільки нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не передбачено, що довідка підприємства не вважається достатнім документом для підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Належним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Діюче і ніким не оскаржене посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2), видане на ім`я позивача, яке відповідно до п.2 ч.1 ст. 14 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи вказує на те, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 року № 106, до переліку пунктів віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи (зони відчуження) відноситься с. Журба Овруцького району Житомирської області.
Враховуючи те, що позивач звернувшись до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області із заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, подав всі необхідні та достатні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, враховуючи що надані документи підтверджують особливий статус позивача, а також те, що позивач в період з 01 по 24 грудня 1986 року брала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, куди була відряджена зі свого постійного місця роботи, за що отримав заробітну плату, позивач має право на призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а дії Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області, щодо відмови позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ч. 1 ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є неправомірними.
Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими, а відповідно такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 17, 71, 161, 162, 183-2, 256 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні пенсії із зниженим пенсійним віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" на 10 років, неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області призначити та провести нарахування ОСОБА_2 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 10 років з 17.06.2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Л.М.Чішман