Постанова № 48905721, 04.08.2015, Слобідський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
04.08.2015
Номер справи
641/5343/15-а
Номер документу
48905721
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Провадження № 2-а/641/85/2015 Справа №641/5343/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 серпня 2015 року

Комінтернівський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого судді Мельник І.М.

при секретарі - Чандарогловій О.В.

за участю представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Чечуйко Р.В.

розглянувши у судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

21.05.2015 року до Комінтернівського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова про визнання неправомірною відмови Управління пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м Харкова від 27.03.2015 в призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком по Списку

№ 2 та зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Комінтернівському районі

м. Харкова призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах по списку № 2 з 28.12.2014 з дня звернення за призначенням пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 йому виповнилось 55 років, у зв'язку з чим він отримав право на призначення пенсії на підставі п. 2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як особа, яка працювала на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2.

У зв'язку з виникненням у нього вищезазначеного права на дострокову пенсію за віком, 29.12.2014 він звернувся до Відповідача із заявою та всіма необхідними документами з приводу призначення пенсії.

27.03.2015 Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова прийняло рішення про відмову в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах по списку № 2.

Вказуючи, що позивач не надав довідки підтверджуючі пільговий стаж роботи в період з 13.10.1981 по 04.01.1993 з підприємства ПАТ «Монтажно-технологічне управління союз».

Відповідач вважає, що загальний трудовий стаж ОСОБА_3 складає 37 років 09 місяців 00 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком № 2 складає 7 років 03 місяців 18 днів, підтверджений довідками № 35-20-75 від ІНФОРМАЦІЯ_1, № 35-20-76 від ІНФОРМАЦІЯ_1, № 35-20-77 від ІНФОРМАЦІЯ_1.

В судовому засіданні представник Відповідача зазначила, що довідки № 35-20-75 від ІНФОРМАЦІЯ_1, № 35-20-76 від ІНФОРМАЦІЯ_1, № 35-20-77 від ІНФОРМАЦІЯ_1 прийнятними, такими що відповідають формі та змісту, відомості про проведення атестації робочих місць за періоди вказані в довідках надані, а тому право на пільговий стаж за періоди з 10.01.1993 по 09.09.1994, з 05.03.1997 по 17.12.2000 та з 29.04.2002 підтверджено та спору по цим періодам немає.

Суд, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, вважає адміністративний позов ОСОБА_3 таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто Конституція України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими умовами праці та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, здійснюється за нормами цього закону та Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до п. п. "а", "б" ч. ч. 1, 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими умовами праці та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації місць за умовами праці.

Стаття 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлює, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 20 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 року у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років установлених для окремих категорій працівників для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Судом встановлено, що відповідно до записів в трудовій книжці Позивач: з 22.07.1977 по 03.05.1979 працював на посаді спайщика 4-го розряду Харківського управління проектно-монтажних робіт ЦНПО «Каскад», з 04.05.1979 по 05.06.1981 проходив службу в рядах Радянської армії, з 13.10.1981 по 04.01.1993 працював на посаді монтажника зв'язку - спаювальника Харківського управління проектно-монтажних робіт ЦНПО «Каскад», з 10.01.1993 по 09.09.1994 працював кабельником-спаювальником індустріального телефонного вузлу Харківської міської телефонної мережі, з 03.10.1994 по 03.02.1997 працював монтажником зв'язку - спаювальником в ПАТ «МТУ «Союз-Каскад ПШ-16», з 05.03.1997 по 17.12.2000 працював в ВАТ «Укртелеком» на посаді кабельника-спаювальника, з 29.04.2002 року по теперішній час працює на посаді кабельника-спаювальника ПАТ «Укртелеком».

Відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, Випуска 64, Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи, до обов'язків монтажника зв'язку - спаювальника відноситься роботи з спаювання свинцевих кабелів.

Таким чином судом встановлено посада позивача, а саме монтажника зв'язку - спаювальника на якій Позивач працював в періоди з 13.10.1981 по 04.01.1993, про що свідчить запис в трудовій книжці Позивача та наявна в матеріалах справи архівна довідка № т-16 від 08.04.14 передбачена Списком № 2.

Посада кабельника - спаювальника, на якій Позивач працював в періоди з 10.01.1993 по 09.09.1994, з 05.03.1997 по 17.12.2000 та з 29.04.2002, про що свідчать записи у трудовій книжці позивача та наявні в матеріалах справи довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній по теперішній час - передбачена Списком № 2.

Згідно пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від останньої роботи чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.

Відповідно до п. 4.2. Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за період після 21.08.1992 відповідне право повинне бути підтверджене результатами атестації. Оскільки в матеріалах справи відсутні відомості про проведення атестації робочих місць на яких працював Позивач за період з 13.10.1981 по 04.01.1993, а професія на якій працював Позивач передбачена Списком № 2, до пільгового стажу відноситься період роботи з 13.10.1981 по 21.08.1992. Тобто до набрання чинності Постанови КМУ від 01.08.1992 № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці». Таким чином пільговий стаж роботи на цій посаді становить 10 років 11 місяців 8 днів.

Право на призначення пенсії за віком за періоди роботи на посаді кабельника-спаювальника з 10.01.1993 по 09.09.1994, 05.03.1997 по 17.12.2000, з 29.04.2002 по 03.03.2004 підтверджується проведеними атестаціями, про що свідчать наявні в матеріалах справи накази про атестацію робочих місць, та довідка №35-20-77 від ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній». Пільговий стаж роботи за Списком № 2 за ці періоди становить 7 років 03 місяці 18 днів. Пільговий стаж роботи за списком № 2 за ці періоди Відповідач не оспорює.

Отже сумарний пільговий стаж роботи за Списком № 2 за періоди з 13.10.1981 по 21.08.1992, з 10.01.1993 по 09.09.1994, з 05.03.1997 по 17.12.2000, з 29.04.2002 по 03.03.2004 становить 18 років 02 місяці 26 днів.

Відповідно до записів у трудовій книжці позивача та рішення УПФ України в Комінтернівському районі м. Харкова від 27.03.2015 загальний трудовий стаж Позивача становить 37 років 09 місяців 18 днів.

На дату подання заяви про призначення пенсії на пільгових умовах до УПФ України в Комінтернівському районі м. Харкова позивачу виповнилось 55 років і 7 місяців.

Таким чином, усі умови передбачені в пункті «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для призначення Позивачу пенсії за віком на пільгових умовах - дотримано:позивачу виповнилось 55 повних років, його загальний стаж роботи складає 37 років 9 місяців з них 18 років 02 місяці 26 днів. на роботах що надають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та бездіяльності.

Свою відмову в призначені пенсії за віком на пільгових умовах УПФ України в Комінтернівському районі м. Харкова мотивує тим, що Позивач не надав довідки, що підтверджує стаж роботи з підприємства ПАТ «Монтажно-технологічне управління «СОЮЗ». З таким висновком УПФ України в Комінтернівському районі м. Харкова погодитись неможливо.

Відповідно до п. 3.3. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" орган, що призначає пенсію, надає допомогу особам, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії. Відповідно до п. 4.1. цього ж Порядку орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Оскільки ЦНПО «Каскад» в якому позивач працював з 13.10.1981 по 04.01.1993 не веде господарську діяльність, а місце перебування уповноважених осіб Позивачу, як фізичній особі не відоме, та встановити його Позивач не міг - Позивач не мав можливості надати УПФ України в Комінтернівському районі

м. Харкова запитувані довідки. Тим не менш УПФ України в Комінтернівському районі м. Харкова є державним органом з значно ширшими повноваженнями та можливостями ніж у фізичної особи. Проте, в супереч вимог «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій» посадові особи УПФ України в Комінтернівському районі м. Харкова не вчинили жодних дій, щоб допомоги Позивачу в одержанні відсутніх документів для призначення пенсії та не витребувало у ЦНПО «Каскад» довідку, що підтверджує стаж роботи.

Позивач, в свою чергу здійснив всі можливі дії для підтвердження свого стажу. Позивач надав до УПФ України в Комінтернівському районі м. Харкова та до суду архівну довідку № т-16 від 08.04.2014 яка підтверджує стаж роботи в період з 13.10.1981 по 04.01.1993 на посаді що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Списку № 2 та надав копії первинних документів.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суд перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийнятті рішення.

Згідно ч. 2 ст. 162 КАСУ у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, наявні у матеріалах справи докази, суд вважає, що заявлений адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про неправомірність відмови управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова Позивачу в призначені пенсії за віком на пільгових умовах. Тому права Позивача потребують судового захисту шляхом зобов'язання Відповідача зарахувати в пільговий стаж період роботи ОСОБА_3 в ЦНПО «Каскад» роботи з 13.10.1981 по 21.08.1992 на посаді монтажника зв'язку - спаювальника та призначити Позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, затвердженого Постановою Ради міністрів СРСР від 22.08.56 № 1173 "Про затвердження списків виробництв, цехів, професій та посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах", Постановою КМУ від 11.03.94 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", Постановою КМУ від 16.01.2003 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" з моменту звернення із заявою до відповідача.

На підставі викладеного, у відповідності до ст. 8, 49 Конституції України, ч. 1 ст. 45 та п. 2 Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 13, 62, Закону України "Про пенсійне забезпечення", Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою КМ України від 12 серпня 1993 N 637, Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою КМ України від 01.08.92 № 442, Списками виробництв, цехів, професій та посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, керуючись ст. ст. 11, 159-163, КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_3 - задовольнити частково.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м.Харкова у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_3 - протиправною.

Скасувати рішенні Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м.Харкова від 27.03.2015 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_3.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м.Харкова призначити пенсію за віком на пільгових умовах ОСОБА_3 з 29.12.2014 року.

Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_3 суму судового збору у розмірі 73 грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Комінтернівський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у строки та порядку, встановленими ст. 254 КАС України.

Суддя - І. М. Мельник