ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2015 року м. Київ К/800/67955/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючої судді - Васильченко Н.В.,
суддів: Калашнікової О. В., Кравцова О.В.,
провівши попередній розгляд справи за касаційною скаргою публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 3 грудня 2014 року у справі №821/3469/14 за позовом публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонської області про скасування припису, -
в с т а н о в и л а :
У серпні 2014 року публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" звернулось в суд з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонської області, в якому просило визнати протиправним та скасувати припис №05/32-06-0042 від 28.07.2014 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваний припис є неправомірним у зв'язку з порушенням відповідачем порядку проведення перевірки та через неправомірність вимог, зазначених в приписі.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2014 року позовні вимоги задоволені. Визнаний протиправним та скасований припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії і теплової енергії в Херсонській області №05/32-06-0042 від 28.07.2014 р.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 3 грудня 2014 року скасоване рішення суду першої інстанції, позовні вимоги задоволені частково. Визнаний протиправним та скасований пункт 2 припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області від 28 липня 2014 року №05/32-06-0042. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 21 по 23 липня 2014 року відповідачем на підставі звернення громадянки ОСОБА_1. проведений позаплановий захід державного енергетичного нагляду ПАТ "ЕК "Херсонобленерго", за результатами якого складений акт від 23 липня 2014 року за № 05/32-06-0042, в якому зазначено про порушення позивачем Правил приєднання електроустановок до електричних мереж. На підставі вказаного акта відповідачем внесений припис від 28 липня 2014 року за № 05/32-06-0042, згідно якого Генічеським РЕЗ і ЕМ необхідно до 15 серпня 2014 року представити розроблену проектну документацію щодо зовнішнього електрозабезпечення будівельного майданчика житлового будинку гр. ОСОБА_1., а до 1 вересня 2014 року виконати підключення будівельного майданчика житлового будинку гр. ОСОБА_1. за адресою АДРЕСА_1, згідно вимог Договору про приєднання до електричних мереж від 24 лютого 2014 року № 77041/40466.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що припис відповідача від 28 липня 2014 року №05/32-06-0042 є таким, що винесений безпідставно, з порушенням норм чинного законодавства.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги в частині суд апеляційної інстанції виходив з того, що підключення об'єкта ОСОБА_1. до електричних мереж ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" можливе лише після оформлення позивачем земельного сервітуту для будівництва повітряної лінії електропередач. При цьому, під час здійснення позапланового заходу державного енергетичного нагляду позивачем не була надана Інспекції розроблена проектна документація, щодо зовнішнього електрозабезпечення будівельного майданчика житлового будинку гр. ОСОБА_1. за адресою: АДРЕСА_1.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Згідно ч.1, 3 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики. Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідно п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року № 929, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Пунктом 3 вказаного Положення встановлено, що метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Завданнями та функціями Держенергонагляду є, зокрема, здійснення допоміжних заходів із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України відповідно до законодавства, контроль за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; здійснення в межах своєї компетенції нагляду за відповідністю укладених договорів вимогам нормативних документів щодо користування енергією та приєднання до мереж (п. 4 Положення).
На підставі п. 13 Положення головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право, зокрема, видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням та вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії вжиття заходів для усунення виявлених Держенергонаглядом порушень.
Процедуру здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії визначено Інструкцією з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 25 червня 2008 року № 345 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2008 року за № 714/15405.
У відповідності до підпункту 3.4.6 п. 3.4 вказаної Інструкції позапланові заходи поділяються на перевірки, огляди, інспектування тощо та здійснюються, зокрема, за зверненнями громадян безпосередньо до Держенергонагляду.
Пунктами 5.1 та 7.1 Інструкції передбачено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу (обстеження, перевірки, огляду або інспектування) державний інспектор складає Акт. У разі виявлення під час заходу з державного енергетичного нагляду порушень вимог чинного законодавства інспектор на підставі Акта протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складає та видає суб'єкту господарювання Припис. У разі виявлення під час заходу з державного енергетичного нагляду в суб'єкта господарювання порушень з боку електропередавальної організації щодо незабезпечення надійності електропостачання електроустановок споживача електричної енергії на підставі Акта видається Припис керівнику електропередавальної організації.
Згідно обставин справи з 21 по 23 липня 2014 року відповідачем на підставі звернення громадянки ОСОБА_1. проведений позаплановий захід державного енергетичного нагляду ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" за результатами якого складений акт від 23 липня 2014 року за № 05/32-06-0042, в якому зазначено про порушення позивачем Правил приєднання електроустановок до електричних мереж. На підставі зазначеного акта відповідачем виданий припис від 28 липня 2014 року за № 05/32-06-0042, згідно п. 2 якого Генічеським РЕЗ і ЕМ необхідно до 1 вересня 2014 року виконати підключення будівельного майданчика житлового будинку гр. ОСОБА_1. за адресою АДРЕСА_1, згідно вимог Договору про приєднання до електричних мереж від 24 лютого 2014 року № 77041/40466.
Як було встановлено судами між ПАТ "ЕК Херсонобленерго" (Виконавець послуг) та ОСОБА_1. (Замовник) укладений договір від 29 січня 2014 року за № 77041/40466 про приєднання до електричних мереж об'єкта замовника - житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою АДРЕСА_1, а також договір від 24 лютого 2014 року за № 78102/40869 про приєднання до електричних мереж об'єкта замовника - будівельного майданчика житлового будинку, господарських будівель і споруд за вказаною вище адресою.
Підпунктом 3.1.1 п. 3 договору від 24 лютого 2014 року № 78102/40869 визначено, що виконавець послуг зобов'язаний забезпечити в установленому порядку приєднання об'єкта Замовника (будівництво та введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта Замовника від місця забезпечення потужності до точки приєднання) в термін три місяця, згідно СНіП, ДБН та СОУ-11 МЕВ 42,2-37471933-45:2011.
Пунктами 7.1 та 7.2 договору визначено, що цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами передбачених ним зобов'язань, але не довше ніж до 24 лютого 2017 року. Договір може бути змінений або розірваний і в інший строк за ініціативою будь-якої із сторін у порядку, визначеному законодавством України.
Згідно п. 2.1.3 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики 17 січня 2013 року № 32 зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 8 лютого 2013 року за № 236/22768, електропередавальна організація готує технічні вимоги до проекту зовнішнього електрозабезпечення, забезпечує виконання проектної документації, будівельно-монтажних, пусконалагоджувальних робіт та введення в експлуатацію новозбудованих чи реконструйованих електроустановок до точки приєднання замовника.
Строк надання послуги з приєднання для електроустановок першого ступеня потужності становить 15 робочих днів від дня оплати замовником електропередавальній організації вартості приєднання відповідно до договору про приєднання. Для електроустановок другого та третього ступенів потужності цей строк становить відповідно 30 та 45 робочих днів. Інший строк виконання зазначених заходів погоджується із замовником у договорі про приєднання з посиланням на вимоги нормативних документів, що визначають строки проектування та будівництва.
Тривалість надання послуги зі стандартного приєднання продовжується на строк, необхідний для погодження та оформлення права користування земельними ділянками під електроустановки зовнішнього електрозабезпечення відповідно до закону.
Про збільшення строку надання послуги зі стандартного приєднання електропередавальна організація повідомляє замовнику в день переривання встановленого абзацом третім цього підпункту строку із зазначенням кількості робочих днів продовження строку та переліку організацій, до яких звернулась електропередавальна організація щодо питання землевідведення з посиланням на офіційне листування.
Судами було встановлено, що 14 липня 2014 року позивач звернувся з листом до голови Генічеської міської ради про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 для будівництва повітряної лінії для забезпечення приєднання житлового будинку, господарських будівель і споруд, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1, згідно договору від 29 січня 2014 року № 77041/40466 та прийняття рішення щодо укладання договору про встановлення особистого сервітуту з ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" стосовно зазначеної земельної ділянки на строк будівництва з подальшим його реєструванням відповідно до норм чинного законодавства.
ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" листом-повідомленням повідомила ОСОБА_1., про необхідність виконати роботи з будівництва ділянки ЛЕП з необхідністю погодження та оформлення права користування земельними ділянками під електроустановки зовнішнього електрозабезпечення, у зв'язку з чим перерваний строк приєднання до електричних мереж зазначений в п. п. 3.1.1 п. 3.1 договору від 29 січня 2014 року № 77041/40466 на 60 робочих днів.
Таким чином, вірним є висновок суду апеляційної інстанції, що перериваючи строк приєднання до електричних мереж об'єкта ОСОБА_1. на 60 робочих днів, ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" діяло у межах повноважень та у спосіб, що передбачений п. 2.1.3 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж.
При цьому колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції відносно правомірності п. 1 названого вище припису, яким зобов'язано Генічеське РЕЗ і ЕМ до 15 серпня 2014 року представити розроблену проектну документацію щодо зовнішнього електрозабезпечення будівельного майданчика житлового будинку гр. ОСОБА_1. за адресою АДРЕСА_1, з огляду на наступне.
Згідно п. п. 4 п. 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії Держенергонагляд має право отримувати в установленому порядку від міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів електричної енергії інформацію, необхідну для виконання покладених на Держенергонагляд завдань.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що під час здійснення позапланового заходу державного енергетичного нагляду позивачем не була надана Інспекції розроблена проектна документація, щодо зовнішнього електрозабезпечення будівельного майданчика житлового будинку гр. ОСОБА_1. за адресою: АДРЕСА_1.
Враховуючи викладене суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судом апеляційної інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" відхилити.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 3 грудня 2014 року у справі №821/3469/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 - 239-1 КАС України.
Судді: