Рішення № 48887499, 25.06.2012, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
25.06.2012
Номер справи
5019/627/12
Номер документу
48887499
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" червня 2012 р. Справа № 5019/627/12

Суддя Заголдна Я.В.,

розглянувши справу за позовом Прокурора м. Кузнецовська, Рівненської області в інтересах держави в особі Кузнецовської міської ради до ВП «Рівненська АЕС»ДП НАЕК «Енергоатом»третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: Державна екологічна інспекція в Рівненській області про стягнення 21 216,83 грн.

за участю представників:

від позивача: не зявився;

від відповідача: ОСОБА_1 (довіреність №001-14/5439 від 11.05.2012р.)

від органу прокуратури: ОСОБА_2 (посвідчення №14 від 13.03.12р.)

третя особа: ОСОБА_3 (довіреність №2 від 17.01.12р.)

В судовому засіданні 25.06.2012 року відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Прокурор м. Кузнецовськ, Рівненської області звернувся в інтересах держави в особі Кузнецовської міської ради з позовною заявою до відповідача ВП «Рівненська АЕС»ДП НАЕК «Енергоатом»про стягнення 21 216,83 грн. збитків заподіяних державі, позовні вимоги аргументувавши тим, що у ході перевірки 02.09.2011 року заступником начальника відділу інструментально-лабораторного контролю ОСОБА_4 було відібрано проби грунтів на території транспортного цеху ВП «РАЕС», відповідно до якого згідно протоколу вимірювань показників складу та властивостей грунтів №23, від 16.09.2011 року виявлено забруднення грунтів, що заподіяло державі збитків на суму 21 216,83 грн..

Ухвалою суду від 15 травня 2012 року по справі №5019/627/12 відповідно до клопотання №05/2/1-647вих-12 від 15.05.2012 року в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача було залучено Державну екологічну інспекцію в Рівненській області.

13.06.2012 року прокурором м.Кузнецовськ було подано до суду заяву про уточнення позовних вимог №70-674вих-12 від 11.06.2012 року, відповідно до якої прокурор просить стягнути з ВП «Рівненська АЕС»ДП НАЕК «Енергоатом»21216,83 грн. збитків заподіяних державі шляхом перерахування вказаної суми на спеціальний рахунок місцевого бюджету за наступними реквізитами: «одержувач: Місцевий бюджет м.Кузнецовськ 24062100, ЄДРПОУ: 3788148, банк одержувача: ГУДККСУ у Рівненській області, МФО: 833017, рахунок №33111331700004».

18.06.2012 року до господарського суду представником відповідача було подано заяву, відповідно до якої відповідач просить долучити до матеріалів справи: відзив на позовну заяву, копію листа №081/10479 від 30.09.11р., копію заперечення до акту комплексної перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства, копія листа №001/12225 від 22.11.2011року.

В судовому засіданні 25 червня 2012 року представники прокуратури та позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі.

В судовому засіданні від 25 червня 2012 року представник відповідача заперечив проти задоволення позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, місцевий господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

При винесенні рішення суд,

ВСТАНОВИВ:

Згідно зі ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених цією Конституцією.

Відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України, на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадянина та держави в суді у випадках, передбачених законом.

Однією з форм представництва є звернення до суду з позовом або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.

Підставою представництва інтересів держави в судах є наявність порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Спори, які виникають у галузі охорони, захисту, використання та відтворення земель порушують інтереси держави.

Так, в даному випадку прокурор м. Кузнецовськ діє згідно п. 2 ст. 121 Конституції України, а саме: звертається до суду в інтересах держави в особі Кузнецовської міської ради, як органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах.

02 вересня 2011 року Державною екологічною інспекцією України з метою дотримання вимог природоохоронного законодавства, на виконання аналітичного контролю під час проведення планової перевірки ВП РАЕС ТРЦ на території біля очисних споруд зливових стоків транспортного цеху ВП РАЕС представниками відділу інструментально-лабораторного контролю: заступником начальника відділу ОСОБА_4, головним спеціалістом відділу екоконтролю біоресурсів ПЗФ використання охорони земель та надр ОСОБА_5 було складено акт відбору проб грунтів №40.

Відповідно до акту відбору проб грунтів №40 від 02.09.2011 року заступником начальника відділу інструментально-лабораторного контролю було складено протокол вимірювань показників складу та властивостей грунтів від 16.09.2011 року.

10 жовтня 2011 року державним інспектором з охорони навколишнього середовища в Рівненській області Держекоінспекції в Рівненській області було складено протокол про те, що гр. ОСОБА_6, що працює на посаді головного інженера тракторного цеху ВП «Рівненська АЕС»ДП НАЕК «Енергоатом»здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 52 КУпАП, в звязку з тим, що 16 вересня 2011 року виявлено забруднення земель хімічними речовинами на території транспортного цеху ВП «Рівненська АЕС»ДП НАЕК «Енергоатом»(згідно протоколу №23 вимірювань показників складу та властивостей грунтів від 16.09.2011 року).

Постановою про накладення адміністративного стягнення №66-4 від 10 жовтня 2011 року було визнано гр. ОСОБА_6 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, накладено штраф у розмірі 850 грн.

11.10.2011 року Державною екологічною інспекцією в Рівненській області на адресу ДП «Національна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»було відправлено претензію №3793/06, в якій Державна екологічна інспекція в Рівненській області зазначає, що у ході перевірки 02.09.2011 року заступником начальника відділу інструментально-лабораторного контролю ОСОБА_4 було відібрано проби грунтів на території транспортного цеху ВП РАЕС, біля очисних споруд зливових стоків. По даному факту складено акт відбору проб грунтів №40. Згідно протоколу вимірювань показників складу та властивостей грунтів №23 від 16.09.2011 р. перевищення виявлено по амонію в 54 раза, залізу в 3,5 раза, сірці в 1,3 раза, хлорида в 2,3 раза (за середніми показниками).

Відповідно до «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 року №171 (у редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007р. №149) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 року за №422/13689, сума заподіяних державі збитків становить 21216,83 грн..

На підставі викладеного, керуючись ст.20 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища»позивач запропонував відповідачу в 10 денний термін відшкодувати завдані державі збитки, та перерахувати 21216,83 грн. на спеціальний рахунок.

Відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок забруднення земель хімічними речовинами на території транспортного цеху ВП «Рівненська АЕС»(м.Кузнецовськ, Володимирецького р-н.) проведеного держінспектром з охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області ОСОБА_5, розмір шкоди від забруднення земельної ділянки становить 21216,83 грн. Розрахунок збитків здійснено відповідно до «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 року №171 (у редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007р. №149) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 року за №422/13689.

Пунктом 2 «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 року №171 (у редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007р. №149) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 року за №422/13689 визначено, що забруднення земель це накопичення в грунтах і грунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин вміст яких перевищує природній фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін.

Відповідно до акту відбору проб грунтів від 02.09.2011 року №40 та протоколу вимірювань показників складу та властивостей грунтів від 16.09.2011 року встановлено факт забруднення земель, та перевищення вмісту допустимих меж амонію, заліза, сирцю, хлоридів в грунті.

Судом встановлено, що в матеріалах справи відсутні докази оскарження дії та актів Державної екологічної інспекції в Рівненській області щодо проведеної перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства 30 серпня 16 вересня 2011 року.

Як передбачено статтею 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. ст. 68, 69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища, ст. 211 Земельного кодексу України, ст. ст. 42, 43 Закону України Про відходи, за порушення природоохоронного законодавства, у тому числі у вигляді засмічення земель промисловими, виробничими відходами, настає відповідальність, у т.ч. цивільна. Шкода, заподіяна порушенням природоохоронного законодавства підлягає компенсації в повному обсязі без застосування норм зниження.

Відповідно до ст. 67 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища, ст. 44 Закону України Про відходи, спори у галузі охорони навколишнього природного середовища вирішуються судом та спори, що виникають у сфері поводження з відходами, вирішуються судом у встановленому законодавством порядку.

Згідно із ст. 69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно ст. 17 Закону України "Про відходи" субєкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобовязані запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи обєктах.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про охорону земель»об'єктом особливої охорони держави є всі землі в межах території України.

Статтею 35 Закону України «Про охорону земель»передбачено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування еколого-безпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо; дотримуватися стандартів, нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, пов'язаних з охороною земель, збереженням і підвищенням родючості ґрунтів; надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відомості про застосування пестицидів та агрохімікатів; сприяти систематичному проведенню вишукувальних, обстежувальних, розвідувальних робіт за станом земель, динамікою родючості ґрунтів; своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок: забезпечувати додержання встановленого законодавством України режиму використання земель, що підлягають особливій охороні; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 21 216,83 грн. завданих державі збитків є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню.

Витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Рівненської області, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з ВП «Рівненська АЕС»ДП НАЕК «Енергоатом»(34400, Рівненська обл., м. Кузнецовськ, ЄДРПОУ 05425046) - 21216,83 грн. збитків заподіяних державі шляхом перерахунку вказаної суми на спеціальний рахунок місцевого бюджету за наступними реквізитами: Одержувач: Місцевий бюджет м. Кузнецовськ 24062100

ЄДРПОУ: 3788148 Банк одержувача: ГУДКСУ у Рівненській області МФО: 833017

Рахунок №33111331700004

3. Стягнути з ВП «Рівненська АЕС»ДП НАЕК «Енергоатом»(34400, Рівненська обл., м. Кузнецовськ, ЄДРПОУ 05425046) в доход державного бюджету 1609,50 грн. витрат по сплаті судового збору

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 03.07.2012р.

Суддя Заголдна Я.В.