МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.06.2015 р. № 814/1321/15
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Лебедєва Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Миколаєві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора реєстраційної служби Доманівського районного управління юстиції ОСОБА_2 про визнання незаконними дій державного реєстратора реєстраційної служби Доманівського районного управління юстиції ОСОБА_2 про припинення підприємницької діяльності приватного підприємця ОСОБА_1, визнання недійсним запису про реєстрацію припинення підприємницької діяльності №25100060004000220,-
ВСТАНОВИВ:
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до державного реєстратора реєстраційної служби Доманівського районного управління юстиції ОСОБА_2 про визнання незаконними дій державного реєстратора реєстраційної служби Доманівського районного управління юстиції ОСОБА_2 про припинення підприємницької діяльності приватного підприємця ОСОБА_1, визнання недійсним запису про реєстрацію припинення підприємницької діяльності №25100060004000220.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 26.03.2015 року позивач отримав витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, ознайомившись з яким йому стало відомо, що його як фізичну особу-підприємця було припинено - 26.12.2008 року, про що внесено запис до Реєстру № 25100060004000220.
Позивач вважає припинення підприємницької діяльності безпідставним та незаконним, у зв'язку із чим звернувся до суду з вказаним позовом.
18.05.2015 року до канцелярії суду від представника відповідача надійшли заперечення на адміністративний позов, відповідно до яких відповідач зазначив, що ОСОБА_1 був зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності - фізична особа 07.03.2002, з записом до журналу реєстрації № 10. На підставі даної реєстрації йому було видане відповідне свідоцтво. 06 квітня 2005 року до державного реєстратора Доманівської районної державної адміністрації надійшла нотаріально посвідчена заява ОСОБА_1 про прийняття ним власного рішення про припинення підприємницької діяльності та проханням внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців запису про рішення ОСОБА_1 щодо припинення підприємницької діяльності та квитанція про сплату збору за публікацію повідомлення про відповідне рішення.
На підставі поданого пакету документів державним реєстратором внесений запис від 06 квітня 2005 року № 25100050001000220 про початок процедури припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 На підставі поданого пакету документів, відповідно до ст. 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державним реєстратором було внесено запис від 29.12.2008 року №25100060004000220 про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 на свідоцтві про реєстрацію проставлений відповідний штамп.
Також, відповідач зазначив, що 29.12.2008 реєстрація була проведена державним реєстратором Доманівської районної державної адміністрації, який діяв відповідно Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" ( у редакції, що діяла на час вчинення дій, що оскаржуються в суді). Таким чином, вимога позивача визнати незаконними дії державного реєстратора реєстраційні служби Доманівського районного управління юстиції не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки ці дії вчинені державним реєстратором Доманівської район державної адміністрації відповідно до Закону.
Крім того, відповідач зазначає, що вимога позивача про визнання недійсним запис про реєстрацію припинення підприємницької діяльності №25100060004000220, є необґрунтованою та незаконною виходячи з того, що відповідно до ст. 52 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб ті фізичних осіб-підприємців» підставою для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є постановлення судом рішення щодо відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Враховуючи вищенаведене відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили суд задовольнити позов, надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.Представник відповідача до судового засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
На підставі пункту 10 частини 1 статті 3, частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовуються вимоги, перевіривши їх доказами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи суд встановив, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) зареєстрований як фізична особа - підприємець Доманівською районною державною адміністрацією 07.03.2002 року (а.с.10).
У 2004 році позивач подавав заяву до Державного реєстратора реєстраційної служби Доманівського районного управління юстиції у Миколаївській області про припинення підприємницької діяльності у зв'язку з закриттям гаражу, оскільки позивач займався ремонтом автомобілів.
ОСОБА_1 державним реєстратором було надано список документів, які потрібну було надати через два місяці до державного реєстратора.
Після отримання юридичної консультації стосовно припинення підприємницької діяльності, оскільки позивач займається обробкою землі сільськогосподарського призначення, щоб працювати далі позивач відмовився від припинення підприємницької діяльності, про що письмового вказав у заяві.
На підставі чого, необхідний пакет документів, який був необхідний для припинення підприємницької діяльності до Держаного реєстратора позивачем не надавався.
26.03.2015 року позивач звернувся до Державного реєстратора реєстраційної служби Доманівського районного управління юстиції у Миколаївській області подавши відповідну заяву про отримання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
26.03.2015 року отримавши витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, позивачу стало відомо, що його як фізичну особу-підприємця було припинено - 26.12.2008 року, про що внесено запис до Реєстру № 25100060004000220.
Не погодившись із вказаними діями державного реєстратора, позивач звернувся до суду з даним позовом.Надаючи оцінку оскаржуваним діям відповідача, суд виходить з наступного.Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Оцінюючі правомірність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у частині третій статті 2 КАС України, при цьому перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців врегульовано Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2005 року №755-ІV (далі - Закон №755-ІV).У відповідності до частини першої статті 4 Закону №755-ІV державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.Згідно зі статтею 46 Закону №755-IV (в редакції чинній на час державної реєстрації припинення підприємницької діяльності позивача) державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця проводиться у разі прийняття фізичною особою - підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності; смерті фізичної особи - підприємця; постановлення судового рішення про оголошення фізичної особи померлою або визнання безвісно відсутньою; постановлення судового рішення про визнання фізичної особи, яка є підприємцем, недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності; постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.Частиною першою статті 47 Закону №755-IV (в редакції чинній на час державної реєстрації припинення підприємницької діяльності позивача) визначено, що для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа повинні подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: нотаріально посвідчену заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем; документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняття фізичною особою - підприємцем рішення щодо припинення підприємницької діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до державного реєстратора було подано нотаріально посвідчену заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою підприємцем; документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняття фізичною особою - підприємцем рішення щодо припинення підприємницької діяльності.
В подальшому, позивач вирішив не припиняти підприємницьку діяльність, у звязку з чим позивач відмовився від наміру припиняти підприємницьку діяльність, про що повідомив державного реєстратора, у звязку з чим не збирав та не подавав до державного реєстратора повного пакету документів, передбачених Законом.
Проте, державний реєстратор, незважаючи не відсутність повного пакету документів, 29.12.2008 року вніс до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця ОСОБА_1.Суд не приймає до уваги твердження відповідача стосовно того, що державним реєстратором було дотримано процедуру припинення підприємницької діяльності та її державної реєстрації, які визначені ст.47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", з огляду на наступне.
Виходячи із загальних засад права, рішення про припинення підприємницької діяльності є виключним правом фізичної особи-підприємця, а тому фізична особа-підприємець також може прийняти рішення про продовження власної підприємницької діяльності.Згідно з частиною дев'ятою статті 47 Закону №755-IV (в редакції чинній на час державної реєстрації припинення підприємницької діяльності позивача) для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням; свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця; довідку відповідного органу державної податкової служби про зняття фізичної особи - підприємця з обліку як платника податків; довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про зняття з обліку; довідки відповідних органів фондів соціального страхування про зняття з обліку.Відповідно до ч.13. статті 47 Закону №755-IV державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які передбачені частинами першою та другою цієї статті, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою та другою статті 8 цього Закону; документи подані не в повному обсязі; документи подані раніше строку, встановленого абзацом першим частини дев'ятої цієї статті.У реєстраційній картці на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа письмово зазначає та підтверджує своїм особистим підписом, що нею вчинено всі передбачені законодавством дії стосовно порядку припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, включаючи завершення розрахунків з кредиторами (у тому числі із сплати податків, зборів, обов'язкових платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування).Відповідачем до суду було надано заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням від 29.12.2008 року.Проте, як вбачається з закордонного паспорта ОСОБА_1 ОСОБА_3 ЕЕ №514050, з 24.12.2008 року по 22.03.2009 року він перебував за межами території України, що підтверджується відмітками у паспорті.Крім того, у відповідності до ч. 12 ст. 47 Закону документи, які подаються для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається рекомендованим листом) заявнику з відміткою про дату надходження документів.Дата надходження документів для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.Проте, відповідачем не було надано до суду опису документів, які подаються для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності, наданих фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, а також не було надано витягу з журналу обліку реєстраційних дій для підтвердження надходження документів для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності позивача.В свою чергу, у відповідності до ч. 17 ст. 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем повинен видати або надіслати заявнику копію свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця із спеціальною відміткою про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.Проте, доказів на підтвердження надіслання заявнику копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця із спеціальною відміткою про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою підприємцем, відповідачем до суду надано не було.За таких обставин суд вважає, що державна реєстрація припинення фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 вчинена неправомірно, з огляду на відсутність повного пакету документів, передбаченого Законом №755-IV для припинення підприємницької діяльності та її державної реєстрації та не додержання державним реєстратором процедури, передбаченої Законом №755-IV, для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності позивача. У зв'язку з цим суд вбачає підстави для визнання незаконними дії державного реєстратора реєстраційної служби Доманівського районного управління юстиції ОСОБА_2 про припинення підприємницької діяльності приватного підприємця ОСОБА_1 та визнання недійсним запису про реєстрацію припинення підприємницької діяльності №25100060004000220.При цьому, суд зазначає, що порядок внесення до Єдиного державного реєстру судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця визначено статтею 52 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Як визначено частиною першою вказаної статті, підставою для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є постановлення судом рішення щодо відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.Відповідно до положень частини другої та третьої вказаної статті суд, який постановив рішення щодо відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації фізичної особи - підприємця.Дата надходження судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.Державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця внести до Єдиного державного реєстру запис про відміну державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та в той же день повідомити органи статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України про внесення такого запису для взяття фізичної особи - підприємця на облік, а також не пізніше наступного робочого дня видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) на адресу місця проживання фізичної особи - підприємця, щодо якої було прийнято судове рішення про відміну державної реєстрації припинення, виписку з Єдиного державного реєстру.Згідно з частиною першою статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.Частиною другою вказаної статті визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.За таких обставин, суд, з метою належного захисту гарантованого Конституцією України права позивача на здійснення незабороненої законом підприємницької діяльності, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та ухвалити рішення про відміну державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1. Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено.Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності державної реєстрації припинення підприємницької діяльності приватного підприємця ОСОБА_1.На підставі вищевикладеного, з урахуванням встановлених у судовому засіданні обставин, оцінюючи надані сторонами у справі докази у сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до державного реєстратора реєстраційної служби Доманівського районного управління юстиції ОСОБА_2 про визнання незаконними дій державного реєстратора реєстраційної служби Доманівського районного управління юстиції ОСОБА_2 про припинення підприємницької діяльності приватного підприємця ОСОБА_1, визнання недійсним запису про реєстрацію припинення підприємницької діяльності №25100060004000220 підлягають задоволенню. Керуючись ст.ст.2, 7 - 9,14,70 - 72,79, 86, 94, 103, 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до державного реєстратора реєстраційної служби Доманівського районного управління юстиції ОСОБА_2 про визнання незаконними дій державного реєстратора реєстраційної служби Доманівського районного управління юстиції ОСОБА_2 про припинення підприємницької діяльності приватного підприємця ОСОБА_1, визнання недійсним запису про реєстрацію припинення підприємницької діяльності №25100060004000220 задовольнити.
Визнати незаконними дії державного реєстратора реєстраційної служби Доманівського районного управління юстиції ОСОБА_2 про припинення підприємницької діяльності приватного підприємця ОСОБА_1.
Визнати недійсним запис про реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 №25100060004000220.
Відмінити державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).Повернути позивачу судовий збір, сплачений ОСОБА_1 за квитанцією від 16.04.2015 року №53524011 в сумі 73,10 грн. (сімдесят три гривні десять копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Г.В. Лебедєва