ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 серпня 2015 року № 813/2874/15
Львівський окружний адміністративний суду в складі:
головуючого - судді: Костецького Н.В.
за участю секретаря судового засіданняПриймака С.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Іскра» до Управління Пенсійного фонду України у Пустомитівському районі Львівської області про встановлення відсутності повноважень, скасування розрахунків,-
в с т а н о в и в:
Публічне акціонерне товариство «Іскра» звернулося до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Пустомитівському районі Львівської області, в якому просить суд :
- встановити відсутність повноважень Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області для нарахування Публічному акціонерному товариству «Іскра» сум відшкодувань фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з 2014 рік по 14 пенсіонерах в розмірі 20 751,53 грн.;
-визнати протиправним та скасувати розрахунок від 06.04.2015 року за № 2878/04-37 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з 2014 в частині визначення суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій до відшкодування з боку ПАТ «Іскра» по 14 пенсіонерах на суму 20 751,53 грн.;
- встановити відсутність повноважень Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області для нарахування Публічному акціонерному товариству «Іскра» сум відшкодувань фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з травня 2014 рік по 14 пенсіонерах в розмірі 20 436,56 грн.;
-визнати протиправним та скасувати розрахунок від 06.04.2015 року за № 2879/04-37 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з травня 2014 в частині визначення суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій до відшкодування з боку ПАТ «Іскра» по 14 пенсіонерах з травня 2014 року на суму 20 436,56 грн.;
- встановити відсутність повноважень Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області для нарахування Публічному акціонерному товариству «Іскра» сум відшкодувань фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 2014 року по 20 пенсіонерах в розмірі 16 055,00 грн.;
- визнати протиправним та скасувати розрахунок від 06.04.2015 року за № 2876/04-36/1 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 2014 року в частині визначення суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій до відшкодування з боку ПАТ «Іскра» по 20 пенсіонерах на суму 16 055,00 грн.;
-встановити відсутність повноважень Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області для нарахування Публічному акціонерному товариству «Іскра» сум відшкодувань фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б-з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з вересня 2014 року по 15 пенсіонерах в розмірі 19888,35 грн.;
- визнати протиправним та скасувати розрахунок від 06.04.2015 року за № 2875/04-36/1 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з вересня 2014 року в частині визначення суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій до відшкодування з боку ПАТ «Іскра» по 15 пенсіонерах з вересня 2014 року на суму 19 888,35 грн.;
- встановити відсутність повноважень Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області для нарахування Публічному акціонерному товариству «Іскра» суми відшкодувань фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 2015 року по 19 пенсіонерах за попередній рік в розмірі 230 368,58 грн.
- визнати протиправним та скасувати розрахунок від 14.01.2015 року за № 225/04-37/1 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 2015 року по 19 пенсіонерах за попередній рік в розмірі 230 368,58 грн.;
- встановити відсутність повноважень Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області для нарахування Публічному акціонерному товариству «Іскра» суми відшкодувань фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з 2015 року по 14 пенсіонерах за попередній рік в розмірі 222 313,95 грн.;
- визнати протиправним та скасувати розрахунок від 14.01.2015 року за № 243/04-37 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з 2015 року по 14 пенсіонерах за попередній рік в розмірі 222 313,95 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з положеннь Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 19.12.2003р. № 21-1 випливає, що органи пенсійного фонду не мають права для донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії за попередні періоди з причин інших ніж ті, що обумовлені діючою нормою закону.
Представник позивача у судове засідання не зявився, хоча належним чином був повідомлений, відповідно до ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України, про дату, час і місце судового розгляду. 19.08.2015 року представником позивача через канцелярію суду подано клопотання за вх. №27044 у якому просить суд справу розглядати без участі уповноваженого представника позивача. Позовні вимоги викладені у позовній заяві підтримує у повному обсязі.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.
19.08.2015 року на адресу Львівського окружного адміністративного суду за вх. №27045 надійшло клопотання за підписом головного спеціаліста юрисконсульта ОСОБА_1 про розгляд справи без участі представника Управління Пенсійного фонду України у Пустомитівському районі Львівської області, щодо задоволення позову заперечує в повному обсязі та просить суд відмовити у задоволенні позову, обґрунтування заперечень суду надано (а.с. 43-47).
Суд приходить до висновку, згідно ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) ухвалив розглянути справу за їх відсутності на підставі наявних у справі доказів, згідно ч. 6 ст. 71 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
У березні 2015 року Управління Пенсійного фонду України у Пустомитівському районі Львівської області проведено інвентиризацію пенсіонерів, які отримують пільгові пенсії на заводі «Іскра», призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне , страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». За наслідками проведеної інвентаризації були виявлені пенсіонери, які раніше не виставлялись до відшкодування фактичних витрат на виплату пільгових пенсій. Дана обставина слугувала підставою для наведення органами пенсійного фонду перерахунку по пільгових пенсіях за 2014 рік, в якому включені відсутні раніше пенсіонери, і пенсії по яких виставлені до відшкодування.
Судом встановлено, що 6 квітня 2015 року Управлінням Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області скерувало на адресу ПАТ «Іскра» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) за 2014 року та розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за 2014 року.
Як вбачається з матеріалів справи, що відповідач надав позивачау ще два листи повідомлення, в яких Товариству виставляє за 01.11.2012 року до відшкодування по пільгових пенсіях суму - 141 542,07 грн. та за березень 2013 року до відшкодування по пільгових пенсіях суму -162 784,22 грн.(а.с.23-28).
Дані розрахунки за 2014 рік ПАТ «Іскра» отримало 10 квітня 2015 року.
Згідно наданих розрахунків Пенсійний фонд просить відшкодувати йому витрати на пільгову пенсію за 2014 рік, зокрема:
- зі змісту розрахунку вих. № 2878/04-37 від 06.04.2015 року за 2014 рік вбачається, що по 14 особам, яким призначена пільгова пенсія, відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІУ в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ за списком № 1 підприємству слід відшкодувати суму у розмірі - 20 751,53 грн.(а.с.11-12);
- зі змісту розрахунку вих. № 2876/04-36/1 від 06.04.2015 року за 2014 рік вбачається, що по 20 особам, яким призначена пільгова пенсія, відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІУ в частині пенсій, призначених відповідно до п. «б»-«з» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ за списком № 2 підприємству слід відшкодувати суму у розмірі 16 055,00 грн.(а.с.15-16);
- зі змісту розрахунку вих. № 2879/04-37 від 06.04.2015 року за травень 2014 року вбачається, що по 14 особам, яким призначена пільгова пенсія, відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІУ в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ за списком № 1 підприємству слід відшкодувати суму у розмірі - 20 436,56 грн.(а.с.13-14);
- зі змісту розрахунку вих. № 2875/04-36/1 від 06.04.2015 року за вересень 2014 року вбачається, що по 15 особам, яким призначена пільгова пенсія, відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону № 058-ІУ в частині пенсій, призначених відповідно до п. «б»-«з» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ за списком № 2 підприємству слід відшкодувати суму у розмірі 19 888,35 грн.(а.с.18-19)
Спір полягає у тому, що позивач вважає, що у відповідача станом на квітень 2015 року відсутні законні підстави для виставлення розрахунків фактичних витрат пільгової пенсії з включенням у них пенсіонерів, по яких Товариством не відшкодовувались пільгові пенсії та донарахування таких пенсій по пенсіонерам пенсії, щодо яких перераховані за 2014 рік.
Вирішуючи спір суд виходить з наступного.
За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Згідно п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є: субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх обєднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників. Відповідно до абзацу четвертого пункту першого статті другої цього Закону для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
У відповідності до ст. З Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.
Абзацом другим п. 1 ст. 4 цього Закону встановлена ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності зазначеним Законом.
За правилами абзацу четвертого п.п. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до ПФУ плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Згідно з п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 19.12.22003р. № 21-1 (далі по тексу Інструкція № 21-1), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За приписами пункту 6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствами до 20-го січня поточною року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Пунктом 6.5 Інструкції передбачено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
У відповідності до пункту 6.8 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат па виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Таким чином, аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Інструкції 21-1, які регулюють спірні правовідносини не передбачено права Управління Пенсійного фонду здійснювати відшкодування витрат по пільговим пенсіям за попередні періоди.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 14.03.2013 року № К/9991/32264/11.
Судом встановлено, що на підставі даних розрахунків Пенсійний фонд сформував річні розрахунки на 2015 рік, що пітверджується включенням в графи 14 та 16 з позначкою ** «Сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України за попередній рік».
Зокрема, ОСОБА_2 пільгову пенсію призначено з 14.02.2007 року по Списку № 1 така їй відшкодовувалась ПАТ «Іскра» по 16 листопада 2012 року. Проте, що даному пенсіонеру продовжено пільгову пенсію до 16 травня 2014 року підприємство не повідомлялось, оскільки з 2012 року по 2014 року не виставлялись розрахунки щодо фактичних витрат на виплату та доставку пенсії.
Також, ОСОБА_3 пільгову пенсію призначено з 28 березня 2010 року по Списку № 2 така їй відшкодовувалась ПАТ «Іскра» по 28 березня 2013 року. Проте, що даному пенсіонеру продовжено пільгову пенсію до 27 вересня 2014 року підприємство не повідомлялось, оскільки з 2013 року по 2014 року не виставлялись розрахунки щодо фактичних витрат на виплату та доставку пенсії.
ОСОБА_4 пільгову пенсію призначено з 25 листопада 2011 року по Списку № 2 така йому відшкодовувалась ПАТ «Іскра» по 25 листопада 2013 року. Проте, що даному пенсіонеру проведено додаткову доплату за 2013 рік підприємство не повідомлялось у 2014 році, про це було повідомлено ПАТ «Іскра» у 2015 році розрахунком на 2015 рік.
Судом встановлено, що по даних пенсіонерах підприємству не виставлялись розрахунки за 2014 рік, проте такі були включені у річні розрахунки на 2015 рік, зокрема:
-зі змісту Розрахунку вих. № 225/04-37/1 від 14.01.2015 року за 2015 рік вбачається, що до відшкодування пільгових пенсій включено 19 осіб, яким така призначена, відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІУ в частині пенсій, призначених відповідно до п. «б»-«з» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ за списком № 2 всього на суму 21 624,88 грн.(а.с.20).
Де в графі 2 даного Розрахунку значиться ОСОБА_4, а також в графі 6 - ОСОБА_3
З даного розрахунку вбачається, що в графі 14 по ОСОБА_4 «Сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України за попередній рік» включено суму в розмірі 246,59 грн.
Щодо пенсіонера ОСОБА_3 з даного розрахунку вбачається, що в графі 14** «Сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України за попередній рік» включено суму в розмірі 11 087,18 грн.
Зі змісту розрахунку вих. № 243/04-37 від 14.01.2015 року за 2015 рік вбачається, що до відшкодування пільгових пенсій включено 14 осіб, яким така призначена, відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІУ в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ за списком № 1 всього на суму 15 340,33 грн.(а.с.29-30).
Де в графі 5 даного Розрахунку значиться ОСОБА_2
З даного Розрахунку вбачається, що в графі 16** «Сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України за попередній рік» включено суму в розмірі 5 010,92 грн.
Суд дійшов висновку , що у відповідача відсутні правові підстави на включення даних пенсіонерів у розрахунки на 2015 рік, оскільки такі до відшкодування у попередньому періоді не виставлялись підприємству, а тому заповнення граф 14** та 16 ** розрахунків по них є безпідставним з огляду на наступне:
До Інструкції затверджено додатки 6 та 7 (Розрахунок по Списку 1 та Розрахунок по Списку 2), згідно яких графи 16 та 17 «Сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України за попередній рік - з позначкою «**» дають чітку розшифровку, за яких обставин відбувається їх заповнення, а відтак і відшкодування по них, а саме: зазначена сума передбачена для звірки із сумою, сплаченою страхувальником за попередній рік (недоплачена сума за попередній рік сплачується одночасно із сплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший календарний місяць з дати отримання розрахунку).
Таким чином, Інструкція передбачає відшкодування недоплаченої суми за попередній рік.
Однак, в даному випадку не можна говорити про наявність у позивача по вказаному пенсіонеру недоплаченої суми, оскільки такий після 2012 року взагалі не виставлявся органом Пенсійного фонду до відшкодування, по вказаному пенсіонеру не проводились жодної звірки в частині відшкодованої пенсії,що виключає можливість внесення даної суми у графу 16 з позначкою «**».
Тому, дані обставини не породжують для підприємства ніякого обов'язку для відшкодування суми в прописаній пенсійним фондом графі.
Суд зазначає, що положення Інструкції чітко визначають саме, за яких обставин можливе відшкодування пільгової пенсії за попередній Період, зокрема, ч. 3 п. 6.8. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, згідно якої суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій сплачуються одночасно з оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Отже, вищевказаною Інструкцією передбачено стягнення витрат за попередній період лише відносно осіб, яким призначені пенсії напередодні періоду стягнення (за період з дати призначення до дати складення розрахунку), тобто за новопризначеними пенсіями. Інших підстав для стягнення донарахувань за попередній період, у тому числі для стягнення суми недоплати за попередній місяць, діючим законодавством не встановлено.
В даному випадку пенсія по ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2 призначена у 2010 р., 2008р. та у 2007 р., тобто не є новопризначеною.
Крім того, розділом 6 Інструкції «Відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах», зокрема в абзаці другому пункту 6.8. Інструкції зазначено підстави, за яких органи пенсійного фонду мають право для донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередні періоди, зокрема: у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.).
При цьому орган пенсійного фонду повідомляють про це підприємство в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Отже, даний пункт вказує про можливість донарахування пільгової пенсії лише за наявності обставин, які не залежать від органу Пенсійного фонду.
Таким чином, положення Інструкції вказують про можливість донарахування пільгової пенсії, лише у випадках, які не залежать від волі відповідача, а не виставлення розрахунків за попередній період виникло саме з вини Пенсійного фонду, а тому включення у розрахунках вказаних пенсіонерів є неправомірними та не врегульовується положеннями Інструкції.
Суд зазначає, що в даному випадку не було донарахування, а мало місце включення суми плати даного підприємства Пенсійному фонду України за попередній період, в той час як за попередній період підприємство по вказаних пенсіонерах не проводило відшкодування фактичних витрат за 2014 рік, оскільки дані розрахунки по пенсіонерах за 2014 рік ПАТ «Іскра» отримало у квітні 2015 року. Розрахунки на 2015 рік із включенням пенсіонерів ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 сформовані із порушенням Інструкції.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно п. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суд згідно ч. 6 ст. 71 КАС України вирішує справу на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні..
Відповідно до ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Тобто, спосіб захисту має враховувати суть правопорушення, допущеного суб'єктом владних повноважень - відповідачем.
Відповідно до правової позиції палати в адміністративних справах Верховного Суду України, викладеної у постанові від 24.01.2006 року, суд має обрати спосіб захисту права, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до приписів ч.1 ст.244-2 КАС України (в редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» №192-VIII від 12.02.2015 року) висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Беручи до уваги наведені вище обставини справи, норми закону а також позицію Вищого адміністративного суду України (ухвала Вищого адміністративного суду України від 13.07.2015 року №К/800/31355), з якої випливає, що органи Пенсійного фонду не мають права для донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії за попередні періоди з причин інших ніж ті, що обумовлені діючою нормою закону, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
На підставі ст. 94 КАС України із урахуванням того, що рішення ухвалене на користь позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 7-14, 17, 18, 49, 51, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2.Встановити відсутність повноважень Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області для нарахування Публічному акціонерному товариству «Іскра» сум відшкодувань фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з 2014 рік по 14 пенсіонерах в розмірі 20 751,53 грн
3.Визнати протиправним та скасувати розрахунок від 06.04.2015 року за № 2878/04-37 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з 2014 в частині визначення суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій до відшкодування з боку ПАТ «Іскра» по 14 пенсіонерах на суму 20 751,53 грн.
4.Встановити відсутність повноважень Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області для нарахування Публічному акціонерному товариству «Іскра» сум відшкодувань фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з травня 2014 рік по 14 пенсіонерах в розмірі 20 436,56 грн.
5.Визнати протиправним та скасувати розрахунок від 06.04.2015 року за № 2879/04-37 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з травня 2014 в частині визначення суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій до відшкодування з боку ПАТ «Іскра» по 14 пенсіонерах з травня 2014 року на суму 20 436,56 грн.
6.Встановити відсутність повноважень Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області для нарахування Публічному акціонерному товариству «Іскра» сум відшкодувань фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 2014 року по 20 пенсіонерах в розмірі 16 055,00 грн.
7.Визнати протиправним та скасувати розрахунок від 06.04.2015 року за № 2876/04-36/1 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 2014 року в частині визначення суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій до відшкодування з боку ПАТ «Іскра» по 20 пенсіонерах на суму 16 055,00 грн.
8.Встановити відсутність повноважень Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області для нарахування Публічному акціонерному товариству «Іскра» сум відшкодувань фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б-з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з вересня 2014 року по 15 пенсіонерах в розмірі 19888,35 грн.
9.Визнати протиправним та скасувати розрахунок від 06.04.2015 року за № 2875/04-36/1 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з вересня 2014 року в частині визначення суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій до відшкодування з боку ПАТ «Іскра» по 15 пенсіонерах з вересня 2014 року на суму 19 888,35 грн.
10.Встановити відсутність повноважень Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області для нарахування Публічному акціонерному товариству «Іскра» суми відшкодувань фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 2015 року по 19 пенсіонерах за попередній рік в розмірі 230 368,58 грн.
11.Визнати протиправним та скасувати розрахунок від 14.01.2015 року за № 225/04-37/1 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 2015 року по 19 пенсіонерах за попередній рік в розмірі 230 368,58 грн.
12.Встановити відсутність повноважень Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області для нарахування Публічному акціонерному товариству «Іскра» суми відшкодувань фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з 2015 року по 14 пенсіонерах за попередній рік в розмірі 222 313,95 грн.
13.Визнати протиправним та скасувати розрахунок від 14.01.2015 року за № 243/04-37 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з 2015 року по 14 пенсіонерах за попередній рік в розмірі 222 313,95 грн.
14.Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Іскра» 255 грн. 78 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повий текст постанови виготовлено 21 серпня 2015 року.
Суддя Костецький Н.В.