ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2015 рокуСправа № 803/1897/15
Волинський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого - судді Ксензюка А.Я., суддів Дмитрука В.В., Лозовського О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання незаконними та скасування актів, визнання законними актів та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання незаконними та скасування актів від 20 травня 2015 року розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) форми Н-5 та про нещасний випадок невиробничого характеру №10 форми НТ; визнання законними актів від 22 березня 2010 року розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5 та від 24 березня 2010 року про нещасний випадок (у тому числі поранення) №1 за формою Н-1, що стався 25 листопада 2009 року в м. Луцьку із заступником начальника СУ УМВС України у Волинській області начальником слідчої частини, полковником міліції ОСОБА_1; зобовязання Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області скласти нові акти, в яких зазначити, що нещасний випадок із заступником начальника СУ УМВС України у Волинській області начальником слідчої частини, полковником міліції ОСОБА_1 25 листопада 2009 року в м. Луцьку трапився в період проходження служби, при виконанні службових обовязків, повязаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, боротьбі зі злочинністю; зобовязання Міністерство внутрішніх справ України розглянути надані документи та прийняти рішення про нарахування та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням інвалідності ІІІ групи, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, при виконанні службових обовязків, повязаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю, на підставі актів від 22 березня 2010 року розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5 та від 24 березня 2010 року про нещасний випадок (у тому числі поранення) №1 за формою Н-1, що стався 25 листопада 2009 року в м. Луцьку із заступником начальника СУ УМВС України у Волинській області начальником слідчої частини, полковником міліції ОСОБА_1; зобовязання Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі та в порядку встановленому пунктами 1, 7 постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року №707 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що посадові особи служби державного нагляду за охороною праці, УМВС у Волинській області та МВС України не мали підстав передбачених Порядком вимагати перегляду та відміни акту від 22 березня 2010 року форми Н-5 та акту від 24 березня 2010 року за №1 форми Н-1 та проведення нового розслідування нещасного випадку, а УМВС України у Волинській області, не маючи відповідного припису за встановленою формою Н-9, не мало підстав видавати наказ від 8 травня 2015 року за №471 про створення комісії для повторного розслідування нещасного випадку, який стався 25 листопада 2009 року в м. Луцьку, в наслідок якого позивач отримав тілесні ушкодження та перегляду попередніх актів розслідування нещасного випадку.
В судове засідання призначене на 17 серпня 2015 року прибув позивач. Просив позов задовольнити.
Відповідачі в судове засідання 12 серпня 2015 року на розгляд справи не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового розгляду справи. На адресу суду надійшло клопотання МВС України у Волинській області від 6 серпня 2015 року за №15/1450 про відкладення розгляду справи, у звязку з перебуванням представника у щорічній відпустці до 14 серпня 2015 року. У звязку з неявкою в судове засідання представників відповідача розгляд справи було відкладено на 17 серпня 2015 року.
В судове засідання 17 серпня 2015 року відповідачі повторно не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового розгляду справи. Неявка відповідачів в судові засідання без поважних причин, заявлення клопотань про відкладення розгляду справи, суд розцінює як зумисне затягування судового процесу, що в даному випадку є порушення приписів статей 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно обовязку сторін добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи те, що не зявилися відповідачі, відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
На підставі наказу УМВС України у Волинській області від 19 жовтня 2012 року №294 о/с ОСОБА_1 звільнено з ОВС в запас на підставі пункту «б» статті 64 (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.
В березні 2015 року позивач звернувся до відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області з заявою про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги по інвалідності 3 групи, отриманої в результаті нещасного випадку (у тому числі поранення) що мав місце 25 листопада 2009 року в м. Луцьку під час проходження служби в органах внутрішніх справ, при виконанні службових обовязків, повязаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, боротьби зі злочинністю.
Відділ фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС України у Волинській області матеріали пенсіонера МВС ОСОБА_1 29 квітня 2015 року направив до Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС України для розгляду та виплати одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника міліції.
До УМВС України у Волинській області з Департаменту матеріального забезпечення МВС України 29 квітня 2015 року надійшов службовий лист від 27 квітня 2015 року за №25/5-2590, в якому зазначено, що в ДМЗ МВС України опрацьовано матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги та розслідування нещасного випадку, який стався 25 листопада 2009 року з колишнім працівником УМВС України у Волинській області ОСОБА_1 та у результаті розгляду наданих матеріалів встановлено, що підстав для того, щоб тілесні ушкодження отримані ОСОБА_1 вважати такими, що сталися під час проходження служби в органах внутрішніх справ при виконанні службових обовязків, повязаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, боротьбою зі злочинністю, немає. На підставі цього та пунктом 3.29 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах та підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27 грудня 2002 року за №1346, керівництву У МВС України у Волинській області запропоновано організувати проведення повторного розслідування зазначеного нещасного випадку.
УМВС України у Волинській області наказом від 8 травня 2015 року за № 471 призначена комісія, яка в період з 8 травня до 20 травня 2015 року провела повторне розслідування нещасного випадку, який стався 25 листопада 2009 року в м. Луцьку. Згідно даних актів. комісія визнає, що нещасний випадок із заступником начальника управління - начальником слідчої частини СУ УМВС України у Волинській області полковником міліції ОСОБА_1 трапився в період проходження служби і не повязаний з виконанням службових обовязків. Пунктом другим висновку акту розслідування нещасного випадку( у тому числі поранення) форми Н-5 відмінено акт розслідування нещасного випадку( у тому числі поранення) від 22 березня 2010 року форми Н-5 та акт №1 про нещасний випадок ( у тому числі поранення) від 24 березня 2010 року форми Н-1.
Однак, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, усі рішення та дії субєкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про міліцію» правовою основою діяльності міліції є: Конституція України, цей Закон, інші законодавчі акти України, постанови Верховної Ради України, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, нормативні акти Міністерства внутрішніх справ України, Загальна декларація прав людини, міжнародні правові норми, ратифіковані у встановленому порядку.
З метою врегулювання питань, пов'язаних з розслідуванням та веденням обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах внутрішніх справ України розроблено Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27 грудня 2002 року за №1346.
Пунктом 1.3 даного Порядку (в редакції чинній на станом на 8 травня 2015 року) розслідування нещасних випадків (в тому числі поранень), що сталися з особами рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовцями внутрішніх військ, курсантами (слухачами) навчальних закладів системи МВС України, проводиться з урахуванням цього Порядку.
Пунктом 3.29 даного Порядку (в редакції чинній на станом на 8 травня 2015 року) контроль за своєчасним і об'єктивним розслідуванням нещасних випадків (у тому числі поранень), їх документальним оформленням та обліком, виконанням заходів щодо усунення їх причин здійснюють служби державного нагляду за охороною праці системи МВС України відповідно до їх компетенції та повноважень. Ці служби мають право вимагати від керівника складання акта за формою Н-1 або його перегляду, якщо встановлено, що допущено порушення вимог цього Порядку або інших нормативно-правових актів про охорону праці. Посадова особа служби державного нагляду за охороною праці має право у разі необхідності (надходження скарги, незгода з висновками розслідування обставин та причин нещасного випадку, поранення або його приховування від розслідування тощо) вимагати проведення розслідування нещасного випадку і видавати обов'язкові для виконання керівником приписи за встановленою формою Н-9 щодо необхідності складання акта за формою Н-1 та взяття нещасного випадку (у тому числі поранення) на облік.
Отже, підстав для складання нового акта за формою Н-5 або перегляду акту розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) від 22 березня 2010 року форми Н-5 станом на 8 травня 2015 року (дата винесення наказу за №471 про призначення комісії) були відсутні.
Оскільки, станом на 8 травня 2015 року були відсутні правові підстави для перегляду акту розслідування нещасного випадку(у тому числі поранення) від 22 березня 2010 року форми Н-5, тому суд вважає, що акти від 20 травня 2015 року розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) форми Н-5 та про нещасний випадок невиробничого характеру №10 форми НТ складні із порушенням Порядку (в редакції чинній на станом на 8 травня 2015 року) та підлягають скасуванню.
Відповідно до частини шостої статті 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Відтак, позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом зобовязання Міністерство внутрішніх справ України розглянути надані ОСОБА_1 документи щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням інвалідності ІІІ групи, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, при виконанні службових обовязків, повязаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю, на підставі актів від 22 березня 2010 року розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5 та від 24 березня 2010 року про нещасний випадок (у тому числі поранення) №1 за формою Н-1, що стався 25 листопада 2009 року в м. Луцьку із заступником начальника СУ УМВС України у Волинській області начальником слідчої частини, полковником міліції ОСОБА_1.
Позовні вимоги щодо зобовязання Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі та в порядку встановленому пунктами 1, 7 постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року №707 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції» є передчасними, оскільки такі суми не були нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення нарахування коштів замість органу, якому надані такі повноваження.
Відповідно до частин першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як субєкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення, шляхом визнання незаконними та скасування актів від 20 травня 2015 року розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) форми Н-5 та про нещасний випадок невиробничого характеру №10 форми НТ; визнання законними актів від 22 березня 2010 року розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5 та від 24 березня 2010 року про нещасний випадок (у тому числі поранення) №1 за формою Н-1, що стався 25 листопада 2009 року в м. Луцьку із заступником начальника СУ УМВС України у Волинській області начальником слідчої частини, полковником міліції ОСОБА_1; зобовязання Міністерство внутрішніх справ України розглянути надані ОСОБА_1 документи щодо нарахування та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням інвалідності ІІІ групи, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, при виконанні службових обовязків, повязаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю, на підставі актів від 22 березня 2010 року розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5 та від 24 березня 2010 року про нещасний випадок (у тому числі поранення) №1 за формою Н-1, що стався 25 листопада 2009 року в м. Луцьку із заступником начальника СУ УМВС України у Волинській області начальником слідчої частини, полковником міліції ОСОБА_1.
Керуючись статтями 128, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про міліцію», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати незаконними та скасування акти від 20 травня 2015 року розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) форми Н-5 та про нещасний випадок невиробничого характеру №10 форми НТ що стався 25 листопада 2009 року в м. Луцьку із заступником начальника СУ УМВС України у Волинській області начальником слідчої частини, полковником міліції ОСОБА_1.
Визнати законними акти від 22 березня 2010 року розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5 та від 24 березня 2010 року про нещасний випадок (у тому числі поранення) №1 за формою Н-1, що стався 25 листопада 2009 року в м. Луцьку із заступником начальника СУ УМВС України у Волинській області начальником слідчої частини, полковником міліції ОСОБА_1.
Зобовязати Міністерство внутрішніх справ України розглянути надані ОСОБА_1 документи щодо нарахування та виплату останньому одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням інвалідності ІІІ групи, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, при виконанні службових обовязків, повязаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю, на підставі актів від 22 березня 2010 року розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5 та від 24 березня 2010 року про нещасний випадок (у тому числі поранення) №1 за формою Н-1, що стався 25 листопада 2009 року в м. Луцьку із заступником начальника СУ УМВС України у Волинській області начальником слідчої частини, полковником міліції ОСОБА_1.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддяА.Я. Ксензюк
Судді В.В. Дмитрук
ОСОБА_2