ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
У Х В А Л А
про повернення апеляційної скарги
"20" серпня 2015 р.
Справа № 916/2048/15
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді: В.В. Лашина
Суддів: О.Л. Воронюка, М.А. Мирошниченка
Розглянувши апеляційну скаргу Одеської обласної ради
на рішення господарського суду Одеської області від 20.07.2015 року.
справа № 916/2048/15
За позовом Заступника прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської обласної ради;
до відповідача 1: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради;
до відповідача 2: Одеської міської ради;
до відповідача 3: Товариства з обмеженою відповідальністю "Ван і Ман";
про визнання незаконним рішення; договору купівлі-продажу та витребування майна з чужого незаконного володіння
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням господарського суду Одеської області від 20.07.2015р. відмовлено у задоволенні позову Заступника прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської обласної ради до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Одеської міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю "Ван і Ман"про визнання незаконним рішення, договору купівлі-продажу та витребування майна з чужого незаконного володіння.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, Одеська обласна рада в своїй апеляційній скарзі просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким позов заступника прокурора м.Одеси задовольнити повністю.
Однак зазначена апеляційна скарга підлягає поверненню з наступних підстав.
Відповідно до приписів ст.93 ГПК України, апеляційна скарга подається на рішення суду протягом десяти днів з дня їх оголошення, а у разі якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 цього кодексу.
Оскаржуване рішення місцевого господарського суду прийнято 20.07.2015 , повний текст рішення складено 27.07.2015. Отже, останнім днем строку подання апеляційної скарги на це рішення, відповідно до вимог статті 93 ГПК України, було 06.08.2015.
Як вбачається з апеляційної скарги, остання була подана до суду першої інстанції 13.08.2015р., тобто з пропуском встановленого ч. 1 ст. 93 ГПК України 10-денного строку її подання. При цьому клопотання про відновлення пропущеного процесуального строку подання апеляційної скарги, матеріали апеляційної скарги не містять.
Посилання скаржника на отримання оскаржуваного рішення тільки 10.08.2015, могло б бути причиною для відновлення пропущеного процесуального строку, однак, лише за наявності відповідного клопотання.
З огляду на викладене скаржником подано апеляційну скаргу після закінчення встановленого строку на її подання, без клопотання про поновлення цього строку.
Вдповідно до ч. 3 ст. 97 Господарського процесуального кодексу України до апеляційної скарги також додаються докази сплати судового збору.
Проте скаржником до своєї апеляційної скарги не додано доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі, натомість заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору яке обгрунтоване тим що Одеська обласна рада є бюджетною організацією, яка фінансується з бюджету Одеської області, а оскільки процес розрахунково-касового обслуговування передбачає тривалий проміжок часу, що перевищує законодавчо встановлений строк для оскарження рішення суду і враховуючи значну суму судового збору , яка підлягає сплаті за подання апеляційної скарги , у Одеської обласної ради, на момент подання апеляційної скарги відсутні необхідні кошти на сплату судового збору.
Однак вкзазане клопотання задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
За приписами ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до господарського суду апеляційної скарги на рішення суду судовий збір встановлюється у розмірі 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 ЗУ "Про судовий збір" суд, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Даною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки або звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до п.3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" єдиною підставою для вчинення судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Тобто, відстрочення скаржнику сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин, які свідчать про об'єктивну неможливість сплатити судовий збір під час подання апеляційної скарги.
Всупереч зазначеним вимогам Одеською обласною радою не подано жодних доказів в підтвердження обставин викладених в клопотанні про відстрочку сплати судового збору, які б підтверджували що фінансове становище скаржника робить неможливим на теперішній час сплату судового збору за подання апеляційної скарги.
Крім того, оскільки статтею 129 Конституції України, як одну із засад судочинства, визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, то самі лише обставини, пов'язані з відсутністю коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для відстрочення від такої сплати.
Пунктами 3, 4 ч. 1 ст. 97 ГПК України передбачено, що апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом, якщо до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі та якщо скаргу подано після закінчення строку встановленого для її подання без клопотання про поновлення цього строку або таке клопотання відхилено.
Отже, апеляційна скарга Одеської обласної ради підлягає поверненню без розгляду.
Поряд з цим, після усунення обставин, що зумовили повернення апеляційної скарги, апеляційна скарга може бути подана повторно .
Керуючись ст... 86 ,94, п. 3, п4 ст.97 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
Ухвалила:
Відхилити клопотання Одеської обласної ради про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення господарського суду Одеської області від 20.07.2015 року по справі № 916/2048/15 .
Апеляційну скаргу Одеської обласної ради на рішення господарського суду Одеської області від 20.07.2015 року по справі № 916/2048/15 та додані до неї матеріали повернути скаржнику без розгляду.
Головуючий суддя В.В. Лашин
Суддя О.Л. Воронюк
Суддя М.А. Мирошниченко