Постанова № 48864339, 13.05.2014, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
13.05.2014
Номер справи
219/2100/2014-а
Номер документу
48864339
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 219/2100/2014-а

2-а/219/176/2014

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2014 року. Суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області

ОСОБА_1, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради про скасування рішення , зобов*язання призначити допомогу по догляду за дитиною з 16 жовтня 2013 року по 24 лютого 2015 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на поточний рік, здійснити виплату по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 16 жовтня 2013 року ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 16 квітня 2014 року звернулась до суду з вказаним адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради про скасування рішення , зобов*язання призначити допомогу по догляду за дитиною з 16 жовтня 2013 року по 24 лютого 2015 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на поточний рік, здійснити виплату по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 16 жовтня 2013 року . Позов мотивує тим, що вона є матір'ю ОСОБА_3, 24 лютого 2012 року у зв'язку з чим перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради, та отримує грошову допомогу як застрахована особа у розмірі 130,00 грн. на дитину з 14 травня 2012 року по 24 лютого 2015 року, виплату якої здійснює відповідач. Відповідачем їй призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». З такими діями відповідача не згодна. Просить скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради в частині призначення їй допомоги по догляду за її дитиною до 3-х років непрацюючим жінкам з 16 жовтня 2013 року по 24 лютого 2015 року у розмірі 130.00 гривень. Зобов*язати відповідача призначити їй допомогу по догляду за її дитиною до 3-х років з 16 жовтня 2013 року по 24 лютого 2015 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на поточний рік, та здійснити виплату з 16 жовтня 2013 року до дати досягнення її сином трирічного віку.

Позивачка в судове засідання не з'явилась, надавши заяву, в якій просить справу розглянути у її відсутність, на задоволенні позовних вимог наполягає у повному обсязі.

Представник відповідача - УПСЗН Артемівської міської ради - в судове засідання також не прибула, надавши заяву про розгляд справи у її відсутність, а також заперечення .

Представник третьої особи - Управління Державної казначейської служби України у м. Артемівську Донецької області діюча згідно довіреності ОСОБА_4 в судове засідання не з*явилася , до судового засідання надала клопотання про розгляд справи в її відстуність.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, суд ухвалив про розгляд справи у письмовому провадженні.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, вважає можливим задовольнити вимоги позивачки частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 народила сина ОСОБА_3 у зв'язку з чим, знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку та знаходиться на обліку і отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення ним 3-річного віку в УПСЗН Артемівської міської ради.

Позивачці призначена допомога у період з 14 травня 2012 року по 24 лютого 2015 року у розмірі 130,00 гривень , щомісячно, що підтверджується запереченням УПСЗН Артемівської міської ради.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» при народженні дитини повинна виплачуватись допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-У1 «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України «(далі-Закон №107-У1) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом №2811-Х11,дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-111, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону №2240-111 передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі ,що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу 11 Закону №107-У1 були внесені відповідні зміни до Закону №2811-Х11 та Закону №2240-111. Зокрема, змінами до статті 13 Закону України №2811-Х11 його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону №2240-111 було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону №107-У1,в тому числі й пункт 25 розділу 11 Закону №107-Уі щодо виключення статей 40-44 Закону №2240-111.

Пунктом 2 розділу 111 Закону №107-У1 було передбачено, що розділ 11 цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону №2240-111, а з січня 2009 року - статті 13,15 Закону №2811-Х11.

Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 року №835-У1 «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року №2154-У1 «Про Державний бюджет України на 2010 рік» (далі-Закон №2154-У1) передбачено, що у 2009-2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону №2240-111 призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року №1751 саме на виконання Закону №2811-Х11 (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону №2154-V1 не приймався.

Розмір і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-111 на виконання статті 45 Закону №2154-У1 Кабінетом Міністрів України не визначалися.

В подальшому Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік»,ані іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж в Законах № 2811-Х11 та № 2240-111.

Оскільки спір виник щодо виплати допомоги з 16 червня 2013 року особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-111), відповідно до ст.43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року у справі №21-410а12.

Відповідно до ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Крім того, таке кореспондується із вимогами статті 46 Конституції України, якою встановлено, що громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, встановлені судом обставини спростовують доводи відповідача, викладені у запереченні проти позову, та дають суду підстави для задоволення позовних вимог позивача відносно визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови перерахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 16 червня 2013 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

Щодо вимог позивачки відносно зобов'язання здійснити нарахування до дати досягнення її сином трирічного віку, суд вважає необхідним в цій частині позову відмовити і задовольнити вимоги позивачки частково по день ухвалення рішення, оскільки Кодексом адміністративного судочинства України передбачено відновлення лише порушених прав громадян, а не тих, які можуть бути порушені в майбутньому.

Керуючись ст..46 Конституції України, ст.ст.13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст.1, 4, 5, 29, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст.ст.2, 7, 17, 19, 70, 71, 94, 100, 159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради про скасування рішення , зобов*язання призначити допомогу по догляду за дитиною з 16 жовтня 2013 року по 24 лютого 2015 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на поточний рік, здійснити виплату по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 16 жовтня 2013 року - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради щодо відмови ОСОБА_5 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 16 жовтня 2013 року по 24 лютого 2015 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 16 жовтня 2013 року по 13 травня 2014 року з урахуванням фактично виплачених сум.

В іншій частині позову відмовити.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний Донецької області протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя С.П.Букрєй