Провадження № 2-а/359/199/2015
Справа №359/5388/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2015 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді Величка В.П.
при секретарі Шукало М.І.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представників третьої особи ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши адміністративний позов Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області до Бориспільської районної державної адміністрації, третя особа: Державне підприємство «Бориспільське лісове господарство», про визнання акту комісії нечинним, визнання розпорядження протиправним та скасування розпорядження, -
В С Т А Н О В И В :
В червні 2014 року Щасливська сільська рада Бориспільського району Київської області звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом. Позивач просив суд визнати акт комісії по визначенню розмірів збитків вартості лісових насаджень на земельних ділянках Щасливської сільської ради затвердженого розпорядженням Бориспільської районної державної адміністрації Київської області від 10.11.2014 р. № 658 «Про затвердження актів по визначенню розмірів збитків вартості лісових насаджень на земельних ділянках Щасливської сільської ради, ПП «Юридична справа», ПП «Миронюк»; визнати протиправним та скасувати розпорядження Бориспільської районної державної адміністрації Київської області від 10.11.2014 р. № 658 «Про затвердження актів по визначенню розмірів збитків вартості лісових насаджень на земельних ділянках Щасливської сільської ради, ПП «Юридична справа», ПП «Миронюк»; стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 73,08 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідач та треті особи в судовому засіданні просять відмовити в задоволенні позову, у звязку з його необгрунтованоістю.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали адміністративного позову, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, суд приходить до наступних висновків.
В суді встановлено, що Бориспільською районною державною адміністрацією Київської області було прийнято розпорядження від 10.11.2014 року № 658 «Про затвердження актів по визначенню розмірів збитків вартості лісових насаджень на земельних ділянках Щасливської сільської ради, ПП «Юридична справа», ПП «ОСОБА_4М.» (а.с.9), пунктом 1, якого було затверджено акт, складений на підставі розрахунку ДП «Бориспільське лісове господарство», по визначенню розмірів збитків вартості лісових насаджень у зв'язку з припиненням права користування земельною ділянкою площею 6.8 га Бориспільського держлісгоспу та зарахування її до земель запасу села Проліски на території Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області.
Підпунктом 1.1 Розпорядження №658 «Про затвердження актів по визначенню розмірів збитків вартості лісових насаджень на земельних ділянках Щасливської сільської ради ПП «Юридична справа», ПП «ОСОБА_4М.» від 10.11.2014 року, зазначено Щасливській сільській раді Бориспільського району Київської області перерахувати кошти на загальну суму 969 595, 50 грн. у термін та в порядку визначеному чинним законодавством.
Пунктом 1 Розпорядження Бориспільської районної державної адміністрації № 380 від 18.06.2014 року «Про затвердження нового складу комісії з питань визначення та відшкодування збитків лісових та інших багаторічних насаджень власникам землі та землекористувачам» було затверджено новий склад комісії з питань визначення та відшкодування збитків лісових та інших багаторічних насаджень власникам землі та землекористувачам.
Пунктом 2 Розпорядження Бориспільської районної державної адміністрації № 380 від 18.06.2014 року «Про затвердження нового складу комісії з питань визначення та відшкодування збитків лісових та інших багаторічних насаджень власникам землі та землекористувачам» було зазначено, що комісії взяти до уваги, що до роботи у її складі залучаються:
-власники землі або землекористувачі (орендар) яким заподіяні збитки
-представник підприємства, установи, організації або громадяни, які будуть їх відшкодовувати затверджені збитки
-сільський голова відповідної ради, на території якої знаходиться земельна
ділянка.
30.10.2014 року Комісією складено акт по визначенню розміру збитків вартості лісових насаджень у звязку з припиненням права користування земельною ділянкою Бориспільського держлісгоспу та зарахування її до земель запасу села Проліски Щасливської сільської ради, до складу якої було включено Щасливського сільського голову - ОСОБА_5 (а.с.40).
Бориспільською районною державною адміністрацією Київської області було прийнято розпорядження від 10.11.2014 року № 658 «Про затвердження актів по визначенню розмірів збитків вартості лісових насаджень на земельних ділянках Щасливської сільської ради ПП «Юридична справа», ПП «ОСОБА_4М.», пунктом 1, якого було затверджено акт, складений на підставі розрахунку ДП «Бориспільське лісове господарство», по визначенню розмірів збитків вартості лісових насаджень у звязку з припиненням права користування земельною ділянкою площею 6.8 га Бориспільського держлісгоспу та зарахування її до земель запасу села Проліски на території Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області.
У відповідності до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, щорічного послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно- правове регулювання власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів.
Згідно з статтею 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.
Розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є неподільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Таким чином, розпорядження Бориспільської районної державною адміністрацією Київської області № 658 від 10.11.2014 року є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні ст. 17 КАС України.
Як вбачається зі змісту адміністративного позову, предметом спору у даній справі є питання щодо правомірності дій відповідача, як суб'єкта владних повноважень, при винесенні розпорядження про затвердження акту визначення розміру та відшкодування збитків.
В силу частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 156 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовіднсин) визначено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників; ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан; д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Згідно зі статтею 157 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 284 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, відповідно до пункту 1 якого встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Згідно з пунктом 2 Порядку розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконуючими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.
Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Щасливська сільська рада Бориспільського району Київської області зазначила, що їм не було повідомлено про створення комісії щодо визначення збитків, а також не було включено до складу комісії представника Щасливської сільської ради та представника виконавчого комітету Щасливської сільської ради, яка визначала розмір збитків на суму 969 595, 50 грн.
Проте дані доводи спростовуються наявними в матеріалах справи доказами, а саме копією акту від 30 жовтня 2014 року «По визначенню розміру збитків вартості лісових насаджень у звязку з припиненням права користування земельною ділянкою Бориспільського держлісгоспу та зарахування її до земель запасу села Проліски Щасливської сільської ради», до складу якої було включено Щасливської о сілького голову - ОСОБА_5 та копією протоколу засідання районної комісії з читань визначення та відшкодування збитків лісових насаджень власникам землекристувачам від 29.10.2014 року, з якого вбачається що на засідання комісії неодноразово запрошувався голова Щасливської сілької ради, проте він не з'явився, у зв'язку чим розгляд питання про затвердження розрахунку без здійснено без його участі.
За таких обставин, адміністративний позов Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області до Бориспільської районної державної адміністрації, третя особа: Державне підприємство «Бориспільське лісове господарство», про визнання акту комісії нечинним, визнання розпорядження протиправним та скасування розпорядження слід залишити без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.71,158-163 КАС України,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області залишити без задоволення.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга, у разі, якщо постанова суду була проголошена у відсутність особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи адміністративним судом апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений 19.08.2015 р.
Суддя Бориспільського міськрайонного суду
Київської області (підпис) ОСОБА_6