Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 липня 2009 р. справа № 2а-9710/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Христофорова А.Б.
при секретарі Рябовол М.О.
за участю
представника позивача Шапуваленко М.В.,
представника відповідача Калінінч А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького обласного центру зайнятості до Державного підприємства „Артемвугілля” про стягнення штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення у сумі 22711,64 гривень,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач Донецький обласний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до Державного підприємства „Артемвугілля” про стягнення штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення у сумі 22711,64 гривень.
В обґрунтування позову посилається на те, що інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Донецького обласного центру зайнятості було проведено перевірку додержання законодавства про зайнятість населення структурним підрозділом „Ордена Трудового Червоного прапору шахта ім. К.А. Рум”янцева” Державного підприємства „Артемвугілля”, за результатами якої було складено акт, яким встановлено порушення вимог п. 5 ст. 20 Закону України „Про зайнятість населення” у зв’язку з чим до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 22711,64 гривень. Зазначений акт був направлений на адресу відповідача та отриманий ним 13.05.09 року.
В обґрунтування своєї позиції посилається на п. 5 ст. 20 Закону України „Про зайнятість населення”, ст. 6, пп.4 п. 1 ст. 17, п. 2 ст. 18, ст.ст. 99,104,106 КАС України.
Зазначає, що станом на момент подання позовної заяви штрафні санкції не погашені тому просить задовольнити позовні вимоги.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позові, звернув увагу суду на те, що станом на момент розгляду справи штрафні санкції відповідачем не погашені.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, заперечував, пояснив, що станом на момент розгляду справи штрафні санкції відповідачем не погашені.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи адміністративного позову та заперечень проти нього, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Донецького обласного центру зайнятості до Державного підприємства „Артемвугілля” про стягнення штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення у сумі 22711,64 гривень є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про зайнятість населення" № 803-XII від 01.03.1991 держава забезпечує надання додаткових гарантій щодо працевлаштування працездатним громадянам у працездатному віці, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, у тому числі: жінкам, які мають дітей віком до шести років; одиноким матерям, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дітей-інвалідів; молоді, яка закінчила або припинила навчання у середніх загальноосвітніх школах, професійно-технічних або вищих навчальних закладах, звільнилася зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і якій надається перше робоче місце, дітям (сиротам), які залишилися без піклування батьків, а також особам, яким виповнилося п'ятнадцять років і які за згодою одного із батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу; особам передпенсійного віку (чоловікам по досягненні 58 років, жінкам - 53 років); особам, звільненим після відбуття покарання або примусового лікування; інвалідам, які не досягли пенсійного віку.
Для працевлаштування зазначених у пункті 1 цієї статті категорій громадян (крім інвалідів, які не досягли пенсійного віку) місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад за поданням центрів зайнятості встановлюють квоту робочих місць для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності та організаційних форм з чисельністю працюючих понад 20 осіб для бронювання ними до 5 відсотків загальної кількості робочих місць, у тому числі з гнучкими формами зайнятості.
У разі якщо на підприємстві (об'єднанні), в установі, організації працює передбачена абзацом першим цього пункту кількість осіб, які належать до категорій громадян, зазначених у пункті 1 цієї статті, квота для цих підприємств не встановлюється. Чисельність працюючих, які належать до категорій громадян, зазначених у пункті 1 цієї статті, враховується при встановленні квоти для цих підприємств (об'єднань), установ, організацій. У разі скорочення чисельності або штату працівників підприємств, установ і організацій у розмірі, що перевищує встановлену квоту, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад зменшують або взагалі не встановлюють квоти для цих підприємств, установ і організацій.
Порядок квотування і бронювання робочих місць та працевлаштування на них зазначених категорій громадян встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У разі відмови у прийомі на роботу громадян із числа категорій, зазначених у пункті 1 цієї статті (крім інвалідів, які не досягли пенсійного віку), у межах установленої броні з підприємств, установ та організацій державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку відмову в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Одержані кошти спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і можуть використовуватися для фінансування витрат підприємств, установ та організацій, які створюють робочі місця для цих категорій населення понад встановлену квоту.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" № 803-XII від 01.03.1991 підприємства, установи і організації, незалежно від форм власності, їх службові особи зобов'язані сприяти проведенню державної політики зайнятості на основі: додержання законодавства про працю, а також прийнятих відповідно до нього умов договорів та угод; організації професійної підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації працівників, а також професійного перенавчання тих, хто підлягає вивільненню з виробництва, у тому числі інвалідів; працевлаштування осіб, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, в кількості, визначеній місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, та інвалідів у кількості, визначеній згідно із Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"; інформування працівників про наявність вакантних робочих місць (посад), у тому числі з неповним робочим часом. Підприємствам, установам і організаціям, що активно сприяють розв'язанню проблем зайнятості населення в регіоні (шляхом створення додаткових робочих місць для працевлаштування чи організації оплачуваних громадських робіт або використання понад встановлену квоту праці осіб, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, чи використання понад встановлені нормативи робочих місць для працевлаштування інвалідів), відповідно до законодавства України надаються пільги щодо податків та інших платежів до бюджету, які частково або повністю компенсують витрати, пов'язані з прийняттям на роботу додаткової кількості працівників.
Підприємства, установи і організації в разі відмови у прийнятті на роботу спеціалістів, які були раніше ними заявлені, відшкодовують державній службі зайнятості всі витрати, пов'язані з працевлаштуванням, професійною підготовкою, перепідготовкою, виплатою допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю. Одержані кошти спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
При вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.
У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.
Порядок стягнення та розміри штрафів за невиконання вимог цієї статті з підприємств, установ і організацій встановлюються законодавством України.
22 квітня 2009 року посадовими особами інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Донецького обласного центру зайнятості на підставі законодавства про зайнятість населення, проведена перевірка додержання законодавства про зайнятість населення, в тому числі при вивільненні працівників Структурного підрозділу „Ордену Трудового Червоного прапору Шахта ім. К.А. Рум”янцева” Державного підприємства „Артемвугілля”, за результатами зазначеної перевірки складено акт № 55 від 22 квітня 2009 року та додаток до нього.
Актом встановлено порушення вимог п. 5 ст. 20 Закону України „Про зайнятість населення”, що виразилося у неподанні до Горлівського міського центру зайнятості звітів про фактичне вивільнення Мельникової Ірини Іванівни та Ратундалова Ігора Євгеновича. Відповідачу запропоновано у десятиденний строк з дня отримання акту перерахувати штраф у сумі 22711,64 гривень на користь Фонду Загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та надати до інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Донецького обласного центу зайнятості копію платіжного документа про його сплату (а.с.15-19,21). Зазначений акт 15.05.09 року було направлено на адресу структурного підрозділу Структурного підрозділу „Ордену Трудового Червоного прапору Шахта ім. К.А. Рум”янцева” Державного підприємства „Артемвугілля” та отримано уповноваженою особою 18.05.09 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.20).
Як встановлено у судовому засіданні та не заперечується сторонами Структурний підрозділ „Ордену Трудового Червоного прапору Шахта ім. К.А. Рум”янцева” Державного підприємства „Артемвугілля” отримав зазначений акт, штрафні санкції станом на момент розгляду справи не погасив, розмір штрафу представником відповідача не оскаржується.
Відповідно до пункту 5 статті 20 Закону України „Про зайнятість населення” при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці у письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - списки фактично вивільнених працівників. У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника.
Згідно з підпунктом "г" пункту 8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.91 N 47, названій Інспекції надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені, зокрема, статтею 20 Закону.
Пунктом 6 статті 20 Закону передбачено, що порядок стягнення та розміри штрафів за невиконання вимог цієї статті з підприємств, установ і організацій встановлюється законодавством України.
Відсутність нормативно визначеного порядку стягнення штрафу за невиконання вимог статті 20 Закону не позбавляє центр зайнятості права стягнути суму відповідного штрафу шляхом звернення до суду.
Таким чином оскільки відповідачем штраф самостійно не сплачений, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття штраф у розмірі 22711,64 гривень.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8 - 11, 158 - 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Донецького обласного центру зайнятості до Державного підприємства „Артемвугілля” про стягнення штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення у сумі 22711,64 гривень (двадцять дві тисячі сімсот одинадцять гривень шістдесят чотири копійки).
Стягнути з Державного підприємства „Артемвугілля” (84601, Донецька область, м. Горлівка, пр. Леніна, 13 ЄДРПОУ 32270533) штраф за порушення законодавства про зайнятість населення у сумі 22711,64 гривень (двадцять дві тисячі сімсот одинадцять гривень шістдесят чотири копійки) на р/р 37176305900018 у банку ГУДК в Донецькій області, МФО банку 834016, код ЄДРПОУ 34686448, одержувач – Горлівський міський центр зайнятості, код платежу 50040500.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Христофоров А.Б.