Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
04.08.09Справа №2а-6957/09/10/0170 09:57 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Дєрюшкової І.А.,
за участю представників сторін:
прокурор - Васьків Я.Й, посвідчення №09021;
від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора м. Армянська АР Крим в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Армянськ АРК
до Закритого акціонерного товариства "Сивашський завод побутової хімії"
про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2760грн.78коп.
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Армянська АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 01 червня 2009 року з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Армянськ АРК та просить стягнути з Закритого акціонерного товариства "Сивашський завод побутової хімії" на користь позивача суму заборгованості зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 2760грн.78коп. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Армянськ АРК наданий розрахунок сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за березень 2009 року, згідно з яким відповідач зобовязався сплатити 2669грн.00коп. Крім того, вимогою про сплату боргу №Ю-109 від 14.05.2009 року була узгоджена заборгованість в сумі 91грн.78коп. Станом на день подання позовної заяви зазначена сума заборгованості в загальному розмірі 2760грн.78коп. не сплачена, у звязку з чим позивач просить стягнути її з відповідача у судовому порядку.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві, та просив позов задовольнити.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином під розписку (а.с.14), про причини неприбуття не повідомив, надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.17).
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином рекомендованою кореспонденцією (поштове повідомлення - а.с.16), клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача не надав, про причини неприбуття не повідомив.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, з врахуванням думки представника позивача, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.
Дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон) всі відносини, які виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування.
Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Закрите акціонерне товариство "Сивашський завод побутової хімії" (код ЄДРПОУ 33361249, юридична адреса: 96012, АР Крим, м. Армянськ, промзона) зареєстровано Виконавчим комітетом Армянської міської ради АР Крим 05 січня 2005 року, дані внесені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (номер запису про державну реєстрацію 11381020000000054), що підтверджено Свідоцтвом про Державну реєстрацію відповідача (а.с.7) та Довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 10.01.2005 року №05.3-06-19/44 (а.с.7, зворотній бік).
Згідно з Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 27.07.2009 року (а.с.19-21) відповідач перебуває на обліку, відомості про зміну юридичної адреси відсутні.
Судом встановлено, що ЗАТ "Сивашський завод побутової хімії" зареєстровано як платник в Управлінні ПФУ в м. Армянськ АР Крим, у зв'язку з чим відповідач є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно з пунктами 4, 6 частини 2 статті 17 Закону страхувальник зобовязаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.
Частиною 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься відповідач, встановлений зазначеною нормою закону - один календарний місяць.
Судом встановлено, що відповідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, за березень 2009 року відповідач зобовязався сплатити 2669грн.00коп. (а.с.6).
Згідно з розрахунком суми заборгованості (а.с.18) та особовими рахунками відповідача за період з 01.01.2009 року по 30.07.2009 року (а.с.22-23) сума заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за березень 2009 року в розмірі 2669грн.00коп., не сплачена.
Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно не сплатив заборгованість по страховим внескам за березень 2009 року в сумі 2669грн.00коп. - до 20.04.2009 року, що зазначені ним самостійно в розрахунку сум страхових внесків.
Частиною 2 статті 106 Закону встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафних санкцій.
Відповідно до частини 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Згідно з абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону протягом 10 днів з дня одержання вимоги страхувальник зобовязаний сплатити суму недоїмки та суму штрафних санкцій.
На суму недоїмки зі сплати страхових внесків за березень 2009 року в розмірі 2669грн.00коп. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Армянськ АРК виставлена вимога від 05.05.2009 року №Ю-95 (а.с.5), згідно з якою загальна сума заборгованості відповідача становить 59856грн.82коп., зокрема: недоїмка по страховим внескам зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 50469грн.22коп., по штрафним санкціям 7524грн.84коп. та пені в сумі 1862грн.76коп., до якої також увійшла сума заборгованості по розрахунку за березень 2009 року. Зазначена вимога була вручена відповідачу 08.05.2009 року, що підтверджено підписом уповноваженої особи відповідача на корінці вимоги (а.с.5, зворотній бік).
Судом встановлено, що у визначений абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону 10-денний строк відповідач суми недоїмки за сплати страхових внесків, встановлену у вимозі від 05.05.2009 року №Ю-95, не погасив.
Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно - в строк до 20.04.2009 року - не сплатив зазначену ним в розрахунку суму страхових внесків, що підтверджується також карткою особового рахунку відповідача за період з 01.01.2009 року по 30.07.2009 року (а.с.22-23).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про здійснення контролю за сплатою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове соціальне страхування» № 700-XIV від 21.05.1999 року органи Пенсійного фонду України стосовно сплати та цільового використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування мають право проводити планові та позапланові виїзні перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності.
Згідно з ч. 2 п. 12.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (далі Інструкція), органи Пенсійного фонду України мають право не частіше одного разу на календарний рік проводити планові, а також у випадках, передбачених законодавством, позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах і організаціях та у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок.
Відповідно до статті 2 Указу Президента про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності №817/98 від 23.07.1998 року плановою виїзною перевіркою вважається перевірка фінансово-господарської діяльності суб'єкта підприємницької діяльності, яка передбачена у плані роботи контролюючого органу і проводиться за місцезнаходженням такого суб'єкта чи за місцем розташування об'єкта власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка. Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності суб'єкта підприємницької діяльності за письмовим рішенням керівника відповідного контролюючого органу не частіше одного разу на календарний рік у межах компетенції відповідного контролюючого органу.
Пунктом «в» статті 3 Указу Президента про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності зазначається, що позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи контролюючого органу і проводиться якщо виявлено недостовірність даних, заявлених у документах обов'язкової звітності.
Як зазначалося раніше, за п.п. 6 частини 2 статті 17 Закону №1058- IV страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до частини 3 статті 20 Закону №1058-IV територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.
Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону №1058-IV, п. 5.1.6. Інструкції перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).
Судом встановлено, що на підставі акту перевірки Закритому акціонерному товариству "Сивашський завод побутової хімії" донараховані страхові внески в загальному розмірі 91грн.78коп.
Згідно з частиною 3 статті 106 Закону №1058-IV територіальні органи Пенсійного фонду за формою та в строки, встановлені правлінням Пенсійного фонду України надсилають страхувальникам, які мають недоїмку вимогу про її сплату.
Пунктом 8.2. Інструкції передбачено, що органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків, якщо страхувальник має на кінець звітного періоду заборгованість по сплаті страхових внесків. При цьому вимога формується на підставі облікових даних карток особових рахунків страхувальника.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Армянськ АРК на адресу ЗАТ "Сивашський завод побутової хімії" надіслано вимогу про сплату боргу від 14.05.2009 року №Ю-109 в сумі 91грн.78коп., у тому числі по страховим внескам 91грн.78коп., по фінансовим санкціям та пені 0грн.00коп.
Судом встановлено, що сума страхових внесків, зазначених у вимозі, є донарахуванням за Актом перевірки в сумі 91грн.78коп.
Вимога УПФУ в м. Армянськ АРК від 14.05.2009 року №Ю-109 одержана відповідачем 14 травня 2009 року, що підтверджено підписом уповноваженої особи на корінці вимоги (а.с.6, зворотній бік).
Суд зазначає, що у визначений абзацом 3 частини 3 ст.106 Закону №1058-IV 10-денний строк відповідач встановлені у вимозі суми недоїмки зі сплати страхових внесків не оскаржив, тому сума заборгованості вважається погодженою.
Судом встановлено, що згідно з розрахунком суми боргу (а.с.18) та картки особового рахунку відповідача за період з 01.01.2009 року по 30.07.2009 року (а.с.22, 23) сума заборгованості 2760грн.78коп., зазначена у позовній заяві, станом на день розгляду справи не сплачена.
Приймаючи до уваги, що у матеріалах справи відсутні відомості про погашення відповідачем заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і про оскарження вимог про сплату боргу у встановленому діючим законодавством порядку, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі в сумі 2760 гривень 78 копійок.
Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", п.5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за №64/8663, перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому відповідно до частини 15 статті 106 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Крім того, згідно із частиною 12 статті 20 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобовязаннями, у тому числі із сплати податків та інших обовязкових платежів.
Таким чином, позовні вимоги Управління ПФУ в м. Армянськ АРК є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Судом 04 серпня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови, у повному обсязі постанову складено 10 серпня 2009 року.
Керуючись ст.ст.160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Сивашський завод побутової хімії" (код ЄДРПОУ 33361249, юридична адреса: 96012, АР Крим, м. Армянськ, промзона) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Армянськ АР Крим на р/р 25606010044512 у ВАТ "Державний Ощадний банк України", м. Сімферополь, МФО 324805, ЄДРПОУ 22300441 заборгованість зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2760 (дві тисячі сімсот шістдесят) гривень 78 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.