У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/842/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Віятик Н.В.
Суддя-доповідач: Гонтарук В. М.
18 серпня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гонтарука В. М.
суддів: Боровицького О. А. Сапальової Т.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Дана Плюс К." на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю "Дана Плюс К." про анулювання спеціального дозволу,
В С Т А Н О В И В :
Державна служба геології та надр України звернулась до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Дана Плюс К." про анулювання спеціального дозволу.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 12 травня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю .
Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також на неповне з'ясування судом всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12 травня 2015 року та відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
13 липня 2015 року на адресу Вінницького апеляційного адміністративного суду надійшло заперечення (вх.10082/15) від Державної служби геології та надр України, в якому представник Державної служби геології та надр України просить суд апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін. Також, разом з запереченням, подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про дату, час і місце розгляду справи повідомленний належним чинном.
Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
За таких обставин, а також враховуючи, що судом участь сторін в судовому засіданні не визнавалась обов'язковою, колегія суддів прийшла до висновку щодо можливості апеляційного розгляду справи в порядку письмового провадження у відповідності до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України.
Згідно з частиною 6 статті 12, частиною 1 статті 41 КАС України у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, з таких підстав.
Як встановлено з матеріалів справи, Державною службою геології та надр України було видано товариству з обмеженою відповідальністю "Дана Плюс К." спеціальний дозвіл на користування надрами від 10.02.2010 № 3781 з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислова розробка мінеральних вод, затвердження запасів ДКЗ України, ділянка "Шумилівська", де розташоване джерело № 1, терміном дії до 16.03.2017(а.с.10).
З метою проведення планової перевірки Держгеонадрами України видано наказ від 18.03.2014 № 85 "Про проведення планових перевірок надрокористувачів у II кварталі 2014 року", який містить перелік надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль, та предмет перевірки (а.с.25).
Відповідно до витягу з переліку надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у ІІ кварталі 2014 року зазначено ТОВ "Дана Плюс К."(а.с.26).
Листом від 15.04.2014 № 5410/01/14-14 Держгеонадра України повідомило відповідача про проведення планової перевірки у строк з 19 по 23 травня 2014 року (а.с.29).
На підставі наказу оформлено направлення від 19.05.2014 № 798-14/06 на проведення планової перевірки ТОВ "Дана Плюс К."(а.с.14).
За результатами проведеної перевірки посадовими особами Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного Державної служби геології та надр України складено акт перевірки № 06-05/26/2014-41/5(127) від 26.05.2014, яким встановлено ряд порушень норм законодавства у сфері надрокористування (а.с.15), у зв'язку з чим було складено припис від 27.05.2014 № 889-14/06, яким встановлено строк до 06.06.2014 усунути встановлені порушення відповідно до вимог законодавства у сфері надрокористування (а.с.15-21).
Однак, станом на 01.07.2014 року ТОВ "Дана Плюс К." не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення виявлених порушень (а.с.23).
07.07.2014 Центральним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю було направлено подання № 1168-14/06 до директора Департаменту державного геологічного контролю щодо зупинення дії спеціального дозволу ТОВ "Дана Плюс К." на користування надрами № 3781 від 10.02.2010 (а.с.24).
15.08.2014 Державою службою геології та надр України з метою не допущення протиправного використання надр, наказом № 266 було зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому чисті дослідно-промислової розробки мінеральних вод, ділянка "Шумилівська", де розташоване джерело № 1, Вінницької області Томашпільського району від 10.02.2010 №3781, наданого товариству з обмеженою відповідальністю "Дана Плюс К." (а.с.30).
Держгеонадра України листом від 22.08.2014 № 11978/02/14-14 повідомило відповідача про зупинення дії спеціального дозволу та надали строк на усунення порушення, що призвели до зупинення дії такого дозволу на 30 днів з моменту відправлення повідомлення (а.с.32).
Проте, ТОВ "Дана Плюс К." в зазначений термін не надало матеріалів, які підтверджують факт усунення порушених вимог законодавства у сфері надрокористування, що підтверджується листом Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю № 1464-14/06 (а.с.33).
Листом від 07.11.2014 № 15583/02/14-14 Держгеонадра України повторно звернулася до ТОВ "Дана Плюс К." за наданням інформації щодо позиції надрокористувача стосовно припинення права на користування надрами та надали строк на усунення порушення, що призвели до зупинення дії такого дозволу на 30 днів з моменту отримання даного листа (а.с.34).
Однак, у визначений позивачем строк товариство не усунуло виявлені порушення у сфері надрокористування.
На підставі вищезазначених обставин позивач звернувся до суду щодо анулювання спеціального дозволу на користування надрами наданого товариству з обмеженою відповідальністю "Дана Плюс К."
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду позов задоволено повністю.
Суд апеляційної інстанції погоджується з рішенням суду першої інстанції, з огляду на наступне.
В силу вимог положень статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 391/2011.
Згідно з пп. 18 п. 4 Положення Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.
Механізм проведення державного геологічного контролю регулюється Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294 та Законом № 877-V.
В силу положень п. 4 Порядку № 1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.
Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів. Планові перевірки надрокористувачів проводяться відповідно до квартального плану проведення перевірок, який затверджується Держгеонадрами до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому (п. 5, 6 Порядку № 1294).
Відповідно до п. 15 Порядку за результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами. Посадова особа органу державного геологічного контролю зазначає в акті стан виконання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та використання надр, а в разі невиконання зазначених вимог - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідне положення акта законодавства. Два примірники зазначеного акта підписуються в останній день відповідної перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю, які її проводили, та надрокористувачем.
Згідно з п. 16 Порядку у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження в суді апеляційної інстанції, що Державною службою геології та надр України було видано товариству з обмеженою відповідальністю "Дана Плюс К." спеціальний дозвіл на користування надрами від 10.02.2010 № 3781 з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислова розробка мінеральних вод, затвердження запасів ДКЗ України, ділянка "Шумилівська", де розташоване джерело № 1, терміном дії до 16.03.2017.
В період з 19 по 23 травня 2014 року позивачем було проведено планову перевірку щодо дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування відповідачем та встановлено ряд порушень норм законодавства у сфері надрокористування, а саме:
1. Відсутні документи, що посвідчують право на земельну ділянку, що є порушенням статті 125,126 КУ № 2768, стаття 16 ЗУ № 2918.
2. Відсутній план робіт на 2014 рік, погоджений в установленому порядку.
3. Не виконується п. 7 Угоди про умови користування надрами від 12.06.2012 № 3781 в частині, інформування сторін, щорічна звітність, а саме, надрокористувач зобов'язаний щороку подавати до Держгеонадр інформацію щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством та надавати відповідні пояснення з питань, що входять до компетенції Держгеонадр, що є порушенням статті 24 КУ № 132/94, ПКМУ № 615.
4. Не виконується п. 5 Угоди про умови користування надрами від 12.06.2012 № 3781, а саме, не укладений договір про здійснення моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов Дозволу та Угоди про умови користування надрами на 2014, що є порушенням статті 24 КУ № 132/94, ПКМУ №615.
На підставі виявлених порушень Центральним міжрегіональним територіальним відділом складено припис від 27.05.2014 № 889-14/06, яким встановлено строк до 06.06.2014 для усунення встановлених порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.
Однак, станом на 01.07.2014 року ТОВ "Дана Плюс К." не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення виявлених порушень (а.с.23).
07.07.2014 Центральним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю було направлено подання № 1168-14/06 про зупинення дії спеціального дозволу ТОВ "Дана Плюс К."
15.08.2014 Державою службою геології та надр України наказом № 266 було зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення наданого товариству з обмеженою відповідальністю "Дана Плюс К." (а.с.30).
Держгеонадра України листом від 22.08.2014 № 11978/02/14-14 повідомило відповідача про зупинення дії спеціального дозволу та надали строк на усунення порушення, що призвели до зупинення дії такого дозволу на 30 днів з моменту відправлення повідомлення (а.с.32).
Проте, ТОВ "Дана Плюс К." в зазначений термін не надало матеріалів, які підтверджують факт усунення в повному обсязі порушених вимог законодавства у сфері надрокористування, що підтверджується листом від 01.10.2014 № 1464-14/06 (а.с.33).
Листом від 07.11.2014 № 15583/02/14-14 Держгеонадра України повторно звернулася до ТОВ "Дана Плюс К." за наданням інформації щодо позиції надрокористувача стосовно припинення права на користування надрами та надали строк на усунення порушення, що призвели до зупинення дії такого дозволу на 30 днів з моменту отримання даного листа (а.с.34).
Однак, у визначений позивачем строк товариство не усунуло виявлені порушення у сфері надрокористування.
Отже, при системному невиконанні вимог припису Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю від 27.05.2014 № 889-14/06 щодо усунення виявлених порушень, Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом про анулювання спеціального дозволу наданого ТОВ "Дана Плюс К."
Щодо правомірності дій позивача про анулювання даного дозволу, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини першої та другої статті 18 Кодексу України про надра встановлено, що надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України. Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.
В силу вимог ст. 26 Кодексу України про надра зазначено, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування в судовому порядку у випадках, передбачених пунктами 4,5,6 цієї статті, а саме:
- користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
- використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
- якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами.
При цьому, перелік підстав припинення права користування надрами не є вичерпним.
Згідно з абз. 2 ч. 2 п. 7 ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарського діяльності" дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру може звернутись до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності здійснення суб'єктом господарюванням певних дій щодо провадження господарського діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
В призмі наведених правових норм, суд апеляційної інстанції приходить до твердження, що Держгеонадра України відповідно до норм чинного законодавства в належні строки та в повній мірі надавали відповідачу строк для усунення виявлених порушень, однак відповідачем їх не було усунуто.
На підставі вищевикладених обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що ТОВ "Дана Плюс К." допустило порушення у сфері надрокористування та тривалий час не виконувала вимоги припису Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю від 27.05.2014 № 889-14/06 щодо усунення виявлених порушень, у зв'язку з чим вбачає підстави для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3781 від 10.02.2010 з метою геологічного вивчення у т.ч. дослідно-промислова розробка мінеральних вод, ділянки "Шумилівська", де розташоване джерело № 1, Вінницької області, Тoмaшпільського району, який надано ТОВ "Дана Плюс К."
Також, згідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, а суд за ст. 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
В силу вимог ст. 71 КАС України, відповідачем не доведено, а в суді апеляційної інстанції знайшло своє підтвердження обгрунтованості та законності дій позивача.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Дана Плюс К." залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12 травня 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі протягом трьох днів з дня закінчення розгляду справи.
Головуючий Гонтарук В. М.
Судді Боровицький О. А.
Сапальова Т.В.