Ухвала суду № 48843420, 18.08.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2015
Номер справи
638/6572/15-а
Номер документу
48843420
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2015 р.Справа № 638/6572/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Калиновського В.А. , Водолажської Н.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 04.06.2015р. по справі № 638/6572/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання неправомірних дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова та просив визнати неправомірними дії та зобов'язати відповідача здійснити нарахування пенсії державного службовця згідно довідки про складові заробітної плати № 13-71/64-1963 та довідки про розмір інших виплат № 13-71/65-1964 від 23.02.2015 року, з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, виплат, які здійснюють відповідно до Постанови КМУ № 212 в розмірі 90 % від суми заробітної плати, з якої було сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 04.06.2015 року по справі № 638/6572/15-а адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 04.06.2015 року по справі № 638/6572/15-а відповідач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та ухвалили нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.

Справа розглядається в порядку письмового провадження у відповідності до ч. 4 ст. 196, п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Розглянувши матеріали справи в їх сукупності та заслухавши суддю-доповідача колегія суддів дійшла висновку про те, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

23.02.2015 року Головним управлінням Державної казначейської служби України у Харківській області видано довідки за № 13-71/64-1963 та № 13-71/64-1964 про складові заробітної плати і надбавки та премії для здійснення перерахунку пенсії (а.с. 8-9). ОСОБА_2 звернувся до відповідача з письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії у відповідності з довідками з урахуванням виплат матеріальної допомоги і індексації та інших виплат, з яких сплачено внески до Пенсійного фонду України (а.с. 10-11).

Листом Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова від 31.03.2015 року № 89/9-11 відмовлено в перерахунку пенсії позивачу (а.с. 12).

Як встановлено ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

04.02.2003 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.2003 року № 432-1V, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ст. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» - на Кабінет Міністрів України було покладено обов'язок у тримісячний термін привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління), після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року № 432-1V «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітні плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад; надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне званні «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплат, за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадок (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Відповідно до ст. 66 Закону України № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на плату найманих працівників, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів.

До структури заробітної плати входять основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, що передбачено ст. 2 Закону України № 108/95 «Про оплату праці».

Згідно ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії належать, зокрема: суми виплат, отримані застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, наведене свідчить, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові та єдиний внесок, повинні враховуватися в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики від 13.01.2004 року № 5, визначаються види виплат, які відносяться до основної, а які до додаткової заробітної плати. Відповідно до п. п. 2.2.7, 2.2.12, 2.3.3. вказаної Інструкції індексація заробітної плати, матеріальна допомога відносяться до додаткової заробітної плати, а отже є базою ця нарахування та утримання єдиного збору і відповідно для нарахування пенсії.

Зі змісту ст. 37 Закону України «Про державну службу» вбачається, що пенсія державним службовцям призначається від суми посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим законом.

У відповідності до п. п. 2.3.3 п. 2.3 Інструкції № 5 до складу інших заохочувальних та компенсаційних виплат відносяться матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних в п. 3.31). Така матеріальна допомога здійснюється у розмірах, передбачених нормативно-правовими актами, або визначена у колективному договорі підприємства, що надається працівникам як за умови подання заяви, так і без неї та належить до заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже, є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

Згідно п. 3.31 Інструкції № 5 матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання відноситься до інших виплат, що належать до фонду оплати праці, що кореспондується з положеннями п. 14 розділу І Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року № 1170, відповідно до якого єдиний внесок не нараховується на матеріальну допомогу разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, незалежно від того, скільки разів на рік працівнику виплачується зазначена допомога.

Належність матеріальної допомоги до п. 14 розділу І Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року № 1170, підтверджується змістом заяви або наказу, в яких зазначено підставу для надання цієї матеріальної допомоги.

Статтею 87 Закону України № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що перерахунок пенсії з вини Пенсійного фонду здійснюється без обмеження жодним строком.

Зі змісту довідки від 23.02.2015 року № 13-71/65-1964 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарних місяців роботи або за будь-які 60 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України «Про державну службу», вбачається, що позивач отримував премії у 2009-2011 роках у загальному розмірі 29 197,87 грн. Крім того, позивач одержував матеріальні допомоги на оздоровлення у 2009-2011 роках у сумі 12 644,72 грн., а також виплачувалась індексація заробітної плати на загальну суму 715,92 грн. У довідці про складові заробітної плати, яка надавалась позивачу при призначенні пенсії № 13-71/65-1964, включено премії, у графу «Інші виплати», включені матеріальні допомоги та індексація заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому суд вважає, що до розрахунку пенсії позивачеві не включено дохід у загальному розмірі 43 458,51 грн.

За наведених обставин, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції про те, що вимога ОСОБА_2 про визнання дій відповідача неправомірними дії та зобов'язання відповідача здійснити нарахування пенсії державного службовця згідно довідки про складові заробітної плати № 13-71/64-1963 та довідки про розмір інших виплат № 13-71/65-1964 від 23.02.2015 року, з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, виплат, які здійснюють відповідно до Постанови КМУ № 212 в розмірі 90 % від суми заробітної плати, з якої було сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є обґрунтованою, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують та доказів в їх обґрунтування відповідачем не надано.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова залишити без задоволення.

Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 04.06.2015р. по справі № 638/6572/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.Судді(підпис) (підпис) Калиновський В.А. Водолажська Н.С.