Постанова № 48843204, 19.08.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2015
Номер справи
761/15300/15-а
Номер документу
48843204
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 761/15300/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Рибак М.А.

Суддя-доповідач: Гром Л.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 серпня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді - Гром Л.М.;

суддів - Бєлової Л.В.,

Пилипенко О.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 постанову Шевченківського районного суду міста Києва від 10 липня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Київського міського військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд визнати бездіяльність протиправною та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі по тексту - Управління) здійснити перерахунок та виплату йому пенсії виходячи з нового посадового окладу судді місцевого суду, поетапно запровадженого ч. 3 ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з 01.01.2013 року у розмірі 10 мінімальних заробітних плат - 12180,00 грн. з урахуванням доплат та інших показників, які застосовувались при визначенні позивачу розміру пенсії.

Постановою Шевченківського районного суду міста Києва від 10 липня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

У судове засідання сторони не з'явилися, причини неявки сторін суду невідомі, про розгляд справи були повідомлені належним чином.

Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь в справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч.1 ст.41 КАС України, не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII.

23.03.2015 року ОСОБА_3 звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із зміною посадового окладу судді місцевого суду та на підтвердження надав ксерокопію пенсійного посвідчення та витяг з Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (а.с. 7).

Листом від 06.04.2015 року № 7009/12/1-667 року відповідач-1 повідомив позивача про відмову у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із відсутністю відповідного рішення Уряду (а.с. 8-9)

Вважаючи дану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що в УПФУ були відсутні правові підстави здійснювати перерахунок пенсії позивача за правилами частини 3 статті 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 року №2453-VI, оскільки пенсія призначена позивачу за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, тому і перерахунок має бути проведений за правилами цього ж Закону.

Судова колегія вважає даний висновок суду першої інстанції помилковим з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року за №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», згідно п. 1 якого визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсій провадиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Крім того, судова колегія зазначає, що Законами України «Про судоустрій України» і «Про статус суддів», що діяли на час проходження позивачем військової служби були визначені особливості статусу суддів військових судів.

Так, частинами 1 і 2 статті 63 Закону України «Про судоустрій України» встановлено, що судді військових судів перебувають на військовій службі і входять до штатної чисельності Збройних Сил України. Військові звання їм присвоюються Президентом України за поданням Голови Верховного Суду України, якщо інше не встановлено законом. Строки та порядок присвоєння військових звань, порядок звільнення з військової служби суддів визначаються законом.

Частинами 4 і 5 ст. 4 Закону України «Про статус суддів» встановлено, що особливості статусу суддів військових судів, визначаються спеціальним законом. Трудові відносини суддів (крім суддів військових судів), не врегульовані цим Законом, визначаються законодавством України про працю.

Щодо суддів військових судів, то порядок проходження ними військової служби, не був врегульований Законом України «Про статус суддів», натомість, визначався Законами України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» та «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», тощо.

Так, згідно п. 4. розділу 13 Перехідні положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних відносин) військові суди ліквідовано з 15 вересня 2010 року. Судді військових судів гарнізонів, апеляційних військових судів регіонів, апеляційного суду Військово-Морських Сил, окрім іншого, переведено за їх згодою до місцевих або апеляційних судів, крім спеціалізованих, на підставі заяви про переведення за рішенням органу, який їх обрав чи призначив, зі звільненням їх з військової служби.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 проходив військову службу за призовом в якості курсанта військового училища і офіцера Збройних Сил та був відряджений до Управління військових трибуналів у період з 06 серпня 1976 року по 10 лютого 1989 року, а з 10 лютого 1989 року проходив військову службу на посадах члена військового трибуналу Улан-Уденського гарнізону, судді військових судів Військово-Морських Сил, Черкаського, Хмельницького і Сімферопольського гарнізонів.

15 листопада 2010 року ОСОБА_3 було звільнено з військової служби з посади судді і голови військового місцевого суду Сімферопольського гарнізону та переведено шляхом обрання Верховною радою України суддею безстроково до Апеляційного суду міста Севастополя. Наведене підтверджується копією трудової книжки, що знаходиться в матеріалах справи.

Крім того, рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 09 квітня 2015 року № 16/зп-15 позивача прикріплено до Апеляційного суду міста Києва.

Також встановлено, що ОСОБА_3 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII.

Розмір отриманого позивачем на час звільнення грошового забезпечення, його складових та розмір отриманих щомісячних надбавок і премії підтверджується довідкою військового місцевого суду Сімферопольського гарнізону (а.с. 5), і сторонами не заперечується.

Також, з матеріалів справи вбачається, що при обчисленні пенсії ОСОБА_3 було враховано його грошове забезпечення, у т.ч. посадовий оклад голови суду у розмірі 9,5 мінімальних заробітних плат в сумі 3154 грн., оклад за військовим званням в розмірі 135 грн., процентна надбавка за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу і окладу за військовим званням, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці - 15% від посадового окладу, надбавка за другий кваліфікаційний клас судді - 350 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% від посадового окладу і надбавки за кваліфікаційний клас судді, премія - 100% від посадового окладу і надбавки за кваліфікаційний клас судді.

Наведене підтверджується копією розрахунку пенсії за вислугу років, виданого відповідачем (а.с. 4) і сторонами не заперечується.

Законом України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних відносин) з 01.01.2012 року фактично було підвищено рівень грошового забезпечення позивача, оскільки в ч. 2 п. 3 ст. 129 вказаного Закону встановлено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених Законом, що запроваджується поетапно, а саме з 1 січня 2012 року - 8 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2013 року - 10 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2014 року - 12 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2015 року - 15 мінімальних заробітних плат.

Так, частинами 3 і 6 статті 129 вказаного Закону, поряд з іншим, запроваджено поетапно новий посадовий оклад судді місцевого суду, який з 1 січня 2013 року складає 10 мінімальних заробітних плат, а суддям, які обіймають посади голови суду встановлено щомісячну доплату у розмірі 10 відсотків посадового окладу судді відповідного суду.

Аналізуючи викладене, колегія суддів вважає, що відповідно до нормативно-правових актів, з 01.01.2012 року позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням Закону України «Про судоустрій та статус суддів».

При цьому, суд не приймає доводів відповідача про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу в зв'язку з відсутністю рішення Кабінету Міністрів України, яке на даний час не прийнято, оскільки частина третя ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення. (Постанова Верховного Суду України від 24.04.2012 року, рішення №24236755, справа №21-84а12).

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_3

Окрім того, судова колегія зазначає, що відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», мінімальна заробітна плата була встановлена на рівні 1218 грн.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», з 01 січня 2015 року встановлено розмір мінімальної заробітної плати на рівні 1218 грн.

Згідно положень ст.51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсії позивача повинен провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а саме з 01 квітня 2014 року.

З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Отже, колегія суддів, у відповідності до ст. 205 КАС України, дійшла висновку, що постанову суду першої інстанції необхідно скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги повністю.

Керуючись статтями 195, 196, 202, 205, 207 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - задовольнити.

Постанову Шевченківського районного суду міста Києва від 10 липня 2015 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві з приводу перерахунку та виплати ОСОБА_3 пенсії за вислугу років у зв'язку зі зміною посадового окладу.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві з 01 квітня 2014 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3, виходячи з нового посадового окладу судді місцевого суду, поетапно запровадженого ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», з 01.01.2013 року у розмірі 10 мінімальних заробітних плат - 12180,00 грн. і щомісячної доплати в розмірі 10% посадового окладу судді місцевого суду, з урахуванням процентної надбавки за вислугу років 40% від посадового окладу і окладу за військовим званням, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у розмірі 15% від посадового окладу, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% від посадового окладу і надбавки за кваліфікаційний клас судді, премії у розмірі 100% від посадового окладу і надбавки за кваліфікаційний клас судді, а також з врахуванням окладу за військовим званням в розмірі 135 грн. і надбавки за кваліфікаційний клас судді в розмірі 350 грн.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий:

Судді:

Головуючий суддя Гром Л.М.

Судді: Бєлова Л.В.

Пилипенко О.Є.