ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
19 серпня 2015 р. м. Чернівці Справа № 824/1013/15-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лелюка О.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Кіщук О.І.,
представників позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Заліщицька районна державна адміністрація та Нирківська сільська рада Заліщицького району Тернопільської області, про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулась до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держземагенства в Тернопільській області, в якому просить суд: 1) визнати протиправними дії Головного управління Держземагенства в Тернопільській області, які полягають у відмові та ухиленні від видачі наказу про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_3 земельної ділянки, площею 0,25 га, що розташована поза межами населеного пункту села Нирків (землі запасу Нирківської сільської ради) урочища Червоне 1, на якій знаходиться належний ОСОБА_3 на праві власності будинок №3 по вулиці Лесі України села Нирків Заліщинського району Тернопільської області для будівництва та обслуговування житлового будинку; 2) зобовязати Головне управління Держземагенства в Тернопільській області видати наказ, який надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,25 га, розташованої поза межами населеного пункту села Нирків (землі запасу Нирківської сільської ради) урочища Червоне 1, на якій знаходиться належний ОСОБА_3 на праві власності будинок №3 по вулиці Лесі України села Нирків Заліщинського району Тернопільської області для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Ухвалою суду від 29 травня 2015 року залучено до участі у даній справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Заліщицьку районну державну адміністрацію та Нирківську сільську раду Заліщицького району Тернопільської області.
Ухвалою суду від 16 червня 2015 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до журналу судового засідання, допущено заміну відповідача - Головне управління Держземагенства в Тернопільській області на його правонаступника - Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві. Зокрема, посилаючись на норми Земельного кодексу України, вказували про безпідставність та необґрунтованість відмови відповідача у винесенні наказу про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_3 земельної ділянки, площею 0,25 га, що розташована поза межами населеного пункту села Нирків (землі запасу Нирківської сільської ради) урочища Червоне 1, на якій знаходиться належний ОСОБА_3 на праві власності будинок №3 по вулиці Лесі України села Нирків Заліщинського району Тернопільської області для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Відповідач, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не зявився.
Водночас у запереченнях проти позову у письмовій формі, що надійшли до суду 02 липня 2015 року, просив суд у задоволенні позову відмовити повністю. При цьому зазначав, що реалізація позивачем прав на спірну ділянку можлива за умови включення її у межі населеного пункту.
Треті особи, повідомлені належним чином про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання також не зявились. Свою позицію відносно заявленого позову суду не повідомили.
Заслухавши пояснення осіб, які прибули в судове засідання, та перевіривши наявні у справі матеріали, суд дійшов висновку про те, що даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3, як власник житлового будинку №3 по вулиці Лесі України села Нирків Заліщинського району Тернопільської області, 23 березня 2015 року звернулась до Головного управління Держземагенства в Тернопільській області із заявою, в якій, посилаючись на частину 4 статті 122 Земельного кодексу України, просила видати наказ про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, площею 0,25 га, розташованої поза межами населеного пункту села Нирків (землі запасу Нирківської сільської ради) урочища Червоне 1, на якій знаходиться належний ОСОБА_3 на праві власності будинок №3 по вулиці Лесі України села Нирків Заліщинського району Тернопільської області для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Листом від 23 квітня 2015 року за №19-19-0.53-651/17-15-СГ Головне управління Держземагенства в Тернопільській області, з посиланням на положення статті 40 Земельного кодексу України, повідомило ОСОБА_3 про відмову у задоволенні її заяви.
За таких обставин остання звернулась до адміністративного суду з даним позовом.
У звязку з цим слід зазначити, що відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно частини 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до частини 1 та пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у наведених процесуальних нормах термін «субєкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, до юрисдикції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою чи службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Оскільки в даному випадку між сторонами виник спір у земельних правовідносинах і предметом позову є, фактично, перевірка правильності формування волі однієї зі сторін стосовно розпорядження землею та передачі відповідних прав щодо неї, то такий спір не може бути розглянутий за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
У разі прийняття (не прийняття) субєктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності набуття (не набуття) фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Наведене вище узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України у даній категорії справ, що викладена у постанові від 24 лютого 2015 року у справі №21-34а15 за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Державного агентства земельних ресурсів у Київській області, третя особа - ОСОБА_5, про визнання протиправними та скасування наказів.
Відповідно до частини 2 статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Пунктом 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 2 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із, зокрема, земельних відносин.
Таким чином, суд вважає про наявність правових підстав для закриття провадження у цій справі й одночасно розяснює позивачу його право звернутися з даним позовом до суду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі закриття провадження у справі.
Оскільки за подання даного позову до адміністративного суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 73,08 грн, що підтверджується квитанцією №24 від 25 травня 2015 року, вказана сума підлягає поверненню позивачу.
Керуючись статтями 157, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, статтею 7 Закону України «Про судовий збір»,
У Х В А Л И В :
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Заліщицька районна державна адміністрація та Нирківська сільська рада Заліщицького району Тернопільської області, про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення певних дій.
Розяснити позивачу його право звернутися з даним позовом до суду в порядку цивільного судочинства.
Повернути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судовий збір згідно квитанції №24 від 25 травня 2015 року у розмірі 73 (сімдесят три) грн 08 коп.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.П. Лелюк
Ухвала у повному обсязі складена 20 серпня 2015 року.