КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2015 року (13:00 год.) м. Київ№810/2479/15
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Луценко К.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно одержаної допомоги по безробіттю,
за участю представників сторін:
позивача ОСОБА_2, довіреність від 19.05.2015 №19-5145;
відповідача не зявився
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся з позовом Київський міський центр зайнятості з позовом до ОСОБА_3 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у сумі 488,15 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення було встановлено безпідставне отримання відповідачем допомоги по безробіттю у розмірі 488,15 грн. у звязку з тим, що відповідач з 08.01.2014 по 28.02.2014 перебував у відносинах цивільно-правового характеру з Концерном «Техвоєнсервіс» та отримував дохід.
Відповідач заперечень проти позову не надав.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та оцінивши докази, які наявні у матеріалах справи, суд
ВСТАНОВИВ:
13.11.2013 ОСОБА_3 звернувся до Голосіївського районного центру зайнятості Київського міського центру зайнятості (КМЦЗ) із заявою про реєстрацію відповідача як такого, що шукає роботу та заявою про надання статусу безробітного (а.с.4,32).
Відповідач був ознайомлений з правами та обовязками зареєстрованого безробітного, що визначені Законами України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», що підтверджується особистим підписом відповідача в заяві про надання статусу безробітного.
Наказами Голосіївського районного центру зайнятості в місті Київ від 18.11.2013 №НТ131118, від 20.11.2013 № НТ131120 відповідачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю з 20.11.2013 по 14.11.2014, що підтверджується витягом із наказів Голосіївського районного центру зайнятості в місті Київ (а.с.5).
У звязку з поданням відповідачем заяви про припинення реєстрації в звязку з відмовою від послуг служби зайнятості Наказом Голосіївського районного центру зайнятості в місті Київ №НТ140303 від 03.03.2014 було припинено виплату допомоги по безробіттю та реєстрацію безробітного ОСОБА_4 (а.с.6).
Під час проведення Голосіївським районним центром зайнятості в місті Київ перевірки достовірності даних та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення було отримано інформацію з ДФС, що відповідач перебував в трудових відносинах з Концерном "Техвоєнсервіс", тому Голосіївським районним центром зайнятості в місті Київ направлено запит №20-6995 від 26.08.2014 про проведення звірки достовірності даних про перебування в трудових відносинах ОСОБА_3 до ОСОБА_5 районного центру зайнятості КМЦЗ.
В результаті проведеної звірки достовірності даних про перебування в трудових відносинах та отриманого доходу ОСОБА_3 в Концерні "Техвоєнсервіс" працівниками ОСОБА_5 районного центру зайнятості КМЦЗ складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до ОСОБА_6 України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1063 від 08.10.2014, яким встановлено що ОСОБА_3 з 08.01.2014 по 28.02.2014 перебував у відносинах цивільно-правового характеру з Концерном «Техвоєнсервіс» та отримував дохід (а.с.7-8).
За наслідками перевірки достовірності даних та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення та на підставі ОСОБА_5 районного центру зайнятості КМЦЗ №1063 від 08.10.2014 Голосіївським районним центром зайнятості КМЦЗ видано наказ № 134 від 28.10.2014 про відшкодування незаконно отриманої допомоги по безробіттю стосовно ОСОБА_3 (а.с.12).
Відповідачу 29.10.2014 за № 20-8058 направлено лист з пропозицією добровільно повернути суму виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 488,15 грн., який був повернутий з відміткою відділення поштового звязку «за закінченням терміну зберігання».
Вказані кошти відповідачем повернуто не було, що стало підставою для звернення до суду з позовом про примусове стягнення коштів незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
Надаючи правової оцінки відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до пп.2 ч. 1 ст. 1 ОСОБА_6 України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VІ (далі ОСОБА_6 № 5067-VІ), безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Частиною 1 статті 4 ОСОБА_6 № 5067-VІ передбачено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Згідно з частиною 2 статті 36 ОСОБА_6 України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ (далі ОСОБА_6 №1533-ІІІ), застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до пункту 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 року № 307 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку. Сума виплаченої допомоги по безробіттю підтверджується відповідною довідкою центру зайнятості, що підписується керівником, головним бухгалтером та скріплюється печаткою.
Відповідно до положень пунктів 2-5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 № 60/62, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року за N 232/16248 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації.
Як було зазначено вище, за результатом проведеної звірки достовірності даних про перебування в трудових відносинах та отриманого доходу ОСОБА_5 районним центром зайнятості КМЦЗ було встановлено, що відповідач, перебуваючи на обліку як безробітний, з 08.01.2014 по 28.02.2014 перебував у відносинах цивільно-правового характеру з Концерном «Техвоєнсервіс» та отримував дохід.
Отже, Голосіївським районним центром зайнятості КМЦЗ встановлено належність безробітної особи до категорії зайнятої, у звязку з чим така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин.
За період з 08.01.2014 по 02.03.2014 безробітному ОСОБА_3 було нараховано та виплачено допомогу по безробіттю в сумі у сумі 488,15 грн., що підтверджується довідкою Голосіївського районного центру зайнятості КМЦЗ (а.с.13).
Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Мінпраці від 13.02.2009 року № 60/62, безробітний протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повинен повернути незаконно виплачені кошти.
Статтею 39 ОСОБА_6 №1533-ІІІ спори, що виникають з правовідносин за цим ОСОБА_6 вирішуються в судовому порядку.
Статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі статтею 71 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім розгляду справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкту владних повноважень.
Всупереч вимогам ст. 71 КАС України під час розгляду справи відповідач не надав суду доказів добровільного повернення незаконно одержаної допомоги по безробіттю у сумі 488,15 грн.
За таких обставин, обґрунтованість вимог Київського міського центру зайнятості підтверджуються матеріалами справи, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
В судовому засіданні 11.08.2015 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено 17.08.2015.
Керуючись статтями 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання - Київська область, Бориспільський район, село Мала Олександрівка, вулиця Митна, 63) на користь Київського міського центру зайнятості (ідентифікаційний код юридичної особи 03491091, місцезнаходження юридичної особи - 01033, місто Київ, вулиця Жилянська, 47-Б) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 488,15 (чотириста вісімдесят вісім гривень 15 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кушнова А.О.