Постанова № 48838560, 17.08.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.08.2015
Номер справи
805/3069/15-а
Номер документу
48838560
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 серпня 2015 р. Справа № 805/3069/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Маріупольського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення отриманої допомоги по безробіттю в сумі 5745,81 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Маріупольський міський центр зайнятості звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення отриманої допомоги по безробіттю в сумі 5745,81 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 звернувся до позивача за сприяння у своєму працевлаштуванні та написав заяву про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій вказав, що у разі подання до центру зайнятості документів, що містять неправдиві відомості, а також неповідомлення про отримання будь-якого доходу в період перебування на обліку в центрі зайнятості зобовязується добровільно повернути зайво виплачене йому матеріальне забезпечення на випадок безробіття. У період з 29.12.2014 по 24.06.2015 відповідачу була нарахована допомога по безробіттю на загальну суму 5745,81 грн. На підставі обміну даними з Державною податковою адміністрацією України, встановлено, що ОСОБА_1 працював за договором цивільно-правового характеру, коли перебував на обліку в Маріупольському міському центрі зайнятості та отримував допомогу по безробіттю. 25.06.2015 позивачем прийнято рішення про повернення виплачених коштів з 29.12.2014 по 24.06.2015 в розмірі 5745,81 грн. На теперішній час допомога відповідачем не повернута.

Представник позивача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав заяву, в якій просив розглянути справу без його участі.

Відповідач у судове засідання не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності відповідач суду не надавав.

Відповідно до ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 122, ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження та фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що 22.12.2014 ОСОБА_1 звернувся до Маріупольського міського центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», де відповідач зазначив, що не забезпечує себе роботою самостійно, пенсію на пільгових умовах та за вислугу років не отримує, не є субєктом підприємницької діяльності, не отримує відповідно до законодавства допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного (6-річного) віку, допомогу, компенсацію та/або надбавку по догляду за дитиною-інвалідом, інвалідом І групи, особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує стороннього догляду або досягла 80-річного віку, грошове забезпечення як батьки-вихователів дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, грошову допомогу по догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду; не є членом особистого селянського господарства, не є фермером або членом фермерського господарства, не навчається на денній (очній) формі навчання (а.с.9).

З витягу із наказів про прийняті рішення Маріупольським міським центром зайнятості по ОСОБА_1 вбачається наступне.

З 22.12.2014 Маріупольським міським центром зайнятості на підставі наказу від 24.12.2014 № НТ141224 надано ОСОБА_1 статус безробітного.

Наказом Маріупольського міського центру зайнятості від 29.12.2014 № НТ141229 призначено допомогу по безробіттю з 29.12.2014 по 23.12.2015. Цим ж наказом розпочато її виплату.

Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Мінпраці та соціальної політики України, ДПА України від 13.02.2009 № 60/62 та інформації ДПА України за 4 квартал 2014 року з метою забезпечення цільового та ефективного використання коштів Фонду загальнообовязкового державного страхування на випадок безробіття проведено звірку даних, які є підставою для надання ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) статусу безробітного та виплати йому матеріального забезпечення, що зазначені в документах, які надані до державної служби зайнятості під час його реєстрації і протягом періоду його перебування на обліку як безробітного.

За результатами проведеної звірки даних Маріупольським міським центром зайнятості складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» № 309 від 24.06.2015.

Відповідно до якого встановлено факт виконання робіт у Товаристві з обмеженою відповідальністю «СМК Азовстальконструкція» на умовах трудової угоди та отримання доходу гр. ОСОБА_1 у період перебування на обліку в Маріупольському міському центрі зайнятості.

Крім того, обставини, які викладені у акті розслідування страхових випадків підтверджуються цивільно-правовим договором від 16.10.2014, який укладений між ТОВ «СМК Азовстальконструкція» та ОСОБА_1, видатковим касовим ордером від 27.02.2015.

Відповідно до довідки Маріупольського міського центру зайнятості № 874 від 25.06.2014 доход ОСОБА_1 за період з 22.12.2014 по 24.06.2015 становить 5745,81 грн. (а.с.21).

Наказом Маріупольського міського центру зайнятості від 25.06.2015 № НТ150625 припинено виплату допомоги по безробіттю у звязку з призначенням виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості (з дня встановлення порушення) відповідно до пп.8 п.1 ст.31 ЗУпЗДССВБ з 25.06.2015.

Наказом Маріупольського міського центру зайнятості від 25.06.2015 № НТ150625 зобовязано повернути кошти у встановленому порядку відповідно до п.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінпраці та соціальної політки України від 20.11.2000 №307 з 29.12.2014 по 24.06.2015 сума боргу 5745,81 грн.

Листом № 02-2497 від 25.06.2015 повідомлено ОСОБА_1 про повернення коштів.

26.06.2015 відповідач був ознайомлений з наказом Маріупольського міського центру зайнятості від 25.06.2015 № НТ150625, про що свідчить особистий підпис в журналі відвідування особою Територіального органу та у журналі рішень, прийнятих Територіальним органом щодо зареєстрованого безробітного (а.с.10, 11).

На теперішній час відповідачем добровільно не повернута сума допомоги по безробіттю в розмірі 5745,81 грн.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» від 05 липня 2012 року № 5067-VI (далі Закон № 5067-VI) безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Статтею 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що одним з видів забезпечення за цим Законом є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності, а до соціальних послуг за цим Законом та Законом № 5067-VI належить професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях; профорієнтація; пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом організації громадських робіт для безробітних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; надання роботодавцям, які працевлаштовують громадян, зазначених у частині першій статті 14 Закону України «Про зайнятість населення», компенсації відповідно до статті 26 Закону України «Про зайнятість населення»; надання роботодавцям - суб'єктам малого підприємництва, які працевлаштовують безробітних, компенсації відповідно до статті 27 Закону України «Про зайнятість населення»; надання громадянам віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, ваучера для підтримання їх конкурентоспроможності шляхом перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності;інформаційні та консультаційні послуги, пов'язані з працевлаштуванням.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 1 статті 23 цього Закону передбачено, що застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Відповідачем особисто підписано заяву від 12.10.2012, де значила, що на даний час не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не є найманим працівником, не укладала договору цивільно-правового характеру, пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах, та на пенсію за вислугою років.

Абзацом 1 частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообовязкове держане страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно до п. 4 ч. 2 ст. 44 Закону № 5067-VI зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.

Частиною 1 ст. 45 Закону № 5067-VI передбачено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі, зокрема, встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообовязкове державне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі, зокрема, працевлаштування безробітного.

Статтею 1 Закону № 5067-VI визначено, що зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.

З огляду на викладене, відповідач у період перебування на обліку у Маріупольському міському центру зайнятості відносився до категорії зайнятого населення.

Таким чином, суд вважає, що відповідач безпідставно отримав допомогу по безробіттю за період з 29.12.2014 по 25.06.2015 в сумі 5745,81 грн.

Частиною 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Статтею 39 вказаного Закону визначено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позов Маріупольського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення отриманої допомоги по безробіттю в сумі 5745,81 грн. підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 23, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Маріупольського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення отриманої допомоги по безробіттю в сумі 5745,81 грн. задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: 87520, АДРЕСА_1) на користь Маріупольського міського центру зайнятості (р/р 37170300901052 в ГУДКСУ Донецької області, код ЄДРПОУ 24815706, МФО 834016) безпідставно отриману допомогу по безробіттю в розмірі 5745 (пять тисяч сімсот сорок пять) гривень 81 копійка.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Дмитрієв В.С.