ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2011 року Справа № 2а/2370/7689/2011
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гаращенка В.В.,
при секретарі Бондар Т.П.,
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1 за довіреністю;
представника відповідача: ОСОБА_2 за довіреністю;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Черкаське автотранспортне підприємство 17127»до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Черкаське автотранспортне підприємство 17127»звернулось до суду з адміністративним позовом до територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Черкаській області про скасування постанови про застосування фінансових санкцій № 124754 від 04.10.2011 року.
В обґрунтування заявленого позову, позивач зазначає, що державними інспекторами ТУ Головавтотрансінспекції в Черкаській області проведено перевірку транспортного засобу, який належить ВАТ «Черкаське АТП 17127»відносно додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт та помилково зроблено висновок, про відсутність всіх необхідних документів, які водій перевізника повинен предявити інспектору, а тому постанова від 04.10.2011 року про застосування до позивача фінансових санкції в сумі 1700 грн. є необґрунтованою та такою, що прийнята з порушенням норм чинного законодавства України та підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, також просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні не погодилась з заявленими позовними вимогами з мотивів, викладених в письмовому запереченні, зазначивши, що позивач надавав послуги з перевезення по маршруту «Канів-Київ»без оформлення документів, передбачених Законом України «Про автомобільний транспорт», що зафіксовано в акті проведення перевірки №048690 від 14.09.2011 року, отже як наслідок фінансову санкцію передбачену абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону «Про автомобільний транспорт»застосовано правомірно.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт»від 05 квітня 2001 року № 2344-III (далі «Закон № 2344-III»).
Відповідно до статті 6 Закону № 2344-III центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування. У складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонують: урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту; урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює: державний контроль за додержанням субєктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт»автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують перевезення. Зокрема, документи для регулярних пасажирських перевезень:
- для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
- для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Пунктом 15 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті»передбачено, що під час проведення рейдової перевірки, між іншим, перевіряється: наявність визначених ст. 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам.
Відкрите акціонерне товариство «Черкаське автотранспортне підприємство 17127»зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Черкаської міської ради 06.04.1992 року, ідентифікаційний код 03115399.
Відповідно до ліцензії Міністерства транспорту та звязку України серії АВ № 334306 від 27.04.2007 року ВАТ «Черкаське АТП 17127»надає послуги з внутрішніх перевезень пасажирів автомобільним транспортом загального користування (крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі). Строк ліцензії 28.04.2007 27.04.2012.
В судовому засіданні встановлено, що 14 вересня 2011 року о 09 год. 26 хв. при здійсненні рейсу на маршруті «Канів-Київ»№167/168 за допомогою водія позивача ОСОБА_3, державними інспекторами ТУ Головавтотрансінспекції в Черкаській області проведено перевірку транспортного засобу, який належить ВАТ «Черкаське АТП 17127», відносно додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт та складено відповідний акт №048690 від 14.09.2011 року.
В акті №048690 від 14.09.2011 року зафіксовано, що під час перевірки виявлено порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме: надано послуги з перевезення пасажирів на маршруті «Канів-Київ», рейси №167/168 без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: водій ОСОБА_3 надав для перевірки скасовані документи: схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду та витяг з дозволу, оскільки згідно з наказом Державтотрансадміністрації від 19.11.2011 року №292 позивача позбавлено права здійснювати пасажирські перевезення на маршруті «Канів-Київ», рейси №167/168, про що зазначено в листі Мінтрансзвязку №5446-01/06/19-10 від 19.11.2010 року. Разом з тим водій транспортного засобу пояснив, що рейс виконується згідно із рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 10.02.2011 року справа № 2а-6154/10/2370.
15.09.2011 року за № 24/1-02-1188 позивачу направлено повідомлення про час та місце розгляду справи щодо порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт встановлена статтею 60 Закону № 2344-ІІІ, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 цього Закону, застосовується штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
На підставі акту №048690 від 14.09.2011 року та з урахуванням положень зазначеної статті Закону № 2344-ІІІ, заступником начальника ТУ Головавтотрансінспекції в Черкаській області винесено постанову №124754 від 04.10.2011 року про застосування до позивача фінансових санкцій в розмірі 1700 грн., копія якої позивачу направлена листом за вихідним №124754 від 04.10.2011 року.
Вирішуючи даний спір по суті, судом в ході розгляду встановлено наступне.
Відповідно до наказу Державтотрансадміністрації від 12.08.2009 року №112 «Про введення в дію рішень, прийнятих на засіданні комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжобласних маршрутах загального користування проведеного 30.07.2009 року»рейси №167/168 маршруту «Канів-Київ»з 15.08.2009 року передані на самостійне виконання ВАТ «Черкаське АТП 17127».
Разом з тим, згідно з наказом Державтотрансадміністрації від 19.11.2011 року №292 «Про анулювання документів на перевезення пасажирів на автобусному маршруті Канів-Київ, рейси 167/168»документи на перевезення пасажирів на автобусному маршруті Канів-Київ, видані перевізнику ВАТ «Черкаське АТП 17127»анульовано, про що повідомлено позивача листом №5446-01/06/19-10 від 19.11.2010 року.
Таким чином, позивача позбавлено права здійснювати пасажирські перевезення на маршруті «Канів-Київ»рейси 167/168.
В свою чергу, позивач, не погоджуючись із наказом Державтотрансадміністрації від 19.11.2011 року №292, звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду із позовом до Державної адміністрації автомобільного транспорту України про визнання протиправним та скасування вказаного наказу і постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 10.02.2011 року у справі №2а-6154/10/2370 адміністративний позов задоволений частково, наказ від 19.11.2010 року №292 визнано протиправним та скасовано.
Проте судом встановлено, що Державною адміністрацією автомобільного транспорту України на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10.02.2011 року у справі №2а-6154/10/2370 подано 28 лютого 2011 року апеляційну скаргу і 04 березня 2011 року справу №2а-6154/10/2370 направлено до Київського апеляційного адміністративного суду.
В силу ч. 1, 3 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Як встановлено судом, розгляд апеляційної скарги на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10.02.2011 року у справі № 2а-6154/10/2370 в Київському апеляційному адміністративному суді триває, судове засідання призначено на 06 грудня 2011 року, таким чином станом на 14.09.2011 року день проведення перевірки, постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 10.02.2011 року у справі № 2а-6154/10/2370 не набрала законної сили.
Отже, суд дійшов висновку, що позивач передчасно почав здійснювати перевезення пасажирів на автобусному маршруті «Канів-Київ», рейси 167/168.
З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства, доводи, наведені позивачем в обґрунтування незаконності винесення постанови, не спростовують встановлені перевіркою факти, і відповідач вірно оцінив обставини та визначив норми порушення Закону.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 17, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 24 листопада 2011 року.
Суддя В.В. Гаращенко