Рішення № 48827041, 14.08.2012, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
14.08.2012
Номер справи
5019/1190/11
Номер документу
48827041
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" серпня 2012 р. Справа № 5019/1190/11

Суддя Торчинюк В. Г., розглянувши матеріали справи

за позовом Рівненського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Клесівської селищної ради

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору : Управління Держкомзему в Сарнинському районі

до відповідача ДП "Бурштин України"

про стягнення 209478 грн. 46 коп. шкоди заподіяної внаслідок нецільового використання земельної ділянки, зняття та переміщення ґрунтового покриву без спеціального дозволу

В засіданні приймали участь:

від позивача: ОСОБА_1 (довіреність № б/н від 04.01.2012 р.)

від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність № 292 від 31.07.2012 р.)

від відповідача: ОСОБА_3 (довіреність № 221 від 14.06.2012 р.)

від відповідача: ОСОБА_4 (довіреність № 249 від 26.06.2012 р.)

від органу прокуратури: не з'явився.

Статті 20, 22 ГПК України розяснені.

Обставини справи: Рівненський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Клесівської селищної ради звернувся в господарський суд Рівненської області з позовною заявою до ДП "Бурштин України" про стягнення 209478 грн. 46 коп. шкоди, заподіяної внаслідок нецільового використання земельної ділянки площею 10,5 га, зняття та переміщення грунтового покриву на земельній ділянці площею 7,65 га в.

Ухвалою від 07 червня 2011 року порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 21 червня 2011 року.

Ухвалою від 21 червня 2011 року розгляд справи було відкладено на 5 липня 2011 року.

Ухвалою від 5 липня 2011 року розгляд справи було відкладено на 16 серпня 2011 року.

5 липня 2011 року представник відповідача через канцелярію господарського суду подав клопотання (в порядку ч.3 ст.69 ГПК України) про продовження строку розгляду справи № 5019/1190/11 на пятнадцять днів.

Ухвалою суду від 05 липня 2011 року продовжено строк розгляду справи № 5019/1190/11 на п`ятнадцять днів до 22 серпня 2011 року включно.

Представник відповідача в судовому засіданні 16 серпня 2011 року підтримав подане 7 липня 2011 року клопотання № 231 від 7 липня 2011 року про зупинення провадження у справі №5019/1190/11 до вирішення по суті справи № 2а/1770/2967/2011.

Ухвалою суду від 16 серпня 2011 року провадження у справі № 5019/1190/11 зупинено до вирішення по суті справи №2а/1770/2967/2011 про визнання протиправними дій посадових осіб головного управління Держкомзему в Рівненській області та скасування розрахунку розміру заподіяної шкоди внаслідок нецільового використання земельної ділянки площею 10,05 га на території Клесівської сільської ради Сарненського району на суму 65978 грн. 90 коп. та розрахунку розміру заподіяної шкоди внаслідок зняття та переміщення ґрунтового покриву земельної ділянки без спеціального дозволу площею 7,6 га на території Клесівської сільської ради Сарненського району на суму 143499 грн. 56 коп.

Ухвалою суду від 25 травня 2012 року провадження у справі поновлено та призначено справу до слухання на 5 червня 2012 року.

Розпорядженням керівника апарату господарського суду Рівненської області від 5 червня 2012 року № 141/2012 у звязку з тимчасовою втратою працездатності судді Павлюк І.Ю. та на підставі пунктів 3.1.12-3.1.13 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматичний розподіл справи № 5019/1190/11, за результатами якого дану справу передано на розгляд судді Торчинюку В.Г.

Ухвалою від 5 червня 2012 року розгляд справи відкладено на 26 червня 2012 року.

Ухвалою від 26 червня 2012 року розгляд справи відкладено на 16 липня 2012 року.

У судовому засіданні 16 липня 2012 року оголошено перерву до 31 липня 2012 року.

31 липня 2012 року позивач подав заяву про уточнення позовних вимог. Відповідно до вказаної заяви просить позов задоволити, зобов`язати ДП "Бурштин України" шкоду в розмірі 209 478 грн. 46 коп. відшкодувати в натурі шляхом:

- передачі Клесівській селищній раді земельної ділянки площею 10,05 га у стані, придатному для використання за цільовим призначенням, про що скласти відповідний акт за участю спеціалістів Державної екологічної інспекції у рівненській області, Головного управління держкомзему у Рівненській області та Державного підприємства "Клесівське лісове господарство" в термін до 01.12.2012 р.;

- передачі Державному підприємству "Клесівське лісове господарство" лісових культур у придатному для ведення лісового господарства стані, про що скласти відповідний акт в термін до 01.12.2012 р.

Вказана заява прийнята судом до розгляду.

31 липня 2012 року прокурором подано клопотання про продовження строку розгляду спору, у порядку, встановленому ч.3 ст.69 ГПУ України.

Строк розгляду спору судом продовжено на п`ятнадцять днів, до 21 серпня 2012 року включно.

Ухвалою господарського суду 31 липня 2012 року розгляд справи відкладено на 14 серпня 2012 року.

02 серпня 2012 року прокурор надіслав заяву про зміну предмета позову, відповідно до якої просить:

Зобов'язати ДП "Бурштин України" шкоду в розмірі 209 478 грн. 46 коп. відшкодувати в натурі шляхом:

- повернення ДП "Клесівське лісове господарство" земельної ділянки площею 10,05 га у стані, придатному для використання за цільовим призначенням.

- передачі Державному підприємству "Клесівське лісове господарство" лісових культур у придатному для ведення лісового господарства.

Вказана заява прийнята судом до розгляду.

Представник прокуратури у судове засідання 14 серпня 2012 року не з'явився.

У судовому засіданні призначеному на 14 серпня 2012 року представник позивача підтримав позовні вимоги з урахуванням заяви про зміну предмета позову.

Представник відповідача не заперечив проти позовних викладених у заяві про зміну предмета позову.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача та відповідача, вивчивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

19.03.2009 року Рівненською міжрайонною природоохоронною прокуратурою разом з державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області, проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться за межами населеного пункту селища Клесів Сарненського району.

За результатами перевірки, встановлено, що ДП «Бурштин України» на території Клесівської селищної ради Сарненського району використовував земельну ділянку площею 13,5 га для розробки родовищ бурштину згідно договору оренди землі від 05.10.2007р., що зареєстрований у Сарненському районному відділ Рівненської регіональної філії ДП «Центр ДЗК»від 05.10.2007р. №040758800027.

Також у результаті обстеження ділянок, на яких ДП «Бурштин України»проводить роботи по розробці родовища бурштину, було вставлено факт самовільного зайняття земельної ділянки, лісогосподарського призначення, орієнтовною прощею 10,05 га. Дана земельна ділянка використовувалась відповідачем не за цільовим призначенням, а саме для проведення гірничих робіт по розробці родовища бурштину та при проведенні вказаних робіт, на земельній ділянці площею 7,65 га, здійснювалось зняття ґрунтово-рослинного шару без спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки.

Вищевказані порушення підтверджуються актом обстеження земельної ділянки №9 від 19.03.2009 р. та актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 19.03.2009 та 24.03.2009 р. (а.с.8-13).

Розмір шкоди заподіяної державним підприємством "Бурштин України" внаслідок нецільового використання земельної ділянки згідно розрахунки становить 65 978 грн. 90 коп. За зняття та переміщення грунтового покриву (родючого ґрунту) земельної ділянки без спеціального дозволу на території Клесівської сільської ради ДП "Бурштин України" згідно розрахунку нараховано 143 499 грн. 56 коп. шкоди. Розмір шкоди заподіяної державним підприємством "Бурштин України" внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки на території Клесівської сільської ради становить 40 209 грн. 78 коп.

Нарахування розміру шкоди здійснено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963 «Про затвердження ОСОБА_4 визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу».

З огляду на викладені порушення Рівненським міжрайонним природоохоронним прокурором 27.03.2009 р. винесено постанову про порушення кримінальної справи, за ознаками злочину передбаченого ч.З ст. 365 КК України.

13.07.2009 р. слідчим Рівненської міжрайонної природоохоронної прокуратури винесено постанову про закриття кримінальної справи, а саме виходячи з матеріалів справи, дії службових осіб ДП «Бурштин-України»не зумовлені їхнім службовим становищем і не пов'язані з їхніми службовими повноваженнями, оскільки дані особи взагалі не мали будь-яких прав чи повноважень щодо використання земельної ділянки площею 10,5 га.

30.07.2009 року Сарненським районним судом винесено постанову про закриття кримінальної справи на підставі п. «є»ст. 1 Закону України «Про амністію»від 12.12.2008р, за обвинуваченням заступника директора з гірничих робіт ДП «Бурштин-України», в тому що в березні 2007 р. він виніс вказівку всупереч ст. 125 ЗК України, про початок видобувного сезону, в наслідок чого з квітня 2007 р. по жовтень 2008 р. проводились гірничі роботи з видобутку бурштину на земельній ділянці площею 10,5 га лісогосподарського призначення розташованій за межами населеного пункту смт. Клесів Сарненського району.

Шкода заподіяна державі в наслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі 40209 грн. 78 коп. сплачена відповідачем.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2011 року у справі № 2а/1770/2967/2011 встановлено, що оскільки під час проведення вищезазначеної перевірки головним управлінням Держкомзему у Рівненській області було виявлено порушення вимог земельного законодавства зі сторони ДП "Бурштин України" у вигляді самовільного зайняття земельної ділянки площею 10,05 га, використання її не за цільовим призначенням, перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, спеціалістами Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Рівненській області обґрунтовано вчинено дії щодо проведення розрахунків розміру шкоди, заподіяної позивачем внаслідок нецільового використання земельної ділянки та внаслідок зняття та переміщення ґрунтового покриву без спеціального дозволу.

ДП «Бурштин України»надано інформацію про проведення технічної рекультивації земельної ділянки площею 10,05 га та здійснення посадки лісових культур сосни звичайної на землях, що входять до території ДП «Клесівське лісове господарство»на якій, 19.03.2009 спеціалістом Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Рівненській області встановлені факти нецільового використання земельної ділянки, зняття та переміщення ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, чим заподіяна шкода на загальну суму 209478 грн. 46 коп.

Технічна рекультивація проведена відповідно до «Доповнення до технічного проекту видобутку бурштину Клесівського родовища. Технологічні рішення. Кар'єр», розробленого Національним гірничим університетом (м. Дніпропетровськ, 2003). Проект розробки Клесівського родовища бурштину погоджений начальником теруправління Держгірпромнагляд України в Рівненській області.

Статтею 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" наведено визначення терміну «псування земель»- порушення природного стану земель, яке здійснюється без обґрунтованих проектних рішень, погоджених та затверджених в установленому законодавством порядку, порушення родючого шару ґрунту, невиконання вимог встановленого режиму використання земель, а також використання земель у спосіб, що погіршує їх природну родючість.

Порушені землі - землі, що втратили свою господарську та екологічну цінність через порушення ґрунтового покриву внаслідок виробничої діяльності людини або дії природних явищ (ст. 1 Закону України «Про охорону земель»).

Відповідно до ст. 166 Земельного кодексу України рекультивація порушених земель - це комплекс організаційних, технічних і біотехнологічних заходів, спрямованих на відновлення ґрунтового покриву, поліпшення стану та продуктивності порушених земель.

Землі, які зазнали змін у структурі рельєфу, екологічному стані ґрунтів і материнських порід та у гідрологічному режимі внаслідок проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, підлягають рекультивації.

Для рекультивації порушених земель, відновлення деградованих земельних угідь використовується ґрунт, знятий при проведенні гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, шляхом його нанесення на малопродуктивні ділянки або на ділянки без ґрунтового покриву.

Аналогічні норми містить ст. 52 Закону України «Про охорону земель».

Частиною 2 ст.168 Земельного кодексу України визначено, що при здійсненні діяльності, пов'язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.

Таким чином на даний час ДП «Бурштин України»на земельній ділянці, що використовувалася ним для гірничодобувних робіт проведено відновлення ґрунтового покриву та здійснено посадку лісових культур.

Відповідно п.п. «б», «г»ч. З ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; відшкодування заподіяних збитків.

Відповідно до ст.ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.

Згідно ст. 211 Земельного кодексу України за невиконання умов знімання родючого шару ґрунту, невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначені статтею 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ч. 4 ст. 22 ЦК України, на вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, може відшкодовуватися в натурі.

Пунктом 17 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 16.04.2004 встановлено, що при розгляді позовів про відшкодування шкоди, заподіяної псуванням чи забрудненням землі, судам слід з'ясовувати наявність у відповідача можливості провести роботи по відновленню її попередньої якості. Якщо така можливість є, суд може відповідно до статті 1192 ЦК України з урахуванням думки позивача, зобов'язати відповідача відшкодувати шкоду в натурі, встановивши для цього відповідний строк.

Відповідно до ст.1192 Цивільного кодексу України, з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі.

Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Відповідно до п.9 постанови пленуму Верховного Суду України від 27.03.1992 № 6 "Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди", з відповідними змінами, при визначення розміру відшкодування шкоди, заподіяної майну, незалежно від форми власності, судам слід враховувати, що відшкодування шкоди шляхом покладення на відповідальну за неї особу обов'язку надати річ того ж роду і якості, виправити пошкоджену річ, іншим шляхом відновити попереднє становище в натурі, застосовується, якщо за обставинами справи цей спосіб відшкодування можливий. Коли відшкодування шкоди в натурі неможливе, потерпілому відшкодовується в повному обсязі збитки відповідно до реальної вартості на час розгляду справи втраченого майна.

Згідно з п.1.4 роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 27.06.01 № 02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища", з відповідними змінами, господарський суд, присуджуючи відшкодування шкоди, може зобов'язати відповідальну за шкоду особу відшкодувати її в натурі.

Відповідачем надано докази того, що ним здійснюються заходи, спрямовані на усунення порушення земельного законодавства.

Відповідно до ч. 4 ст. 68 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів ( ч. 5 ст. 68 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища").

Статтею 69 даного Закону передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку, що позов рівненським міжрайонним природоохоронним прокурором заявлений обґрунтовано, підтверджений належними по справі доказами і підлягає задоволенню .

Відповіднодо ст.49 ГПУ України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

З огляду на зазначене, керуючись ст. 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Зобов'язати Державне підприємство "Бурштин України" ( 33027, м. Рівне, вул. Київська, 94 код ЄДРПОУ 34112754) шкоду в розмірі 209 478 грн. 46 коп. відшкодувати в натурі шляхом:

- повернення ДП "Клесівське лісове господарство" земельної ділянки площею 10,05 га у стані, придатному для використання за цільовим призначенням.

- передачі Державному підприємству "Клесівське лісове господарство" лісових культур у придатному для ведення лісового господарства.

3. Стягнути з Державного підприємства "Бурштин України" ( 33027, м. Рівне, вул. Київська, 94 код ЄДРПОУ 34112754) в доход державного бюджету України 4 189 грн.57 коп. судового збору.

4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 17.08.2012 року.

Суддя Торчинюк В.Г.