Рішення № 48821933, 09.01.2013, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
09.01.2013
Номер справи
5011-10/18636-2012
Номер документу
48821933
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-10/18636-2012 09.01.13

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-газснаб»

до 1. Дочірньої компанії «Укргазвидобування»

Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»

2. Української аграрної біржі

про зобов'язання вчинити дії

Суддя Котков О.В.

Секретар судового засідання Чемерис М.С.

Представники сторін:

від позивача: Хамлов В.В. (представник за довіреністю);

від відповідача-1: Малярчук Ю.Б. (представник за довіреністю);

від відповідача-2: Протасов Ю.А. (представник за довіреністю).

В судовому засіданні 09 січня 2013 року, відповідно до положень ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

СУТЬ СПОРУ:

18 грудня 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Черкаси-газснаб»(позивач) подало до канцелярії Господарського суду міста Києва на розгляд судом позовну заяву б/н від 26.11.2012р. до Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(відповідач-1) та Української аграрної біржі (відповідач-2) в якій викладені позовні вимоги щоб в судовому порядку:

- укласти договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-360 від 27 листопада 2012 року між Дочірньою компанією «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, ЄДРПОУ 30019775), Українською аграрною біржею (03028, м. Київ, пр. Науки, 25, ЄДРПОУ 23389377) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЧЕРКАСИ- ГАЗСНАБ»(61001, Харківська область, Комінтернівський район, проспект Гагаріна, будинок 42/2, ЄДРПОУ 36371362) за результатами спеціалізованого аукціону № 148-1, який відбувся 06.04.2012p., з моменту набрання чинності рішення суду в наступній редакції... /текст правочину/;

- зобов'язати Українську аграрну біржу (03028, м. Київ, пр. Науки, 25, ЄДРПОУ 23389377) зареєструвати договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-360 від 27 листопада 2012 року, укладений між Дочірньою компанією Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, ЄДРПОУ 30019775), Українською аграрною біржею (03028, м. Київ, пр. Науки, 25, ЄДРПОУ 23389377) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЧЕРКАСИ-ГАЗСНАБ»(61001, Харківська область, Комінтернівський район, проспект Гагаріна, будинок 42/2, ЄДРПОУ 36371362) за результатами спеціалізованого аукціону № 148-1, який відбувся 06.04.2012p.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачі всупереч ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України та п. 67 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2011р. N 1064 ухиляються від укладення договору купівлі-продажу скрапленого газу за результатами спеціалізованого аукціону № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік, який відбувся 06.04.2012 року та відповідач-2 відмовляється реєструвати цей договір купівлі-продажу скрапленого газу.

Відповідач-1 надав до суду відзив на позовну заяву в якому, за викладених в ньому підстав, вказує про незаконність, безпідставність та необґрунтованість вимог позивача, що є підставою для відмови в задоволенні позову.

У своєму відзиві відповідач-2 зазначив, що не заперечує щодо позовних вимог та підтверджує готовність виконати обов'язок щодо підписання та реєстрації договорів купівлі-продажу за результатами спеціалізованого аукціону № 148-1 від 06.04.2012р.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.12.2012 року прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження по справі, розгляд справи призначено на 09.01.2013 року.

02 січня 2013 року через канцелярію до суду від позивача надійшли додаткові документи по справі № 5011-10/18636-2012, які долучено судом до матеріалів справи.

Клопотання щодо фіксації судового процесу учасниками процесу не заявлялось, у зв'язку з чим, розгляд справи здійснювався без застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу у відповідності до статті 811 Господарського процесуального кодексу України.

04 січня 2013 року від відповідача-1 через канцелярію до суду надійшло клопотання б/н від 04.01.2013р. «Про заміну особи правонаступником»разом з додатковими документами, які долучено судом до матеріалів справи № 5011-10/18636-2012.

Відповідно до ст. 25 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.

Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(ідентифікаційний код: 30019775) змінило назву на Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування»(ідентифікаційний код: 30019775, копія статуту в справі), яке є його правонаступником, що відповідно є підставою для заміни відповідача-1.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Протоколом № 451 УАБ-СГ від 30.03.2012 року Аукціонний комітет з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля (далі -Аукціонний комітет) вирішив:

1. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»подати Аукціонному комітету пропозиції на участь у спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу (увесь прогнозний обсяг виробництва) для потреб населення ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2013 року.

2. Затвердити графіки проведення спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік згідно з додатком.

3. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»виставити на реалізацію на спеціалізованому аукціоні № 148-1, який проводиться Українською аграрною біржею, увесь прогнозний обсяг скрапленого газу з ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2013 року згідно з наданими пропозиціями.

4. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»скорегувати прогнозні обсяги скрапленого газу у січні-грудні 2013 року - реалізованого на Спеціалізованому аукціоні № 148-1 з реалізації скрапленого газу для потреб населення відповідно до планових обсягів виробництва скрапленого газу і надавати Аукціонному комітету пропозиції на реалізацію виявленої у обсягах виробництва різниці обсягів скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні у січні-грудні 2013 року та проводити реалізацію виявленої різниці обсягів скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, які проводяться на Українській аграрній біржі.

06 квітня 2012 року відбувся спеціалізований аукціон № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік (далі -спеціалізований аукціон № 148-1).

За результатами спеціалізованого аукціону № 148-1 позивачем, відповідачами та представником аукціонного комітету було підписане аукціонне свідоцтво № 148-1/1-359 від 06.04.2012 року, відповідно до якого відповідач-1 продав, а позивач, який визнаний переможцем аукціону, купив скраплений газ для потреб населення загальним обсягом 245 тонн загальною вартістю 521 850,00 грн. Також в зазначеному аукціонному свідоцтві визначені умови транспортування, базис поставки, строк поставки та якісні характеристики скрапленого газу.

27 листопада 2012 року позивач направив відповідачу-1 для підписання договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-360 від 27 листопада 2012 року, підписаний з боку позивача.

У відповідь відповідач-1 листом від 10.12.2012р. № 2/2-01/1-6351 повідомив позивача про відсутність у відповідача-1 правових підстав для підписання договору купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-360 від 27 листопада 2012 року, так як на думку відповідача-1 результати спеціалізованого аукціону № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік є анульованими в силу п. 67 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2011р. N 1064 (далі - Порядок № 1064).

Оцінивши в нарадчій кімнаті наявні в матеріалах справи документи та докази, господарський суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про нафту і газ» підприємства, частка держави у статутному капіталі яких 50 відсотків та більше, господарські товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств, учасники договорів про спільну діяльність, та/або особи, уповноважені договорами про спільну діяльність, укладеними за участю зазначених підприємств, щомісячно здійснюють продаж нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, видобутих на підставі спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами (крім обсягів, що використовуються на власні технологічні потреби), а також скрапленого газу - виключно на біржових аукціонах.

Як встановлено судом, відповідач-1 є дочірнім підприємством підприємства, частка держави у статутному капіталі якого складає 100 відсотків.

Згідно з ч. 3 ст. 41 Закону України «Про нафту і газ» порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, визначення стартових цін на таких аукціонах, надбавок за якість для нафти сирої і газового конденсату, а також порядок визначення обсягів реалізації на біржових аукціонах скрапленого газу для потреб населення встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 року «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», яка набрала чинності 28.10.2011 року, затверджено Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу.

Відповідно до п. 1 Порядку № 1064 цей порядок визначає механізм організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу на внутрішньому ринку, в тому числі спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення. Дія цього порядку поширюється на підприємства, частка держави у статутному капіталі яких становить 50 відсотків і більше, господарські товариства, 50 відсотків і більше акцій (часток, паїв) яких належить до статутного капіталу інших господарських товариств, акціонером яких є держава, що володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств, учасники договорів про спільну діяльність, відповідно до яких вартість вкладу зазначених підприємств, товариств, дочірніх підприємств, представництв та філій становить 50 відсотків і більше загальної вартості вкладів учасників договорів, та/або особи, уповноважені договорами про спільну діяльність, укладеними за участю таких підприємств.

Згідно з п. 24 Порядку № 1064 для організації та проведення аукціону утворюється аукціонний комітет, який здійснює загальне керівництво та контроль за дотриманням умов проведення аукціонів. До складу аукціонного комітету включаються по три представники Мінекономрозвитку і Міненерговугілля та чотири представники Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України». Персональний склад аукціонного комітету затверджується спільним наказом Мінекономрозвитку та Міненерговугілля.

Судом встановлено, що до складу Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, який прийняв протокол № 451 УАБ-СГ від 30.03.2012 року, входять три представники Мінекономрозвитку, три представники Міненерговугілля та чотири представники Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», персональний склад зазначеного Аукціонного комітету затверджений спільним наказом Міністерства економіки України, правонаступником якого є Мінекономрозвитку, та Міністерства палива та енергетики України, правонаступником якого є Міненерговугілля, що повністю відповідає вимогам п. 24 Порядку № 1064.

Доводи відповідача-1 про те, що аукціонний комітет повинен бути утворений після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 року є необґрунтованими, оскільки зазначена постанова встановлює вимоги щодо складу аукціонного комітету, однак не встановлює вимог створення нового аукціонного комітету після набрання чинності цією постановою.

Відповідно до п. 72 Порядку № 1064 спеціалізовані аукціони проводяться окремо згідно із затвердженим аукціонним комітетом графіком. Продавці скрапленого газу для потреб населення заявляють увесь обсяг продукції, який планується виробити, реалізувати після закінчення попереднього спеціалізованого аукціону, в якому вони брали участь та який проводився на умовах, визначених цим Порядком.

Згідно з п. 73 Порядку № 1064 покупці скрапленого газу для потреб населення подають біржі до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон, інформацію про планові обсяги потреби регіону в скрапленому газі для потреб населення та планові обсяги закупівлі такого газу. Біржа узагальнює зазначену інформацію та подає її протягом двох робочих днів аукціонному комітетові для визначення обсягу реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах. Продавці скрапленого газу для потреб населення подають аукціонному комітетові до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон, інформацію про весь обсяг продукції, який планується виробити, реалізувати після закінчення попереднього спеціалізованого аукціону, в якому вони брали участь та який проводився на умовах, визначених цим Порядком. Аукціонний комітет на підставі отриманої інформації протягом двох днів після надходження останньої інформації передає продавцям дані, на підставі яких вони формують пропозицію з продажу скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні, та подають її аукціонному комітетові.

Відповідно до п. 25 Порядку № 1064 Аукціонний комітет:

1) установлює форму заявки на участь в аукціоні;

2) затверджує регламент організації та проведення аукціону;

3) затверджує графік проведення аукціонів;

4) розглядає та схвалює або відхиляє заявки на участь в аукціоні та подані пропозиції;

5) затверджує стартову ціну кожного лота;

6) приймає рішення про проведення аукціону, визначає день і час його проведення з урахуванням поданих пропозицій і графіка проведення аукціонів;

7) затверджує секретаря на кожний вид аукціону;

8) контролює виконання біржею договору про організацію та проведення аукціонів;

9) затверджує аукціонні свідоцтва.

Згідно з п. 30 Порядку № 1064 рішення аукціонного комітету оформляється протоколом, який підписують усі члени комітету, присутні на засіданні. Рішення комітету є обов'язковими для виконання всіма учасниками аукціону, а також біржею, на якій проводиться аукціон.

Вищезазначені норми встановлюють наступний механізм проведення спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення:

1. Обсяг скрапленого газу для потреб населення, який повинні виставляти на спеціалізований аукціон продавці скрапленого газу, формується виходячи з потреб покупців скрапленого газу для потреб населення.

2. Суб'єктом, уповноваженим визначати обсяги скрапленого газу для потреб населення, який повинні виставляти на спеціалізований аукціон продавці скрапленого газу та надавати дані продавцям скрапленого газу щодо формування останніми пропозицій з продажу скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні є Аукціонний комітет з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля.

3. Продавці скрапленого газу зобов'язані формувати пропозиції з продажу скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні виключно на підставі даних Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля.

Як встановлено судом, Українській аграрній біржі було подано інформацію про планові обсяги потреби регіону в скрапленому газі для потреб населення та планові обсяги закупівлі такого газу на 2013 рік. Українська аграрна біржа узагальнила інформацію, подану її покупцями скрапленого газу для потреб населення, надала її Аукціонному комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля. Аукціонний комітет з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля на підставі отриманої від Української аграрної біржі інформації, визначив обсяги реалізації скрапленого газу для потреб населення.

В подальшому Аукціонний комітет з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля звернувся до відповідача-1 з вимогою повідомити про обсяги скрапленого газу, який відповідач-1 планує виробити, реалізувати протягом 2013 року.

У відповідь на звернення Аукціонного комітету, відповідач-1 листом № 21-8300-1 від 30.03.2012 року повідомив Аукціонний комітет, що обсяг скрапленого газу, який відповідач-1 планує виробити, реалізувати протягом 2013 року складає 183746 тонн.

На підставі отриманої інформації Аукціонний комітет протоколом № 451 УАБ-СГ від 30.03.2012 року вирішив:

1. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»подати Аукціонному комітету пропозиції на участь у спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу (увесь прогнозний обсяг виробництва) для потреб населення ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2013 року.

2. Затвердити графіки проведення спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік згідно з додатком.

3. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»виставити на реалізацію на спеціалізованому аукціоні № 148-1, який проводиться Українською аграрною біржею, увесь прогнозний обсяг скрапленого газу з ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2013 року згідно з наданими пропозиціями.

4. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»скорегувати прогнозні обсяги скрапленого газу у січні-грудні 2013 року - реалізованого на Спеціалізованому аукціоні № 148-1 з реалізації скрапленого газу для потреб населення відповідно до планових обсягів виробництва скрапленого газу і надавати Аукціонному комітету пропозиції на реалізацію виявленої у обсягах виробництва різниці обсягів скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні у січні-грудні 2013 року та проводити реалізацію виявленої різниці обсягів скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, які проводяться на Українській аграрній біржі.

Протокол Аукціонного комітету № 451 УАБ-СГ від 30.03.2012 року є чинним та не скасований.

Таким чином, вимоги Аукціонного комітету, викладені в протоколі № 451 УАБ-СГ від 30.03.2012 року, повністю відповідають нормам чинного законодавства України та є обов'язковими для відповідача-1, а тому твердження відповідача-1 про незаконність протоколу аукціонного комітету № 451 УАБ-СГ від 30.03.2012 року та, як наслідок, незаконність результатів спеціалізованого аукціону № 148-1 є безпідставними.

Твердження ж відповідача-1 про відсутність у нього обов'язку виставити на спеціалізованому аукціоні № 148-1, який проводився Українською аграрною біржею, на реалізацію увесь прогнозний обсяг скрапленого газу з ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2013 року не відповідають п. 72 Порядку № 1064, згідно з яким відповідач-1 зобов'язаний заявити на спеціалізований аукціон увесь обсяг продукції, який планується виробити, реалізувати після закінчення попереднього спеціалізованого аукціону, в якому відповідач-1 брав участь та який проводився на умовах, визначених цим Порядком

Суд також не погоджується з доводами відповідача-1 про відсутність у Української аграрної біржі повноважень щодо проведення спеціалізованих аукціонів з реалізації скрапленого газу для потреб населення, виходячи з наступного.

Підпунктом 1) пункту 2 постанови № 1064 від 03.10.2011 року Кабінет Міністрів України доручив Міністерству енергетики та вугільної промисловості України провести у місячний строк конкурс з визначення бірж, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу.

Порядок визначення бірж, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, встановлений пунктами 4-23 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 року.

Станом на час виникнення спору та розгляду справи судом, біржі, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу в порядку, встановленому постановою кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 року, не визначені.

Як встановлено судом, на час подання покупцями скрапленого газу для потреб населення інформації про планові обсяги потреби регіону в скрапленому газі для потреб населення та планові обсяги закупівлі такого газу на 2013 рік і формування Аукціонним комітетом обсягів реалізації скрапленого газу для потреб населення біржою, яка уповноважена проводити спеціалізовані аукціони для потреб населення була Українська аграрна біржа.

Беручи до уваги вищезазначені обставини та враховуючи вимоги ст. 41 Закону України «Про нафту і газ», відповідно до якої біржові аукціони з продажу скрапленого газу повинні проводитись щомісячно, угоду про організаційне забезпечення проведення аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення, укладену між Українською аграрною біржею та Міністерством економіки України, суд приходить до висновку, що оскільки угода від 05.05.2000 року про організаційне забезпечення проведення аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення, укладена між Українською аграрною біржею та Міністерством економіки України, є чинною, а біржі, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 1064 від 03.10.2011 року, не визначені, до визначення таких бірж у встановленому порядку біржею, уповноваженою проводити спеціалізовані аукціони з продажу скрапленого газу для потреб населення, є Українська аграрна біржа.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що спеціалізований аукціон № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік проведений з дотриманням норм чинного законодавства, а тому результати зазначеного спеціалізованого аукціону є законними та обов'язковими для позивача та відповідачів.

Відповідно до ч. 1 ст. 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

Згідно з ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Як вже зазначено судом вище, згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України «Про нафту і газ» підприємства, частка держави у статутному капіталі яких 50 відсотків та більше, господарські товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств, учасники договорів про спільну діяльність, та/або особи, уповноважені договорами про спільну діяльність, укладеними за участю зазначених підприємств, щомісячно здійснюють продаж нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, видобутих на підставі спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами (крім обсягів, що використовуються на власні технологічні потреби), а також скрапленого газу - виключно на біржових аукціонах.

Згідно з абз. 1 п. 67 Порядку № 1064 на підставі аукціонного свідоцтва покупець - переможець аукціону і продавець протягом трьох днів зобов'язані підписати договір купівлі-продажу, згідно з умовами якого продавець зобов'язаний поставити нафту сиру, газовий конденсат і скраплений газ відповідно до визначеного базису поставки та якісної характеристики, а покупець - прийняти та оплатити їх.

З системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що укладення договору купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-360 від 27 листопада 2012 року є обов'язковим для відповідача-1, а відтак відповідач-1 був зобов'язаний підписати договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-360 від 27 листопада 2012 року, направлений йому позивачем.

Твердження відповідача-1 про відсутність у нього правових підстав для укладення договору купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-360 від 27 листопада 2012 року у зв'язку з анулюванням результатів спеціалізованого аукціону № 148-1 є необґрунтованими, оскільки відповідно до абз. 3 п. 67 Порядку № 1064, на який посилається відповідач-1, результати аукціону щодо відповідних лотів анулюються лише за рішенням аукціонного комітету, однак суду не надано доказів щодо прийняття аукціонним комітетом рішення про анулювання результатів спеціалізованого аукціону № 148-1.

Відповідно до ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Враховуючи вищевикладене, позовна вимога про укладення договору купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-360 від 27 листопада 2012 року ґрунтується на нормах чинного законодавства та підлягає задоволенню.

При цьому суд зазначає, що в силу ч. 2 ст. 187 Господарського кодексу України днем укладення договору купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-360 від 27 листопада 2012 року є день набрання цим рішенням законної сили та зазначений договір не потребує підписання його сторонами.

Відповідно до п.п. 34, 35 Порядку № 1064 продавці відповідно до графіків проведення аукціонів подають не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дня проведення аукціону аукціонному комітетові пропозиції, які ним схвалюються або відхиляються. До пропозиції додаються: 1) документи, що засвідчують наявність заявлених обсягів нафти сирої, газового конденсату і скрапленого газу, або розрахунки, які підтверджують наявність технологічних та інших можливостей продавця для забезпечення постачання заявлених товарів на відповідну дату; 2) проект договору купівлі-продажу; 3) відомості про умови транспортування нафти сирої, газового конденсату і скрапленого газу з використанням трубопровідної системи, залізничного та автомобільного транспорту відповідно до визначеного базису поставки, який повинен передбачати наявність гарантованої можливості для подальшого транспортування нафти до всіх вітчизняних нафтопереробних заводів, що функціонують на час подання пропозиції, та рівних умов доступу для всіх покупців до ресурсу нафти сирої, газового конденсату і скрапленого газу. Спосіб відвантаження та напрямок транспортування визначаються покупцем у відповідних договорах купівлі-продажу; 4) документи, що підтверджують якісні характеристики товару, в тому числі сертифікат відповідності на кожну партію нафти сирої і газового конденсату.

Згідно з п. 44 Порядку № 1064 умови аукціону, оголошені перед його проведенням, під час укладення договору купівлі-продажу зміні не підлягають.

Відповідно до пп. 7) п. 32 Порядку № 1064 біржа, на якій проводиться аукціон реєструє укладені на аукціоні угоди, у зв'язку з чим позовна вимога позивача про зобов'язання відповідача-2 зареєструвати договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-360 від 27 листопада 2012 року також підлягає задоволенню, а відповідач-2 зобов'язаний зареєструвати цей договір в день його укладення, тобто день набрання цим рішенням законної сили.

Враховуючи все вищевикладене, позовні вимоги є доведеними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати позивача по сплаті судового збору в розмірі 1 073,00 грн. відповідно до положень статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача-1, оскільки спір виник з його вини.

Керуючись ст.ст. 25, 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Здійснити процесуальне правонаступництво відповідача-1 у справі № 5011-10/18636-2012 Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», замінивши його правонаступником Публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування».

2. Позовні вимоги задовольнити повністю.

3. Укласти Договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-360 від 27 листопада 2012 року між Публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування»(04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, ЄДРПОУ 30019775), Українською аграрною біржею (03028, м. Київ, пр. Науки, 25, ЄДРПОУ 23389377) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЧЕРКАСИ-ГАЗСНАБ»(61001 Харківська область, Комінтернівський район, проспект Гагаріна, будинок 42/2, ЄДРПОУ 36371362) за результатами спеціалізованого аукціону № 148-1, який відбувся 06.04.2012 р., з моменту набрання чинності рішення суду в наступній редакції:

Д О Г О В І Р № А148-1/сг-360

купівлі-продажу скрапленого газу

м. Київ 27.11.2012 року

Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування»надалі -Продавець, в особі директора Борисова Юрія Сергійовича, який діє на підставі Статуту з однієї сторони і ТОВ "Черкаси-Газснаб", надалі Покупець, в особі директора Зінченко Дмитро Сергійович, який діє на підставі Статуту та наказу № 6 від 27.03.2011, з іншої сторони, та Українська аграрна біржа, надалі -Біржа, в особі Виконавчого директора Протасової Марини Володимирівни, яка діє на підставі Статуту, з третьої сторони, разом іменовані Сторони, керуючись Порядком організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2011 року №1064, та на підставі аукціонних свідоцтв № 148-1/1-359, згідно з якими Покупець визнаний переможцем спеціалізованого аукціону № 148-1 від 06.04.2012р., уклали даний Договір про наступне:

1. Предмет Договору

1.1. На спеціалізованому аукціоні № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення, що відбувся 06.04.2012р., за результатами проведення торгів Покупець купує у Продавця скраплений газ власного виробництва Продавця (надалі - скраплений газ).

1.2. Покупець зобов'язується оплатити та прийняти скраплений газ на умовах цього Договору, а Продавець зобов'язується передати Покупцю скраплений газ у квітні 2013 р. відповідно до строку поставки, вказаного в п.5.2 цього Договору, в загальній кількості 245 (двісті сорок п'ять) тонн.

2. Ціна та якість скрапленого газу

2.1. Ціна за одну тонну скрапленого газу без врахування вартості його транспортування складає 2 130,00 (Дві тисячі сто тридцять ) грн. 00 коп., в т.ч. ПДВ 20 %.

2.2. У разі купівлі Покупцем скрапленого газу в обсязі, який складається з декількох лотів різної вартості, в Договорі купівлі-продажу зазначається ціна за одну тонну, визначена як середньозважена. При цьому округлення величини ціни за одну тонну скрапленого газу, визначеної таким шляхом, проводиться до другого значущого знака після коми.

2.3. Загальна сума даного Договору складає 521 850,00 (п'ятсот двадцять одна тисяча вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп., у тому числі ПДВ складає 86 975,00 (вісімдесят шість тисяч дев'ятсот сімдесят п'ять) грн. 00 коп.

2.4. Якість скрапленого газу повинна відповідати ДСТУ 4047-2001, марка СПБТ.

3. Порядок та умови постачання, приймання скрапленого газу

3.1. Передача скрапленого газу здійснюється Продавцем залізничним транспортом на умовах EXW франко-завод в наступних пунктах: Яблунівське ВПГ філії "Управління з переробки газу та газового конденсату" в строки, визначені в п.5.2 цього Договору.

3.2. Передача скрапленого газу здійснюється після отримання Продавцем оплати згідно з п.5.2 цього Договору.

3.3. Покупець самостійно забезпечує та оплачує послуги по наливу та транспортуванню скрапленого газу за окремо укладеними договорами.

3.4. Перехід права власності та усі ризики на скраплений газ у разі відвантаження залізницею переходять з моменту приймання завантаженої вагоно-цистерни до перевезення залізницею, при чому момент приймання визначається відміткою станції відправлення залізниці у квитанції про приймання вантажу.

3.5. Продавець не передає скраплений газ в разі відсутності попередньої оплати за скраплений газ.

3.6. Продавець має право в односторонньому порядку збільшувати або зменшувати обсяг відвантаження скрапленого газу в межах транзитної норми (до 3% від визначеного даним договором обсягу).

3.7. Фактичний обсяг скрапленого газу, переданого Продавцем Покупцю, оформляється актами приймання-передачі скрапленого газу до 15-го числа місяця наступного за звітним, на підставі наданих Покупцем Продавцю транспортних накладних, за якими здійснюється відвантаження скрапленого газу.

4. Обов'язки сторін

4.1. Продавець зобов'язаний:

4.1.1. Протягом 3 (трьох) робочих днів з дати проведення аукціону надати для реєстрації Біржі підписаний Сторонами Договір.

4.1.2. Здійснити передачу скрапленого газу Покупцю відповідно до графіку поставки, зазначеного у п.5.2. цього Договору, після оплати за скраплений газ

4.2. Покупець зобов'язаний:

4.2.1. Сплатити на рахунок Продавця вартість скрапленого газу відповідно до строків, зазначених в п.5.2 цього Договору.

4.2.2. Не здійснювати експорт скрапленого газу, що є предметом цього Договору.

4.3. Біржа зобов'язана:

4.3.1. Перерахувати Продавцю гарантійний внесок, який вона отримала від Покупця за участь в спеціалізованому аукціоні на підставі листів, наданих Продавцем із зазначенням суми, термінів/строків та реквізитів для перерахування гарантійного внеску.

5. Порядок та умови проведення розрахунків

5.1. Розрахунки за скраплений газ здійснюються Покупцем у національній грошовій одиниці -гривні після узгодження з Продавцем банківських платіжних реквізитів.

5.2. Покупець здійснює оплату скрапленого газу по цьому Договору шляхом перерахування коштів на рахунок Продавця за наступним графіком:

№ п/пСтрок відвантаженняСтроки оплатиСума до cплати, грн. в т.ч. ПДВ, грн.1.01.04.2013 -31.04.201323-28.03.2013 р.521 850,0086 975,00 Всього 521 850,0086 975,00

5.3. Загальна сума гарантійного внеску 26 092,50 (двадцять шість тисяч дев'яносто дві) грн. 50 коп., перерахованого Покупцем Біржі, зараховується в загальну суму Договору як оплата Покупцем скрапленого газу.

Сума гарантійного внеску зараховується Продавцем як часткова оплата за скраплений газ в розмірі 5% від вартості обсягу скрапленого газу, що передається в кожному місяці. Гарантійний внесок не зараховується в загальну суму Договору як оплата Покупцем скрапленого газу у випадку, передбаченому п.6.2. цього Договору.

5.4. Продавець здійснює відвантаження скрапленого газу тільки в обсягах проведеної попередньої оплати відповідно до умов цього Договору.

5.5. Біржа перераховує Продавцю гарантійний внесок, який вона отримала від Покупця за участь в аукціоні, в терміни/строки та за реквізитами, вказаними в листах Продавця, що надаються біржі Продавцем.

5.6. У випадку, коли обсяг фактично відвантаженого та переданого скрапленого газу перевищив обсяг, оплачений Покупцем на умовах п.5.2. цього Договору, оплату обсягу перевантаженого скрапленого газу Покупець здійснює за ціною згідно з п.2.1 цього Договору протягом 3 (трьох) днів з дати відвантаження.

5.7. Остаточний розрахунок за фактично відвантажений та переданий скраплений газ проводиться на підставі акту приймання-передачі скрапленого газу протягом 3 (трьох) робочих днів з дати складання цього акту.

5.8. Не допускається оплата скрапленого газу за цим Договором третіми особами без письмової згоди Продавця.

6. Відповідальність сторін

6.1. Продавець звільняється від відповідальності за передачу меншої кількості скрапленого газу ніж це встановлено в цьому Договорі у випадках:

- зменшення обсягів купівлі скрапленого газу за ініціативою Покупця або відповідно до п.3.6. цього Договору;

- несплати Покупцем обсягів скрапленого газу, зазначених у п.п.1.2.,5.2 цього Договору;

- у разі вилучення та/або внесення (опису) у податкову заставу скрапленого газу Продавця Державними податковими органами.

6.2. У випадку відмови Покупця від цього Договору або несвоєчасної чи не в повному обсязі оплати Покупцем на рахунок Продавця суми, вказаної в п.5.2 цього Договору, гарантійний внесок не зараховується як оплата Покупцем скрапленого газу та залишається Продавцю як штраф за неналежне виконання Покупцем своїх зобов'язань.

6.3. У випадку порушення Покупцем термінів/строків оплати, вказаних в п.5.2. даного Договору, Покупець сплачує на користь Продавця пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період за який сплачується пеня, від суми прострочення платежу за кожний день прострочення платежу. Оплата пені не звільняє Покупця від виконання зобов'язань за даним Договором.

6.4. У випадку прострочення Біржею строків перерахування гарантійного внеску на рахунок Продавця, Біржа сплачує Продавцю пеню в розмірі 0,2% від суми не перерахованого гарантійного внеску за кожний день прострочення. Оплата пені не звільняє Біржу від виконання зобов'язань за цим Договором.

6.5. У випадку порушення Покупцем п.п. 1.2., 5.2 цього Договору в частині приймання обсягів скрапленого газу останній сплачує Продавцю штраф в розмірі 2% від загальної вартості скрапленого газу не відвантаженого з вини Покупця.

6.6. У випадку порушення строків передачі скрапленого газу, визначених в п.5.2. даного Договору з вини Продавця, останній сплачує Покупцю штраф в розмірах згідно з чинним законодавством України.

7. Обставини непереборної сили

7.1. Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання обов'язків по даному Договору, якщо це невиконання є наслідком обставин непереборної сили.

7.2. Під обставинами непереборної сили розуміють обставини, які виникли після підписання даного Договору, внаслідок непередбачуваних сторонами подій надзвичайного характеру, включаючи пожежі, землетруси, повені, оповзні, інші стихійні лиха, вибухи, війну або військові дії.

Строк виконання зобов'язань відкладається відповідно на строк, протягом якого будуть діяти такі обставини.

7.3. Достатнім доказом дії обставин непереборної сили є документ, виданий Торгово-промисловою палатою України або іншими уповноваженими на це органами.

7.4. Про настання таких обставин Сторона, для якої вони наступили, повинна протягом 2 (двох) днів повідомити іншу Сторону даного Договору та Біржу у письмовому вигляді. У разі не повідомлення, Сторона, що не виконує свої зобов'язання, позбавляється права посилатися на такі обставини.

7.5. Виникнення зазначених обставин не є підставою для відмови Покупця від сплати Продавцю за скраплений газ, який переданий до їх виникнення.

8. Порядок вирішення спорів

8.1. Сторони прийшли до згоди, що всі спори (розбіжності), які можуть виникнути при виконанні умов даного Договору, повинні вирішуватися шляхом переговорів.

8.2. У випадках неможливості досягнення згоди шляхом переговорів, спір підлягає вирішенню в судовому порядку згідно з чинним законодавством України.

9. Інші умови

9.1. Сторони визнають, що інформація, якою вони будуть обмінюватись під час виконання даного Договору, є конфіденційною та зобов'язуються не передавати конфіденційну інформацію та не використовувати таку інформацію у відносинах з третьою особою, зберігати конфіденційність і не надавати третім особам інформацію, що є конфіденційною, крім випадків, передбачених чинним законодавством.

9.2. Взаємовідносини Сторін, не передбачені цим Договором, регулюються чинним законодавством України.

9.3. Всі зміни та доповнення до даного Договору дійсні тільки при умові, якщо вони викладені в письмовій формі і підписані уповноваженими на це особами.

9.4. Даний Договір складений українською мовою у трьох примірниках (по примірнику для кожної із Сторін), які мають однакову юридичну силу.

9.5. Сторони зобов'язуються повідомляти у письмовій формі одна одну про зміни своїх платіжних реквізитів, адрес, номерів телефонів, телефаксів у 5-ти денний строк з дня виникнення відповідних змін.

10. Строк дії Договору

10.1. Даний Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31.12.2013 року, а у частині розрахунків до їх повного виконання.

11. Місцезнаходження та реквізити Сторін

Продавець ПАТ «Укргазвидобування» Адреса: 04053, м. Київ вул. Кудрявська, 26/28, п/р 260063032608 в ПАТ «Промінвестбанк» м. Київ МФО 300012 Код ЄДРПОУ: 30019775 Індивідуальний податковий номер: 300197726657 Свідоцтво №35481203 Тел: 230-80-09 Факс: 461-25-69 Покупець ТОВ "Черкаси-Газснаб" Адреса: 61001 м.Харків, пр-т Гагаріна, 41/2, розрахунковий рахунок: 2600030133157 в ПАТ "РЕАЛ Банк", МФО: 351588, Код ЄДРПОУ: 36371362, Індивідуальний податковий номер: 363713620328, Свідоцтво: 100222189 Тел: 0652-70-36-38Біржа Українська аграрна Біржа Юридична адреса: м. Київ вул. пр-т Науки, 25 Адреса поштова: 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,16-22 МСП 01601 п/р:2600200029536 в ПАТ КБ «Хрещатик» МФО: 300670 п/р 26007303114401 ПАТ «Сведбанк»МФО 300164 п/р 2600500019536 ПАТ КБ «Хрещатик»МФО 300670 Код ЄДРПОУ: 23389377 ІПН 233893726105 Свідоцтво № 37462334 Тел: 235-50-69

____ Ю. С. Борисов_____ Зінченко Д.С._____ Протасова М.В. 4. Зобов'язати Українську аграрну біржу (03028, м. Київ, пр. Науки, 25, ЄДРПОУ 23389377) зареєструвати Договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-360 від 27 листопада 2012 року, укладений між Публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування»(04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, ЄДРПОУ 30019775), Українською аграрною біржею (03028, м. Київ, пр. Науки, 25, ЄДРПОУ 23389377) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЧЕРКАСИ-ГАЗСНАБ»(61001 Харківська область, м. Харків, Комінтернівський район, проспект Гагаріна, будинок 42/2, ЄДРПОУ 36371362) за результатами спеціалізованого аукціону № 148-1, який відбувся 06.04.2012 р.

5. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування»(04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, ЄДРПОУ 30019775), з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧЕРКАСИ-ГАЗСНАБ»(61001, Харківська область, м. Харків, Комінтернівський район, проспект Гагаріна, будинок 42/2, ЄДРПОУ 36371362), на будь-який рахунок, виявлений державним виконавцем під час виконання рішення суду, судові витрати -1 073,00 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні). Видати наказ.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 09.01.2013р.

Суддя О.В. Котков