Єдиний державний реєстр судових рішень Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3 ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03.04.2009 р. № 2а-5470/08/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Зінченко А.В.
Суддів Чалого І.С., Кухар М.Д.
при секретарі Король Д.О.
за участі представників сторін:
позивача –Тесленко І.О.
відповідача –Парамонової О.В.
відповідача –Ечкенко П.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов
товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія НС ЛТД»
до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і
тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України та Управління
Державного Казначейства у Комінтернівському районі м. Харкова
пропро скасування рішення ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому проситьсуд після зміни та уточнення позовних вимог скасувати Рішення про застосування фінансових санкцій № 000063 від 06.05.2008 р., винесене Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України про застосування до ТОВ «Компанія НС ЛТД» фінансових санкцій та стягнути з Державного бюджету в особі Управління Державного Казначейства у Комінтернівському районі м. Харкова на користь ТОВ «Компанія НС ЛТД» грошові кошти в розмірі 1700,00 грн., які були сплачені ТОВ «Компанія НС ЛТД» за фінансову санкцію, згідно Рішення про застосування фінансових санкцій № 000063 від 06.05.2008 р., винесеного Департаментом контролю за виробництвом ті обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, а також стягнути з відповідача на користь ТОВ «Компанія НС ЛТД» витрати по сплаті державного мита у розмірі 3,40 грн.
Свій позов обґрунтували тим, що Рішення про застосування фінансових санкцій № 000063 від 06.05.2008 р., винесене Департаментом контролю за виробництвом ті обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України є таким що не відповідає вимогам «Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №790 від 02.06.2003р.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та прохав задовольнити позов у повному обсязі, поклавшись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача - Департамента контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в судовому засіданні проти позову заперечувала в повному обсязі, та прохала суд у його задоволенні відмовити, посилаючись на матеріали перевірки Представник відповідача вказав, що викладене в акті перевірки обставини свідчать про те, що позивачем були вчинені порушення діючого законодавства України, а саме зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного збору, які і стали підставою для винесення оскаржуваного рішення. Також представник відповідача зазначив, що оскаржуване рішення відповідає нормам чинного в Україні законодавства, в зв’язку з чим просить відмовити позивачу у задоволені позовних вимог в повному обсязі.
Представник відповідача - Управління Державного Казначейства у Комінтернівському районі м. Харкова в судовому засіданні проти позову заперечував в повному обсязі, та прохала суд у його задоволенні відмовити, так як не вбачається підстав для стягнення 1700 грн. з Державного бюджету.
Вислухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини.
На підставі Наказу №51 від 27.02.2008р. та Посвідчення №32-01/46 від 28.02.2008р. виданих Начальником Регіонального управління Департаменту за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв ті тютюнових виробів 28.02.2008р ДПА України у м. Києві за адресою: м. Київ, вул. Саперно – Слобідська, 25, була проведена позапланова перевірка складу, який використовується суб’єктом господарювання – ТОВ «Компанія НС ЛТД».
Перевірка проведена в присутності заступника начальника служби безпеки ТОВ «Компанія НС ЛТД» Боркут С.В., який підписав акт перевірки без зауважень. Опис марок акцизного збору, якими оклеєна зберігаємо на складі алкогольна продукція підписано завідуючим складом ТОВ «Компанія НС ЛТД» Лапшевим А.В.
Під час проведення перевірки встановлено, що в складському приміщенні зберігаються алкогольні напої (горілка) виробництва СП ТОВ «ДА ЛВ», які оклеєні марками акцизного збору за номерами згідно опису, що додається до акта перевірки.
За наслідками перевірки складено акт № 260201 від 28.02.2008 року і в якому не зазначено про будь-які порушення діючого законодавства Позивачем.
06.05.2008 року Департаментом САТ ДПА України було винесено Рішення про застосування фінансових санкцій № 000063, яким за порушення ст. 11 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме за зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного збору, до ТОВ «Компанія НС ЛТД» застосовано фінансову санкцію в розмірі 1700 грн. згідно з абзацом 13 частини другої статті 17 цього Закону.
Згідно ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Абзацем 13 частини другої статті 17 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
А відповідно до п.5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №790 від 02.06.2003 року підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Відповідачем саме за зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного збору до ТОВ «Компанія НС ЛТД» застосовано фінансову санкцію.
Відповідач в обґрунтування законності свого рішення зазначив, що в ході перевірки зроблено опис марок акцизного збору на алкогольні напої для подальшої їх перевірки (арк. 2 та 4 акту перевірки та дод.1). Для з'ясування інформації стосовно марок акцизного збору, що були описані посадовими особами відповідача та відправлений запит № 79/7/32-107 від 29.02.2008 щодо описаної маркованої продукції, яка зберігалась у складському приміщенні Позивача.
Відповідно до інформації від 03.03.2008 № 68/7/32-213, яка надійшла від регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Донецькій області встановлено, що марки акцизного збору для маркування лікеро-горілчаної продукції вітчизняного виробництва, з індексом регіону 05, типу «ЛГП- 25 і більше», місткість тари 0,5 л, (ААДБ 532609; 532616; 532617; ААДБ 526845; ААДЛ 532634) видано 31.10.2006 року підприємству ТОВ «ЛГЗ «ЛІК» (код ЄДРПОУ 34008678), а ААДП 592619 видано 16.08.2006 року підприємству ТОВ «ДЛГЗ «ЛІК» (код ЄДРПОУ 20325495). Згідно з описом, що додавався до акту перевірки, вказаними вище марками марковано алкогольні напої горілку ТМ Свобода «Особлива» у кількості 6 пляшок, міцністю 40% об., місткістю 0,25 л., виробник СП ТОВ «ДА ЛВ».
Отже, саме з цього моменту 03.03.08 Відповідач вважає, що встановлено порушення чинного законодавства, а саме: ст. 11 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», із змінами та доповненнями, так як згідно абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до ст.1 Закону України від 15.09.1995 № 329-95-ВР «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби», марка акцизного збору - спеціальний знак, яким маркуються алкогольні напої та тютюнові вироби. її наявність на цих товарах підтверджує сплату акцизного збору, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів; маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного збору в порядку, передбаченому Положенням.
Порядок маркування визначений Положенням про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 567, із змінами та доповненнями. Відповідно до п. 19 зазначеного Положення, маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками цієї продукції. Згідно з пунктом 20 Положення алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог цього Положення або марками, що не відповідають виду продукції та місткості тари та/або не видавалися безпосередньо виробнику (імпортеру) зазначеної продукції, вважаються немаркованими.
Згідно абз.2 ч.2 ст.7 Закону №329 забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізації на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка.
В даному ж випадку Відповідачем було встановлено, що марки акцизного збору якими були оклеєні алкогольні напої на складі Позивача, були марковані марками що не видавалися безпосередньо виробнику зазначеної продукції, але ж не містили жодної ознаки їх підроблення.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що підроблення марки акцизного збору повинно містити часткову чи повну заміну змісту дійсного документа (марки акцизного збору) або мати лише зовнішні ознаки дійсного документу, то суд приходить до висновку що відповідачем не було встановлено у визначений Законом спосіб фактів зберігання позивачем алкогольних напоїв саме з підробленими марками акцизного збору.
Таким чином суд приходить до висновку, що рішення Відповідача не є законним та обґрунтованим, а тому підлягає скасуванню.
Також суд зазначає, що так як товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія НС ЛТД» 20.06.2008 року платіжним дорученням №2631 фінансова санкція в розмірі 1700 грн. була сплачена до Державного бюджету, то саме ця сума підлягає поверненню Позивачу шляхом стягнення даної суми з Державного бюджету в особі Управління Державного Казначейства у Комінтернівському районі м. Харкова на користь ТОВ «Компанія НС ЛТД».
За таких обставин правомірність вимог позивача є такими, які ґрунтуються на вимогах Закону, а тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ст.94 КАС України.
Керуючись ст. 19 Конституції України статтями 94, 160, 161-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія НС ЛТД» до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України та Управління Державного Казначейства у Комінтернівському районі м. Харкова про скасування рішення –задовольнити.
Скасувати Рішення про застосування фінансових санкцій № 000063 від 06.05.2008 р., винесене Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України про застосування до ТОВ «Компанія НС ЛТД» фінансових санкцій.
Стягнути з Державного бюджету в особі Управління Державного Казначейства у Комінтернівському районі м. Харкова на користь ТОВ «Компанія НС ЛТД»грошові кошти в розмірі 1700,00 грн., які були сплачені ТОВ «Компанія НС ЛТД»за фінансову санкцію, згідно Рішення про застосування фінансових санкцій № 000063 від 06.05.2008 р., винесеного Департаментом контролю за виробництвом ті обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України.
Стягнути з Державного бюджету на користь ТОВ «Компанія НС ЛТД»витрати по сплаті державного мита у розмірі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова у повному обсязі виготовлена 07 квітня 2009 року.
Головуючий суддя А.В. Зінченко
Суддя І.С. Чалий
Суддя М.Д.Кухар