Постанова № 48784651, 20.04.2015, Торецький міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Дзержинський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
20.04.2015
Номер справи
225/975/15-а
Номер документу
48784651
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а\225/27/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(повна)

20 квітня 2015 року Дзержинський міський суд Донецької області у складі: судді- Пискунова В.І., при секретарі Голубовій О.О.

за участю: позивача - ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2 ,розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м.Дзержинську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області «Про визнання неправомірними та повернення незаконно утриманих сум»,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області, в якому ставить питання про визнання дій відповідача незаконними та забов*язати повернути незаконно утриманих сум з його пенсії з лютого 2015 року.

На доведеність позову позивач вказав, що він перебуває на обліку в УПФУ м.Дзержинська як одержувач пенсії згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян,потерпілих внаслідок Чорнобильської аварії» З лютого 2015 року з його пенсії почали утримувати 15 % податку та 1,5 % військового збору. У лютому 2015 року він звернувся до відповідача із заявою про незаконне утримання вказаних податків та зборів ,але йому було відмовлено у задоволенні заяви.

Вважає,що із його пенсії незаконно було утримало 522 гр.96 коп. Такі утримання продовжуються і на сьогодні.

Позивач що такі дії відповідача являються незаконними та суперечать Конституції України та законам України.

Просить визнати їх незаконними та забов*язати відповідача повернути незаконно утримані податки та збори у розмірі 522 гр.96 коп. щомісячно , починаючи із лютого 2015 року та не проводити у подальшому .

У судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав.

Представник відповідача їх не визнав,та вказує,що позивач являється інвалідом 3 групи від захворювання ,пов*язаного з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЄС та отримує пенсію у розмірі 6823гр. 48 коп.

Законом України від 28 грудня 2014 року внесено ряд змін до Податкового кодексу України.Ст.164 Податкового кодексу України передбачено ,що в загальний місячний оподаткований дохід платника податків включаються суми пенсії ( з урахуванням сум індексації) або довічного утримання одержаних платником податків з Пенсійного фонду України або бюджету ,якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної зарплатні ( в розрахунку на місяць)встановленої на 1 січня звітного податкового року в частині його перевищення.

У зв*язку з чим із пенсії позивача утримується 15 % податку та 1,5% військового збору.

За таких обставин, УПФУ було застосовано вищезазначені нормативно правові акти при визначенні розміру утримання з пенсії позивача. Ставиться питання про відмову позивачу у заявлених вимогах.

Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи та надані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_1 є особою, яка отримує пенсію по 3 групі інвалідності від захворювання ,пов*язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЄС та отримує пенсію з урахуванням індексації у розмірі 6823 гр.48 коп.

(а. с. 7-9).

Відповіддю УПФУ від 20 лютого 2015 року позивачу було відмовлено в поверненні утриманих сум податків із його пенсії із посиленням на норми Податкового кодексу України .

Вирішуючи законність дій управління Пенсійного фонду України у м.Дзержинську ,суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до принципу верховенства права та законності суд, при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст i спрямованість держави.

Крім того, як роз'яснено постановою Пленуму Верховного суду України N 9 від 01 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», - судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної ради України, постанови i розпорядження Кабінету Міністрів України), підлягають оцінці на відповідність як Конституції України так i закону.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правовий статус пенсіонерів, визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування ,а що стосується позивача-також Законом України « Про статус та соціальний захист громадян,потерпілих внаслідок Чорнобильської аварії ».

Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-УІІІ »Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України що до податкової реформи» , а також Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні « від 27 березня 2014 року внесено зміни в норми Податкового кодексу України .

У відповідності до п.164.2.19 і п.164.2 ст. 164 Податкового кодексу України передбачено ,що в загальний місячний оподаткований дохід платника податків включаються суми пенсії ( з урахуванням сум індексації) або довічного утримання одержаних платником податків з Пенсійного фонду України або бюджету ,якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної зарплатні ( в розрахунку на місяць)встановленої на 1 січня звітного податкового року в частині його перевищення.

Розмір мінімальної заробітної платні з 1 січня 2015 року -1218 гр.

Ставка податку визначена :

15% якщо база оподаткування перевищує три розміри мінімальної заробітної платні ( в розрахунок на місяць)

20 % якщо база оподаткування перевищує десять розмірів мінімальної заробітної плати( в розрахунок на місяць).

Розрахунок податку у позивача :

6823 гр.48 коп. - (1218 гр.х3)= 3169 гр .- база оподаткування

3169 гр.х15 %

Законом України « Про внесення змін до Налогового кодексу України та деяких інших законодавчих актів» від 31 липня 2014 року № 1621 введено військовий збір .У відповідності до п.162.1 Налогового кодексу України та п.1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Налогового кодексу України розмір цього збору встановлено у 1,5 %.

При цьому у відповідності до Закону України від 28 грудня 2014 року № 71-УІІІ «»Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України що до податкової реформи» з 1 січня 2015 року у разі перевищення розміру пенсії щомісячно трьох мінімальних заробітних плат (на 1січня 2015 року-1218 гр.) утримається також військових збір у розмірі 1,5 %.

Оскільки розмір пенсії у позивача перевищує встановлені норми ,то у нього утримується податок в загальному розмірі 16,5 %,тобто 522 гр.96 коп.

Яких-небудь пільг при сплаті даного збору не передбачено.

Крім того,відповідно до ст. 99 КАСУ адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду,встановлений цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав ,свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк,який,якщо не встановлено інше,обчислюється з дня,коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав,свобод чи інтересів.

Позивачем вказаний строк звернення до суду порушено не було.

Таким чином, підстави для звільнення позивача від сплати вказаних податків та збору відсутні.

На підставі ст.ст. 46,48,55-56,60,113 Конституції України, Законом України «Про внесення змін до Налогового кодексу України» від 31 липня 2014 року, Налоговим кодексом України, ст.ст. 3, 6-11, 71,99,102,159-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у позові до управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську «Про визнання дій неправомірними та повернення незаконно утриманих сум».

Постанова суду набирає законної сили після спливу строку передбаченого для її апеляційного оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дзержинський міський суд протягом десяти днів після виготовлення повної постанови ,тобто з 22 квітня 2015 року..

Суддя: