ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
18 серпня 2015 року № 826/14446/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М. розглянувши в скороченому проваджені адміністративну справу
за позовом
Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві
до
Товариства з обмеженою відповідальністю «Барс 2000»
про
застосування заходів реагування,
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Барс 2000» (далі по тексту – відповідач) про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи ТОВ «Барс 2000» за адресою: вул. Оноре-де-Бальзака, 3 у Деснянському районі міста Києва.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем порушені норми законодавства з приводу безпеки умов праці, що створює загрозу життю та здоров’ю працівників підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю «Барс 2000».
Відповідач заперечень проти позовних вимог до суду не надав.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
На підставі наказу від 21.05.2015р. №57 Деснянського районного управління ГУ ДСНС України у м. Києві та повідомлення про проведення планової перевірки №29/60 від 10.06.2015р. Деснянським РУ ГУ ДСНС України у м. Києві проведено перевірку ТОВ «Барс 2000» за результатами якої 30.06.2015р. складено Акт №29/201 перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно – рятувальних служб (далі по тексту – Акт перевірки).
Актом перевірки встановлено ряд порушень, а саме:
- у приміщені використовуються тимчасові дільниці електромережі (порушено вимоги розділу ІV п.п. 1.8, 1.18 Правил пожежної безпеки в Україні);
- електрощит, групові електрощитки не обладнані автономними системами пожежогасіння (порушено вимоги розділу ІV п.п. 1.16 Правил пожежної безпеки в Україні);
- електророзетки та вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлені на горючій основі без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити електроприладу на 1 см з кожного боку (порушено вимоги розділу ІV п.п. 1.17 Правил пожежної безпеки в Україні);
- електричні проводи прокладені по горючій поверхні (порушено вимоги розділу ІV п.п. 1.12 Правил пожежної безпеки в Україні);
- допускається складування горючих матеріалів на відстані менше 1 метру від електроустаткування та під електрощитом (порушено вимоги розділу ІV п.п. 1.18 Правил пожежної безпеки в Україні);
- не проведений замір опору ізоляції електромережі (порушено вимоги розділу ІV п.п. 1.20 Правил пожежної безпеки в Україні);
- для будинків, споруд, зовнішніх технологічних установок та комунікацій АГЗП не передбачено захист від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів згідно з вимогами ДСТУ Б В.2.5-38:2008 (порушено вимоги розділу ІV п. 1.21 Правил пожежної безпеки в Україні, п. 8.163 ДБН В.2.5-20-2001);
- до роботи на АГЗП допускаються особи, які не пройшли навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму (мають отримати відповідне посвідчення) (порушено вимоги розділу ІV п.п. 10.1 Правил пожежної безпеки в Україні);
- не забезпечена мінімальна нормована протипожежна відстань від наземного резервуару зберігання СВГ та паливороздавальної колонки до приміщення операторської (порушено вимоги розділу ІV п.п. 10.1 Правил пожежної безпеки в Україні, п. 2.5.8 таб. 7, п. 8.148 НАПБ Б.05.019-2005, ДБН В.2.5-20-2001);
- для колонки на території АГЗП не передбачено захист від наїзду автомобілів (порушення вимог розділу ІV п.п. 10.1 Правил пожежної безпеки в Україні, п. 8.28 ДБН В.2.5-20-2001);
- не передбачено зовнішнє пожежогасіння АГЗП від водойми (пожежного резервуара) або не менш ніж від двох пожежних гідрантів (порушення вимог розділу ІV п.п. 10.1 Правил пожежної безпеки в Україні, п.п. 4.3 НАПБ Б.05.019-2005, п. 4.4, 8.104 ДБН В.2.5-20-2001);
- не забезпечена мінімальна протипожежна відстань від резервуарів зберігання СВГ до стоянки для автомобілів (порушення вимог розділу ІV п.п. 10.1 Правил пожежної безпеки в Україні, п. 2.5.5 таб. 4 НАПБ Б.05.019-2005);
- над резервуарами проходять повітряні лінії електропередач (порушення вимог п. 3.1.22 НАПБ Б.05.019-2005);
- початок роботи, використання - суб'єктом господарювання об'єкту нерухомості (будівель, споруд, приміщень або їх частин) здійснюється без подачі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (порушення норм ч. 2 ст. 57 Кодексу цивільного захисту України);
- не проведено ідентифікацію об'єкту та не узгоджено її з державним інспектором цивільного захисту та техногенної безпеки (порушення вимог п. 3.1.1 наказу МНС України від 15.08.2007р. №577);
- не проведено паспортизацію потенційно небезпечного об'єкту (порушення вимог п. 3.1.1, п. 4, ст. 17 наказу МНС України від 15.08.2007р. №557, наказу МНС України від 18.12.2000р. №338, наказу МНС України від 16.08.2005р. №140);
- не проведено ідентифікацію потенційно-небезпечного об'єкту (порушення вимог ст. 9 Закону України "Про обєкти підвищеної небезпеки" від 18.01.2001р. №2245, постанови КМУ від 11.07.2002р. №956);
- не організовано розробку та складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки (порушення вимог п. 4, п. 4.9.6 постанови КМУ від 11.07.2002р. №956, наказу МНС України від 15.08.2007р. №557);
- не обладнано АГЗП системою раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення (порушення вимог ч. 1 ст. 53 Кодексу цивільного захисту України);
- не проведено експертизу декларації безпеки (порушення вимог п. 4.9.6 постанови КМУ від 11.07.2002р. №956, наказу МНС України від 15.08.2007р. №557);
- працюючий персонал не забезпечений засобами індивідуального хімічного та радіаційного захисту 9порушення вимог п. 4.3.1 наказу МНС України від 15.08.2007р. №557);
- не проведено встановленим порядком обов'язкове страхування цивільної відповідальності суб'єкта господарювання за шкоду, яка може бути заподіяна пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки (порушення вимог п. 4.9.5, п. 4.9.6 постанови КМУ від 16.11.2002р. №1788, наказу МНС України від 15.08.2007р. №557);
- не забезпечено АГЗП бланками регламентів надання інформації про аварію та повідомленнями про надзвичайну ситуацію, погодженими з територіальним органом управління ДСНС (порушення вимог п. 4.4.10 наказу МНС України від 15.08.2007р. №557);
- не розроблено план локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій на АГЗП (порушення вимог п. 3.1.1 наказу МНС України від 15.08.2007р. №557, п. 1НПАОП 0.00-4.33-99);
- не вивішено на видному місці відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу у разі виникнення надзвичайної ситуації (порушення вимог п. 4.5.5 наказу МНС України від 15.08.2007р. №557);
- не проведено встановленим порядком реєстрацію підприємства через Державний департамент страхового фонду документації ДСНС України в Державному реєстрі потенційно небезпечних об'єктів (порушення вимог п.6-12 Положення про Державний реєстр потенційно небезпечних об'єктів, затвердженого постановою КМУ від 29.08.2002р. №1288);
- не розроблено, не затверджено і не узгоджено графік проведення навчально-тренувальних занять і навчальних тривог по плану локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій (порушення вимог п. 3.1.1, п. 10.5, п. 3.3 наказу МНС України від 15.08.2007р. №557, НПАОП 0.00-4.33-99, наказу МНС України від 23.04.2001р. №97);
- не розроблено річний графік накопичення матеріального резерву та не затверджено згідно закону 9порушення вимог п. 3.1.1, п. 4.2 постанови КМУ від 29.03.2001р. №308, ст. 4, 6, 14 наказу МНС України від 15.08.2007р. №557);
- не проведено незалежну експертизу плану локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій (порушення вимог п. 3.1.1 наказу МНС України від 15.08.2007р. №557).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.
Так, згідно зі ст. 1, ч. 5 ст. 4, ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст. 6, ч. 7 ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Абзацом третім частини першої статті 6 наведеного Закону встановлено, що підставами для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).
Підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Відповідно до статті 1 Кодексу цивільного захисту України Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно з ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Частиною 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
З аналізу викладених положень, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
Судом встановлено, що також підтверджується матеріалами справи, що відповідачем не надано суду заперечень чи будь-яких пояснень щодо заявленого адміністративного позову так і доказів усунення всіх виявлених порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки, які зафіксовані в Акті перевірки №29/101 від 30.06.2015р., а виявлені порушення на думку суду створюють загрозу життю та здоров’ю людей.
Окрім того, суд звертає увагу відповідача, що останній не позбавлений права на звернення до суду із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку, встановленому ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
На підставі викладеного, керуючись статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві задовольнити повністю.
Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «Барс 2000» (код ЄДРПОУ 21506169) заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи об’єктів, а саме приміщень Товариства з обмеженою відповідальністю «Барс 2000», що знаходяться за адресою: вул. Оноре-де-Бальзака, 3 у Деснянському районі м. Києва.
Визначити спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом МНС України від 21.10.2004р. №130 «Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 08.11.2004р. №1416/10015, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та на двері приміщень Товариства з обмеженою відповідальністю «Барс 2000», що знаходяться за адресою: вул. Оноре-де-Бальзака, 3 у Деснянському районі м. Києва.
Обов’язок, щодо забезпечення виконання рішення покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві.
Постанова підлягає до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.М. Погрібніченко