Постанова № 48768924, 11.08.2015, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2015
Номер справи
816/2686/15
Номер документу
48768924
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2015 року 16:55м. ПолтаваСправа № 816/2686/15

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ясиновського І.Г.,

за участю: секретаря судового засідання Петренко О.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

представника третьої особи - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом комунального підприємства "Кременчуцьке тролейбусне управління" до Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державна фінансова інспекція в Полтавській області про визнання незаконним, протиправним та скасування розміру заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

13 липня 2015 року комунальне підприємство "Кременчуцьке тролейбусне управління" (надалі по тексту - позивач, КП "КТУ") звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області (надалі по тексту - відповідач, УПФ в м. Кременчуці) про визнання незаконним, протиправним та скасування розміру заборгованості, визначеної у повідомленнях з розрахунками Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області, до яких включено суми заборгованості внаслідок призначення пенсій ОСОБА_4, ОСОБА_5, та ОСОБА_6 на підставі довідок про заробітну плату, отриманих в "Мосгортранс" м. Москва Російської Федерації в загальному розмірі 43519,59 грн за період з квітня по червень 2015 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на протиправність сум на відшкодування витрат по виплаті і доставці пільгових пенсій на загальну суму 43519,59 грн, визначених у розрахунку за вказаний період, оскільки відповідачем безпідставно самостійно обраховано розмір пенсій на підставі довідок про заробітну плату, отриманих в м. Москва Російської Федерації. При цьому наголошував, що за результатами проведеної Кременчуцькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією в Полтавській області позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01 січня 2012 року по 01 червня 2015 року складено акт, відповідно якого встановлено, що за період з 01 січня 2012 року по 01 червня 2015 року КП "КТУ" проведено відшкодування витрат Управлінню ПФУ на виплату і доставку пільгових пенсій особам: ОСОБА_6, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, пенсії яким призначено не за даними персоніфікованого обліку, а за доходами, отриманими на підприємствах за місцезнаходження в Російській Федерації, проведено в порушення ст.5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ч. 1 ст.2, абз. 3 п.1 ст.4 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", абз.7 ч.1 ст.10 Господарського кодексу України та п.48 Статуту КП "КТУ", що призвело до покриття підприємством витрат Управління ПФУ на суму 347673,15 грн. Дане порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) на суму 347673,15 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. Надав до суду письмові заперечення, відповідно до яких мотивував свою позицію призначенням пенсій на підставі приписів Закону України "Про пенсійне забезпечення" та прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до яких виплата проводиться за рахунок коштів Пенсійного фонду України з послідуючим відшкодуванням підприємством, організацією чи установою, яка видала уточнюючу довідку про пільговий стаж. Зауважував, що з висновками акту, складеного за результатами проведеної Кременчуцькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією в Полтавській області позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01 січня 2012 року по 01 червня 2015 року не погоджується, оскільки наявність таких висновків не звільняє позивача від передбаченого законодавством обов'язку відшкодувати витрати, з розміром яких не погоджується позивач.

Ухвалою суду від 28 липня 2015 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державну фінансову інспекцію в Полтавській області.

Представник третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, виходячи з підстав та обґрунтувань, викладених в акті позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП "КТУ" за період з 01 січня 2012 року по 01 червня 2015 року.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство "Кременчуцьке тролейбусне управління " зареєстровано юридичною особою (ідентифікаційний код 03328528) і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області складено та направлено на адресу КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за червень 2015 року, в які включено суми фактичних витрат на виплату пенсій у розмірі 64946,30 грн (а.с. 18-21).

Не погоджуючись із розмірами сум виставлених відповідачем до відшкодування в частині їх нарахування стосовно ОСОБА_6, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у розмірі 43519,59 грн, у зв'язку із не відповідністю пенсій розмірам сум, зазначених у довідках про заробітну плату, виданих КП "Кременчуцьке тролейбусне управління", позивач звернувся до суду.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (далі - Угода), пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється згідно законодавства держави, на території якої вони проживають.

Статтями 5, 6 Угоди передбачено, що її дія розповсюджується на всі види пенсійного забезпечення громадян, які передбачені чи будуть передбачені законодавством держав-учасниць Угоди. Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою. Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

Відповідно до преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-ІV цей Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень зазначеного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону №1058-ІV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу передбаченого Законом №1058-ІV. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону №1058-ІV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Частиною 1 статті 40 Закону № 1058 передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Таким чином, страховий стаж набутий згідно з Угодою враховується до страхового стажу під час призначення пенсії, а для обчислення розміру пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу.

Відповідно до частин 2, 3 статті 6 Угоди про гарантії громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою. Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

Статтею 11 Угоди передбачено, що необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.

Згідно пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

З матеріалів справи суд вбачає, що при визначенні розміру пенсій особам, зазначеним у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за червень 2015 року в частині їх нарахування у розмірі 43519,59 грн, враховано довідки про заробітну плату, отриману на території України та за її межами.

Правомірність призначення та визначення розміру пільгових пенсій, призначених ОСОБА_6, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за червень 2015 року у розмірі 43519,59 грн позивачем в межах даної справи не оскаржувалась, а тому не підлягає дослідженню в якості предмету спору даної справи.

Доказів визнання нечинними та скасування відповідних рішень органу Пенсійного фонду про призначення особам пенсій на пільгових умовах у передбачений законом спосіб матеріали справи не містять.

Порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління пенсійного фонду України 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663 /далі Інструкція/.

Відповідно до пункту 6.1 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону (застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 6.2 цієї Інструкції витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

Отже, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, який підлягає відшкодуванню, залежить від стажу роботи особи на конкретному підприємстві.

Судом встановлено, що у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій визначено розмір фактичних витрат (графа 16) відповідно до частки підприємства (графа12), яка обрахована пропорційно стажу роботи особи на даному підприємстві (графа 6) станом на момент звернення вказаних осіб до пенсійного фонду для призначення пенсії. Вказаний розподіл пільгового стажу позивачем не оскаржується.

Стосовно посилання позивача на результати, проведеної Кременчуцькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією в Полтавській області, позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01 січня 2012 року по 01 червня 2015 року, відповідно до яких ревізором зазначено, що за період з 01 січня 2012 року по 01 червня 2015 року КП "КТУ" проведено відшкодування витрат Управлінню ПФУ на виплату і доставку пільгових пенсій особам: ОСОБА_6, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, пенсії яким призначено не за даними персоніфікованого обліку, а за доходами, отриманими на підприємствах за місцезнаходження в Російській Федерації, суд зауважує наступне.

Вказаним актом ревізії встановлено, що за період з 01 січня 2012 року по 01 червня 2015 року КП "КТУ" проведено відшкодування витрат Управлінню ПФУ на виплату і доставку пільгових пенсій особам: ОСОБА_6, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, пенсії яким призначено не за даними персоніфікованого обліку, а за доходами, отриманими на підприємствах за місцезнаходження в Російській Федерації, проведено в порушення ст.5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ч. 1 ст.2, абз. 3 п.1 ст.4 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", абз.7 ч.1 ст.10 Господарського кодексу України та п.48 Статуту КП "КТУ", що призвело до покриття підприємством витрат Управління ПФУ на суму 347673,15 грн. Дане порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) на суму 347673,15 грн.

Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 /надалі Угода/, пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Статтею 3 Угоди передбачено, що усі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе держава, що надає забезпечення. Взаємні розрахунки не проводяться, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами.

Статтею 5 Угоди передбачено, що ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди.

Відповідно до статті 6 Угоди призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.

Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.

Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

У разі, якщо в державах - учасницях Угоди запроваджена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.

Згідно статті 11 Угоди необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.

Таким чином, трудовий стаж, набутий громадянами держав - учасниць Угоди на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою, враховується до трудового стажу під час призначення пенсії, у тому числі пенсії на пільгових умовах, а для обчислення розміру пенсії враховується заробітна плата (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу. При цьому необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.

Частиною 1 статті 9 Конституції України встановлено, що чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Відповідно до статті 19 Закону України "Про міжнародні договори України" чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства.

Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.

Таким чином, у даному випадку застосуванню підлягають саме норми міжнародного договору - Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

Сторонами не заперечується, що гр. ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 органами Пенсійного фонду України призначено пільгові пенсії згідно ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення у зв'язку з наявністю у них трудового стажу на КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" згідно виданих останнім довідок про підтвердження пільгового стажу, а розмір пенсії визначено з урахуванням довідок про заробіток, отриманий на підприємстві ДУП м. Москви "Мосгостранс", копії яких наявні у матеріалах справи.

Чинним законодавством України не передбачено звільнення підприємств та організацій від обовязку відшкодувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV лише на тій підставі, що при обрахуванні розміру пенсій пенсійним фондом було враховано заробіток, отриманий громадянами ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 в ДУП м. Москви "Мосгостранс", на підприємствах Російської Федерації. Також законодавством, у такому випадку, не передбачено підстав для відшкодування таких витрат у меншому розмірі підприємством чи організацією, якщо стаж необхідний для призначення пільгової пенсій був набутий на 100% на такому підприємству.

Таким чином, висновки акту позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" за період з 01.01.2012 по 01.06.2015 № 01-21/013 від 16.07.2015 про порушення позивачем вимог ст. 5 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, ч. 1 ст. 2, абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону України Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, абз. 7 ч. 1 ст. 10 Господарського кодексу України та п. 4.8 Статуту КП КТУ зроблені без врахування пріоритету норм міжнародного права.

Крім того, суд звертає увагу, що у довідці зустрічної звірки, яка є додатком до акту ревізії та його невід'ємною частиною, вказано, що зустрічною звіркою порушень законодавства в частині призначення та визначення розмірів пенсій вказаним особам (гр. ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6М.) згідно Довідок, виданих в Російській Федерації не встановлено.

Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Отже, обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються є виключно законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю.

Законність вимоги Кременчуцької обєднаної державної фінансової інспекції від 21.07.2015 № 01-14/1581 Про усунення порушень законодавства може перевірятися судом у разі звернення до суду органу державного фінансового контролю у порядку, передбаченому приписами ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", або у разі звернення до суду підконтрольної установи з позовом про оскарження такої вимоги, а тому в межах даного спору суд не має права надавати правову оцінку вказаній вимозі Кременчуцької обєднаної державної фінансової інспекції від 21.07.2015 № 01-14/1581 Про усунення порушень законодавства.

Пунктом "б" статті 13 Закону України від 05.11.1991 Про пенсійне забезпечення (в редакції від 01.04.2015) передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Пунктом "з" передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 30 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058) Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058) та п.6.7 ч. 6 "Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону 1058, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Розмір сум до відшкодування визначається органами ПФУ в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам. Такі розрахунки управлінням ПФУ надсилалися на адресу відповідача.

Виключення в законі та можливість звільнення від обовязку відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій Пенсійному фонду України з підстав зазначених в акті ревізії № 01-21/013 від 16.07.2015 відсутні.

При цьому, суд зауважує, що вказаним актом не перевірялось нарахування витрат на виплату та доставку пенсій переліченим особам за червень 2015 року, що є предметом спору у даній справі, а також вказаний акт не направлений на встановлення зобов'язань для УПФ в м. Кременчуці.

Відповідно до ч. 2 ст.22 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду для: підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання пенсійних виплат згідно із цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом; надання застрахованій особі на її вимогу або у випадках, передбачених цим Законом; надання страховим організаціям, які здійснюють страхування довічних пенсій; надання аудитору, який відповідно до цього Закону здійснює аудит Накопичувального фонду.

Враховуючи вищезазначене, суми відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій визначаються за розмірами пенсій, отриманих внаслідок обрахування доходів вказаних осіб, а відомості персоніфікованого обліку враховуються управлінням під час призначення пенсій та визначення розміру пенсій, обрахування стажу та заробітку.

Суд наголошує, як зазначено в Довідці зустрічної звірки № 01-21/081 від 06.07.2015. зустрічною звіркою порушень законодавства в частині призначення та визначення розмірів пенсій ОСОБА_6, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 згідно довідок виданих в Російській Федерації не встановлено (а.с. 147-158).

Згідно із частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Статтею 70 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Крім того, суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення вимог комунального підприємства "Кременчуцьке тролейбусне управління" до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державна фінансова інспекція в Полтавській області про визнання незаконним, протиправним та скасування розміру заборгованості - відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову комунального підприємства "Кременчуцьке тролейбусне управління" до Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державна фінансова інспекція в Полтавській області про визнання незаконним, протиправним та скасування розміру заборгованості - відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови виготовлено 17 серпня 2015 року.

СуддяІ.Г. Ясиновський