Постанова № 48767365, 03.08.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2015
Номер справи
804/8394/15
Номер документу
48767365
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2015 р. Справа № 804/8394/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юхно І.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «Фінгруп Фактор» про стягнення 17000,00 грн. , -

ВСТАНОВИВ:

03.07.2015 р. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «Фінгруп Фактор», про стягнення штрафу в сумі 17000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 02.12.2014 р. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг складено акт №202/16/03-ФК про правопорушення законодавства про фінансові послуги. Вказаним актом зафіксовано факт порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «Фінгруп Фактор» ст. 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»; підпунктів «а» та «б» пункту 2.4 розділу 2 Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 27.01.2004 р. №27, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.04.2004 р. за №431/9030, а саме: неподання звітних даних за 3 квартал 2014 р. до Нацкомфінпослуг. На підставі якого була прийнята постанова №202/16/03/01-ФК від 19.12.2014 р. та застосовано штраф у розмірі 17000,00 грн., який у добровільному порядку відповідачем несплачений.

Позивач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи. Надав до суду 03.08.2015 року та 10.08.2015 року клопотання про розгляд справи без участі представника.

Відповідач в судове засідання не з'явився. Судом було направлено відповідачу копію ухвали про відкриття провадження за цим адміністративним позовом на адресу, зазначену в ЄДР, однак, на адресу суду повернувся конверт з приміткою поштового відділення від 20.07.2015р. про причини невручення адресату вибув з місця реєстрації. Заперечень проти позову до суду від відповідача не надійшло.

Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення позивача та відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи із їх участю та реалізації ними права судового захисту своїх прав та інтересів.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Отже, враховуючи зазначені вище підстави, суд вирішив розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг визначаються Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 № 2664-III (далі - Закон України № 2664-III).

Відповідно до ст.21 Закону України №2664-III (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) встановлено, що державне регулювання ринків фінансових послуг, зокрема, щодо інших ринків фінансових послуг здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. Державне регулювання діяльності з надання фінансових послуг здійснюється відповідно до цього Закону та інших законів України.

Згідно з п.4 ч.1 ст. 20 вказаного вище Закону України встановлюється, що державне регулювання діяльності з надання фінансових послуг здійснюється шляхом застосування уповноваженими державними органами заходів впливу.

За приписами ч.1 ст.39 Закону України № 2664-III у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Згідно ст.40 Закону України № 2664-III, пп.3 п.2.1 Розділу ІІ Положення про застосування національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого Нацкомфінпослуг від 20.11.2012р. №2319 (далі - Положення №2319) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати заходи впливу, в тому числі накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Статтею 41 Закону передбачено, що уповноважений орган застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за:

1) провадження діяльності на ринках фінансових послуг, для якої законом встановлені вимоги щодо одержання ліцензії та/або реєстрації, без відповідної ліцензії та/або реєстрації - у розмірі від 1000 до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

2) неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

3) ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпорядження, рішення Уповноваженого органу про усунення порушення щодо надання фінансових послуг - у розмірі від 100 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно вимог п.2.4 розділу ІІ Положення №2319 рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) на особу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, приймається у вигляді постанови уповноваженої особи Нацкомфінпослуг.

Пунктом 1.12 розділу ІІ вказаного вище Положення передбачає, що належним чином оформлені акт про правопорушення, рішення Нацкомфінпослуг або уповноваженої особи Нацкомфінпослуг про результати розгляду справи про правопорушення вважається надісланим особі, якщо їх надіслано особі поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис.

Відповідно до ст.14 Закону України № 2664-III встановлено, що фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

Так, як вбачається із матеріалів справи, 02.12.2014 р. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг складено акт №202/16/03-ФК про правопорушення законодавства про фінансові послуги. Вказаним актом зафіксовано факт порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «Фінгруп Фактор» ст. 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»; підпунктів «а» та «б» пункту 2.4 розділу 2 Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 27.01.2004 р. №27, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.04.2004 р. за №431/9030, а саме: неподання звітних даних за 3 квартал 2014 р. до Нацкомфінпослуг.

Вказаний акт було направлено відповідачеві 04.12.2014р., що підтверджується копією супровідного листа від 03.12.2014р., копією рекомендованого повідомлення, які наявні в матеріалах справи.

19.12.2014р. за результатами розгляду акту про правопорушення законодавства про фінансові послуги, уповноваженою особою позивача була прийнята постанова №202/16/03/01-ФК згідно якої до відповідача за вказані вище порушення чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг України було застосовано штраф у розмірі 17000,00грн.

Зазначена постанова була направлена на адресу відповідача 23.12.2014р., що підтверджується копією супровідного листа від 22.12.2014р., копією поштового повідомлення та копією списку згрупованих поштових відправлень від 23.12.2014р.

Згідно до ч.3 ст.41 Закону України № 2664-III штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку, а також відповідно до абз.3 п.2.4 розділу ІІ Положення №2319 у разі несплати штрафу особою у добровільному порядку у строк, передбачений постановою, він стягується Нацкомфінпослуг у судовому порядку.

Відповідно до ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про те, що факт порушення відповідачем вимог діючого законодавства доведений, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 69, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «Фінгруп Фактор» про стягнення заборгованості в сумі 17000,00 грн. - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «Фінгруп Фактор» (ЄДРПОУ 38945479) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) 00 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, зазначені в ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Суддя ОСОБА_1 Постанова не набрала законної сили станом на 03.08.2015р.

СуддяІ.В.Юхно

З оригіналом згідно

Помічник суддіО.В.Станчева