ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2015 р. Справа № 804/8172/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Юхно І.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Дніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
Дніпродзержинська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області звернулася до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 122 460, 44 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем в порушення вимог ст. 67 Конституції України та Податкового кодексу України не було сплачено суми податкових зобовязань з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, податку на додану вартість, єдиного внеску у встановлені законом строки. В добровільному порядку суму податкового боргу відповідач не сплачує, що стало підставою для звернення податкового органу до суду з даним позовом.
Позивач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується розпискою про отримання ухвали про відкриття провадження по справі та повістки 16.07.2015 року. Надав до суду 23.07.2015 року клопотання про розгляд справи без участі представника.
Відповідачу на адресу зазначену в ЄДРПОУ було направлено копію ухвали про відкриття провадження по справі та повістку, які були отримані 16.07.2015 року. Про причини неявки не повідомив, заперечень проти позову та доказів по справі до суду не надав.
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи із його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив.
Правовідносини щодо нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, податку на додану вартість, єдиного внеску регулюються, зокрема, положеннями ПК України та Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 08.07.2010р. за № 2464-VІ
Згідно ч.1 ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.
Відповідно до ст.16 ПК України платники податків зобов'язані сплачувати належні суми податків у встановлені законом терміни.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрований 03.10.2001 року, та перебуває на обліку платників податків у Дніпродзержинській ОДПІ.
Відповідно до п.п. 16.1.3 та 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі ПК України) платник податків зобов'язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно до п.36.1, п.36.2 ст.36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Відповідно до п.46.1 ст.46 ПК України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно до п.54.1 ст.54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було подано Дніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області податкові декларації щодо сплати податку на додану вартість а саме:
-декларація по ПДВ № НОМЕР_2 від 10.09.2014 на суму 792,00грн (копія міститься в матеріалах справи),
-декларація по ПДВ № НОМЕР_3 від 09.10.2014 на суммуі 295,00грн (копія міститься в матеріалах справи),
-декларація по ПДВ № НОМЕР_4 від 10.11.2014 на сумму 316,00грн (копія міститься в матеріалах справи),
-декларація по ПДВ № НОМЕР_5 від 16.12.2014 на сумму 109,00грн (копія міститься в матеріалах справи),
Також за результатами планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 за період з 01.01.2006 року по 31.12.2008 року, оформленої актом №2240/295/17-328-2637721014 від 08.05.2009 року, встановлені порушення п.п 7.3.1 п. 7.3, п.п 7.4.5 п. 7.4, п.п 7.7.1 п. 7.7 ст.7 Закону України від 03.04.1997 року «Про податок на додану вартість»; п.п 4.2.8 п. 4.2 ст. 4, п.п 8.1.3 п. 8.1 ст. 8, п. 19.1 ст. 19 ЗУ «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-IV від 22.05.2003 року; п.1 ст. 1,ст..2, ст..5 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва» № 727/98 від 03.07.1998 року, на внаслідок яких було прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.05.2009 року № НОМЕР_6 про збільшення суми грошового зобовязання по податку на додану вартість за основним платежем в розмірі 15108 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 2569 грн.
Таким чином, станом на 19.06.2015 року податковий борг по податку на додану вартість, становить 24 219,00грн.
Щодо заборгованості з податку на доходи фізичних осіб, судом встановлено, що у відповідача виникла заборгованість внаслідок самостійно задекларованих платником податків податкових зобов'язань протягом 2014-2015 року, а саме:
- додаток 5 до розділу III податкової декларації про майновий стан і доходи №9089707140 від 06.02.2014. Розмір квартальних авансових платежів з податку, що підлягають сплаті до наступному за звітним році, складає 481,70 грн., по терміну 14.11.2014 нараховано 481, 70 грн (копія міститься в матеріалах справи).
- податкова декларація про майновий стан і доходи N НОМЕР_7 від 02.02.2015, по термін) нараховано 928,01грн ( копія міститься в матеріалах справи).
Також за результатами планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 за період з 01.01.2006 року по 31.12.2008 року, оформленої актом №2240/295/17-328-2637721014 від 08.05.2009 року, встановлені порушення п.п 7.3.1 п. 7.3, п.п 7.4.5 п. 7.4, п.п 7.7.1 п. 7.7 ст.7 Закону України від 03.04.1997 року «Про податок на додану вартість»; п.п 4.2.8 п. 4.2 ст. 4, п.п 8.1.3 п. 8.1 ст. 8, п. 19.1 ст. 19 ЗУ «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-IV від 22.05.2003 року; п.1 ст. 1,ст..2, ст..5 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва» № 727/98 від 03.07.1998 року, на внаслідок яких було прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.05.2009 року № НОМЕР_8 про збільшення суми грошового зобовязання по прибутковому податку на доходи від підприємницької діяльності за основним платежем в розмірі 4903,66 грн.
Відповідно п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Дніпродзержинською ОДПІ на суму непогашеного узгодженого грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб було нараховано пеню в розмірі 94,52 грн.
Таким чином, на час розгляду справи податковий борг відповідача з податку на додану вартість складає 24219 грн., з податку на доходи фізичних осіб 6407,89 грн.
Щодо заборгованості відповідача з єдиному внеску для фізичних осіб підприємців, суд зазначає наступне.
Відповідно до Закону України від 04.07.2013 року № 406-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у звязку з проведенням адміністративної реформи» адміністрування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування з 01 жовтня 2013 року покладено на Міністерство доходів і зборів з фізичних осіб.
З липня 2010 року, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» №2464-VI (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що відповідно до пункту 4 ч. 1. ст.4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» №2464-VI (зі змінами, внесеними відповідно до Закону № 77-VII від 28.12.2014 року) встановлено, що відповідно до пункту 4 ч. 1. ст.4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Отже, Законом України від 08.07.2010р. № №2464-VI встановлено обов'язкову сплату підприємцями - фізичними особами на спрощеній системі оподаткування єдиного внеску.
Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.
В ч. 8 ст. 9 Закону №2464-VI зазначено, що платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Заборгованість по єдиному внеску для фізичних осіб - підприємців, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування, які проводять незалежну професійну діяльність в сумі 91 833,55грн. у фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 виникла за результатами:
-донарахувань за актом про результати документальної планової невиїзної перевірки від 12.02.2014 № 559/04-03-17-03/НОМЕР_1, на підставі якого Дніпродзержинською ОДПІ було винесено податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_9 від 18.03.2014 про збільшення суми грошового зобов'язання на суму 81 228,13грн. та нарахування за штрафними фінансовими санкціями на 8 297,66 грн
- самостійно задекларованих платником податків зобов'язань за 2014 рік в сумі 6773,44грн., про що свідчить звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску N НОМЕР_10 від 02.02.2015 року (копія міститься в матеріалах справи).
Згідно ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
На виконання вищезазначеної норми, 15.04.2014 року Дніпродзержинською ОДПІ сформовано вимогу № Ф-1103-25 про зобовязання відповідача сплатити суму боргу в розмірі 88405,11 грн, яка була направлена засобами поштового звязку, та отримана відповідачем 06.05.2014 року (копія міститься в матеріалах справи).
Відповідачем сума, визначена в зазначених податкових деклараціях, сплачена не була, докази її оскарження в матеріалах справи відсутні.
Таким чином загальна сума заборгованості відповідача на момент звернення до суду склала 122 460,44 грн, з яких: 6 407,89 сума податку на доходи з фізичних осіб; 24 219,00 грн сума податку на додану вартість; 91 833,55 сума заборгованості з єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців, що підтвержується довідками про заборгованість фізичної особи підприємця ОСОБА_1 перед бюджетом станом на 19.06.2015 року (копії містяться в матеріалах справи).
При досліджені матеріалів справи в судовому засіданні встановлено, що на день розгляду справи судом, відповідачем податковий борг не сплачено, докази оскарження в матеріалах справи відсутні.
Згідно п.14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.87.2 ст. 87 Податкового Кодексу України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до п.87.11 ст. 87 Податкового Кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Відповідно до п.95.1 ст. 95 Податкового Кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п.95.4 ст. 95 Податкового Кодексу України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, до юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 69, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь бюджету в рахунок погашення боргу:
-по податку на додану вартість в розмірі 24 219 (двадцять чотири тисячі двісті девятнадцять) гривень 00 копійок (код платежу 14010100, одержувач: відділення Державного казначейства в м. Дніпродзержинську, код ЄДРПОУ 38028588, назва банку УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012, р/р 31110029700013;
-по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 6407 (шість тисяч чотириста сім) гривень 89 копійок (код платежу 11010500, одержувач: відділення Державного казначейства в м. Дніпродзержинську, код ЄДРПОУ 38028588, назва банку УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012, р/р 33119341700013);
-по єдиному внеску для фізичних осіб-підприємців, у тому числі які обрали спрощену систему оподаткування, які провадять незалежну професійну діяльність в розмірі 91 833 (девяносто одна тисяча вісімсот тридцять три) гривні 55 копійок (код платежу 71040000, одержувач: відділення Державного казначейства в м. Дніпродзержинську, код ЄДРПОУ 38028588, назва банку УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012, р/р 37196204000471).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Суддя ОСОБА_2