ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"27" березня 2012 р. Справа № 5019/151/12
За позовом Заступника прокурора м.Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради
до відповідача ОСОБА_1 підприємницької діяльності ОСОБА_2
про спонукання до укладення договору оренди земельної ділянки
Суддя Мамченко Ю.А.
Представники:
від позивача: представник ОСОБА_3 (довіреність №08-1907 від 27.12.2011 року);
від відповідача: ОСОБА_2;
від Прокуратури: ОСОБА_4 (посвідчення №94 від 16.11.2011 року)
Статті 20, 22, 91, 107 Господарського процесуального кодексу України розяснені.
Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.
Протокол судового засідання складено відповідно до статті 81-1 ГПК України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Заступник прокурора м.Рівне звернувся до господарського суду Рівненської області в інтересах держави в особі Рівненської міської ради з позовом до ОСОБА_1 підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про спонукання до укладення з позивачем договору оренди земельної ділянки на умовах, визначених проектом договору від 24.11.2011 року.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач у відзиві на позовну заяву та в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив зазначивши наступне: позовна заява не містить посилання на обставини, що свідчать про порушення чи загрозу інтересам держави.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п.288.1 ст.288 ПКУ). Пункт 14.1.147. цього кодексу визначає, що плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Відповідно до пункту 290.1. Податкового кодексу України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю. Згідно пункту 4 частини 1 статті 69 Бюджетного кодексу України плата за землю зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
Із згаданих норм слідує, що орендна плата у випадку укладання договору оренди земельної ділянки зараховується лише до бюджету Рівненської міської ради. Тобто, у випадку використання земельної ділянки без договору оренди, який реєструється у встановленому законодавством порядку порушується право на отримання орендної плати за користування земельної ділянки не держави, а територіальної громади, представником якої є Рівненська міська рада. Крім того, відповідно до п.12 Перехідних положень ЗК України, розпорядниками земельних ділянок в межах населеного пункту (м.Рівне) є не орган виконавчої влади, а орган місцевого самоврядування, в даному випадку - Рівненська міська рада.
Враховуючи вказане, предмет спору (спонукання на укладення договору оренди земельної ділянки комунальної власності) не стосується інтересів держави, а тому прокурор не наділений повноваженнями щодо звернення до господарського суду із вказаним позовом в інтересах Рівненської міської ради. Разом з тим, Рівненська міська рада володіє необхідним обсягом цивільної правоздатності та відповідно до статті 1 ГПК України має право самостійно звертатися до господарського суду для захисту своїх порушених прав.
Відповідач зазначив, що як на підставу свого позову прокурор посилається на те, що Рівненською міською радою було прийнято рішення №1897 від 02.10.2008 року, яким передано земельну ділянку площею 108,78 кв.м. (умовна частка) для обслуговування магазину товарів продовольчої групи з відділом супутніх товарів.
Відповідно до частини 3 статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Відповідно до вказаного пункту, відповідач звернувся із заявою про передачу земельної ділянки в оренду. До цієї заяви було подано графічний матеріал де була зазначена чітка кофігурація земельної ділянки та її межі. Вказана заява і графічний матеріал у відповідача відсутні, оскільки вона була в одному примірнику і знаходиться в Рівненській міській раді.
Відповідач стверджує, що після подачі до Рівненської міської ради заяви про надання земельної ділянки він не замовляв, не оплачував та не погоджував проекту, розроблення якого є передумовою передачі ділянки в оренду. Відтак, посилання позивача на те, що відповідачем було замовлено, оплачено та погоджено проект землеустрою про відведення мені в оренду земельної ділянки не відповідає дійсності.
Відповідач стверджує, що позивачем самовільно, нехтуючи заявою, позбавляючи його права на виготовлення проекту відведення, всупереч статті 124 ЗК України прийнято рішення про передачу умовної частки земельної ділянки.
Зважаючи на вказане, на думку відповідача, Рівненською міською радою було порушено порядок передачі земельної ділянки в оренду, який передбачений ст.ст.123, 124 ЗК України, безпідставно прийнято рішення №1897 від 02.10.2008 року в частині передачі йому в оренду умовної частки земельної ділянки; передано неіснуючий (не передбачений законодавством) предмет оренди, а саме: умовна частка земельної ділянки в оренду.
Договір оренди земельної ділянки, який є предметом спору не може бути укладений, оскільки він не відповідає законодавству України, типовому договору оренди земельної ділянки, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220 (зокрема пункти: 9, 13, 28, 35, 36). Предметом договору оренди є не земельна ділянка, а умовна її частка.
Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідач зазначає, що проект договору оренди земельної ділянки не містить істотних умов, передбачених чинним законодавством для даного виду договорів. Крім того, не може бути надано в оренду або у власність землю під окремим приміщенням багатоповерхового будинку, оскільки не можливо створити об'єкт земельних відносин - земельну ділянку, не порушуючи єдиний комплекс нерухомого майна - виділити приміщення будинку як окрему будівлю та надати йому окрему адресу, яка необхідна для визначення місця розташування земельної ділянки як складова поняття "земельна ділянка".
Крім того, відповідач не погоджується із пунктом 9 запропонованого договору оренди земельної ділянки, відповідно якого від буде зобовязаний сплачувати орендну плату починаючи із моменту прийняття рішення Рівненської міської ради про передачу в оренду земельної ділянки, а саме із 02.10.2008 року. Вказаний пункт суперечить пункту 288.1. Податкового кодексу Україна, оскільки підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Заслухавши в судовому засіданні представників сторін, вивчивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, місцевий господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
При винесенні рішення суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст.121 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
Право на звернення прокурора в суді в інтересах держави передбачено п.6 ст.20, ст.36-1 ОСОБА_5 України «Про прокуратуру».
Згідно ст.36-1 ОСОБА_5 України «Про прокуратуру»представництво прокуратурою інтересів громадян або держави в суді полягає у здійсненні прокурором від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовом про захист держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.
Рішенням Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року визначено, що прокурор або його заступник подають до господарського суду позов в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, тобто органу влади чи органу місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Земельним кодексом України та ОСОБА_5 України «Про оренду землі»передбачений порядок передачі земельних ділянок в оренду фізичним та юридичним особам.
Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ст.93 Земельного кодексу України, ст.1 ОСОБА_5 України «Про оренду землі»).
Підпункт 34 ч.1 ст.26 ОСОБА_5 України «Про місцеве самоврядування в Україні»визначає виключну компетенцію міських рад у вирішенні відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Вказана норма закону є одним із засобів забезпечення провідної ролі міських рад як органів міського самоврядування, які покликані представляти відповідні територіальні громади та здійснювати від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування. Виключна компетенція місцевих рад означає, що ніякі інші органи чи посадові особи не мають права приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції рад.
Відповідно до приписів ст.16 ОСОБА_5 України «Про оренду землі»особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання), розгляд якої і надання земельної ділянки в оренду проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, при цьому, сторони укладають договір оренди землі лише у разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду.
Згідно ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками з земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Ст.144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Ст.25 ОСОБА_5 України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що міські ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законам до їх відання.
Частиною 1 ст.59 ОСОБА_5 України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до Земельного кодексу України і ОСОБА_5 України «Про місцеве самоврядування в Україні»вирішення питань щодо передачі земель комунальної власності у власність чи користування, оренду громадянам та юридичним особам є виключним правом міської ради, як суб'єкта права власності на землю.
Ст.12 Земельного кодексу України визначає повноваження міських рад у галузі земельних відносин на території міст, і пункт «а»передбачає розпорядження землями територіальних громад.
Ст.71 ОСОБА_5 України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.
Статтею 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно ч.1 ст.122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
ОСОБА_5 України «Про оренду землі»та Земельного кодексу України передбачають обов'язок для особи, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду здійснити певні дії з метою юридичного оформлення права користування земельною ділянкою.
Згідно наявних в матеріалах справи доказів, відповідач відповідно до вимог ст.16 ОСОБА_5 України «Про оренду землі»та ст.123 Земельного кодексу України замовив, оплатив та погодив в установленому порядку проект відведення земельної ділянки з усіма відповідними органами та службами, тобто, дотримався порядку набуття права оренди на земельну ділянку.
В матеріалах справи наявне звернення суб'єктів підприємницької діяльності, юридичних осіб та громадян-співвласників нерухомого майна на вул.Данила Галицького, 9, в тому числі СПД ОСОБА_2, у якому вказані особи просять надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років для обслуговування прибудинкової території будинковолодіння №9 на вул.Данила Галицього загальною площею 0,9066 га..
Рішенням Рівненської міської ради від 11.04.2008 року №1486 «Про надання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення та закріплення меж прибудинкових території за будинковолодінням №9 на вул.Данила Галицького»надано згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення та закріплення меж прибудинкової території в зоні житлової забудови за будинковолодінням №9 на вул.Данила Галицького орієнтовною площею 9066 кв.м. для надання в оренду на 49 років, в тому числі субєкту підприємницької діяльності ОСОБА_2 (ідент. номер НОМЕР_1) для обслуговування магазину товарів продовольчої групи з відділом супутніх товарів на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 11.11.2003 року (р№3395879).
На виконання вищевказаного рішення був виготовлений Проект землеустрою 2009МФ 13 РВРЕ 000109.
Протоколом обстеження та закріплення меж земельної ділянки від 12.12.2008 року, підписаним в тому числі й СПД ФО ОСОБА_2, межі земельної ділянки по вул.Д.Галицького, 9 в натурі закріплені межовими знаками.
30.05.2008 року на виконання рішення Рівненської міської ради №1486 від 11.04.2008 року, інженером землевпорядником на основі документів, що підтверджують право власності кожного землекористувача на нерухоме майно складено протокол, в якому розраховані та погоджені земельні частки (без виділення їх в натурі) на використання земельної ділянки загальною площею 0,9066 га. землекористувачам: в тому числі СПД ФО ОСОБА_2. Згідно вказаного протоколу ОСОБА_2 у відповідності до частки майна, яке належить кожному землекористувачу на праві власності земельна частка склала 108,78 кв.м.. Протокол погоджений відповідачем.
02.10.2008 року Рівненською міською радою прийнято рішення №1897 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул.Данила Галицького, 9».
Пунктом 1. цього рішення затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки суб'єктам підприємницької діяльності, юридичним особам та громадянам-співвласникам нерухомого майна на вул. Данила Галицького, 9.
Пунктом 3 вказаного рішення СПД ОСОБА_2 надано в оренду на сорок дев'ять років земельну ділянку площею 108,78 кв.м (умовна частка) на вул.Данила Галицького, 9 для обслуговування магазину товарів продовольчої групи з відділом супутніх товарів (на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 11.10.2003 року №3395879).
Пунктом 4 рішення СПД ОСОБА_2 зобов'язано укласти договір оренди в тримісячний термін з дня прийняття цього рішення, про що відповідач неодноразово повідомлявся листами управління земельних відносин від 10.12.2008 року №2239, від 28.01.2009 року №139, від 20.07.2009 року №948.
Згідно ч.1-2 ст.120 Земельного кодексу України та ст.377 Цивільного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Згідно ч.4 ст.120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Згідно ч.5 ст.120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди.
Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно ч.5 ст.126 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Зважаючи на те, що необхідною передумовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній (комунальній) власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки в оренду, зобов'язання укласти такий договір відповідно до Земельного кодексу України є правом позивача на звернення до суду, що обумовлене наявністю відмови відповідача в оформленні земельної ділянки.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації, при цьому примус до укладення договору за рішенням суду за відсутності волевиявлення відповідача на укладення договору оренди землі відповідає вимогам ч.1 ст.187 Господарського кодексу України щодо обов'язковості укладення такого договору, оскільки суд вправі задовольнити позов про укладення договору в разі, якщо встановить, що існує правовідношення, в силу якого сторони зобов'язані укласти договір, але одна із сторін ухилилася від цього.
З набуттям права власності на нерухоме майно у СПД ОСОБА_2 виник обов'язок щодо оформлення права на оренду земельної ділянки та по сплаті за неї, оскільки згідно ст.206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним і об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Таким чином, рішення Рівненської міської ради від 02.10.2008 року №1897 прийняте в межах чинного законодавства України та підлягає обов'язковому виконанню СПД ОСОБА_2, відповідно до ст.73 ОСОБА_5 України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Однак, відповідач ухиляється від оформлення права користування земельною ділянкою і, відповідно, від сплати орендної плати за неї, що також підтверджується наступним.
Рівненською міською радою надіслано ОСОБА_2 проект договору оренди землі, в силу вимог статей 179, 181 Господарського кодексу України, статей 638, 641 Цивільного кодексу України (проект від 24.11.2011 року за вих.№08-1747), що підтверджується фіскальним чеком від 29.11.2011 року.
Відповідно до положень ст.181 Господарського кодексу України Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо).
Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.
Відповідач, одержавши підписаний позивачем договір оренди земельної ділянки, зобов'язаний був у 20-денний термін підписати його або надати позивачу два примірники протоколу розбіжностей з підписаним договором.
Відповідачем проект договору підписано не було, протокол розбіжностей не складено, та листом повідомлено Рівненську міську раду про відхилення пропозиції укласти договір.
Згідно статті 13 Конституції України земля, її надра є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Ст.14 Конституції визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до ст.142 Конституції матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Ст.143 Конституції визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Згідно ст.68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно дотримуватись Конституції України та ОСОБА_5 України.
За вказаних обставин рішення Рівненської міської ради про передачу відповідачу в оренду земельної ділянки є обов'язковим до виконання на відповідній території, а відтак відсутні правові підстави вважати що порушено виключну компетенцію міської ради на передачу в оренду земельної ділянки. Рівненська міська рада відповідно до наданих їй Конституцією України повноважень та у встановлений чинним законодавством спосіб реалізувала надане їй право розпорядитися земельною ділянкою, прийнявши відповідне рішення; натомість відповідний договір оренди земельної ділянки відповідачем не укладено.
Враховуючи положення ст.13 Цивільного кодексу України та ч.2 ст.193 Господарського кодексу України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та досягнення загальногосподарського інтересу, відповідач неправомірно ухиляється від оформлення права користування земельною ділянкою і, відповідно, від сплати орендної плати за неї, а також від підписання надісланих позивачем примірників договорів оренди, чим порушується загальний порядок укладення договорів, передбачених статтею 181 Господарського кодексу України.
Оскільки відповідачем у встановленому порядку було набуто право власності на об'єкт нерухомого майна, який знаходиться на спірній земельній ділянці, що в силу положень ст.120 Земельного кодексу України та ст.377 Цивільного кодексу України надає право позивачеві вимагати від відповідача оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку.
Відповідно до положень ч.3 ст.179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно зі ст.15 ОСОБА_5 України «Про оренду землі»істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Надісланий позивачем проект договору оренди земельної ділянки містить істотні умови передбачені ст.15 ОСОБА_5 України «Про оренду землі».
Відповідач зазначає, що п.9 Договору щодо обчислення розміру орендної плати з моменту прийняття Рівненською міською радою рішення про надання земельної ділянки в оренду (Рішення Рівненської міської ради №1897 від 02.10.2008 року) суперечить пункту 288.1. Податкового кодексу Україна, оскільки підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Проте, відповідно до п.8 Рішення Рівненської міської ради №1897 від 02.10.2008 року, вирішено попередити землекористувача про те, що нарахування орендної плати за земельні ділянки проводиться з дня прийняття Рівненською міською радою Рішення про надання в оренду земельних ділянок (відповідно до Рішення Рівненської міської ради від 17.10.2006 року №264 «Про внесення змін до Положення «Про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради»).
Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
В матеріалах справи відсутні докази скасування Рішення Рівненської міської ради від 17.10.2006 року №264 «Про внесення змін до Положення «Про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради»та Рішення Рівненської міської ради від 02.10.2008 року №1897 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул.Данила Галицького, 9».
З врахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Згідно ч.3 ст.84 Господарського процесуального кодексу України у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір - умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.
Керуючись ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд
ВИРІШИВ
1. Спонукати суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 укласти з Рівненською міською радою договір оренди земельної ділянки площею 108,78 м2 (умовна частка) на вул.Данила Галицького, 9 в наступній редакції:
ДОГОВІР ОРЕНДИ
Рівненська міська рада (місцезнаходження: м.Рівне, вул.Соборна, 12-А, код ЄДРПОУ 34847334) - далі «Орендодавець», в особі міського голови ОСОБА_6, який діє на підставі ст. 42 ОСОБА_5 України «Про місцеве самоврядування в Україні», - з однієї сторони, та суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), - далі у тексті «Орендар», - з другої сторони, уклали цей договір про нижченаведене:
Предмет договору
1.Орендодавець надає, а Орендарі приймають в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування магазину товарів з продовольчої групи з відділом супутніх товарів, яка знаходиться в м.Рівне на вул.Данила Галицького, 9.
Об'єкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 108,78 квадратних метрів (умовна частка), за рахунок земель житлової та громадської забудови.
3. На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна.
4. В оренду передається земельна ділянка.
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 100617-69 грн. (сто тисяч шістсот сімнадцять грн. 69 коп.) розрахунок виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному.
6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, немає недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини - відсутні.
Строк дії договору
8.Договір укладено на 49 (сорок дев'ять) років. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
Орендна плата
9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 6540 - 15 грн. (шість тисяч п'ятсот сорок грн. 15 коп.), що становить 6,50 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному, станом на 01 січня 2011 року.
Сторони погоджуються, що орендна плата за землю справляється з моменту прийняття Рівненською міською даю рішення про надання земельної ділянки в оренду (рішення Рівненської міської ради №1897 від 02 жовтня 18 року).
10.Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
11. Орендна плата сплачується Орендарем щомісячно, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33219815700002 в управління ДКУ в Рівненській області МФО 833017, код 13050500, одержувач: Місцбюджет м. Рівне УБФ, ЗКПО 22586331. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього договору. Орендар зобов'язується уточнювати платіжні реквізити і назву отримувача орендної плати.
12. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.
13. Розмір орендної плати може змінюватися Орендодавцем в односторонньому порядку. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал.
Зміна розміру орендної плати при її індексації проводиться без внесення змін до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
Розмір орендної плати переглядається у разі:
-зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, законодавством;
- зміни нормативної грошової оцінки;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
-в інших випадках, передбачених законом.
14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення платежу.
Умови використання земельної ділянки
15. Земельна ділянка передається в оренду - для обслуговування магазину товарів продовольчої групи з відділом супутніх товарів.
16. Цільове призначення земельної ділянки - для обслуговування магазину товарів продовольчої групи з відділом супутніх товарів.
17. Умови збереження стану об'єкта оренди - використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення.
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
18. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення.
19. Орендар має право приступити до використання земельної ділянки, відповідно до її цільового призначення, після набрання чинності цим договором.
20.Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється після державної реєстрації цього договору за актом приймання - передачі.
Умови повернення земельної ділянки
21. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцю земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
22. Здійснені Орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем землі не підлягають відшкодуванню.
24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавці зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
- фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеної права;
-доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.
25. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
26. На орендованій земельній ділянці встановлено обмеження (обтяження) на використання земельні ділянки.
27. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) інших прав третіх осіб на цю ділянку.
Інші права та обов'язки сторін
28. Права орендодавця: у односторонньому порядку (шляхом надсилання Орендареві повідомлення через податкові органи, або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати.
29. Обов'язки Орендодавця: не вчиняти дій, які перешкоджали б Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
30. Права Орендаря:
- приступити до використання земельної ділянки, відповідно її цільового призначення, після набрання чинності цим договором;
- самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до цільового призначення земельної ділянки та умов договору без зміни цільового призначення земельної ділянки;
- вимагати відповідного зменшення орендної плати у випадках, якщо стан використання земельної ділянки погіршився не внаслідок дій чи бездіяльності Орендаря;
-за згодою Орендодавця у порядку, передбаченому законодавством України, передавати у суборенду земельну ділянку або її частину іншій особі.
31. Обов'язки Орендаря: використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;
- своєчасно вносити орендну плату;
- додержуватись екологічної безпеки землекористування, державних стандартів, проектних рішень, міських і забудови, інших чинних у м. Рівне правил і норм щодо користування земельною ділянкою;
- забезпечити охорону та збереження якості землі відповідно до вимог законодавства України;
- забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представників органів державного управління та місцевого самоврядування, органів нагляду і контролю;
- відшкодовувати Орендодавцю шкоду, заподіяну внаслідок дій (бездіяльності) Орендаря, які призвели до погіршення якості земельної ділянки;
- повернути земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення або розірвання цього договору;
- впродовж п'яти днів після набрання чинності цим договором обчислити суму орендної плати у порядку, передбаченому законодавством України, і подати такий розрахунок і копію цього договору до Рівненського міського податкового органу за місцем розташування земельної ділянки; у строки встановлені законодавством України, звітувати перед податковим органом міста про сплату орендної плати.
32. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.
Страхування об'єкта оренди
33. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь час дії договору.
34. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, крім випадків, передбачених п.13 цього договору.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
35. Дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
36. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
37. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, крім випадків вилучення земельної ділянки в зв'язку із систематичною несплатою та використанням земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є підстави, передбачені чинним законодавством України.
38. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи є підставою для розірвання договору.
Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду не переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю ділянку разом з орендарем.
39. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
40. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
41.Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
42.Передача в заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки цим договорі передбачається.
Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий видається Орендарю та органу, який провів його державну реєстрацію.
Невід'ємними частинами договору є:
- план або схема земельної ділянки; розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки виданий управлінням Держкомзему у місті Рівно кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;
- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- акт приймання - передачі об'єкта оренди;
- технічна документація по передачі земельної ділянки в оренду у випадках, передбачених законом.
Реквізити сторін
Орендодавець: Орендар:
Рівненська міська рада ОСОБА_2
м.Рівне, вул.Соборна, 12-А м.Рівне, вул.Каховська, 32
код ЄДРПОУ 34847334 ідентифікаційний код НОМЕР_1
Підписи сторін
Орендодавець ______В.Хомко Орендар ______В.Карпов
2. Стягнути з ОСОБА_1 підприємницької діяльності ОСОБА_2 (33001, м.Рівне, вул.Каховська, 32, ідентиф. код НОМЕР_1) в доход державного бюджету 1073,00 грн. судового збору.
Суддя Мамченко Ю.А.
Повний текст рішення суддею підписаний «02» квітня 2012 року