ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"27" грудня 2011 р. Справа № 5019/2466/11
За позовом Приватне акціонерне товариство "Аптека Рівненського району"
до відповідача 1: Територіальна громада в особі Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області
до відповідача 2: Виконавчий комітет Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача :
Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області
про визнання права власності
Суддя Мамченко Ю. А.
Представники:
від позивача : представник ОСОБА_1 (довіреність 125 від 28.11.2011 року);
від відповідача : ОСОБА_2 селищний голова,голова Виконавчого комітету Клеванської селищної ради ;
від третіх осіб:представники не зявилися.
Статті 20, 22, 91, 107 Господарського процесуального кодексу України роз'яснені.
Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.
Протокол судового засідання складено відповідно до статті 811 ГПК України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне акціонерне товариство "Аптека Рівненського району" звернулося до господарського суду Рівненської області з позовом до територіальної громади в особі Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 29 листопада 2011 року просить визнати неправомірним та скасувати рішення виконавчого комітету Клеванської селищної ради від 10.04.2008 року №63 про оформлення права комунальної власності на 45/100 частини будівлі ВАТ «Аптека», бібліотека по вул.Б.Хмельницького 41-а в смт.Клевань за територіальною громадою смт.Клевань в особі Клеванської селищної ради; визнати за ПрАТ «Аптека Рівненського району»право власності на 45/100 частини будівлі ВАТ «Аптека», бібліотека по вул.Б.Хмельницького 41-в в смт.Клевань приміщення аптеки загальною площею 135,3 кв.м., а саме: 1-1 тамбур площею 0,7 кв.м., 1-2 рецептурна площею 27,5 кв.м., 1-3 кабінет площею 6,6 кв.м., 1-4 матеріальна площею 9,6 кв.м., 1-5 асистентська площею 13,1 кв.м., 1-6 лабораторія площею 13,9 кв.м., приміщення підвалу 1-7 площею 16,2 кв.м., 1-8 площею 24,5 кв.м., 1-9 площею 23,2 кв.м..
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що на території смт.Клевань вул.Б.Хмельницького, 46 знаходиться будівля загальною площею 300,7 кв.м., з яких 135,3 кв.м. використовується за функціональним призначенням як аптечний заклад, інші 165,4 кв.м. використовуються як бібліотека. Частина приміщення в якому розміщено аптека з 1965 року перебувала в оперативному управлінні Центральної аптеки №2 Рівненського району і використовувалося як аптечний заклад №42.
Наказом Начальника Регіонального відділення фонду державного майна України по Рівненській області від 01.02.1996 року №103 було затверджено план приватизації центральної аптеки Рівненського району, перетворено центральну аптеку №2 Рівненського району майно якої приватизується, у відкрите акціонерне товариство «Аптека»Рівненського району, затверджено Статут відкритого акціонерного товариства «Аптека»Рівненського району. Відповідно до плану приватизації в перелік обєктів приватизації Центральної районної аптеки увійшла аптека №42 смт.Клевань І.
22 листопада 2001 року Клеванська селищна рада Рівненського району Рівненської області прийняла рішення №416 про передачу Відкритому акціонерному товариству «Аптека»Рівненського району безкоштовно приміщення аптеки №42 в смт.Клевань, вул.Б.Хмельницького, 46. Зазначене рішення Клеванською селищною радою виконано не було.
За період користування приміщенням аптеки позивачем був здійснений капітальний ремонт приміщення, загальна вартість будівельно-монтажних робіт та затрачених матеріалів склала 211 315,00 грн. Зазначений факт позивач підтверджує висновком спеціаліста будівельно-технічного дослідження №208 від 26.07.2011року.
10 квітня 2008 року Виконавчим комітетом Клеванської селищної ради прийняте рішення за №63 про оформлення права комунальної власності на 45/100 частини будівлі ВАТ «Аптека», бібліотека по вул.Б.Хмельницького, 41а в смт.Клевань за територіальною громадою смт.Клевань в особі Клеванської селищної ради та доручив Рівненському обласному бюро технічної інвентаризації підготувати документи для видачі свідоцтв про право власності на вищезгадану частину будівлі. На виконання вказаного рішення виконавчим комітетом Клеванської селищної ради 23 квітня 2008 року видане Свідоцтво САВ 932834 про право власності на 45/100 частини будівлі ВАТ «Аптека», бібліотека по вул. Б.Хмельницького,41в в смт.Клевань.
Позивач вважає, що Виконавчий комітет Клеванської селищної ради не мав правових підстав оформляти право комунальної власності на спірну частину приміщення, оскільки законним власником приміщення є Приватне акціонерне товариство "Аптека Рівненського району" як правонаступник ВАТ "Аптека Рівненського району".
Ухвалою від 01.12.2011 року, суд залучив до участі у справі в якості співвідповідача Виконавчий комітет Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області.
Відповідач-1 проти позовних вимог заперечив та вказав, що спірна частина приміщення під час приватизації не передавалось у власність ВАТ "Аптека Рівненського району". Рішеннями Клеванської селищної ради від 22.11.2002року №415 та від 19.03.2004 року №274 приміщення ВАТ «Аптека», бібліотека включені до обєктів комунальної власності смт.Клевань. Зазначені рішення позивачем ніколи не оспорювалися та у встановленому законодавством порядку нечинними не визнавалися та не скасовувалися. Отже, у позивача немає підстав для визнання права власності на спірну частину приміщення.
За клопотанням позивача суд ухвалою від 23.12.2011 року залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області.
У письмових поясненнях РВФДМУ по Рівненській області вказує, що в реєстрі державного майна, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств під час приватизації, спірний обєкт не обліковується.
Представник РВФДМУ по Рівненській області в судове засідання не зявився, проте 27.12.2011 року надав на адресу господарського суду Рівненської області клопотання, в якому просить провести слухання справи за відсутності свого представника.
Представник КП «Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації» в судове засідання 27.12.2011 року також не зявився, 26.12.2011 року надіслав на адресу господарського суду Рівненської області клопотання, в якому просить провести слухання справи за відсутності свого представника.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторні, вивчивши подані сторонами письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, місцевий господарський суд прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає.
При винесенні рішення суд
ВСТАНОВИВ
10 квітня 2008 року Виконавчим комітетом Клеванської селищної ради прийняте рішення за №63 про оформлення права комунальної власності на 45/100 частини будівлі ВАТ «Аптека», бібліотека по вул.. Б.Хмельницького,41а в смт.Клевань за територіальною громадою смт.Клевань в особі Клеванської селищної ради та доручено Рівненському обласному бюро технічної інвентаризації підготувати документи для видачі свідоцтв про право власності на вищезгадану частину будівлі.
У Рішенні Виконавчого комітету Клеванської селищної ради 10 квітня 2008 року зазначено, що підставою для його прийняття є рішення виконкому Клеванської селищної ради від 19.03.2004 року №274 «Про перелік обєктів комунальної власності територіальної громади селища з додатком №1 до рішення селищної ради», акт погодження розмежування площ від 30.11.2007 року, підрахунок часток будівлі №41а по вул.Б.Хмельницького смт.Клевань.
Відповідно до інвентаризаційної справи Рівненського обласного бюро технічної інвентаризації власником 45/100 частини нежитлової будівлі ВАТ «Аптека», бібліотека за адресою Рівненська область, Рівненський район, смт.Клевань, вул.Б.Хмельньцького, 41в є територіальна громада смт.Клевань в особі Клеванської селищної ради. Реєстрацію права власності проведено на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно видане 23.04.2008 року Виконавчим комітетом Клеванської селищної ради на підставі Рішення Виконавчого комітету Клеванської селищної ради від 10.04.2008 року № 63.
В матеріалах інвентаризаційної справи наявне Рішення Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області від 19 березня 2004 року №274 «Про перелік обєктів комунальної власності територіальної громади селища», яким затверджено перелік обєктів комунальної власності територіальної громади селища. У Переліку обєктів комунальної власності селища який є Додатком №1 до Рішення Клеванської селищної ради від 19 березня 2004 року №274 зазначено ВАТ «Аптека», бібліотека, смт.Клевань, вул..Б.Хмельницького,41.
Рішенням виконавчого комітету Клеванської селищної ради № 24 від 14 лютого 2008 року будівлі аптеки №42 присвоєно поштову адресу смт.Клевань, вул.Б.Хмельницького,41-В.
Згідно до п.1.1. наявного в матеріалах справи Статуту центральної районної аптеки № 2 Рівненського району зареєстрованого Рішенням виконкому Рівненської районної Ради народних депутатів №5 від 15 січня 1992року Центральна районна аптека є підприємством, заснованим на державній власності. Згідно до п.3.1. цього Статуту до складу підприємства входять аптечні установи , у тому числі Аптека № 42 смт.Клевань І.
Згідно ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування»право комунальної власності - це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування . Відповідно до статті 6 цього Закону первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та законами, є сільські, селищні, міські ради (частина перша статті 10 Закону ).
Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування»встановлено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати обєкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати тощо.
Згідно ч.2 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими субєктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Відповідно до постанов Верховної Ради УРСР від 08.12.1990 року «Про порядок введення в дію Закону Української РСР «Про місцеві Ради народних депутатів Української РСР та місцеве самоврядування», від 26.03.1991 року «Про введення в дію Закону Української РСР «Про власність» 05.11.1991 року Кабінет Міністрів України прийнято постанову №311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю», якою затверджено Перелік державного майна України, що передається у власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності).
Згідно до зазначеного переліку, до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності) передаються: багатопрофільні та спеціалізовані лікарні для дорослих і дітей, пологові будинки, госпіталі для інвалідів Вітчизняної війни, диспансери, поліклініки, санаторії для лікування дорослих і підлітків, хворих на туберкульоз, дитячі спеціалізовані санаторії, станції переливання крові, станції швидкої та невідкладної медичної допомоги, будинки дитини, санітарно-епідеміологічні, дезинфекційні станції, бюро судово-медичної експертизи та паталого-анатомічні бюро, центри "Здоров"я", аптечні склади, магазини аптечні та оптики, будинки-інтернати для перестарілих та інвалідів, бальнео- і грязелікарні, молочні кухні, лікарні, амбулаторії, фельдшерсько-акушерські пункти, медичні бібліотеки, медичні училища, інші місцеві підприємства, організації та установи, крім тих, що перебувають у відомчому підпорядкуванні.
У відповідності до Постанови КМУ від 13.10.1992 року №577 "Про передачу майна, яке перебуває у загальнодержавній власності, до комунального власності областей та м.Севастополя" спірні будівлі передаються до комунальної власності і у відповідності до законодавства обєкти, які перебувають на певній адміністративно-територіальній одиниці належать тій чи іншій територіальній громаді.
З матеріалів інвентаризаційної справи судом встановлено, що спірне майно було створене до 1996 року.
Відповідно до Розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 01.11.1995 року №174 «Про приватизацію центральних районних аптек Рівненської області»затверджено перелік центральних районних аптек, які перебувають у комунальній власності області і підлягають приватизації шляхом перетворення їх у акціонерні товариства, згідно з додатком. До переліку було включено Рівненську центральну районну аптеку №2.
Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року №7/5 (в редакції від 28 січня 2003 року ) «Про затвердження Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно»визначено перелік правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна. Відповідно до пункту 15 означеного переліку, правовстановлювальним документом є накази засновників відкритих акціонерних товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), з додатком - переліком об'єктів нерухомого майна про передачу у власність цих об'єктів акціонерним товариствам та акт приймання-передавання зазначеного майна, підписаний у встановленому порядку.
Відповідно до «Порядку підтвердження права власності на нерухоме майно», затвердженого наказом Фонду державного майна України від 22.07.1998 року №1450 Начальником Регіонального відділення ФДМУ по Рівненській області ОСОБА_3 виданий Наказ №304 від 17.08.2001 року, яким затверджений перелік нерухомого майна, що передається у власність Відкритому акціонерному товариству «Аптека Рівненського району».
Означений перелік не містить будівлі аптеки №42 смт.Клевань, отже зазначене приміщення у власність Відкритого акціонерного товариства «Аптека Рівненського району»під час приватизації не передавалося.
З огляду на вищевикладене, позивач не довів суду обставин стосовно того, що ВАТ «Аптека Рівненського району»у процесі приватизації було передано у власність будівлю аптеки №42, що знаходиться за адресою у смт.Клевань Рівненського району Рівненської області.
Відповідно до пункту 20 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування»від 21 травня 1997 року визначено, що на пленарних засіданнях районної ради вирішуються в установленому законом порядку питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Рішенням Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області від 19 березня 2004 року №274 «Про перелік обєктів комунальної власності територіальної громади селища»затверджено перелік обєктів комунальної власності територіальної громади селища. У Переліку обєктів комунальної власності селища який є Додатком №1 до Рішення Клеванської селищної ради від 19 березня 2004 року №274 зазначено ВАТ «Аптека», бібліотека, смт.Клевань, вул.Б.Хмельницького, 41. Згідно п.2 до Рішення Клеванської селищної ради від 19 березня 2004 року №274 повноваження по управлінню майном комунальної власності територіальної громади селища передано підприємству Клевань «Комунсервіс»без права відчуження обєктів.
Отже, безпідставним є твердження позивача щодо неправомірності рішення виконавчого комітету Клеванської селищної ради від 10.04.2008 року №63 про оформлення права комунальної власності на 45/100 частини будівлі ВАТ «Аптека», бібліотека по вул.Б.Хмельницького 41-а в смт.Клевань за територіальною громадою смт.Клевань в особі Клеванської селищної ради, оскільки останнім не доведено обставин передання у власність товариству вказаної будівлі або її частини.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.10, ч.1 ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті ради є виконавчім органом місцевого самоврядування.
Згідно з ч.1 ст.52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі його створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
Відповідно до ст. 40 України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.
Згідно пункту б) підпункту 10 статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування»від 21 травня 1997 року, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Рішенням виконавчого комітету Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області від 25 червня 2002 року №54 «Про порядок оформлення права власності на обєкт нерухомого майна»встановлено, що рішення про оформлення права власності на нерухоме майно на території Клеванської селищної ради приймає виконком селищної ради.
Згідно з частиною 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів і посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Частина 2 статті 21 Цивільного кодексу України наділяє суд правом визнавати незаконним та скасовувати нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до пункту 2 Розяснень Президії Вищого арбітражного суду України «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» від 26 січня 2000 року №02-5/35 підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Права та законні інтереси субєктів господарювання захищаються у спосіб, визначений статтею 20 Господарського процесуального кодексу України, зокрема шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших субєктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси субєкта господарювання.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та (або) визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Також обов'язковою умовою визнання акта державного чи іншого органу недійсним є порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Як вбачається з вищевикладених обставин, Виконавчий комітет Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області приймаючи рішення №63 від 10 квітня 2008 року «Про оформлення права комунальної власності на 45/100 частини будівлі ВАТ «Аптека», бібліотека по вул.. Б.Хмельницького,41а в смт.Клевань за територіальною громадою смт.Клевань в особі Клеванської селищної ради»діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Законом України «Про місцеве самоврядування»від 21 травня 1997 року, при цьому не порушуючи прав та охоронюваних інтересів інших осіб, а тому суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для скасування зазначеного рішення.
Статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання цього права.
Відповідно до положень ст.328 Цивільного кодексу України Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ч.1 ст.392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до положень ст.ст.32,33 Господарського процесуального кодексі України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Позивачем не надано суду доказів правомірного набуття права власності на спірний обєкт нерухомості, відтак суд прийшов до висновку відсутність підстав для визнання за позивачем права власності на 45/100 частини будівлі ВАТ «Аптека», бібліотека по вул.Б.Хмельницького 41-в в смт.Клевань приміщення аптеки загальною площею 135,3 кв.м..
Керуючись ст. 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Суддя Мамченко Ю.А.
Повний текст рішення суддею підписаний «03»січня 2012 року